«ԶԻՆՎՈՐԱԿԱՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ԶԻՆԾԱՌԱՅՈՂԻ ԿԱՐԳԱՎԻՃԱԿԻ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 25.03.2021
Հոդված 1. «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» 2017 թվականի նոյեմբերի 15-ի ՀՕ-195-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 40-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետից «քրեական հետապնդում հարուցվելիս եւ» բառերը հանել, իսկ նույն կետի «նրա պաշտոնավարության ժամանակավոր դադարեցման» բառերը փոխարինել «Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքի 152-րդ հոդվածով սահմանված կարգով հարկադրանքի միջոց կիրառելու մասին» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 41-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետում «պաշտոնավարության ժամանակավոր դադարեցման» բառերը փոխարինել «Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքի 152-րդ հոդվածով սահմանված կարգով հարկադրանքի միջոց կիրառելու մասին» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 61-րդ հոդվածի 13-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Սույն օրենքով սահմանված կարգով քրեական հետապնդման շրջանակներում լիազորությունների կասեցման հիմքով զինվորական պաշտոնից ազատված եւ կադրերի տրամադրության տակ թողնված զինծառայողի համար պահպանվում է պաշտոնային դրույքաչափի 50 տոկոսը, բայց ոչ պակաս, քան օրենքով սահմանված նվազագույն ամսական աշխատավարձի անվանական չափը՝ օրենքով սահմանված կադրերի (կադրային ստորաբաժանման) տրամադրության տակ թողնելու ժամանակահատվածում:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЯ В ЗАКОН “О ВОЕННОЙ СЛУЖБЕ И СТАТУСЕ ВОЕННОСЛУЖАЩЕГО”
Статья 1. В пункте 4 части 1 статьи 40 Закона “О военной службе и статусе военнослужащего” от 15 ноября 2017 года ЗР – 195 (далее – Закон) исключить слова “ возбуждении уголовного преследования и” , в том же пункте слова “о временном прекращении занятия им должности” заменить словами “о применении к нему меры принуждения в порядке, установленном статьей 152 Уголовно-процессуального кодекса Республики Армения,”.
Статья 2. В пункте 2 части 1 статьи 41 Закона слова “о временном прекращении пребывания в должности” заменить словами “ о применении меры принуждения в порядке, установленном статьей 152 Уголовно-процессуального кодекса Республики Армения ”.
Статья 3. Часть 13 статьи 61 Закона дополнить новым предложением следующего содержания: “Для военнослужащего, в установленном законом порядке уволенного с воинской должности по основанию приостановления полномочий в рамках уголовного преследования и оставленного в распоряжении кадров, ставка должностного оклада сохраняется в размере 50 процентов, но не менее номинального размера установленной законом минимальной месячной заработной платы - на установленный законом период оставления в распоряжении кадров (кадрового подразделения).”.