«ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ԿԱՆՈՆԱԿԱՐԳ» ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» 2016 թվականի դեկտեմբերի 16-ի ՀՕ-9-Ն սահմանադրական օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 8-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9.3-րդ կետով.
«9.3) հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահի թեկնածուների ընտրության համար ձեւավորվող մրցութային խորհրդի (այսուհետ՝ Մրցութային խորհուրդ) կազմում անդամ նշանակելու վերաբերյալ դիմումն ստանալուց հետո՝ եռօրյա ժամկետում, Ազգային ժողովի խորհրդին առաջադրելու Մրցութային խորհրդի անդամի թեկնածու.»:
Հոդված 2. Օրենքի 28-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 20-րդ կետով.
«20) Կանոնակարգի 8-րդ հոդվածի 1-ին մասի 9.3-րդ կետով նախատեսված դեպքում Ազգային ժողովի խմբակցությունները Մրցութային խորհրդի անդամի թեկնածու առաջադրելուց հետո՝ յոթնօրյա ժամկետում, նշանակում են Մրցութային խորհրդի անդամ՝ Ազգային ժողովի խմբակցությունների առաջադրած թեկնածուների կազմից:»:
Հոդված 3. Օրենքի 139-րդ հոդվածի 3-րդ մասում «հատուկ քննչական ծառայության» բառերը փոխարինել «հակակոռուպցիոն կոմիտեի» բառերով:
1. Սույն օրենքը, բացառությամբ 3-րդ հոդվածի, ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը:
2. Սույն օրենքի 3-րդ հոդվածն ուժի մեջ է մտնում «Հակակոռուպցիոն կոմիտեի մասին»  օրենքն ուժի մեջ մտնելու օրվանից:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЯ В КОНСТИТУЦИОННЫЙ ЗАКОН «РЕГЛАМЕНТ НАЦИОНАЛЬНОГО СОБРАНИЯ»
Статья 1. Часть 1 статьи 8 Конституционного закона «Регламент Национального Собрания» от 16 декабря 2016 года ЗР – 9 – Н (далее - Закон) дополнить пунктом 9.3 следующего содержания:
«9.3) предлагать Совету Национального Собрания кандидатуру члена Конкурсного совета (далее – Конкурсный совет) - в трехдневный срок после получения заявления о назначении члена в состав Конкурсного совета, формируемого для отбора кандидатов в председатели антикоррупционного комитета;».
Статья 2. Часть 1 статьи 28 Закона дополнить пунктом 20 следующего содержания:
«20) в предусмотренном пунктом 9.3 части 1 статьи 8 Регламента случае назначает члена Конкурсного совета в семидневный срок после выдвижения фракциями Национального Собрания кандидата в члены Конкурсного Совета - из состава кандидатур, предложенных фракциями Национального Собрания.».
Статья 3. В части 3 статьи 139 Закона слова «специальной следственной службы» заменить словами «антикоррупционного комитета».
1.Настоящий Закон, за исключением статьи 3, вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования.
2. Статья 3 настоящего Закона вступает в силу со дня вступления в силу Закона «Об антикоррупционном комитете».