«ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ԿԱՆՈՆԱԿԱՐԳ» ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» 2016 թվականի դեկտեմբերի 16-ի ՀՕ-9-Ն սահմանադրական օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 8-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9.3-րդ կետով.
«9.3) հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահի թեկնածուների ընտրության համար ձեւավորվող մրցութային խորհրդի (այսուհետ՝ Մրցութային խորհուրդ) կազմում անդամ նշանակելու վերաբերյալ դիմումն ստանալուց հետո՝ եռօրյա ժամկետում, Ազգային ժողովի խորհրդին առաջադրելու Մրցութային խորհրդի անդամի թեկնածու.»:
Հոդված 2. Օրենքի 28-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 20-րդ կետով.
«20) Կանոնակարգի 8-րդ հոդվածի 1-ին մասի 9.3-րդ կետով նախատեսված դեպքում Ազգային ժողովի խմբակցությունները Մրցութային խորհրդի անդամի թեկնածու առաջադրելուց հետո՝ յոթնօրյա ժամկետում, նշանակում են Մրցութային խորհրդի անդամ՝ Ազգային ժողովի խմբակցությունների առաջադրած թեկնածուների կազմից:»:
Հոդված 3. Օրենքի 139-րդ հոդվածի 3-րդ մասում «հատուկ քննչական ծառայության» բառերը փոխարինել «հակակոռուպցիոն կոմիտեի» բառերով:
1. Սույն օրենքը, բացառությամբ 3-րդ հոդվածի, ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը:
2. Սույն օրենքի 3-րդ հոդվածն ուժի մեջ է մտնում «Հակակոռուպցիոն կոմիտեի մասին»  օրենքն ուժի մեջ մտնելու օրվանից:

ON MAKING SUPPLEMENTS AND AMENDMENT TO THE CONSTITUTIONAL LAW OF THE REPUBLIC OF ARMENIA “RULES OF PROCEDURE OF THE NATIONAL ASSEMBLY”
Article 1. Part 1 of Article 8 of the Constitutional Law of the Republic of Armenia “Rules of Procedure of the National Assembly” of December 16, 2016, LA-9-N (hereinafter, Law) shall be supplemented with paragraph 9.3 as follows:
“9.3) within three days after receiving the application regarding the nomination of a member in the composition of the Competition Council (hereinafter; Competition Council) for the election of candidates for the chairman of the Anti-Corruption Committee, a candidate for a member of the Competition Council shall be nominated to the National Assembly.”
Article 2. Part 1 of Article 28 of the Law shall be supplemented by paragraph 20 as follows:
“20) In the case envisaged by paragraph 9.3 of Part 1 of Article 8 of the Rules of Procedure, within seven days after the nomination of a candidate for a membership of the Competition Council by the factions of the National Assembly, a candidate shall be appointed to be a member of the Competition Council from among the candidates nominated by the factions of the National Assembly.
Article 3. In Part 3 of Article 139 of the Law, the words “special investigation service” shall be replaced with “anti-corruption committee.”
Article 4.
1. The present Law, with the exception Article 3 shall enter into force on the 10th day following the official promulgation.
2. Article 3 of this law shall enter into force on the day the law “On Anti-Corruption Committee” enters into force.