Հոդված 1. «Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգիրք» 2016 թվականի մայիսի 25-ի ՀՕ-54 սահմանադրական օրենքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 8-րդ հոդվածում՝
1) 2-րդ մասի առաջին եւ երրորդ պարբերությունների ««Իրավական ակտերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով» բառերը փոխարինել ««Նորմատիվ իրավական ակտերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով» բառերով, իսկ երկրորդ պարբերության «պետական գրանցում ստանալուց եւ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում մուտքագրվելուց հետո՝» բառերը՝ «ընդունումից հետո՝» բառերով.
2) 9-րդ մասի «ըստ ընտրական տարածքների, մարզկենտրոնների եւ ընտրական տարածքի՝» բառերը փոխարինել «ըստ մարզերի, մարզկենտրոնների,» բառերով.
3) 10-րդ մասից հանել «եւ ընտրական տարածքների» բառերը:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 9-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասի «ըստ ընտրական տարածքների» բառերը փոխարինել «ըստ մարզերի» բառերով.
2) 4-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ:
«4. Լիազոր մարմինը տարին երկու անգամ՝ հունիսին եւ նոյեմբերին (առաջին մեկ շաբաթվա ընթացքում), Հայաստանի Հանրապետության ընտրողների ռեգիստրը՝ ըստ համայնքների, էլեկտրոնային եղանակով ներկայացնում է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով՝ հանձնաժողովի համացանցային կայքում որոնման հնարավորությամբ տեղադրելու համար: Հայաստանի Հանրապետության ընտրողների ռեգիստրը Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի համացանցային կայքի մշտական եւ անբաժանելի մասն է: Ազգային ժողովի հերթական ընտրությունների դեպքում լիազոր մարմինն ընտրողների ռեգիստրը՝ ըստ տեղամասերի, քվեարկության օրվանից ոչ ուշ, քան 41 օր եւ 7 օր առաջ, իսկ արտահերթ ընտրությունների դեպքում՝ 21 օր եւ 7 օր առաջ էլեկտրոնային եղանակով ներկայացնում է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով՝ հանձնաժողովի համացանցային կայքում որոնման հնարավորությամբ տեղադրելու համար:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 10-րդ հոդվածի 9-րդ մասում «Ազգային ժողովի ընտրությունների ժամանակ՝ քվեարկության օրվանից ոչ ուշ, քան 50 օր, 10 օր եւ 6 օր առաջ» բառերը փոխարինել «Ազգային ժողովի հերթական ընտրությունների դեպքում՝ քվեարկության օրվանից ոչ ուշ, քան 50 օր, 10 օր եւ 6 օր առաջ, իսկ Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների դեպքում՝ քվեարկության օրվանից ոչ ուշ, քան 30 օր, 10 օր եւ 6 օր առաջ» բառերով:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 11-րդ հոդվածի 2-րդ մասից հանել «ընտրական տարածքի համարը,» բառերը:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 12-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասը «40 օր առաջ» բառերից հետո լրացնել «, իսկ արտահերթ ընտրությունների դեպքում՝ քվեարկության օրվանից 20 օր առաջ» բառերով.
2) 2-րդ մասի առաջին պարբերության առաջին նախադասությունը «Լիազոր մարմինը» բառերից հետո լրացնել «ընտրական տեղամասերը կազմավորելուց հետո՝ երկօրյա ժամկետում, ինչպես նաեւ» բառերով եւ նույն նախադասությունից հանել «ընտրական տարածքների եւ» բառերը, իսկ նույն մասի «5» թիվը փոխարինել «7» թվով.
3) 2-րդ մասի առաջին պարբերության երկրորդ նախադասությունը «լիազոր մարմինը» բառերից հետո լրացնել «ընտրական տեղամասերը կազմավորելուց հետո՝ երկօրյա ժամկետում, ինչպես նաեւ» բառերով, իսկ նույն մասի «5» թիվը փոխարինել «7» թվով.
4) 2-րդ մասի երկրորդ պարբերության առաջին նախադասությունում «ըստ ընտրական տարածքների» բառերը փոխարինել «ըստ մարզերի» բառերով:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 13-րդ հոդվածում՝
«2. Ազգային ժողովի, համամասնական ընտրակարգով անցկացվող համայնքների ավագանիների ընտրությունների ժամանակ լիազոր մարմինն ընտրողների նախնական ցուցակը՝ ըստ ընտրական տեղամասերի, քվեարկության օրվանից 40 օր առաջ, արտահերթ ընտրությունների դեպքում՝ 20 օր առաջ, իսկ ընտրողների վերջնական ցուցակը՝ ըստ ընտրական տեղամասերի, քվեարկության օրվանից (ներառյալ՝ արտահերթ ընտրությունների դեպքում) 7 օր առաջ տեղադրում է համացանցում՝ www.police.am հասցեով: Համացանցում ըստ ընտրական տեղամասերի տեղադրված ընտրողների ցուցակները պետք է ունենան ներբեռնելու հնարավորություն:».
2) 3-րդ մասը «40 օր առաջ» բառերից հետո լրացնել «, իսկ արտահերթ ընտրությունների դեպքում՝ 20 օր առաջ» բառերով.
3) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7-րդ մասով.
«7. Ազգային ժողովի ընտրությունների ժամանակ քվեարկությանը մասնակցած ընտրողների ստորագրված ցուցակները հրապարակվում են հանձնաժողովի համացանցային կայքում սույն օրենսգրքի 73-րդ հոդվածով սահմանված կարգով եւ ժամկետում, որոնք պահպանվում են մինչեւ քվեարկության արդյունքների ամփոփման համար սույն օրենսգրքով սահմանված ժամկետի ավարտը, իսկ ընտրական հանձնաժողովի որոշումը դատական կարգով վիճարկելու դեպքում՝ մինչեւ դատական ակտի ուժի մեջ մտնելը:
Քվեարկությանը մասնակցած ընտրողների ստորագրված ցուցակները պահպանության են հանձնվում Հայաստանի Հանրապետության պետական արխիվ՝ սահմանված կարգով պահպանելու համար:»:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 36-րդ հոդվածում՝
1) 2-րդ մասի առաջին նախադասության «ընտրական տարածքի» բառերը փոխարինել «մարզի եւ Երեւան քաղաքի» բառերով.
2) 2-րդ մասի երրորդ նախադասության «Ընտրական տարածքում» բառերը փոխարինել «Մարզում եւ Երեւան քաղաքում» բառերով:
Հոդված 8. Օրենսգրքի 58-րդ հոդվածի 2-րդ մասը «տեղադրված լինի գրիչ» բառերից հետո լրացնել «(բացառությամբ Ազգային ժողովի ընտրությունների դեպքում)» բառերով, իսկ «չօգտագործված քվեաթերթիկների արկղ» բառերից հետո՝ «՝ յուրաքանչյուր կուսակցության համար առանձին քվեաթերթիկներով քվեարկության անցկացման ժամանակ» բառերով:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 59-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի երկրորդ նախադասության «քվեաթերթիկի լրացման» բառերը փոխարինել «քվեարկելու» բառով.
2) 7-րդ մասից հանել «, իսկ ընտրություններին մասնակցող կուսակցության տարածքային ընտրական ցուցակում ընդգրկված թեկնածուի գրանցումն անվավեր կամ ուժը կորցրած ճանաչվելու դեպքում այդ թեկնածուի անունը քվեաթերթիկներից հանվում է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի սահմանած կարգով» բառերը:
Հոդված 10. Օրենսգրքի 61-րդ հոդվածի 5-րդ մասից հանել երկրորդ նախադասությունը:
Հոդված 11. Օրենսգրքի 67-րդ հոդվածի 3-րդ մասից հանել երկրորդ նախադասությունը:
Հոդված 12. Օրենսգրքի 68-րդ հոդվածի 3-րդ մասում՝
1) երկրորդ պարբերությունից հանել «(այս փուլում տարածքային ընտրական ցուցակում ընդգրկված թեկնածուի մասով քվեաթերթիկի վավերականության գնահատում չի իրականացվում)» բառերը.
2) հինգերորդ եւ վեցերորդ պարբերություններն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 13. Օրենսգրքի 69-րդ հոդվածի 1-ին մասից հանել «ավելորդ» բառը, իսկ նույն մասը «գրառում» բառից հետո լրացնել «կամ նշում» բառերով:
Հոդված 14. Օրենսգրքի 71-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասի 11-րդ կետից հանել երկրորդ նախադասությունը.
2) 8-րդ մասից հանել «(առանց տարածքային ընտրական ցուցակներում ընդգրկված թեկնածուների տվյալների)» բառերը:
Հոդված 15. Օրենսգրքի 75-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասի երկրորդ պարբերությունից հանել երկրորդ նախադասությունը.
2) 4-րդ մասի 11-րդ կետից հանել «, Ազգային ժողովի ընտրությունների դեպքում` նաեւ ըստ ընտրական տարածքների» բառերը.
3) 4-րդ մասի 12-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 16. Օրենսգրքի 77-րդ հոդվածի 1-ին մասից հանել «համապետական եւ տարածքային» բառերը:
Հոդված 17. Օրենսգրքի 78-րդ հոդվածն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 18. Օրենսգրքի 83-րդ հոդվածում՝
«Հոդված 83. Կուսակցության (կուսակցությունների դաշինքի) ընտրական ցուցակը ».
2) 1-ին մասից հանել «համապետական», «, եւ մեկական տարածքային ընտրական ցուցակ՝ յուրաքանչյուր ընտրական տարածքի համար» բառերը.
3) 2-րդ, 4-7-րդ մասերից հանել «համապետական» բառը.
4) 3-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել.
5) 8-րդ մասի «համապետական եւ տարածքային ընտրական ցուցակները» բառերը փոխարինել «ընտրական ցուցակը» բառերով.
6) 9-11-րդ մասերն ուժը կորցրած ճանաչել.
7) 12-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«12. Կուսակցությունների դաշինքից որեւէ կուսակցության դուրս գալու դեպքում կուսակցությունների դաշինքի ընտրական ցուցակից Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի սահմանած կարգով հանվում են այդ կուսակցության ներկայացրած պատգամավորի թեկնածուները:»:
Հոդված 19. Օրենսգրքի 84-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ եւ 3-րդ կետերում «համապետական եւ տարածքային ընտրական ցուցակները» բառերը փոխարինել «ընտրական ցուցակը» բառերով, իսկ 5-րդ կետից հանել «համապետական» բառը:
Հոդված 20. Օրենսգրքի 85-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասի երկրորդ պարբերությունն ուժը կորցրած ճանաչել.
2) 3-րդ մասից հանել «համապետական եւ տարածքային» բառերը.
3) 4-րդ մասի «ցուցակների» բառը փոխարինել «ցուցակի» բառով:
Հոդված 21. Օրենսգրքի 86-րդ հոդվածում՝
1) վերնագրի «ցուցակներում» բառը փոխարինել «ցուցակում» բառով.
2) 1-ին մասն ուժը կորցրած ճանաչել.
3) 2-րդ մասի 2-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել.
4) 2-րդ մասի 3-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3) ընտրական ցուցակը չի համապատասխանում սույն օրենսգրքի 83-րդ հոդվածով սահմանված պահանջներին: Սույն օրենսգրքի 83-րդ հոդվածով սահմանված պահանջներին չհամապատասխանելու հիմքով ընտրական ցուցակի գրանցումը չի մերժվում, եթե անհամապատասխանությունը պայմանավորված է այնպիսի հանգամանքով, որը ծագել է առաջադրումից հետո.».
5) 4-րդ մասի «ցուցակներում» բառը փոխարինել «ցուցակում» բառով, իսկ «համապետական եւ տարածքային ընտրական ցուցակներից» բառերը փոխարինել «ընտրական ցուցակից» բառերով.
6) 5-րդ մասի «ցուցակներում» բառը փոխարինել «ցուցակում» բառով:
Հոդված 22. Օրենսգրքի 87-րդ հոդվածում՝
1) «ցուցակներ» բառը համապատասխան հոլովաձեւերով փոխարինել «ցուցակ» բառով.
2) 2-րդ մասի «83-րդ հոդվածի 4-րդ եւ 10-րդ մասերով» բառերը փոխարինել «83-րդ հոդվածի 4-րդ մասով» բառերով.
3) 3-րդ մասի «համապետական եւ տարածքային ընտրական ցուցակներից» բառերը փոխարինել «ընտրական ցուցակից» բառերով:
Հոդված 23. Օրենսգրքի 88-րդ հոդվածում՝
1) վերնագրի եւ ամբողջ տեքստի «ցուցակներում» բառը փոխարինել «ցուցակում» բառով.
2) 1-ին մասի 5-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել.
3) 4-րդ մասի «համապետական եւ տարածքային ընտրական ցուցակներից» բառերը փոխարինել «ընտրական ցուցակից» բառերով:
Հոդված 24. Օրենսգրքի 89-րդ հոդվածում վերնագրի եւ ամբողջ տեքստի «ցուցակներում» բառը փոխարինել «ցուցակում» բառով:
Հոդված 25. Օրենսգրքի 90-րդ հոդվածի 3-րդ մասում «եւ համապետական, եւ տարածքային ընտրական ցուցակներից» բառերը փոխարինել «ընտրական ցուցակից» բառերով, իսկ «ցուցակներ» բառը համապատասխան հոլովաձեւերով՝ «ցուցակ» բառով:
Հոդված 26. Օրենսգրքի 91-րդ հոդվածի 1-ին մասի երրորդ պարբերությունում «կամ ընտրական ցուցակներում» բառերը փոխարինել «կամ ընտրական ցուցակում» բառերով:
Հոդված 27. Օրենսգրքի 94-րդ հոդվածի 1-ին մասի երկրորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Ազգային ժողովի ընտրությունների քվեաթերթիկում նշվում են ընտրություններին մասնակցող կուսակցության (կուսակցությունների դաշինքի) անվանումը, կուսակցությանը տրված համարը, ինչպես նաեւ ընտրական ցուցակի առաջին երեք թեկնածուների ազգանունները, անունները եւ հայրանունները:»:
Հոդված 28. Օրենսգրքի 95-րդ հոդվածի 7-րդ եւ 8-րդ մասերն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 29. Օրենսգրքի 96-րդ հոդվածի 3-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 30. Օրենսգրքի 97-րդ հոդվածի 3-րդ մասից հանել նախավերջին նախադասությունը:
Հոդված 31. Օրենսգրքի 98-րդ հոդվածի 6-րդ մասի «96-րդ հոդվածի 1-ին եւ 3-րդ մասերով» բառերը փոխարինել «96-րդ հոդվածի 1-ին մասով» բառերով:
Հոդված 32. Օրենսգրքի 100-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 100. Մանդատների տրամադրումը պատգամավորներին
1. Կուսակցության ընտրական ցուցակում ընդգրկված թեկնածուներին մանդատների տրամադրումն իրականացվում է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի արձանագրությամբ՝ գրանցելով ընտրված Ազգային ժողովի պատգամավորներին: Ընտրական ցուցակի մի մասից մանդատ ստացած թեկնածուն հանվում է ընտրական ցուցակի մյուս մասից:
2. Առաջին հերթին մանդատները սույն օրենսգրքի 95-րդ հոդվածի 9-րդ մասով սահմանված կարգով տրամադրվում են ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներին:
Երկրորդ հերթին մանդատները տրամադրվում են կուսակցության ընտրական ցուցակի առաջին մասի թեկնածուներին` ըստ հերթականության: Եթե դրա արդյունքում կուսակցության բոլոր մանդատները բաժին են հասնում նույն սեռի ներկայացուցիչներին, ապա վերջին թեկնածուն իր մանդատը զիջում է ընտրական ցուցակի առաջին մասի՝ չներկայացված սեռի նվազագույն համարով թեկնածուին, եթե կա: Եթե կուսակցության ընտրական ցուցակի առաջին մասում ընդգրկված թեկնածուների թիվը փոքր է հասանելիք մանդատների թվից, ապա համապատասխան մանդատները մնում են թափուր:
3. Ընտրական ցուցակի առաջին մասից մանդատից հրաժարված կամ պատգամավոր ընտրված եւ լիազորությունները վաղաժամկետ դադարած պատգամավորի մանդատը Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի արձանագրությամբ այդ մասին հանձնաժողովին իրազեկելուց հետո` մեկշաբաթյա ժամկետում, տրվում է այդ կուսակցության ընտրական ցուցակի առաջին մասի հերթական հաջորդ թեկնածուին, իսկ եթե դրա արդյունքում տվյալ խմբակցության որեւէ սեռի ներկայացուցիչների թիվը նվազում է եւ արդյունքում ցածր է լինելու 25 տոկոսից, ապա տրվում է այդ կուսակցության ընտրական ցուցակի առաջին մասի նվազ ներկայացված սեռի հաջորդ թեկնածուին, եթե կա:
4. Եթե ընտրական ցուցակի առաջին մասում այլ թեկնածու չկա, ապա մանդատը մնում է թափուր:
5. Ընտրական ցուցակի երկրորդ մասից մանդատից հրաժարված կամ պատգամավոր ընտրված եւ լիազորությունները վաղաժամկետ դադարած պատգամավորի մանդատը Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի արձանագրությամբ այդ մասին հանձնաժողովին իրազեկելուց հետո` մեկշաբաթյա ժամկետում, տրվում է այդ կուսակցության ընտրական ցուցակի երկրորդ մասի նույն ազգային փոքրամասնության ցուցակում նվազագույն համար ունեցող թեկնածուին, իսկ այդպիսին չլինելու դեպքում մանդատը մնում է թափուր:
6. Կուսակցության ընտրական ցուցակում ընդգրկված անձանց կողմից ներկայացված ինքնաբացարկի կամ մանդատից հրաժարվելու դիմումները վավերացվում են նոտարական կարգով, կամ համապատասխան դիմումը անձը հաստատում է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նիստում:
7. Ինքնաբացարկի մասին դիմում ներկայացնելու դեպքում քաղաքացու անունը, ազգանունը հանվում են ընտրական ցուցակի առաջին եւ երկրորդ մասերից՝ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի սահմանած կարգով:»:
Հոդված 33. Եզրափակիչ մաս եւ անցումային դրույթներ
2. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահից՝ մեկամսյա ժամկետում, Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը Ազգային ժողովի ընտրությունների կազմակերպմանն ու անցկացմանը վերաբերող իր որոշումները համապատասխանեցնում է սույն օրենքի դրույթներին:

Статья 1. В статье 8 Конституционного закона Республики Армения “Избирательный кодекс Республики Армения” ЗР-54-Н от 25 мая 2016 года (далее - Кодекс):
1) в первом и третьем абзацах части 2 слова “Законом Республики Армения “О нормативных правовых актах”” заменить словами “ Законом Республики Армения “О правовых актах”, а в абзаце втором слова “ после получения государственной регистрации и регистрации в Центральной избирательной комиссии ” заменить словами “после принятия”;
2) в части 9 слова “ по избирательным округам, областным центрам и муниципалитетам избирательного округа, имеющим более 10000 избирателей, ” заменить словами “по марзам (областям), областным центрам муниципалитетам избирательного округа, имеющим более 10000 избирателей,”;
3) в части 10 исключить слова “и избирательным округам”.
Статья 2. В статье 9 Кодекса:
1) в части 1 слова “по избирательным округам” заменить словами “по марзам (областям)”;
“4. Уполномоченный орган дважды в год, в июне и ноябре (в течение первой недели), представляет в Центральную избирательную комиссию в электронном варианте Регистр избирателей Республики Армения по муниципалитетам для его размещения с возможностью поиска на интернет-сайте Комиссии. Регистр избирателей Республики Армения является постоянной и неотделимой частью интернет-сайта Центральной избирательной комиссии. В случае очередных выборов в Национальное Собрание уполномоченный орган не позднее чем за 41 день и не ранее чем за 7 дней до дня голосования, а при внеочередных выборах – за 21 и 7 дней, представляет электронным способом Регистр избирателей по избирательным участкам в Центральную избирательную комиссию для его размещения с возможностью поиска на интернет-сайте Комиссии.”.
Статья 3. В части 9 статьи 10 Кодекса слова “во время выборов в Национальное Собрание не позднее чем за 50 дней, 10 дней и 6 дней до дня голосования” заменить словами “ во время очередных выборов в Национальное Собрание не позднее чем за 50 дней, 10 дней и 6 дней до дня голосования, а в случае внеочередных выборов в Национальное Собрание - не позднее чем за 30 дней, 10 дней и 6 дней до дня голосования,”.
Статья 4. В части 2 статьи 11 Кодекса исключить слова “номер избирательного округа,”.
Статья 5. В статье 12 Кодекса,
1) часть 1 после слов “за 40 дней” дополнить словами“, а в случа внеочередных выборов – за 20 дней,”;
2) первое предложение абзаца первого части 2 после слов “Уполномоченный орган” дополнить словами “в двухдневный срок после образования избирательных участков, а также” , а в той же части цифру “5” заменить цифрой “7”;
3) второе предложение абзаца первого части 2 после слов “Уполномоченный орган” дополнить словами “в двухдневный срок после образования избирательных участков, а также” , а в той же части цифру “5” заменить цифрой “7”;
4) первое предложение абзаца второго части 2 слова “по избирательным округам” заменить словами “по марзам (областям)”.
Статья 6. В статье 13 Кодекса:
“2. Во время выборов в Национальное Собрание, проводимых по пропорциональной системе выборов в муниципальные советы уполномоченный орган размещает предварительный список избирателей по избирательным участкам за 40 дней, при внеочередных выборах - за 20 дней, а окончательный список избирателей по избирательным участка - за 7 дней, до дня голосования (в том числе – в случае внеочередных выборов) в Интернете по адресу: www.police.am. Размещенные в Интернете списки избирателей по избирательным участкам должны иметь возможность для их скачивания.”;
2) часть 3 после слов “за 40 дней” дополнить словами “, а при внеочередных выборах - за 20 дней,”;
3) статью дополнить частью 7 следующего содержания:
“7. Списки, подписанные избирателями, принявшими участие в голосовании во время выборов в Национальное Собрание, опубликовываются на интернет-сайте Комиссии в порядке и срок, установленные статьей 73 настоящего Кодекса, и сохраняются до окончания срока, установленного настоящим Кодексом для подведения итогов голосования, а при оспаривании постановления избирательной комиссии в судебном порядке – до вступления в силу судебного акта.
Списки, подписанные избирателями, принявшими участие в голосовании, передаются на хранение в Государственный архив Республики Армения для хранения в установленном порядке.”.
Статья 7. В статье 36 Кодекса:
1) в предложении первом части 2 слова “избирательного округа” заменить словами “марза (области) и города Еревана”;
2) в предложении третьем части 2 слова “избирательном округе” заменить словами “марзе (области) и городе Ереване”.
Статья 8. Часть 2 статьи 58 Кодекса после слов “пишущая ручка” дополнить словами “(за исключением выборов в Национальное Собрание)”, а после слов “ящик для неиспользованных бюллетеней для голосования” – словами “- при проведении голосования по каждой партии отдельными бюллетенями для голосования”.
Статья 9. В статье 59 Кодекса:
1) во втором предложении части 1 слова “заполнения бюллетеня для голосования” заменить словом “голосования”;
2) в части 7 исключить слова “, а в случае признания недействительной или утратившей силу регистрации кандидата, включенного в территориальной избирательный список участвующей в выборах партии, имя этого кандидата исключается из бюллетеней для голосования в порядке, установленном Центральной избирательной комиссией”.
Статья 10. В части 5 статьи 61 Кодекса исключить второе предложение.
Статья 11. В части 3 статьи 67 Кодекса исключить второе предложение.
Статья 12. В части 3 статьи 68 Кодекса:
1) в абзаце втором исключить слова “(на этом этапе оценка действительности бюллетеня для голосования в части кандидата, включенного в окружной избирательный список, не производится)”;
2) абзацы пятый и шестой признать утратившими силу.
Статья 13. В части 1 статьи 69 Кодекса исключить слово “лишнюю”, а после слова /запись” дополнить словами “или отметку”.
Статья 14. В статье 71 Кодекса:
1) в пункте 11 части 1 исключить второе предложение;
2) в части 8 исключить слова “(без данных кандидатов, включенных в территориальные избирательные списки)”.
Статья 15. В статьей 75 Кодекса:
1) в абзаце втором части 1 исключить второе предложение;
2) в пункте 11 части 4 исключить слова “, в случае выборов в Национальное Собрание – также по избирательным округам”;
3) пункт 12 части 4 признать утратившим силу.
Статья 16. В части 1 статьи 77 Кодекса исключить слова “общегосударственным и территориальным ”.
Статья 17. Статью 78 Кодекса признать утратившей силу.
Статья 18. В статье 83 Кодекса:
“Статья 83. Избирательный список партии (блока партий)”;
2) в части 1 исключить слова “общегосударственный”, “, и по одному территориальному избирательному списку для каждого избирательного округа”;
3) в частях 2, 4-7 исключить слова “Общегосударственный” и “общегосударственного”;
4) часть 3 признать утратившей силу;
5) в части 8 слова “Общегосударственные и территориальные избирательные списки” и “общегосударственных и территориальных избирательных списков ” заменить словами “Избирательный список” и “избирательного списка”;
6) части 9-11 признать утратившими силу;
7) часть 12 изложить в следующей редакции:
“12. В случае выхода одной из партий из блока партий из избирательного списка блока партий в установленном Центральной избирательной комиссией порядке исключаются кандидаты в депутаты, представленные этой партией.”.
Статья 19. В пунктах 2 и 3 части 2 статьи 84 Кодекса слова “общегосударственного и территориального избирательных списков” и “общегосударственный и территориальный избирательные списки” заменить словами “избирательного списка” и “избирательный список”, а в части 5 исключить слово “общегосударственный”.
Статья 20. В статье 85 Кодекса,
1) абзац второй части 1 признать утратившим силу;
2) в части 3 исключить слова “общегосударственные и территориальные”;
3) в части 4 слова “избирательных списков” заменить словами “избирательного списка”.
Статья 21. В статье 86 Кодекса:
1) пункт не влечет изменение в переводе на русский язык;
2) часть 1 признать утратившей силу;
3) пункт 2 части 2 признать утратившим силу;
4) пункт 3 части 2 изложить в следующей редакции:
“3) избирательный список не соответствует требованиям, установленным статьей 83 настоящего Кодекса. Регистрация избирательного списка не отклоняется по основанию несоответствия требованиям статьи 83 настоящего Кодекса, если несоответствие обусловлено таким обстоятельством, которое возникло после выдвижения;”;
5) в части 4 слова “избирательные списки” заменить словами “избирательный список”, а слова “общегосударственного и территориального избирательных списков” заменить словами “избирательного списка”;
5) в части 5 слова “избирательные списки” заменить словами “избирательный список”.
Статья 22. В статьей 87 Кодекса:
1) слово “списки” заменить словом “список” в соответствующих падежных формах;
2) в части 2 слова “частями 4 и 10 статьи 83” заменить словами “ частью 4 статьи 83”;
3) в части 3 слова “общегосударственного и территориального избирательных списков” заменить словами “избирательного списка”.
Статья 23. В статье 88 Кодекса:
1) слово “списки” в тексте статьи заменить словом “список” в соответствующих падежных формах;
2) пункт 5 части 1 признать утратившим силу;
3) в части 4 слова “общегосударственного и территориального избирательных списков” заменить словами “избирательного списка”.
Статья 24. В статье 89 Кодекса слово “списки” в тексте статьи заменить словом “список” в соответствующих падежных формах.
Статья 25. В части 3 статьи 90 Кодекса слова “общегосударственного, и из территориального избирательных списков” заменить словами “избирательного списка”, а слово “списки” заменить словом “список” в соответствующих падежных формах.
Статья 26. В абзаце третьем части 1 статьи 91 Кодекса слова “в избирательные списки” заменить словами “избирательный список”.
Статья 27. Абзац второй части 1 статьи 94 Кодекса изложить в следующей редакции:
“В бюллетене для голосования на выборах в Национальное Собрание указываются название участвующей в выборах партии (участвующего в выборах блока партий), выданный партии номер, а также фамилии, имена и отчества первых трех кандидатов ее избирательного списка.”.
Статья 28. Части 7 и 8 статьи 95 Кодекса признать утратившими силу.
Статья 29. Часть 3 статьи 96 Кодекса признать утратившей силу.
Статья 30. В части 3 статьи 97 Кодекса исключить предпоследнее предложение.
Статья 31. В части 6 статьи 98 Кодекса слова “частями 1 и 3 статьи 96 ” заменить словами “частью 1 статьи 96 ”.
Статья 32. Статью 100 Кодекса изложить в следующей редакции:
“Статья 100. Выдача мандатов депутатам
1. Выдача мандатов кандидатам, включенным в избирательный список партии, осуществляется по протоколу Центральной избирательной комиссии - с регистрацией избранных депутатов Национального Собрания. Кандидат, получивший мандат из одной части списка исключается из другой части списка.
2. В первую очередь мандаты в установленном частью 9 статьи 95 настоящего Кодекса порядке выдаются представителям национальных меньшинств.
Во вторую очередь мандаты кандидатам из первой части избирательного списка партии - в порядке очередности. Если в результате этого все мандаты партии достаются представителям одного пола, то последний кандидат уступает свой мандат кандидату не представленного пола с минимальным номером из первой части избирательного списка, если таковой имеется. Если число кандидатов, включенных в первую часть избирательного списка партии, меньше числа полагающихся мандатов, то соответствующие мандаты остаются вакантными.
3. Мандат отказавшегося от мандата или избранного и досрочно прекратившего полномочия депутата из первой части избирательного списка в недельный срок после извещения об этом Центральной избирательной комиссии согласно протоколу Комиссии выдается следующему по очереди кандидату из первой части избирательного списка этой партии, а если в результате этого число представителей одного из полов в данной фракции уменьшается и становится меньше 25 процентов, то мандат выдается следующему кандидату из части первой избирательного списка этой партии того пола, который представлен меньше, если таковой имеется.
4. Если в первой части избирательного списка других кандидатов не имеется, то мандат остается вакантным.
5. Мандат отказавшегося от мандата или избранного и досрочно прекратившего полномочия депутата из второй части избирательного списка в недельный срок после извещения об этом Центральной избирательной комиссии согласно протоколу Комиссии выдается кандидату, имеющему минимальный номер в списке одного и того же национального меньшинства второй части избирательного списка этой партии, а в случае отсутствия такового мандат остается вакантным.
6. Заявления о самоотводе или об отказе от мандата, поданные лицами, включенными в избирательный список партии, удостоверяются в нотариальном порядке или соответствующее заявление подтверждается лицом на заседании Центральной избирательной комиссии.
7. В случае подачи заявления о самоотводе фамилия, имя гражданина исключаются из первой и второй частей избирательного списка в порядке, установленном Центральной избирательной комиссией.”.
Статья 33. Заключительная часть и переходные положения
2. Центральная избирательная комиссия в месячный срок с момента вступления настоящего Закона в силу приводит в соответствие с положениями настоящего Закона свои постановления, относящиеся к организации и проведению выборов в Национальное Собрание.