«ԶԻՆՎՈՐԱԿԱՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ԶԻՆԾԱՌԱՅՈՂԻ ԿԱՐԳԱՎԻՃԱԿԻ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ
Հոդված 1. «Զինվորական ծառայության եւ  զինծառայողի կարգավիճակի մասին» 2017 թվականի նոյեմբերի 15-ի ՀՕ-195-Ն օրենքի  22-րդ հոդվածում`
1) լրացնել հետեւ յալ բովանդակությամբ 5.1-ին մասով.
«5.1. Սույն հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետի համաձայն տրված տարկետման ժամկետի ավարտի օրվա դրությամբ միջին մասնագիտական կրթական ծրագրով ուսումնառությունը չավարտած, ավարտական կուրսում սովորող եւ պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչի ենթակա քաղաքացուն Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ մեկ անգամ տրվում է տարկետում՝ ուսումնառության ավարտի օրը ներառյալ, սակայն ոչ ավելի, քան նրա 20 տարին լրանալու օրը:».

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЯ И ИЗМЕНЕНИЯ В ЗАКОН “О ВОЕННОЙ СЛУЖБЕ И СТАТУСЕ ВОЕННОСЛУЖАЩЕГО”
Статья 1. Статью 22 Закона “О военной службе и статусе военнослужащего” от 15 ноября 2017 года ЗР – 195 – Н:
1) дополнить частью 5.1 следующего содержания:
“5.1. Постановлением Правительства Республики Армения гражданину, подлежащему призыву на обязательную военную службу, не окончившему по состоянию на день окончания срока предоставленной согласно пункту 2 части 3 настоящей статьи отсрочки обучение по средней специальнойобразовательной программе и проходящему обучение на последнем курсе, однократно предоставляется отсрочка - до дня окончания обучения включительно, но не более чем по достижении им 20 лет.”;
2) в части 6 слова “согласно частям 3 и 5 настоящей статьи ” заменить словами “ согласно частям 3, 5 и 5.1 настоящей статьи ”.