Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության վարչական դատավարության 2013 թվականի դեկտեմբերի 5-ի օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 194-րդ հոդվածի 2-րդ մասը «սույն հոդվածի» բառերից հետո լրացնել «1-ին մասի» բառերով, իսկ «պատճենները» բառից հետո՝ «, ինչպես նաեւ օրենքով սահմանված կարգով եւ չափով պետական տուրքի վճարումը հավաստող փաստաթղթի բնօրինակը կամ համապատասխան գանձապետական հաշվին պետական տուրքի փոխանցումը հավաստող համապատասխան ծածկագիրը՝ տրամադրված վճարահաշվարկային կազմակերպության կողմից, իսկ եթե օրենքը նախատեսում է պետական տուրքի մասնակի վճարման կամ վճարումը հետաձգելու կամ տարաժամկետելու հնարավորություն, ապա այդ մասին համապատասխան միջնորդությունը» բառերով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 215-րդ հոդվածում՝
1) 2-րդ մասը «փաստաթղթերը» բառից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ օրենքով սահմանված կարգով եւ չափով պետական տուրքի վճարումը հավաստող փաստաթղթի բնօրինակը կամ համապատասխան գանձապետական հաշվին պետական տուրքի փոխանցումը հավաստող համապատասխան ծածկագիրը՝ տրամադրված վճարահաշվարկային կազմակերպության կողմից, իսկ եթե օրենքը նախատեսում է պետական տուրքի մասնակի վճարման կամ վճարումը հետաձգելու կամ տարաժամկետելու հնարավորություն, ապա այդ մասին համապատասխան միջնորդությունը» բառերով.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3.1-ին մասով.
«3.1. Սույն հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված հայցադիմումին կցվում է օրենքով սահմանված կարգով եւ չափով պետական տուրքի վճարումը հավաստող փաստաթղթի բնօրինակը կամ համապատասխան գանձապետական հաշվին պետական տուրքի փոխանցումը հավաստող համապատասխան ծածկագիրը՝ տրամադրված վճարահաշվարկային կազմակերպության կողմից, իսկ եթե օրենքը նախատեսում է պետական տուրքի մասնակի վճարման կամ վճարումը հետաձգելու կամ տարաժամկետելու հնարավորություն, ապա այդ մասին համապատասխան միջնորդությունը:».
3) 4-րդ մասի «3-րդ մասով ներկայացվող» բառերը փոխարինել «3-րդ եւ 3.1-ին մասերով սահմանված» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 219-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 1.1-ին մասով.
«1.1. Սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հայցադիմումին կցվում է օրենքով սահմանված կարգով եւ չափով պետական տուրքի վճարումը հավաստող փաստաթղթի բնօրինակը կամ համապատասխան գանձապետական հաշվին պետական տուրքի փոխանցումը հավաստող համապատասխան ծածկագիրը՝ տրամադրված վճարահաշվարկային կազմակերպության կողմից, իսկ եթե օրենքը նախատեսում է պետական տուրքի մասնակի վճարման կամ վճարումը հետաձգելու կամ տարաժամկետելու հնարավորություն, ապա այդ մասին համապատասխան միջնորդությունը:»:
Հոդված 4. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 220.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 220.1. Նոտարի գործողությունների իրավաչափության վերաբերյալ հայցադիմումին ներկայացվող պահանջները
1. Սույն օրենսգրքի 220-րդ հոդվածով նախատեսված գործերով ներկայացված հայցադիմումներին կցվում է օրենքով սահմանված կարգով եւ չափով պետական տուրքի վճարումը հավաստող փաստաթղթի բնօրինակը կամ համապատասխան գանձապետական հաշվին պետական տուրքի փոխանցումը հավաստող համապատասխան ծածկագիրը՝ տրամադրված վճարահաշվարկային կազմակերպության կողմից, իսկ եթե օրենքը նախատեսում է պետական տուրքի մասնակի վճարման կամ վճարումը հետաձգելու կամ տարաժամկետելու հնարավորություն, ապա այդ մասին համապատասխան միջնորդությունը:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 222.5-րդ հոդվածի 2-րդ մասում՝
1) հանել «ինչպես նաեւ» բառերը.
2) «փաստերը» բառից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ օրենքով սահմանված կարգով եւ չափով պետական տուրքի վճարումը հավաստող փաստաթղթի բնօրինակը կամ համապատասխան գանձապետական հաշվին պետական տուրքի փոխանցումը հավաստող համապատասխան ծածկագիրը՝ տրամադրված վճարահաշվարկային կազմակերպության կողմից, իսկ եթե օրենքը նախատեսում է պետական տուրքի մասնակի վճարման կամ վճարումը հետաձգելու կամ տարաժամկետելու հնարավորություն, ապա այդ մասին համապատասխան միջնորդությունը» բառերով:
Հոդված 6. Եզրափակիչ մաս եւ անցումային դրույթներ
2. Սույն օրենքը տարածվում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո ներկայացված հայցադիմումների (դիմումների) վրա:
3. Մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը դատարան ներկայացված հայցադիմումները (դիմումները) վերադարձնելուց հետո դրանք սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո կրկին ներկայացվելու դեպքում դրանց նկատմամբ կիրառվում են մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը գործող նորմերը:

Статья 1. Часть 2 статьи 194 Кодекса административного судопроизводства Республики Армения от 5 декабря 2013 года (далее – Кодекс) после слов “ пунктах 2 и 3 ” дополнить словами “части 1”, а после слова “статьи” словами “, а также оригинал документа, подтверждающего уплату государственной пошлины в порядке и размере, установленных законом, или предоставленный платежно-расчетной организацией соответствующий код, подтверждающий перечисление государственной пошлины на соответствующий казначейский счет, а если законом предусмотрена возможность частичной уплаты государственной пошлины или возможность отсрочки или переноса срока уплаты, то соответствующее ходатайство об этом”.
Статья 2. В статье 215 Кодекса:
1) часть 2 после слова " документы " дополнить словами “, а также оригинал документа, подтверждающего уплату государственной пошлины в порядке и размере, установленных законом, или предоставленный платежно-расчетной организацией соответствующий код, подтверждающий перечисление государственной пошлины на соответствующий казначейский счет, а если законом предусмотрена возможность частичной уплаты государственной пошлины или возможность отсрочки или переноса срока уплаты, то соответствующее ходатайство об этом”;
"3.1. К предусмотренному частью 3 настоящей статьи исковому заявлению прилагается оригинал документа, подтверждающего уплату государственной пошлины в порядке и размере, установленных законом, или предоставленный платежно-расчетной организацией соответствующий код, подтверждающий перечисление государственной пошлины на соответствующий казначейский счет, а если законом предусмотрена возможность частичной уплаты государственной пошлины или возможность отсрочки или переноса срока уплаты, то соответствующее ходатайство об этом.”;
3) в части 4 слова "предъявляемым частью 3" заменить словами "установленным частями 3 и 3.1".
Статья 3. Статью 219 Кодекса дополнить частью 1.1 следующего содержания:
"1.1. К предусмотренному частью 1 настоящей статьи исковому заявлению прилагается оригинал документа, подтверждающего уплату государственной пошлины в порядке и размере, установленных законом, или предоставленный платежно-расчетной организацией соответствующий код, подтверждающий перечисление государственной пошлины на соответствующий казначейский счет, а если законом предусмотрена возможность частичной уплаты государственной пошлины или возможность отсрочки или переноса срока уплаты, то соответствующее ходатайство об этом.”.
Статья 4. Кодекс дополнить статьей 220.1 следующего содержания:
"Статья 220.1. Требования, предъявляемые к исковому заявлению в связи с правомерностью действий нотариуса
1. К исковому заявлению, представленному по делам, предусмотренным статьей 220 настоящего Закона, прилагается оригинал документа, подтверждающего уплату государственной пошлины в порядке и размере, установленных законом, или предоставленный платежно-расчетной организацией соответствующий код, подтверждающий перечисление государственной пошлины на соответствующий казначейский счет, а если законом предусмотрена возможность частичной уплаты государственной пошлины или возможность отсрочки или переноса срока уплаты, то соответствующее ходатайство об этом.”.
Статья 5. В части 2 статьи 222.5 Кодекса:
1) исключить слова "а таже";
2) после слов "при наличии" дополнить словами ", а также оригинал документа, подтверждающего уплату государственной пошлины в порядке и размере, установленных законом, или предоставленный платежно-расчетной организацией соответствующий код, подтверждающий перечисление государственной пошлины на соответствующий казначейский счет, а если законом предусмотрена возможность частичной уплаты государственной пошлины или возможность отсрочки или переноса срока уплаты, то соответствующее ходатайство об этом.”.
Статья 6. Заключительная часть и переходные положения
1. Настоящий Закон вступает в силу через шесть месяцев после дня его официального опубликования.
2. Настоящий Закон распространяется на исковые заявления (заявления), поданные после вступления в силу настоящего Закона.
3. Если после возвращения исковых заявлений (заявлений), поданных в суд до вступления в силу настоящего Закона, они повторно подаются после вступления в силу настоящего Закона, то к ним применяются нормы, действовавшие до вступления в силу настоящего Закона.