Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության վարչական դատավարության 2013 թվականի դեկտեմբերի 5-ի օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 29-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ մասով.
«4. Սույն օրենսգրքի 216.6-րդ հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված գործերով ներկայացված հայցադիմումը պետք է պարունակի փաստական տվյալներ եւ փաստարկներ, որոնք առերեւույթ հիմնավորում են խտրականություն որակվող վարքագծի կամ կարգավորման առկայությունը, իսկ խտրականությունը բացառող հանգամանքներն ապացուցելու պարտականությունը դրվում է պատասխանողի վրա:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 216.6-րդ հոդվածում՝
«1. Հասարակական կազմակերպությունն իր շահառուների օրինական շահերը դատարանում ներկայացնում է հետեւյալ ոլորտներում.
1) շրջակա միջավայրի պահպանություն.
2) հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանություն:».
2) 2-րդ մասի «Կազմակերպությունը» բառը փոխարինել «Հասարակական կազմակերպությունը» բառերով, իսկ «2-րդ մասով» բառերը՝ «1-ին մասի 1-ին կետով» բառերով.
3) 2-րդ մասի 3-րդ կետի «2-րդ մասում» բառերը փոխարինել «1-ին մասի 1-ին կետում» բառերով.
«3. Հասարակական կազմակերպությունը սույն հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով սահմանված ոլորտից բխող հարցերով կարող է հայց ներկայացնել, եթե՝
1) խախտվել է հաշմանդամություն ունեցող անձանց խմբերի՝ հաշմանդամության հիմքով խտրականությունից պաշտպանվելու իրավունքը, կամ խախտվել է հաշմանդամություն ունեցող անձի՝ խտրականությունից պաշտպանվելու իրավունքը, եւ որը, ելնելով առողջական վիճակից կամ այլ հանգամանքից, չի կարող անձամբ ներկայացնել իր իրավունքները եւ օրինական շահերը դատարանում.
2) կազմակերպության կանոնադրությամբ հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանությունը սահմանված է որպես նպատակ, եւ անդամների պարզ մեծամասնությունը հաշմանդամություն ունեցող անձինք են.
3) հայց ներկայացնելու պահին նախորդող առնվազն երկու տարվա ընթացքում գործունեություն է ծավալել սույն հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետում նշված ոլորտում:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 216.7-րդ հոդվածի տեքստը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Սույն գլխով սահմանված գործերով ներկայացված հայցադիմումը, ի լրումն սույն օրենսգրքի 73-րդ հոդվածով սահմանված պահանջների, պետք է պարունակի տեղեկություններ սույն օրենսգրքի 216.6-րդ հոդվածի 2-րդ եւ 3-րդ մասերով նախատեսված հիմքերի առկայության մասին, ինչպես նաեւ հայցադիմումին, ի լրումն սույն օրենսգրքի 74-րդ հոդվածով սահմանված փաստաթղթերի, պետք է կցվեն սույն օրենսգրքի 216.6-րդ հոդվածի 2-րդ եւ 3-րդ մասերով նախատեսված հիմքերի առկայությունը հավաստող ապացույցներ:»:

Статья 1. Статью 29 Кодекса административного судопроизводства Республики Армения от 5 декабря 2013 года (далее – Кодекс) дополнитьчастью 4 следующего содержания:
"4. Исковое заявление, подаваемое по делам, установленным частью 3 статьи 216.6 настоящего Кодекса, должно содержать фактические данные и доводы, очевидно обосновывающие наличие поведения или регулирования, которые квалифицируются в качестве дискриминации, при этом обязанность по доказыванию обстоятельств, исключающих дискриминацию, возлагается на ответчика.".
Статья 2. В статье 216.6 Кодекса:
"1. Общественная организация представляет в суде законные интересы своих выгодоприобретателей в следующих сферах:
1) охрана окружающей среды;
2) защита прав лиц с инвалидностью.";
2) в части 2 слово "Организация" заменить словами "Общественная организация", а слова "частью 2" словами "пунктом 1 части 1";
3) в пункте 3 части 2 слова "в части 2 " заменить словами "в пункте 1 части1";
"3. Общественная организация может предъявить иск по вопросам, вытекающим из установленной пунктом 2 части 1 настоящей статьи сферы, если:
1) нарушено право групп лиц с инвалидностью на защиту от дискриминации по основанию инвалидности либо нарушено право лица с инвалидностью на защиту от дискриминации и которое, по состоянию здоровья или иным обстоятельствам, не может лично представлять в суде свои права и законные интересы;
2) уставом организации защита прав лиц с инвалидностью установлена в качестве цели и простое большинство ее членов составляют лица с инвалидностью;
3) в течение не менее двух лет, предшествующих моменту подачи иска, она осуществляла деятельность в сфере, указанной в пункте 2 части 1 настоящей статьи.".
Статья 3. Текст статьи 216.7 Кодекса изложить в следующей редакции:
"1. Исковое заявление, подаваемое по делам, установленным настоящей главой, в дополнение к требованиям, установленным статьей 73 настоящего Кодекса, должно содержать сведения о наличии оснований, предусмотренных частями 2 и 3 статьи 216.6 настоящего Кодекса, а также к исковому заявлению в дополнение кдокументам, установленным статьей 74 настоящего Кодекса, должны быть приложены доказательства, подтверждающие наличие оснований, предусмотренных частями 2 и 3 статьи 216.6 настоящего Кодекса.