«ԻՐԱՎԱԲԱՆԱԿԱՆ ԱՆՁԱՆՑ ՊԵՏԱԿԱՆ ԳՐԱՆՑՄԱՆ, ԻՐԱՎԱԲԱՆԱԿԱՆ ԱՆՁԱՆՑ ԱՌԱՆՁՆԱՑՎԱԾ ՍՏՈՐԱԲԱԺԱՆՈՒՄՆԵՐԻ, ՀԻՄՆԱՐԿՆԵՐԻ ԵՎ ԱՆՀԱՏ ՁԵՌՆԱՐԿԱՏԵՐԵՐԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ՀԱՇՎԱՌՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման, իրավաբանական անձանց առանձնացված ստորաբաժանումների, հիմնարկների եւ անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառման մասին» 2001 թվականի ապրիլի 3-ի ՀՕ-169 օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 26-րդ հոդվածի 1-ին մասում՝
1) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 18.1-ին կետով.
«18.1) տեղեկություններ բաժնետիրական ընկերության կողմից «Բաժնետիրական ընկերությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 43-րդ հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված՝ ընկերության գործունեությունը շարունակելու մասին որոշում կայացնելու վերաբերյալ.».
2) 21-րդ կետը «պաշտոնակատարի» բառից հետո լրացնել «(օրենքով նախատեսված դեպքերում՝ ընկերության գործադիր մարմնի լիազորությունները ժամանակավորապես իրականացնող պաշտոնատար անձի)» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 38-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետը «ղեկավարը» բառից հետո լրացնել «կամ նրա պաշտոնակատարը (օրենքով նախատեսված դեպքերում՝ ընկերության գործադիր մարմնի լիազորությունները ժամանակավորապես իրականացնող պաշտոնատար անձը)» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 39-րդ հոդվածի 3-րդ մասում՝
1) «ընտրելու» բառից հետո լրացնել «, օրենքով նախատեսված դեպքերում՝ ընկերության գործադիր մարմնի լիազորությունները ժամանակավորապես իրականացնող պաշտոնատար անձ նշանակվելու» բառերով.
2) 1-ին կետը «մասին» բառից հետո լրացնել «կամ օրենքով նախատեսված դեպքերում՝ ընկերության միանձնյա գործադիր մարմնի կամ կառավարող կազմակերպության կողմից իրենց լիազորությունների իրականացման անհնարինության մասին տեղեկությունները» բառերով.
3) 2-րդ կետը «ղեկավարի» բառից հետո լրացնել «կամ օրենքով նախատեսված դեպքերում՝ ընկերության գործադիր մարմնի լիազորությունները ժամանակավորապես իրականացնող պաշտոնատար անձի» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН “О ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ ЮРИДИЧЕСКИХ ЛИЦ, ГОСУДАРСТВЕННОМ УЧЕТЕ ВЫДЕЛЕННЫХ ПОДРАЗДЕЛЕНИЙ, УЧРЕЖДЕНИЙ ЮРИДИЧЕСКИХ ЛИЦ И ИНДИВИДУАЛЬНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ”
Статья 1. Часть 1 статьи 26 Закона “О государственной регистрации юридических лиц, государственном учете выделенных подразделений, учреждений юридических лиц и индивидуальных предпринимателей” от 3 апреля 2001 года ЗР – 169 – Н (далее – Закон):
1) дополнить пунктом 18.1 следующего содержания:
“18.1) сведения о вынесении акционерным обществом установленного частью 3 статьи 43 Закона Республики Армения “Об акционерных обществах” решения о продолжении деятельности компании;”;
2) пункт 21после слов “занимаемой должности данного лица” дополнить словами “(в предусмотренных законом случаях – должностного лица, временно осуществляющего полномочия исполнительного органа общества).
Статья 2. Пункт 1 части 1 статьи 38 Закона после слов “ юридического лица ” дополнить словами “(в предусмотренных законом случаях – должностное лицо, временно осуществляющее полномочия исполнительного органа общества). ”.
Статья 3. Часть 3 статьи 39 Закона:
1) после слов “юридического лица” дополнить словами “, назначении в предусмотренных законом случаях должностного лица, временно осуществляющего полномочия исполнительного органа общества,”;
2) пункт 1 части после слов “нового руководителя исполнительного органа” дополнить словами “, либо сведения о невозможности единоличного осуществления исполнительным органом или управляющей организацией общества своих полномочий - в предусмотренных законом случаях”;
3) пункт 2 части после слов “о новом руководителе исполнительного органа” дополнить словами “либо в предусмотренных законом случаях должностном лице, временно осуществляющем полномочия исполнительного органа общества”.