ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔՐԵԱԿԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2021 թվականի մայիսի 5-ի քրեական օրենսգրքի 294-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 294. Իրական շահառուների վերաբերյալ կեղծ տվյալներ ներկայացնելը կամ ներկայացման ենթակա տվյալները թաքցնելը
1. Իրավաբանական անձանց պետական գրանցում իրականացնող իրավասու պետական մարմին իրական շահառուների վերաբերյալ հայտարարագիր ներկայացրած անձի կողմից հայտարարագրում կեղծ տվյալ ներկայացնելը կամ ներկայացման ենթակա տվյալը թաքցնելը`
պատժվում է տուգանքով՝ առավելագույնը տասնապատիկի չափով, կամ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով` առավելագույնը երեք տարի ժամկետով, կամ ազատության սահմանափակմամբ՝ առավելագույնը մեկ տարի ժամկետով, կամ կարճաժամկետ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը երկու ամիս ժամկետով:
2. Իրավաբանական անձի մասնակցի կամ իրական շահառուի կողմից սույն հոդվածի 1-ին մասում նշված անձին իրական շահառուի վերաբերյալ կեղծ տվյալ ներկայացնելը կամ ներկայացման ենթակա տվյալը թաքցնելը կամ նրա կողմից սույն հոդվածի 1-ին մասում նշված անձի ներկայացրած հարցմանն օրենքով նախատեսված ժամկետում չպատասխանելը`
պատժվում է տուգանքով՝ առավելագույնը տասնապատիկի չափով, կամ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով` առավելագույնը երեք տարի ժամկետով, կամ ազատության սահմանափակմամբ՝ առավելագույնը մեկ տարի ժամկետով, կամ կարճաժամկետ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը երկու ամիս ժամկետով:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ В УГОЛОВНЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. Статью 294 Уголовного кодекса Республики Армения от 5 мая 2021 года изложить в следующей редакции:
“Статья 294. Представление ложных данных или сокрытие подлежащих
представлению данных о реальных бенефициарах
1. Представлениеложных данных или сокрытие подлежащих представлению данных в декларации лицом, представившим декларацию о реальных бенефициарах компетентному органу, осуществляющему государственную регистрацию юридических лиц, -
наказывается штрафом максимально в десятикратном размере, или лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью максимально на срок три года, или ограничением свободымаксимально на срок один год, или краткосрочным лишением свободымаксимально на срок два месяца.
2. Представлениеложных данных или сокрытие подлежащих представлению данных о реальном бенефициаре участником юридического лица или реальным бенефициаром лицу, указанному в части 1 настоящей статьи, или недача им в предусмотренный законом срок ответа на запрос, представленный лицом, указанным в части 1 настоящей статьи, -
наказывается штрафом максимально в десятикратном размере, или лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью максимально на срок три года, или ограничением свободымаксимально на срок один год, или краткосрочным лишением свободымаксимально на срок два месяца. ”