«ՊԵՏԱԿԱՆ ՏՈՒՐՔԻ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
«Պետական տուրքի մասին» 1997 թվականի դեկտեմբերի 27-ի ՀՕ-186 օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 19.6-րդ հոդվածի տեքստը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
| «1. Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում արտաքին առեւտրի ոլորտում սահմանափակումների ենթակա ապրանքներ երրորդ երկրներից ներմուծելու եւ (կամ) երրորդ երկրներ արտահանելու լիցենզիաներ կամ թույլտվություններ կամ հավաստագրեր (կամ դրանց կրկնօրինակներ) տրամադրելու համար | բազային տուրքի չափով, եթե սույն օրենքով այլ դրույքաչափ նախատեսված չէ |
| 2. «Արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացանկ» (ԱՏԳ ԱԱ) դասակարգչի 2523 ծածկագրին դասվող ցեմենտի (բացառությամբ 2523210000, 2523100000 ապրանքային դիրքերին դասվող ծածկագրերի) «Բացթողնում՝ ներքին սպառման համար», «Վերամշակում՝ մաքսային տարածքում» եւ «Վերամշակում՝ ներքին սպառման համար» մաքսային ընթացակարգերով յուրաքանչյուր մինչեւ հարյուր տոննայի ներմուծման լիցենզիա տրամադրելու համար | բազային տուրքի 1400-ապատիկի չափով |
| 3. ԱՏԳ ԱԱ 252310000 ծածկագրին դասվող ցեմենտի «Բացթողնում՝ ներքին սպառման համար», «Վերամշակում՝ մաքսային տարածքում» եւ «Վերամշակում՝ ներքին սպառման համար» մաքսային ընթացակարգերով յուրաքանչյուր մինչեւ հարյուր տոննայի ներմուծման լիցենզիա տրամադրելու համար | բազային տուրքի 200-ապատիկի չափով |
| 4. «Արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացանկ» (ԱՏԳ ԱԱ) դասակարգչի 2603000000 ծածկագրին դասվող պղնձի խտահանք արտահանելու յուրաքանչյուր մեկ տոննայի լիցենզիաներ կամ թույլտվություններ կամ հավաստագրեր տրամադրելու համար, բացառությամբ ԵԱՏՄ երկրների (մինչեւ հարյուր կիլոգրամ արտահանելու դեպքում գործում է սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված դրույքաչափը) | բազային տուրքի 160-ապատիկի չափով |
| 5. «Արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացանկ» (ԱՏԳ ԱԱ) դասակարգչի 2613 ծածկագրին դասվող մոլիբդենի խտահանքեր արտահանելու յուրաքանչյուր մեկ տոննայի լիցենզիաներ կամ թույլտվություններ կամ հավաստագրեր տրամադրելու համար, բացառությամբ ԵԱՏՄ երկրների (մինչեւ հարյուր կիլոգրամ արտահանելու դեպքում գործում է սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված դրույքաչափը) | բազային տուրքի 800-ապատիկի չափով |
| 6. «Արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացանկ» (ԱՏԳ ԱԱ) դասակարգչի 7202700000, 8102 ծածկագրին դասվող մոլիբդենի (բացառությամբ 810297000) արտահանելու յուրաքանչյուր մեկ տոննայի լիցենզիաներ կամ թույլտվություններ կամ հավաստագրեր տրամադրելու համար, բացառությամբ ԵԱՏՄ երկրների (մինչեւ հարյուր կիլոգրամ արտահանելու դեպքում գործում է սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված դրույքաչափը) | բազային տուրքի 1000-ապատիկի չափով»: |
Հոդված 2. Օրենքի 38-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ մասով.
«Սույն օրենքի 19.6-րդ հոդվածի 2-6-րդ մասերով նախատեսված պետական տուրքը վերադարձման ենթակա չէ:»:
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող 30-րդ օրվանից:
2. Սույն օրենքը տարածվում է օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո լիցենզիա (հավաստագիր, թույլտվություն) ստանալու համար ներկայացված հայտերի վրա:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЯ В ЗАКОН “О ГОСУДАРСТВЕННОЙ ПОШЛИНЕ”
Статья 1. Текст статьи 19.6 Закона “О государственной пошлине” от 27 декабря 1997 года ЗР – 186 (далее – Закон) изложить в следующей редакции:
“1. За предоставление лицензий или разрешений, или сертификатов (либо их дубликатов) на ввоз из третьих стран и (или) вывоз в третьи страны товаров, подлежащих ограничениям в сфере внешней торговли в рамках Евразийского экономического союза
в размере базовой пошлины,
если другая ставка не предусмотрена настоящим Законом
2. Запредоставление лицензии на ввоз по таможенным процедурам“Ввоз для внутреннего потребления”, “Переработка на таможенной территории” и “Переработка для внутреннего потребления” каждой из до ста тонны цемента, классифицируемого под кодом 2523 классификатора Перечня “Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности” (ТН ВЭД) (за исключением кодов, классифицируемых под товарными позициями 2523210000, 2523100000),
в 1400 - кратном размере базовой пошлины
3. Запредоставление лицензии на ввоз по таможенным процедурам“Ввоз для внутреннего потребления”, “Переработка на таможенной территории” и “Переработка для внутреннего потребления” каждой из до ста тонны цемента, классифицируемого под кодом 252310000 ТН ВЭД
в 200 - кратном размере базовой пошлины
4. Запредоставление лицензий или разрешений, или сертификатов на вывоз каждой одной тонны концентрата медного, классифицируемого под кодом 2603000000 классификатора Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности (ТН ВЭД) за исключением стран ЕАЭС ( в случае вывоза до ста килограммов действует ставка, установленная частью 1 настоящей статьи)
в 160 - кратном размере базовой пошлины
5. Запредоставление лицензий или разрешений, или сертификатов на вывоз каждой однойтонны концентрата молибденового, классифицируемого под кодом 2613 классификатора Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности (ТН ВЭД) за исключением стран ЕАЭС ( в случае вывоза до ста килограммов действует ставка, установленная частью 1 настоящей статьи)
в 800 - кратном размере базовой пошлины
6. Запредоставление лицензий или разрешений, или сертификатов на вывоз каждой однойтонны молибдена, классифицируемого под кодом 7202700000, 8102 (за исключением 810297000) классификатора Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности (ТН ВЭД) за исключением стран ЕАЭС ( в случае вывоза до ста килограммов действует ставка, установленная частью 1 настоящей статьи)
в 1000 - кратном размере базовой пошлины”.
Статья 2. Статью 38 Закона дополнить частью 4 следующего содержания:
“Государственная пошлина, предусмотренная частями 2-6 статьи 19.6 настоящего Закона, возврату не подлежит.
1. Настоящий Закон вступает в силу на 30-й день после его официального опубликования.
2. Настоящий Закон распространяется на представленные после вступления Закона в силу заявки на получение лицензии (сертификата, разрешения).