«2.1. Սույն օրենսգրքով սահմանված կանոնները կիրառելի են Հայաստանի Հանրապետության հակակոռուպցիոն դատարանում (այսուհետ՝ հակակոռուպցիոն դատարան) պետության գույքային եւ ոչ գույքային շահերի պաշտպանության եւ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերի քննության, ինչպես նաեւ մինչեւ գործի հարուցումն առանձին դատավարական գործողությունների կատարման նկատմամբ, եթե այլ բան նախատեսված չէ «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքով:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 18-րդ հոդվածի 1-ին մասը «նախատեսված դեպքերի» բառերից հետո լրացնել «եւ հակակոռուպցիոն դատարանին ենթակա գործերի» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 25-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3.1-ին մասով.
«3.1. Դատարանը գործը հանձնում է հակակոռուպցիոն դատարանի քննությանը, եթե գործը քննելիս պարզվել է, որ այն ենթակա է քննության հակակոռուպցիոն դատարանում:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 26-րդ հոդվածի 4-րդ մասում «վարչական կամ սնանկության» բառերը փոխարինել «վարչական, հակակոռուպցիոն կամ սնանկության» բառերով:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 127-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետը «սնանկության» բառից հետո լրացնել «կամ հակակոռուպցիոն» բառերով:
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում հակակոռուպցիոն դատարանի գործելու պահից:
2. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո Հայաստանի Հանրապետության առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանների վարույթում գտնվող պետության գույքային եւ ոչ գույքային շահերի պաշտպանության հայցերով եւ «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքի հիման վրա գույքի բռնագանձման հայցերով հարուցված քաղաքացիական գործերը վերաբաշխվում են հակակոռուպցիոն դատարանի դատավորների միջեւ, եթե տվյալ գործերով անցում չի կատարվել դատաքննության փուլ:

Статья 1. Часть 2.1 статьи 1 Гражданского процессуального кодекса Республики Армения от 9 февраля 2018 года (далее – Кодекс) изложить в следующей редакции:
« 2.1. Установленные настоящим Кодексом правила применимы для рассмотрения в Антикоррупционном суде Республики Армения (далее - Антикоррупционный суд) дел о защите имущественных и неимущественных интересов государства и конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение , а также к совершению отдельных процессуальных действий до возбуждения дела, если Законом О конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение” не предусмотрено иное.».
Статья 2 . Часть 1 статьи 18 Кодекса после слов “О банкротстве” дополнить словами “, и подведомственных Антикоррупционному суду дел”.
Статья 3. Статью 25 Кодекса дополнить частью 3.1 следующего содержания:
“3.1. Суд передает дело на рассмотрение Антикоррупционного суда, если при рассмотрении дела установлено, что оно подлежит рассмотрению в Антикоррупционном суде.”.
Статья 4. В части 4 статьи 26 Кодекса слова “ Административным судом” заменить словами “ Административным, Антикоррупционным судом” .
Статья 5. Часть 1 статьи 127 Кодекса после слова “ по банкротству” дополнить словами “ либо Антикоррупционному суду” .
1. Настоящий Закон вступает в силу с момента функционирования Антикоррупционного суда.
2. После вступления в силу настоящего Закона находящиеся в производстве судов первой инстанции Республики Армения гражданские дела, возбужденные по искам о защите имущественных и неимущественных интересов государства и искам о конфискации имущества на основании закона “ О конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение”, подлежат перераспределению между судьями Антикоррупционного суда, если данные дела не перешли в стадию судебного разбирательства.