«3.1. Սույն օրենսգրքի 27.2-րդ գլխով նախատեսված գնումների հետ կապված վեճերով գործերը քննվում են Երեւան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանում:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 121-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9-րդ կետով.
«9) սույն օրենսգրքի 27.2-րդ գլխով նախատեսված գնումների հետ կապված վեճերով՝ գործին մասնակցող անձանց եւ նրանց ներկայացուցիչների էլեկտրոնային փոստի հասցեները:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 129-րդ հոդվածի 4-րդ մասի երկրորդ նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ. ««Գնումների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով նախատեսված գնումների հետ կապված վեճերով, ինչպես նաեւ «Պետություն-մասնավոր գործընկերության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով նախատեսված մասնավոր գործընկերոջ ընտրության ընթացակարգի հետ կապված վեճերով չի կարող կիրառվել հայցի ապահովման այնպիսի միջոց, որը կհանգեցնի գնման գործընթացի, գնման պայմանագրի կնքման կամ կատարման, մասնավոր գործընկերոջ ընտրության ընթացակարգի կամ ՊՄԳ ծրագրի իրականացման կասեցմանը:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 202-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 8-րդ կետով.
«8) «Գնումների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված գնումների հետ կապված վեճերը:»:
Հոդված 5. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 27.2-րդ գլխով.
«ԳԼՈՒԽ 27.2
ԳՆՈՒՄՆԵՐԻ ՀԵՏ ԿԱՊՎԱԾ ՎԵՃԵՐՈՎ ՎԱՐՈՒՅԹԸ
Հոդված 234.5. Հատուկ հայցային վարույթի կարգով քննվող գնումների հետ կապված վեճերը եւ դրանց լուծման ժամկետը
1. Դատարանը սույն գլխով սահմանված կարգով քննում եւ լուծում է «Գնումների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 46-րդ հոդվածի 1-ին մասով սահմանված՝ պատվիրատուի եւ գնահատող հանձնաժողովի գործողությունների (անգործության) եւ որոշումների բողոքարկման հետ կապված վեճերը:
2. Գնումների հետ կապված վեճերը քննվում եւ լուծվում են հայցադիմումը վարույթ ընդունելուց հետո՝ երեսուն օրվա ընթացքում: Դատարանի պատճառաբանված որոշմամբ սույն մասով նախատեսված ժամկետը կարող է երկարաձգվել մեկ անգամ՝ մինչեւ տասն օրացուցային օրով:
Հոդված 234.6. Հայցադիմումը վարույթ ընդունելը եւ դատարանի գործողությունները հայցադիմումը վարույթ ընդունելուց հետո
1. Դատարանը հայցադիմումը վարույթ ընդունելու հարցը լուծում է այն ներկայացվելուց հետո՝ եռօրյա ժամկետում:
2. Հայցադիմումը վարույթ ընդունելու հետ միաժամանակ դատարանը կայացնում է որոշում՝ պատասխանողից տվյալ գնման գործընթացի հետ կապված պատասխանողի տիրապետման տակ գտնվող բոլոր ապացույցները պահանջելու մասին:
3. Ապացույցներ պահանջելու վերաբերյալ որոշումը կատարվում է պատասխանողի կողմից որոշումն ստանալուց հետո՝ հնգօրյա ժամկետում:
Սույն մասով նախատեսված ժամկետում պատասխանողի կողմից ապացույցներ պահանջելու վերաբերյալ որոշման պահանջները չկատարվելու դեպքում գործը քննվում է դրանում առկա ապացույցների հիման վրա, իսկ հայցվորի վկայակոչած այն փաստերը, որոնք ենթակա են հաստատման պատասխանողի տիրապետման տակ գտնվող ապացույցներով, համարվում են հաստատված:
4. Դատարանը միեւնույն գնման գործընթացին վերաբերող՝ սույն գլխով նախատեսված վեճերի վերաբերյալ իր վարույթում քննվող գործերը միացնում է մեկ վարույթում:
5. Հայցադիմումը վարույթ ընդունելու մասին որոշումն անհապաղ ուղարկվում է «Գնումների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով նախատեսված լիազորված մարմնի պաշտոնական էլեկտրոնային փոստի հասցեին: Լիազորված մարմինը սույն մասով նախատեսված որոշումն անհապաղ հրապարակում է «Գնումների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 2-րդ հոդվածի 1-ին մասի 14-րդ կետով նախատեսված տեղեկագրում՝ նշելով կասեցման օրը:
Հոդված 234.7. Հայցադիմումի պատասխան ներկայացնելու ժամկետը
1. Հայցադիմումի պատասխանը ներկայացվում է հայցադիմումը վարույթ ընդունելու մասին որոշումն ստանալուց հետո՝ հնգօրյա ժամկետում:
Հոդված 234.8. Դատական ծանուցման կարգի առանձնահատկությունները
1. Գործին մասնակցող անձինք եւ նրանց ներկայացուցիչները դատական նիստի ժամանակի եւ վայրի, ինչպես նաեւ սույն օրենսգրքով նախատեսված դեպքերում առանձին դատավարական գործողություններ կատարելու մասին ծանուցվում են էլեկտրոնային հաղորդակցության միջոցով ծանուցագրերը եւ այլ փաստաթղթեր սույն օրենսգրքի 97-րդ հոդվածով սահմանված կարգով հայցադիմումում նշված էլեկտրոնային փոստին ուղարկելու եղանակով:
Հոդված 234.9. Գործի քննության կարգը
1. Դատարանը սույն գլխով նախատեսված վեճերով գործերը քննում եւ դրանց վերաբերյալ վճիռները եւ որոշումները կայացնում է գրավոր ընթացակարգով, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ դատարանը գործին մասնակցող անձի միջնորդությամբ կամ իր նախաձեռնությամբ եկել է եզրահանգման, որ անհրաժեշտ է գործը քննել դատական նիստում:
2. Գործը դատական նիստում քննելու վերաբերյալ միջնորդությունը գործին մասնակցող անձը կարող է ներկայացնել մինչեւ հայցադիմումի պատասխան ներկայացնելու համար սահմանված ժամկետի լրանալը:
3. Գործը դատական նիստում քննելու մասին դատարանը կայացնում է որոշում հայցադիմումի պատասխան ներկայացնելու համար սահմանված ժամկետը լրանալուց հետո՝ եռօրյա ժամկետում:
4. Գործը դատական նիստում քննելու հարցը կարող է լուծվել նաեւ հայցադիմումը վարույթ ընդունելու մասին որոշմամբ:
Հոդված 234.10. Գնումների հետ կապված վեճով ապացուցման պարտականությունը բաշխելու կանոնները
1. Վիճարկվող գործողությունների (անգործության) եւ որոշումների հիմքում ընկած հանգամանքների, ինչպես նաեւ տվյալ գործողությունների (անգործության) կատարման եւ որոշման ընդունման օրենքով, այլ իրավական ակտերով սահմանված կարգը պահպանված լինելու փաստերն ապացուցելու պարտականությունը կրում է պատասխանողը:
2. Պատասխանողը վիճարկվող գործողությունների (անգործության) եւ որոշումների իրավաչափությունը հիմնավորող ապացույցներ կարող է ներկայացնել միայն ապացույցները պահանջելու որոշման կատարման ընթացքում, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ հիմնավորում է ապացույցի ներկայացման անհնարինությունը իրենից անկախ պատճառներով:
Հոդված 234.11. Գնման գործընթացի կասեցումը
1. Պատվիրատուի եւ գնահատող հանձնաժողովի գործողությունների (անգործության) եւ որոշումների (բացառությամբ «Գնումների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 6-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված որոշումների) բողոքարկումն ինքնաբերաբար կասեցնում է գնման գործընթացը` սույն օրենսգրքի 234.6-րդ հոդվածի 5-րդ մասով նախատեսված որոշումը հրապարակվելու օրվանից մինչեւ վեճի քննության արդյունքներով առաջին ատյանի դատարանի կայացրած եզրափակիչ դատական ակտն ուժի մեջ մտնելու օրը:
2. Այն դեպքերում, երբ, հանրային կամ պաշտպանության եւ ազգային անվտանգության շահերից ելնելով, անհրաժեշտ է շարունակել գնման գործընթացը, դատարանը «Գնումների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 2-րդ հոդվածի 1-ին մասով սահմանված մարմինների ղեկավարների, իսկ իրավաբանական անձանց դեպքում գործադիր մարմնի ղեկավարի գրավոր միջնորդության հիման վրա կայացնում է գնման գործընթացի կասեցումը վերացնելու մասին որոշում: Դատարանը սույն մասով նախատեսված որոշումը դրա կայացման օրն անհապաղ ուղարկում է «Գնումների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով նախատեսված լիազորված մարմնի պաշտոնական էլեկտրոնային փոստի հասցեին: Լիազորված մարմինն այդ որոշումն անհապաղ հրապարակում է «Գնումների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 2-րդ հոդվածի 1-ին մասի 14-րդ կետով նախատեսված տեղեկագրում:
Հոդված 234.12. Գնումների հետ կապված վեճերով կայացված վճիռների օրինական ուժի մեջ մտնելը
1. Պատվիրատուի եւ գնահատող հանձնաժողովի գործողությունների (անգործության) եւ որոշումների բողոքարկման հետ կապված վեճերով դատարանի եզրափակիչ դատական ակտն ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից:
2. Պատվիրատուի եւ գնահատող հանձնաժողովի գործողությունների (անգործության) եւ որոշումների բողոքարկման հետ կապված վեճերով դատարանի վճռի եզրափակիչ մասը կամ այլ եզրափակիչ դատական ակտը դրա հրապարակման օրն ուղարկվում է «Գնումների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով նախատեսված լիազորված մարմնի պաշտոնական էլեկտրոնային փոստի հասցեին: Լիազորված մարմինը դատարանի վճռի եզրափակիչ մասը կամ այլ եզրափակիչ դատական ակտն անհապաղ հրապարակում է «Գնումների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 2-րդ հոդվածի 1-ին մասի 14-րդ կետով նախատեսված տեղեկագրում:»:

Статья 1. Статью 24 Гражданского процессуального кодекса Республики Армения от 9 февраля 2018 года (далее – Кодекс) дополнить частью 3.1 следующего содержания:
“3.1. Дела по спорам, связанным с предусмотренными главой 27.2 настоящего Кодекса закупками, рассматриваются в суде общей юрисдикции первой инстанции города Еревана.”.
Статья 2 . Часть 2 статьи 121 Кодекса дополнить пунктом 9 следующего содержания:
“9) адреса электронной почты участвующих в деле лиц и их представителей, - в спорах, связанных с закупками, предусмотренными главой 27.2 настоящего Кодекса”.
Статья 3. Второе предложение части 4 статьи 129 Кодекса изложить в следующей редакции: “По спорам, связанным с закупками, предусмотренными Законом Республики Армения "О закупках", а также спорам, связанным с предусмотренной Законом Республики Армения "О государственном-частном партнерстве" процедурой выбора частного партнера, не может применяться такая мера по обеспечению иска, которая может привести к приостановлению процесса закупки или заключения либо исполнения договора закупки, процедуры выбора частного партнера или реализации программы ГЧП.”.
Статья 4. Часть 1 статьи 202 Кодекса дополнитьпунктом 8 следующего содержания:
“8) споры, связанные с закупками, установленными Законом Республики Армения "О закупках".
Статья 5. Кодекс дополнить главой 27.2 следующего содержания:
“ГЛАВА 27.2
ПРОИЗВОДСТВО ПО СПОРАМ, СВЯЗАННЫМ С ЗАКУПКАМИ
Статья 234.5. Рассматриваемые в порядке особого искового производства
споры,связанные с закупками, и сроки их разрешения
1. Суд рассматривает и разрешает споры, связанные с обжалованием действий (бездействия), установленных (установленного) частью 1 статьи 46 Закона Республики Армения "О закупках", и решений заказчика и оценочной комиссии впорядке, установленном настоящей главой.
2. Связанные с закупками споры рассматриваются и разрешаются в течение тридцати дней со дня принятия искового заявления к производству. По мотивированному решению суда срок, предусмотренный настоящей частью, может быть продлен один раз сроком до десяти календарных дней.
Статья 234.6. Принятие искового заявления к производству и действия суда
после принятия искового заявления к производству
1. Суд разрешает вопрос принятия искового заявления к производству в трехдневный срок после его подачи.
2. Одновременно с принятием искового заявления к производству суд выносит определение об истребовании от ответчика всех имеющихся в его распоряжении доказательств, связанных с процессом данной закупки.
3. Определение об истребовании доказательств выносится впятидневный срок после получения определения ответчиком.
В случае неисполнения ответчиком требований определения об истребовании доказательств в предусмотренный настоящей частью срок дело рассматривается на основании имеющихся в нем доказательств, а приведенные истцом факты, подлежащие подтверждению имеющимися у ответчика доказательствами,считаются подтвержденными.
4. Суд объединяет находящиеся в его производстве дела по предусмотренным настоящей главой спорам, связанным с одним и тем же процессом закупки, в одно производство.
5. Определение о принятии искового заявления к производству незамедлительно направляется на предусмотренный Законом Республики Армения "О закупках" официальный адрес электронной почты уполномоченного органа. Уполномоченный орган незамедлительно опубликовывает предусмотренное настоящей частью определение в бюллетене, предусмотренном пунктом 14 части 1 статьи 2 Закона Республики Армения "О закупках", с указанием дня приостановления.
Статья 234.7. Срок представления ответа на исковое заявление
1. Ответ на исковое заявление представляется в пятидневный срок со дня получения определения о принятии искового заявления к производству.
Статья 234.8. Особенности порядка судебного извещения
1. Участвующие в деле лица и их представители извещаются о времени и месте проведения судебного заседания, а также о совершении в предусмотренных настоящим Кодексом случаях отдельных процессуальных действий путем направления посредством средств электронной коммуникации повесток и иных документов на указанную в исковом заявлении электронную почту в порядке, установленном статьей 97 настоящего Кодекса.
Статья 234.9. Порядок рассмотрения дела
1. По спорам, предусмотренным настоящей главой, суд рассматривает дела и выносит решения и определения по письменной процедуре, за исключением случаев, когда по ходатайству участвующего в деле лица или собственной инициативе суд приходит к выводу о необходимости рассмотрения дела в судебном заседании.
2. Лицо, участвующее в деле, может подать ходатайство о рассмотрении дела в судебном заседании до истечения срока, установленного для представления ответа на исковое заявление.
3. Определение о рассмотрении дела в судебном заседании суд принимает в трехдневный срок после истечения срока, установленного для представления ответа на исковое заявление.
4. Вопрос о рассмотрении дела в судебном заседании может быть также решен определением о приеме искового заявления к производству.
Статья 234.10. Правила распределения обязанности доказывания по спору о
закупках
1. Ответчик несет ответственностьдоказывания обстоятельств, лежащих в основе оспариваемых действий (бездействия) и решений, а также фактов исполнения данных действий (бездействия) и соблюдения установленного законом и иными правовыми актами порядка принятия решений.
2. Ответчик может представлять доказательства, обосновывающие правомерность оспариваемых действий (бездействия) и решений, только во время исполнения определения об истребовании доказательств, за исключением случаев, когда он обосновывает невозможность представления доказательств по независящим от него причинам.
Статья 234.11. Приостанов ление процесса за купки
1. Обжалование действий (бездействия) и решений заказчика и оценочной комиссии (за исключением решений, предусмотренных частью 2 статьи 6 Закона Республики Армения "О закупках") автоматически приостанавливает процесс закупки со дня оглашения определения, предусмотренного статьей 234.6 части 5 настоящего Кодекса, до дня вступления в силу заключительного судебного акта, вынесенного судом первой инстанции по результатам рассмотрения спора.
2. В случаях, когда в общественных интересах или в интересах обороны и национальной безопасности необходимо продолжить процесс закупки, суд на основании письменного ходатайства руководителей органов, установленных частью 1 статьи 2 Закона Республики Армения “О закупках”, а в случае юридических лиц - на основании письменного ходатайства руководителя исполнительного органа выносит определение об отмене приостановления процесса закупки. Предусмотренное настоящей частью определение суд в день его вынесения безотлагательно направляет по предусмотренному Законом Республики Армения “О закупках” официальному адресу электронной почты уполномоченного органа. Уполномоченный орган незамедлительно опубликовывает это определение в информационном бюллетене, предусмотренном пунктом 14 части 1 статьи 2 Закона Республики Армения “О закупках”.
Статья 234.12. Вступление в законную силу решений, вынесенныхпо спорам
о закупке
1. Заключительный судебный акт суда по спорам, связанным с обжалованием действий (бездействия) и решений заказчика и оценочной комиссии, вступает в силу с момента его опубликования.
2. Заключительная часть решения суда или иной заключительный судебный акт по спорам, связанным с обжалованием действий (бездействия) и решений заказчика и оценочной комиссии, направляется на предусмотренный Законом Республики Армения “О закупках” официальный адрес электронной почты уполномоченного органа в день его оглашения. Уполномоченный орган незамедлительно опубликовывает заключительную часть решения суда или иной заключительный судебный акт в информационном бюллетене, предусмотренном пунктом 14 части 1 статьи 2 Закона Республики Армения “О закупках”.”.
Статья 6 . Настоящий Закон вступает в силу с первого числа четвертого месяца, следующего за днем ​​ его официального опубликования.