«ԶԻՆՎՈՐԱԿԱՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ԶԻՆԾԱՌԱՅՈՂԻ ԿԱՐԳԱՎԻՃԱԿԻ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
1) 1-ին մասի 3-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3) ունի Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության մարտական գործողությունների ժամանակ զոհված (մահացած) ծնող կամ եղբայր կամ քույր, կամ որն ընտանիքի միակ արու զավակն է եւ ունի Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերում կամ այլ զորքերում կամ Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով Հայաստանի Հանրապետությունում տեղակայված օտարերկրյա պետությունների զինվորական ստորաբաժանումներում զինվորական ծառայության ընթացքում զոհված (մահացած) ծնող կամ եղբայր կամ քույր:».
«7. Սույն հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետով սահմանված պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատվելու իրավունք ունեցող քաղաքացին կարող է իր դիմումի համաձայն հրաժարվել պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատվելու իրավունքից եւ սույն օրենքով սահմանված կարգով զորակոչվել պարտադիր զինվորական ծառայության:»:
Հոդված 2. Օրենքի 26-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետից հանել «պաշտպանության մարտական գործողությունների կամ» բառերը:
Հոդված 3. Օրենքի 29-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասի 2-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «դ» ենթակետով.
«դ. շարքային կազմի պարտադիր զինծառայողները՝ սույն օրենքի 21-րդ հոդվածի 1- ին մասի 3-րդ կետով սահմանված դեպքում:».
«6. Սույն հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետի «դ» ենթակետով սահմանված իրավունքը չի տարածվում սույն օրենքի 21-րդ հոդվածի 7-րդ մասի համաձայն շարքային կազմի պարտադիր զինվորական ծառայություն անցնող զինծառայողների վրա:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН “О ВОЕННОЙ СЛУЖБЕ И СТАТУСЕ ВОЕННОСЛУЖАЩЕГО”
Статья 1. В статье 21 Закона “О военной службе и статусе военнослужащего” от 15 ноября 2017 года ЗР – 195 – Н (далее – Закон):
1) пункт 3 части 1 изложить в следующей редакции:
“3) который имеет родителя или брата, или сестру, погибших (умерших) во время боевых действий по обороне Республики Армения, либо является единственным ребенком мужского пола и имеет родителя или брата, или сестру, погибших (умерших) во время военной службы в Вооруженных Силах или других войсках Республики Армения либо в военных подразделениях иностранных государств, расположенных в Республике Армения согласно международным договорам Республики Армения.”;
“7. Гражданин, имеющий установленное пунктом 3 части 1 настоящей статьиправо на освобождение от обязательной военной службы, может согласно собственному заявлению отказаться от права на освобождение от обязательной военной службы и призываться на обязательную военную службу в порядке, установленном настоящим Законом.”.
Статья 2. В пункте 2 части 3 статьи 26 Закона исключить слова “боевых действий по обороне Республики Армения или”, а после слов “ других войсках” дополнить словами “Республики Армения”.
Статья 3. В статье 29 Закона:
1) пункт 2 части 1 дополнить подпунктом “г” следующего содержания:
“г. военнослужащие обязательной службы рядового состава – в случае, установленном пунктом 3 части 1 статьи 21 настоящего Закона.”;
“6. Право, установленное подпунктом “г” пункта 2 части 1 настоящей статьи, не распространяется на военнослужащих, проходящих обязательнуювоенную службу рядового состава согласно части 7 статьи 21 настоящего Закона.”.