Հոդված 1. 2018 թվականի փետրվարի 9-ի Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 61-րդ հոդվածի 3-րդ մասում «գործով» բառը փոխարինել «վարույթով» բառով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 153-րդ հոդվածի 6-րդ մասում «դատախազին քրեական գործ հարուցելու» բառերը փոխարինել «նախաքննության մարմին վարույթ նախաձեռնելու» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 234.3-րդ հոդվածի 5-րդ մասում «քրեական գործ հարուցելու» բառերը փոխարինել «քրեական վարույթ նախաձեռնելու» բառերով:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 346-րդ հոդվածի 2-րդ մասում «գործերով» բառը փոխարինել «վարույթով» բառով:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 419-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետը «հնարավորություն» բառից հետո լրացնել «կամ միջազգային դատարանը հաստատել է կողմերի միջեւ ձեռք բերված հաշտության համաձայնությունը (բարեկամական կարգավորումը) կամ Հայաստանի Հանրապետության կողմից արված միակողմանի հայտարարությունը» բառերով:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 427-րդ հոդվածի 2-րդ մասում «այն ըստ էության չէր կարող ազդել գործի ելքի վրա» բառերը փոխարինել «սույն օրենսգրքի  419-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով նախատեսված հանգամանքներն ըստ էության չէին կարող ազդել գործի ելքի վրա» բառերով:
Հոդված 7. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2021 թվականի հունիսի   30-ի Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգիրքն ուժի մեջ մտնելու օրը:

Статья 1. В части 3 статьи 61 Гражданского процессуального кодекса Республики Армения от 9 февраля 2018 года (далее – Кодекс) слово “делу” заменить словом “производству”.
Статья 2 . В части 6 статьи 153 Кодекса слова “к прокурору с ходатайством о возбуждении уголовного дела” заменить словами “в орган дознания с ходатайством об инициировании производства”.
Статья 3. В части 5 статьи 234.3 Кодекса слова “ возбуждения уголовного дела ” заменить словами “инициирования уголовного производства”.
Статья 4. В части 2 статьи 346 Кодекса слово “делам” заменить словом “производствам”.
Статья 5. Пункт 2 части 1 статьи 419 Кодекса после слова “(сроками)” дополнить словами “либо если международный суд утвердил достигнутое между сторонами мировое соглашение (соглашение о примирении) или одностороннее заявление Республики Армения;".
Статья 6. В части 6 статьи 427 Кодекса слова “что он по существу не мог повлиять на исход дела” заменить словами “что предусмотренные пунктом 2 части 1 статьи 410 настоящего Кодекса обстоятельства по существу не могли повлиять на исход дела”.
Статья 7. Настоящий Закон вступает в силу со дня вступления в силу Кодекса об уголовном судопроизводстве от 30 июня 2021 года.