«ԲԱՆԿԱՅԻՆ ԳԱՂՏՆԻՔԻ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Բանկային գաղտնիքի մասին» 1996 թվականի հոկտեմբերի 7-ի ՀՕ-80-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 11-րդ հոդվածի 1-ին մասում «քաղաքացիական եւ քրեական գործերի» բառերը փոխարինել «քաղաքացիական գործերի եւ քրեական վարույթների» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 13.1-ին հոդվածի 1-ին մասում՝
1) առաջին նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. «Փողերի լվացման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» օրենքով սահմանված, ներառյալ՝ բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկություններն այդ օրենքով սահմանված լիազոր մարմնի (սույն հոդվածի իմաստով՝ լիազոր մարմին) կողմից վերլուծվելու արդյունքում եթե լիազոր մարմինը գալիս է եզրակացության, որ առկա են փողերի լվացման կամ ահաբեկչության ֆինանսավորման հետ կապված հիմնավոր կասկածներ կամ նախորդող հանցագործության այնպիսի հիմնավոր կասկածներ, որոնք կարող են հանգեցնել փողերի լվացման, ծանուցում է տրամադրում օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմնին, ինչպես նաեւ քրեական վարույթի հանրային մասնակցին:».
2) երկրորդ նախադասության «քրեական հետապնդում իրականացնող մարմիններ» բառերը փոխարինել «օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմիններ, ինչպես նաեւ քրեական վարույթի հանրային մասնակիցներին» բառերով.
3) երկրորդ պարբերության «քրեական հետապնդման մարմինների» բառերը փոխարինել «օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմինների, ինչպես նաեւ քրեական վարույթի հանրային մասնակիցների» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 17-րդ հոդվածի 1-ին մասի առաջին նախադասությունում «քրեական հետապնդում իրականացնող մարմնին» բառերը փոխարինել «օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմնին, ինչպես նաեւ քրեական վարույթի հանրային մասնակիցներին» բառերով:
Հոդված 4. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2021 թվականի հունիսի 30-ի Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգիրքն ուժի մեջ մտնելու օրը:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН "О БАНКОВСКОЙ ТАЙНЕ"
Статья 1. В части 1 статьи 11  Закона Республики Армения "О банковской тайне" от 7 октября 1996 года ЗР-80 (далее – Закон) слова "по гражданским и уголовным делам" заменить словами "по гражданским делам и уголовным производствам".
Статья 2. В части 1 статьи 13.1 Закона:
1) первое предложение изложить в следующей редакции:
"1. Если уполномоченный орган, установленный Законом «О борьбе с отмыванием денег и финансированием терроризма» ( в контексте настоящей статьи - уполномоченный орган), по результатам анализа сведений, установленных этим же  Законом, в том числе сведений, составляющих банковскую тайну, приходит к заключению, что имеются обоснованные подозрения в отмывании денег или финансировании терроризма либо обоснованные подозрения подобного, предшествующего преступлению,   что может привести к отмыванию денег, то он направляет об этом   уведомление органу, осуществляющему оперативно-розыскную деятельность, а также общественному участнику уголовного производства.";
2) во втором предложении слова "в осуществляющие уголовное преследование органы" заменить словами "в  органы, осуществляющие оперативно-розыскную деятельность, а также общественным участникам уголовного производства ";
3) в абзаце втором слова "органов уголовного преследования" заменить словами "органов, осуществляющих оперативно-розыскную деятельность, а также общественных участников уголовного производства".
Статья 3. В первом предложении части 1 статьи 17 Закона слова "органу, осуществляющему уголовное преследование," заменить словами "органам, осуществляющим оперативно-розыскную деятельность, а также общественным участникам уголовного производства".
Статья 4. Настоящий Закон вступает в силу в день вступления  в силу  Уголовно-процессуального кодекса Республики Армения от 30 июня 2021 года.