Ընդունվել է 05.10.2022
Հոդված 1. 2021 թվականի մայիսի 5-ի Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 505.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 505.1. Հանրային պաշտպանի գրասենյակին կեղծ հայտարարագիր ներկայացնելը
1. «Փաստաբանության մասին» օրենքով նախատեսված դեպքերում անվճար իրավաբանական օգնություն ստանալու համար հանրային պաշտպանի գրասենյակ դիմելիս ներկայացված գրավոր հայտարարագրում կեղծ տվյալ ներառելը կամ ներկայացման ենթակա տվյալը թաքցնելը՝
պատժվում է տուգանքով՝ առավելագույնը քսանապատիկի չափով, կամ հանրային աշխատանքներով՝ ութսունից հարյուր հիսուն ժամ տեւողությամբ, կամ ազատության սահմանափակմամբ` առավելագույնը երկու տարի ժամկետով, կամ կարճաժամկետ ազատազրկմամբ` առավելագույնը երկու ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը երկու տարի ժամկետով:»:

Статья 1. Уголовного кодекса Республики Армения от 5 мая 2021 года дополнить статьей 505.1 следующего содержания:
“Статья 505.1. Представление ложной декларации в офис общественного защитника
1. Включение ложного сведения в письменную декларацию, представляемую при обращении в офис общественного защитника для получения бесплатной юридической помощи в случаях, предусмотренных Законом “Об адвокатуре”, или сокрытие подлежащего представлению сведения –
наказывается штрафом максимально в двадцатикратном размере, или общественными работами продолжительностью от восьмидесяти до ста пятидесяти часов, или ограничением свободы максимально на срок два года, или краткосрочным лишением свободы максимально на срок два месяца, или лишением свободы максимально на срок два года.”.