ԱԴՐԲԵՋԱՆԻ ԿՈՂՄԻՑ ԼԵՌՆԱՅԻՆ ՂԱՐԱԲԱՂՈՒՄ ՀՈՒՄԱՆԻՏԱՐ ՃԳՆԱԺԱՄ ՀԱՐՈՒՑԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ի առավոտյան Ադրբեջանը ապօրինի կերպով արգելափակել է Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղին կապող Լաչինի միջանցքը:
Հերթական անգամ կոպտորեն ոտնահարելով Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի, Ադրբեջանական Հանրապետության նախագահի, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները՝ Ադրբեջանը նպատակ է հետապնդում Լեռնային Ղարաբաղին զրկել արտաքին աշխարհի հետ կապից:
Սադրանքի նախապատրաստման համար Ադրբեջանը տեւական ժամանակ ստեղծում էր քարոզչական կեղծ պատրվակներ: Այս ծայրահեղ սադրիչ եւ պայթյունավտանգ գործողության հետեւանքով ԼՂ բնակիչները զրկվել են ազատ տեղաշարժի իրավունքից, հազարավոր մարդիկ, այդ թվում՝ երեխաներ, ձմռան ցուրտ պայմաններում մնացել են ճանապարհներին, բազմաթիվ ընտանիքներ ակամա կիսվել են՝ հայտնվելով շրջափակման տարբեր կողմերում: Առողջական ծանր խնդիրներ ունեցող քաղաքացիները զրկված են դեղորայքից եւ առողջապահական ծառայություններից: Խափանվել են պարենի եւ առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքների մատակարարումները: 120 հազար մարդ շրջափակման մեջ փաստացի հայտնվել է պատանդի կարգավիճակում:
Ահագնացնելով սադրիչ եւ հակամարդկային գործողությունները՝ դեկտեմբերի 13-ի երեկոյան Ադրբեջանը փակել է Լեռնային Ղարաբաղը բնական գազով մատակարարող խողովակի փականը, որը տեղադրել էր 2022 թվականի մարտի 7-ին խողովակը պայթեցնելուց հետո: Ստեղծված իրավիճակում գազով ջեռուցվող դպրոցներն ու մանկապարտեզները հարկադրված դադարեցրել են աշխատանքները, ինչի հետեւանքով շուրջ 22 հազար երեխա զրկվել է կրթության իրավունքից:
Ադրբեջանի վերոնշյալ գործողությունների հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետ է սկսվում, կոպտորեն խախտվում են մարդու հիմնարար իրավունքներն ու ազատությունները, ԼՂ հայերի անվտանգությունը հայտնվել է ուղիղ սպառնալիքի ներքո:
Այս ամենը հերթական ապացույցն է այն բանի, որ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի հայության նկատմամբ որդեգրել է ցեղասպանության քաղաքականություն: Ադրբեջանական ԶՈՒ-ի կողմից ԼՂ շփման գծում հրադադարի ռեժիմի պարբերական խախտումներն ու սադրանքները ԼՂ հայության գոյաբանական վտանգը ավելի առարկայական են դարձնում:
Լաչինի միջանցքը փակելով՝ Ադրբեջանը ուղղակիորեն ոտնահարում է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները, որոնց համաձայն՝ Լաչինի միջանցքը գտնվում է Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի վերահսկողության ներքո, եւ Ադրբեջանական Հանրապետությունը երաշխավորում է Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների եւ բեռների երթեւեկության անվտանգությունը:
Ելնելով ստեղծված իրավիճակից՝ Ռուսաստանի Դաշնությանը կոչ ենք անում իրականացնել անհրաժեշտ գործողություններ՝ ապահովելու 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված դրույթների լիակատար իրականացումը ռուս խաղաղապահների վերահսկողության գոտում:
Միջազգային հանրությանը կոչ ենք անում խստորեն եւ հասցեական կերպով դատապարտել Ադրբեջանի գործողությունները եւ միջոցներ ձեռնարկել Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետի ծավալումը կանխելու համար: Ստեղծված իրավիճակում ծայրահեղ անհրաժեշտ է Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների եւ անվտանգության ապահովման միջազգային մեխանիզմների գործարկումը կամ վերագործարկումը:
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող եւ անդամ երկրներին կոչ ենք անում հումանիտար իրավիճակի մոնիտորինգի նպատակով փաստահավաք առաքելություն ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ:

О ГУМАНИТАРНОМ КРИЗИСЕ В НАГОРНОМ КАРАБАХЕ, СПРОВОЦИРОВАННОМ АЗЕРБАЙДЖАНОМ
Утром 12 декабря 2022 года Азербайджан незаконно заблокировал Лачинский коридор, связывающий Армению с Нагорным Карабахом.
Азербайджан, в очередной раз грубейшим образом поправ положения трехстороннего заявления Премьер-министра Республики Армения, Президента Азербайджанской Республики и Президента Российской Федерации от 9 ноября 2020 года, преследует цель лишить Нагорный Карабах связи с внешним миром.
Азербайджан в целях подготовки провокации в течение длительного времени создавал ложные пропагандистские предлоги. Вследствие крайне провокационных и взрывоопасных действий жители НК лишены права на свободное передвижение, тысячи людей, в том числе дети, остались на дорогах в холодных зимних условиях, многие семьи невольно разделены, оказавшись по разные стороны блокады. Граждане с серьезными проблемами со здоровьем лишены лекарств и медицинских услуг. Нарушено снабжение продуктами питания и другими предметами первой необходимости. 120 000 человек, находясь в блокаде, фактически пребывают в статусе заложников.
Ужесточая провокационные и антигуманные действия, Азербайджан вечером 13 декабря перекрыл установленный после взрыва газопровода 7 марта 2022 года вентиль газопровода, снабжающего Нагорный Карабах природным газом. В создавшейся ситуации вынуждены были прекратить работу отапливаемые природным газом школы и детские сады, в результате чего около 22 тысяч детей оказались лишены права на образование.
В результате вышеуказанных действий Азербайджана в Нагорном Карабахе начинается гуманитарная катастрофа, грубо нарушаются основные права и свободы человека, а безопасность армян Нагорного Карабаха находится под прямой угрозой.
Все это является очередным доказательством того, что в отношении армянства Нагорного Карабаха Азербайджаном принята на вооружение политика геноцида. Постоянные нарушения ВС Азербайджана режима прекращения огня и провокации на линии соприкосновения в Нагорном Карабахе делают все более предметной экзистенциальную угрозу существованию армян Нагорного Карабаха.
Перекрывая Лачинский коридор, Азербайджан прямо нарушает положения трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, согласно которому Лачинский коридор находится под контролем российских миротворческих сил в Нагорном Карабахе, а Азербайджанская Республика гарантирует безопасность движения граждан, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору.
Исходя из сложившейся ситуации, призываем Российскую Федерацию осуществить необходимые действия для полного обеспечения выполнения положений трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года в зоне контроля российских миротворцев.
Призываем международное сообщество решительно и адресно осудить действия Азербайджана и принять меры для предотвращения развертывающейся в Нагорном Карабахе гуманитарной катастрофы. В сложившейся ситуации крайне необходимо задействование или перезапуск международных механизмов обеспечения прав и безопасности армян Нагорного Карабаха.
Призываем Совет Безопасности ООН, сопредседателей и страны - члены Минской группы ОБСЕ направить в Нагорный Карабах миссию по сбору фактов в целях мониторинга гуманитарной ситуации.