Հոդված 1. 2013 թվականի դեկտեմբերի 5-ի Հայաստանի Հանրապետության վարչական դատավարության օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 1-ին հոդվածի 1-ին մասը «գաղտնի տեղեկություն ստանալու վերաբերյալ դիմումների» բառերից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ հարկային հսկողության շրջանակում բանկային գաղտնիք համարվող տեղեկություններ ստանալու վերաբերյալ դիմումների» բառերով:
Օրենսգրքի 3-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ
7-րդ մասով.
«7. Հարկային մարմինը վարչական դատարան կարող է դիմել նաեւ հարկային հսկողության շրջանակում օրենքով պահպանվող բանկային գաղտնիք համարվող տեղեկություն ստանալու վերաբերյալ գործերով` սույն օրենսգրքի 31.8-րդ գլխին համապատասխան:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 28-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Կողմն իրավունք չունի ներկայացնելու այնպիսի ապացույցներ, որոնք չեն ներկայացվել վարչական վարույթի ընթացքում, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ կողմը չի ներկայացնում բավարար հիմնավորումներ այն մասին, որ օբյեկտիվորեն զրկված է եղել նշված ապացույցները վարչական վարույթի ընթացքում ներկայացնելու հնարավորությունից:».
2) 2-րդ մասը «առարկությունները» բառից հետո լրացնել «, բացառությամբ այն ապացույցների, որոնց վարչական մարմինը կարող է իրազեկ դառնալ բացառապես հակառակ կողմի միջոցով, եւ որոնք հակառակ կողմը չի ներկայացրել վարչական վարույթի ընթացքում» բառերով:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 124-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2.1-ին մասով.
«2.1. Վիճարկվող վարչական ակտի իրավաչափությունը որոշելիս վիճարկող կողմի` իր համար բարենպաստ հետեւանքներ առաջացնող ապացույցների` վարչական վարույթի ընթացքում չտրամադրման հետեւանքով առաջացած ոչ բարենպաստ հետեւանքների ապացուցման բեռը չի կարող դրվել վարչական մարմնի վրա:»:
Հոդված 5. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 31.8-րդ գլխով.
«ԳԼՈՒԽ 31.8
ՀԱՐԿԱՅԻՆ ՄԱՐՄԻՆՆԵՐԻ ԿՈՂՄԻՑ ԲԱՆԿԱՅԻՆ ԳԱՂՏՆԻՔ ՀԱՄԱՐՎՈՂ ՏԵՂԵԿԱՏՎՈՒԹՅՈՒՆ ՍՏԱՆԱԼՈՒ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ ԳՈՐԾԵՐՈՎ ՎԱՐՈՒՅԹԸ
Հոդված 222.24. Հարկային մարմինների կողմից բանկային գաղտնիք համարվող տեղեկատվություն ստանալու վերաբերյալ գործերը
1. Հարկային հսկողության շրջանակում բանկային գաղտնիք համարվող տեղեկատվություն ստանալու համար հարկային մարմնի դիմումի քննությունն իրականացվում է սույն օրենսգրքով նախատեսված կանոնների պահպանմամբ` հաշվի առնելով սույն գլխի առանձնահատկությունները:
Հոդված 222.25. Դիմումին ներկայացվող պահանջները եւ կցվող փաստաթղթերը
1. Սույն օրենսգրքի 222.24-րդ հոդվածում նշված գործերով դիմումը ձեւակերպվում է գրավոր եւ բովանդակում է՝
1) նշում այն մասին, որ դիմումը ներկայացվում է վարչական դատարան.
2) դիմողի անվանումը եւ հասցեն.
3) դիմումը ներկայացնող պաշտոնատար անձի անունը, պաշտոնը.
4) դիմումի էության հակիրճ նկարագրությունը.
5) այն փաստերը, որոնց վրա հիմնվում է դիմողի պահանջը.
6) դիմողի պահանջը հիմնավորող փաստարկները.
7) դիմողի պահանջը.
8) գրավոր ապացույցների ցանկը, եթե այդպիսիք կցվում են դիմումին.
9) հարցման մեջ նշված անձին նույնականացնող տվյալները.
10) դիմումը ներկայացնելու տարին, ամիսը, ամսաթիվը:
2. Դիմումն ստորագրում է դիմողի պաշտոնատար անձը կամ վերջինիս լիազորած անձը:
Հոդված 222.26. Դիմումի քննությունը
1. Վարչական դատարանը պարտավոր է դիմումն ստանալուց հետո` եռօրյա ժամկետում, ընդունել վարույթ, եթե այն ներկայացվել է սույն օրենսգրքի 222.25-րդ հոդվածով նախատեսված պահանջների պահպանմամբ:
2. Եթե չեն պահպանվել սույն օրենսգրքի 222.25-րդ հոդվածի պահանջները, ապա վարչական դատարանը եռօրյա ժամկետում պատճառաբանված որոշմամբ դիմումը վերադարձնում է` նշելով այն պահանջը, որը չի պահպանվել: Դիմումում առկա ձեւական սխալները վերացնելու եւ որոշումն ստանալու օրվանից հետո` երկու օրվա ընթացքում, այն վարչական դատարան կրկին ներկայացնելու դեպքում դիմումը վարչական դատարան ընդունված է համարվում սկզբնական ներկայացման օրը:
3. Սույն գլխով նախատեսված գործերը վարչական դատարանը քննում է միանձնյա` գրավոր ընթացակարգով` դռնփակ դատական նիստում:
4. Սույն գլխով նախատեսված գործերով դիմումը վարչական դատարանը քննում եւ գործն ըստ էության լուծող դատական ակտը կայացնում է դիմումը վարույթ ընդունելուց հետո` տասնհինգօրյա ժամկետում:
Հոդված 222.27. Դատական ակտերը
1. Սույն գլխով նախատեսված գործերով վարչական դատարանը կայացնում է հետեւյալ դատական ակտերից մեկը.
1) հարկային մարմնին բանկային գաղտնիք համարվող տեղեկությունների տրամադրման պահանջը բավարարելու մասին, եթե առկա չէ այն մերժելու վերաբերյալ սույն մասի 2-րդ կետով նախատեսված հիմքը.
2) գաղտնի տեղեկությունների տրամադրումը լրիվ կամ մասնակի մերժելու մասին, եթե հարկային մարմնի պահանջը չի բավարարում օրենքով սահմանված պահանջները:
2. Սույն գլխով նախատեսված գործերով գործն ըստ էության լուծող դատական ակտը բովանդակում է սույն օրենսգրքով դատական ակտի բովանդակությանը ներկայացվող պահանջները, ինչպես նաեւ հայցվող տեղեկատվության տրամադրման ձեւը եւ ժամկետները:
3. Վարչական դատարանի դատական ակտը հրապարակվում է դռնփակ նիստում եւ օրինական ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից 5 օր հետո:
4. Վարչական դատարանը դատական ակտն ուղարկում է հարկային մարմին եւ այդ մասին ծանուցում այն անձին կամ անձանց, որոնց վերաբերյալ կայացվել է դատական ակտը, բացառությամբ այն դեպքի, երբ հարկային մարմինը դիմումում նշել է անձին կամ անձանց չծանուցելու անհրաժեշտության վերաբերյալ` հայտնելով, որ դա կարող է խոչընդոտել հարկային մարմնի կողմից իր գործառույթների հաջող իրականացումը, եւ երաշխավորելով, որ հարկային մարմինը ծանուցումը բացառող հանգամանքները վերանալուց հետո ողջամիտ ժամկետում կծանուցի դատական ակտն այն անձին կամ անձանց, որոնց վերաբերյալ կայացվել է դատական ակտը:
5. Այն անձը, որի վերաբերյալ տեղեկատվություն տրամադրելու մասին կայացվել է որոշում, կարող է բողոքարկել այդ դատական ակտը՝ սույն օրենսգրքի 22-րդ գլխով սահմանված կարգով:
6. Վերաքննիչ դատարանը բողոքն ընդունում է վարույթ եւ գործը քննում է տասնօրյա ժամկետում: Վերաքննիչ դատարանը գործը քննում է միանձնյա` գրավոր ընթացակարգով: Վերաքննիչ դատարանի դատական ակտը հրապարակվում է դռնփակ նիստում եւ կարող է բողոքարկվել սույն օրենսգրքի 23-րդ գլխով սահմանված կարգով:»:

Статья 2. Статью 3 Кодекса дополнить частью 7 следующего содержания:
"7. Налоговый орган может обратиться в Административный суд также по делам о получении в рамках налогового контроля сведений, считающихся охраняемой законом банковской тайной, - в соответствии с главой 31.8 настоящего Кодекса.".
Статья 3. В статье 28 Кодекса:
1) часть 1 дополнить новым предложением следующего содержания: "Сторона не имеет права представлять доказательства, не представленные в ходе административного производства, за исключением случаев, когда сторона не представляет достаточных обоснований того, что она объективно была лишена возможности представить указанные доказательства в ходе административного производства.";
2) часть 2 после слов "противной стороны" дополнить словами " , за исключением доказательств, которые могут стать известны административному органу исключительно при посредстве противной стороны и которые противная сторона в ходе административного производства не представляла ".
Статья 4. Статью 124 Кодекса дополнить частью 2.1 следующего содержания:
"2.1. При определении правомерности оспариваемого административного акта бремя доказывания неблагоприятных последствий, вызванных непредставлением стороной спора создающих благоприятные последствия для последней доказательств в ходе административного производства, не может быть возложено на административный орган.".
Статья 5. Кодекс дополнить главой 31.8 следующего содержания:
"ГЛАВА 31.8
ПРОИЗВОДСТВО ПО ДЕЛАМ О ПОЛУЧЕНИИ НАЛОГОВЫМИ ОРГАНАМИ ИНФОРМАЦИИ, СЧИТАЮЩЕЙСЯ БАНКОВСКОЙ ТАЙНОЙ
Статья 222.24. Дела о получении налоговыми органами информации, считающейся банковской тайной
1. Рассмотрение заявления налогового органа о получении в рамках налогового контроля информации, считающейся банковской тайной, осуществляется с соблюдением правил, предусмотренных настоящим Кодексом, с учетом особенностей настоящей главы.
Статья 222.25. Требования к заявлению и прилагаемым документам
1. Заявление по делам, указанным в статье 222.24 настоящего Кодекса, оформляется в письменной форме и содержит:
1) отметку о том, что заявление подается в Административный суд;
2) наименование и адрес заявителя;
3) имя и должность должностного лица, подающего заявление;
4) краткое описание сути заявления;
5) факты, на которых основано требование заявителя;
6) доводы, обосновывающие требование заявителя;
7) требование заявителя;
8) перечень письменных доказательств, если таковые прилагаются к заявлению;
9) данные, идентифицирующие лицо, указанное в заявлении;
10) год, месяц, число подачи заявления.
2. Заявление подписывается должностным лицом заявителя или уполномоченным последним лицом.
Статья 222.26. Рассмотрение заявления
1. Административный суд обязан принять заявление к производству в трехдневный срок после его получения, если оно подано с соблюдением требований, предусмотренных статьей 222.25 настоящего Кодекса.
2. При несоблюдении требований статьи 222.25 настоящего Кодекса Административный суд возвращает заявление с обоснованным решением и с указанием невыполненного требования в трехдневный срок. В случае если в течение двух дней после получения решения и устранения в заявлении формальных ошибок оно повторно подается в Административный суд, то заявление считается принятым в Административный суд в день его первоначальной подачи.
3. Административный суд рассматривает дела, предусмотренные настоящей главой, единолично, по письменной процедуре, в закрытом судебном заседании.
4. Административный суд рассматривает заявление по делам, предусмотренным настоящей главой, и выносит судебный акт, разрешающий дело по существу, в течение пятнадцати дней после принятия заявления к производству.
Статья 222.27. Судебные акты
1. По предусмотренным настоящей главой делам Административный суд выносит один из следующих судебных актов:
1) об удовлетворении требования о предоставлении налоговому органу сведений, считающихся банковской тайной, если отсутствуют основания для отказа, предусмотренные пунктом 2 настоящей части;
2) о полном или частичном отказе в предоставлении конфиденциальной информации, если запрос налогового органа не удовлетворяет установленным законом требованиям.
2. Разрешающий дело по существу судебный акт по предусмотренным настоящей главой делам должен содержать предусмотренные настоящим Кодексом требования, предъявляемые к содержанию судебного акта, а также вид и сроки предоставления запрашиваемой информации.
3. Судебный акт Административного суда оглашается в закрытом заседании и вступает в законную силу по истечении пяти дней с момента оглашения.
4. Административный суд направляет судебный акт в налоговый орган и уведомляет об этом лицо или лиц, в отношении которых вынесен судебный акт, за исключением случая, когда в заявлении налогового органа указана необходимость не уведомлять об этом лицо или лиц, с мотивировкой того, что это может стать препятствием для успешного выполнения налоговым органом своих действий, и с гарантией того, что налоговый орган в разумный срок после отпадения обстоятельств, исключающих уведомление, известит лицо или лиц, в отношении которых был вынесен судебный акт, о судебном акте.
5. Лицо, в отношении которого принято решение о предоставлении информации, может обжаловать данный судебный акт в порядке, установленном главой 22 настоящего Кодекса.
6. Апелляционный суд принимает жалобу к производству и рассматривает дело в десятидневный срок. Апелляционный суд рассматривает дело единолично, по письменной процедуре. Судебный акт Апелляционного суда оглашается в закрытом заседании и может быть обжалован в порядке, установленном главой 23 настоящего Кодекса.".