Ընդունվել է 22.03.2023
Հոդված 1. «Տեսալսողական մեդիայի մասին» 2020 թվականի հուլիսի 16-ի ՀՕ-395-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 46-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9.1-ին մասով.
«9.1. Սույն հոդվածի 8-րդ եւ 9-րդ մասերով սահմանված հիմքերով կարգավորող պետական մարմինը որոշում է մրցույթում հաղթող ճանաչված Հեռարձակողներին տրամադրել հանրային մուլտիպլեքսի սլոթի օգտագործման լիցենզիա:»:
Հոդված 2. Օրենքի 51-րդ հոդվածի 4-րդ մասը «սույն հոդվածով» բառերից հետո լրացնել «կամ 58-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 6-րդ կետով» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի  58-րդ հոդվածի 3-րդ մասը՝
1)  լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6-րդ եւ 7-րդ կետերով.
«6) դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտով անվավեր է ճանաչվել սույն օրենքի 46-րդ հոդվածի 9.1-ին մասով մրցույթում հաղթող ճանաչելու եւ լիցենզիան տրամադրելու որոշումը.
7) օրենքով սահմանվել են լիցենզիայի գործողությունը դադարեցնելու այլ դեպքեր:».
«7. Եթե  հանրային մուլտիպլեքսի սլոթի օգտագործման լիցենզիա տալու մասին կարգավորող պետական մարմնի որոշումը դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտով  ճանաչվել է անվավեր, ապա այդ որոշման անվավեր ճանաչվելու պահին հանրային մուլտիպլեքսի սլոթ օգտագործող Հեռարձակողն իր դիմումի հիման վրա նույն պայմաններով շարունակում է իրականացնել հեռարձակում մինչեւ օրենքով սահմանված կարգով սլոթի համար նոր մրցույթի արդյունքների ամփոփումը եւ լիցենզիայի տրամադրումը կամ դրա հիմնավոր մերժումը:»:
2. Սույն օրենքի 3-րդ հոդվածով սահմանված 58-րդ հոդվածի 7-րդ մասը գործում է մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտով  հանրային մուլտիպլեքսի սլոթի օգտագործման լիցենզիա տալու մասին կարգավորող պետական մարմնի որոշումն անվավեր ճանաչված Հեռարձակողի նկատմամբ՝ դիմումի առկայության դեպքում:

Статья 1. Статью 46 Закона “Об аудивизуальных медиа” от 16 июля 2020 года ЗР – 395-Н (далее – Закон) дополнить частью 9.1 следующего содержания:
“9.1. Регулирующий государственный орган выносит решение о предоставлении лицензии на использование слота общественного мультиплекса Вещателям, признанным победителями в конкурсе по основаниям, установленным частями 8 и 9 настоящей статьи.” .
Статья 2. Часть 4 статьи 51 Закона после слов “настоящей статьей” дополнить словами “или пунктом 6 части 3 статьи 58”.
Статья 3 . Часть 3 статьи 58 Закона:
1) дополнить пунктами 6 и 7 следующего содержания:
“6) повступившему в законную силу судебному акту суда признано недействительным решение о признании утратившей силу лицензии, выданной согласно части 9.1 статьи 46 настоящего Закона, или о признании победителем конкурса либо предоставление лицензии;
7) законом установлены иные случаи прекращения действия лицензии.”;
“7. Если по вступившему в законную силу судебному акту суда решение регулирующего государственного органа о выдаче лицензии на использование слота общественного мультиплекса признано недействительным, то в момент признания этого решения недействительным Вещатель, использующий слот общественного мультиплекса, на основании своего заявления продолжает осуществлять трансляцию на тех же условиях до подведения в установленном законом порядке итогов нового конкурса на слоти выдачи лицензии либо ее обоснованного отклонения.”.
2. Установленная статьей 3 настоящего Закона часть 7 статьи 58 действует в отношении Вещателя, если до вступления настоящего Закона в силу решение регулирующего государственного органа о выдаче лицензии на использование слота общественного мультиплексапризнается недействительным по вступившему в законную силусудебному акту суда - при наличии заявления.