«ԳՈՒՅՔԻ ՆԿԱՏՄԱՄԲ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ԳՐԱՆՑՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» 1999 թվականի ապրիլի 14-ի ՀՕ-295 օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 8-րդ հոդվածում՝
1) վերնագիրը «իրավունքների» բառից հետո լրացնել «եւ սահմանափակումների» բառերով.
«2. Եթե օրենքով այլ բան նախատեսված չէ, ապա գույքի նկատմամբ իրավունքների եւ սահմանափակումների պետական գրանցման համար անհրաժեշտ իրավահաստատող փաստաթղթերը, ինչպես նաեւ հողը Հայաստանի Հանրապետության հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով նախատեսված՝ քաղաքացիներին եւ իրավաբանական անձանց սեփականության իրավունքով չփոխանցվող հողերի ցանկում լինելու կամ չլինելու մասին տեղեկանքը, հողի եւ շինության նպատակային կամ գործառնական նշանակությունը (գյուղատնտեսական հողերի դեպքում՝ հողատեսքը) սահմանելու կամ փոփոխելու վերաբերյալ որոշումները անշարժ գույքի պետական ռեգիստր ներկայացնում են, իսկ պետական գրանցման համար անհրաժեշտ այլ փաստաթղթերը կարող են ներկայացնել դրանք կազմած, հաստատած կամ վավերացրած պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմինները, նոտարները:».
«2.1. Եթե օրենքով այլ բան նախատեսված չէ, ապա սույն հոդվածի 2-րդ մասում նշված մարմինները եւ նոտարները սույն հոդվածի 2-րդ մասում նշված պետական գրանցման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը ներկայացնում են էլեկտրոնային եղանակով: Էլեկտրոնային փաստաթղթերին ներկայացվող պահանջները եւ ներկայացման կարգը սահմանում է Կառավարությունը:»:
Հոդված 2. Օրենքի 16-րդ հոդվածում՝
ա. 6-րդ կետի առաջին նախադասությունը «հրամանով» բառից հետո լրացնել «, որը ենթակա է անհապաղ կատարման, եւ հրամանի բողոքարկումը չի կասեցնում հրամանի գործողությունը կամ կատարումը» բառերով,
բ. 8-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«8) լիազոր մարմինը իր պաշտոնական կայքէջում հրապարակում է վկայական ստացած անձանց անվանացանկը եւ վերջիններիս համաձայնությամբ՝ կապի միջոցները եւ աշխատանքի վայրը:».
2) 4-րդ մասի «Սույն հոդվածի 1-ին մասում նշված» բառերը փոխարինել «Քարտեզագրության, գեոդեզիայի, չափագրման (հաշվառման) եւ հողաշինարարության» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 17-րդ հոդվածի 2-րդ եւ 3-րդ մասերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Կադաստրային գործի փաստաթղթերը թղթային տարբերակով ներկայացնելու կամ կազմելու դեպքում դրանք պահվում են թղթային եւ էլեկտրոնային եղանակով վարվող կադաստրային գործերում, իսկ էլեկտրոնային տարբերակով ներկայացնելու կամ կազմելու դեպքում՝ միայն էլեկտրոնային եղանակով վարվող կադաստրային գործում:
3. Կադաստրային գործի փաստաթղթերը պահվում են անժամկետ` սույն հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված կարգով:»:
Հոդված 4. Օրենքի 24-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասը «դիմումը» բառից հետո լրացնել «, բացառությամբ սույն օրենքով նախատեսված դեպքերի» բառերով.
2) 2-րդ մասի 8-րդ կետը «համարը» բառից հետո լրացնել «կամ հարկ վճարողի հաշվառման համարը» բառերով.
3) 3-րդ մասի 1-ին կետի «այլ փաստաթղթեր» բառերը փոխարինել «այլ փաստաթղթեր. ընդ որում՝ սույն օրենքի 8-րդ հոդվածի 2-րդ եւ 2.1-ին մասերով սահմանված դեպքերում դիմումի հետ ներկայացվում են համապատասխան փաստաթղթերը նույնականացնող տվյալները» բառերով.
4) 6-րդ մասի առաջին նախադասության «ծագող իրավունքները պետք է պետական գրանցման ներկայացվեն» բառերը փոխարինել «ծագող իրավունքների պետական գրանցման դիմումները պետք է ներկայացվեն» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 26-րդ հոդվածի 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Բացառությամբ սույն օրենքի 48-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված պայմանագրերից ծագող իրավունքների (սահմանափակումների) պետական գրանցման դեպքերի, պետական գրանցման դիմումը եւ սույն օրենքով դիմումին կից ներկայացման ենթակա փաստաթղթերը կարող են ներկայացվել, իսկ պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմինների եւ իրավաբանական անձանց կողմից պետք է ներկայացվեն էլեկտրոնային եղանակով, որի դեպքում դիմողի նույնականացումը կատարվում է դիմողի էլեկտրոնային թվային ստորագրությամբ կամ Կառավարության սահմանած՝ անձի նույնականացման այլ եղանակով:»:
Հոդված 6. Օրենքի 32-րդ հոդվածում՝
«3. Գրավոր դիմումը կարող է ներկայացվել ցանկացած սպասարկման գրասենյակ՝ անկախ անշարժ գույքի գտնվելու վայրից: Տեղեկատվության տրամադրման դիմումը՝ սույն հոդվածի 3.5-րդ մասով նախատեսված առանձնահատկությամբ, կարող է ներկայացվել նաեւ էլեկտրոնային եղանակով՝ անշարժ գույքի պետական ռեգիստրի պաշտոնական կայքէջի էլեկտրոնային համակարգի միջոցով:».
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3.5-րդ մասով.
«3.5. Տեղական ինքնակառավարման մարմինները եւ իրավաբանական անձինք անշարժ գույքի պետական ռեգիստրի պաշտոնական կայքէջի էլեկտրոնային համակարգի միջոցով դիմումները ներկայացնում են բացառապես էլեկտրոնային եղանակով, իսկ ֆիզիկական անձինք՝ սույն օրենքի 11-րդ հոդվածի հիմքերով սահմանափակված մատչելիությամբ տեղեկություն չպարունակող եւ վճարովի հիմունքներով տրամադրվող տեղեկությունների վերաբերյալ դիմումները:»:
Հոդված 7. Օրենքի 33-րդ հոդվածի 1-ին մասից «սպասարկման գրասենյակ» բառերը հանել:
Հոդված 8. Օրենքի 37-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ մասով.
«3. Մինչեւ 2006 թվականի հուլիսի 29-ը բնակելի, խառը կառուցապատման կամ տնամերձ հողամասում սեփականության իրավունքով օրինական գրանցված 50 եւ ավելի տոկոս ավարտվածության աստիճան ունեցող կիսակառույց անհատական բնակելի տունը, դրա օժանդակ եւ տնտեսական շինությունները որպես ավարտված շինություն գրանցվում են որակավորված անձի կողմից օրենսդրությամբ սահմանված կարգով կազմված եւ ներկայացված չափագրման նյութերի փաթեթի հիման վրա:»:
Հոդված 9. Օրենքի 47.1-ին հոդվածում՝
1) 2-րդ մասի «հոդվածում» բառը փոխարինել «հոդվածի 1-ին մասում» բառերով.
2) 3-րդ եւ 4-րդ մասերի «հոդվածով» բառը փոխարինել «հոդվածի 1-ին մասով» բառերով.
3) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-12-րդ մասերով.
«5. Հայաստանի Հանրապետության պետական սեփականություն հանդիսացող՝ ընդհանուր օգտագործման միջպետական, հանրապետական կամ մարզային (տեղական) նշանակության ավտոմոբիլային ճանապարհների (ներառյալ տրանսպորտային հանգույցների) եւ դրանց օտարման շերտերի նկատմամբ Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքի պետական գրանցումները կարող են իրականացվել նաեւ անշարժ գույքի պետական ռեգիստրի նախաձեռնությամբ՝ անշարժ գույքի պետական ռեգիստրի կազմած եւ Հայաստանի Հանրապետության ընդհանուր օգտագործման պետական ավտոմոբիլային ճանապարհների տնօրինման մասով լիազոր պետական ճանապարհային մարմնի ու համապատասխան համայնքի հետ համաձայնեցված՝ ավտոմոբիլային ճանապարհների եւ դրանց օտարման շերտերի հատակագծերի հիման վրա:
6. Սույն հոդվածի 5-րդ մասով նախատեսված՝ ավտոմոբիլային ճանապարհների եւ դրանց օտարման շերտերի հատակագծերի նախագծերը կազմելու համար հիմք են ընդունվում անշարժ գույքի պետական ռեգիստրի ստեղծած կամ կազմած օրթոֆոտոհատակագծերը (օրթոլուսանկարները):
7. Սույն հոդվածի 5-րդ մասով նախատեսված հատակագծերը համաձայնեցվում են միայն էլեկտրոնային եղանակով՝ անշարժ գույքի պետական ռեգիստրի պաշտոնական կայքէջի էլեկտրոնային համակարգի միջոցով:
8. Անշարժ գույքի պետական ռեգիստրը սույն հոդվածի 5-րդ մասով նախատեսված՝ ավտոմոբիլային ճանապարհների եւ դրանց օտարման շերտերի հատակագծերի նախագիծը (այսուհետ՝ ավտոմոբիլային ճանապարհի նախագիծ)՝ համադրված օրթոֆոտոհատակագծերով (օրթոլուսանկարներով), էլեկտրոնային տարբերակներով (Փի Դի Էֆ (PDF) ֆորմատի նիշքերով) տրամադրում է Հայաստանի Հանրապետության ընդհանուր օգտագործման պետական ավտոմոբիլային ճանապարհների տնօրինման մասով լիազոր պետական ճանապարհային մարմնին ու համապատասխան համայնքին, ինչպես նաեւ տեղադրում է անշարժ գույքի պետական ռեգիստրի էլեկտրոնային ծառայությունների մատուցման e-cadastre.am կայքէջի հատուկ բաժնում: Հայաստանի Հանրապետության ընդհանուր օգտագործման պետական ավտոմոբիլային ճանապարհների տնօրինման մասով լիազոր պետական ճանապարհային մարմինը եւ համայնքի ղեկավարը սույն մասում նշված փաստաթղթերն ստանալուց հետո՝ 30 օրվա ընթացքում, անշարժ գույքի պետական ռեգիստր են ներկայացնում գրավոր համաձայնություն կամ առարկություն՝ առարկության դեպքում տալով նաեւ առաջարկություն: Չհամաձայնեցված հատվածների համար անշարժ գույքի պետական ռեգիստրը կազմում է ավտոմոբիլային ճանապարհի նոր նախագիծ եւ կրկին ներկայացնում համաձայնեցման:
9. Ավտոմոբիլային ճանապարհի նախագծի վերաբերյալ սույն հոդվածի 8-րդ մասով սահմանված ժամկետում գրավոր համաձայնություն կամ առաջարկություն չներկայացվելու դեպքում նախագիծը համարվում է համաձայնեցված:
10. Անշարժ գույքի պետական ռեգիստրը համաձայնեցված ավտոմոբիլային ճանապարհի նախագիծն ստանալուց հետո՝ 10 աշխատանքային օրվա ընթացքում, միջոցներ է ձեռնարկում համապատասխան ավտոմոբիլային ճանապարհի եւ դրա օտարման շերտի նկատմամբ Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքի պետական գրանցման ուղղությամբ:
11. Սույն հոդվածի 5-րդ մասով նախատեսված գույքերի պետական գրանցման վրա չեն տարածվում սույն օրենքի 25-րդ հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված կանոնները, ինչպես նաեւ սույն օրենքի 73-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին եւ 2.1-ին կետերով նախատեսված պահանջները:
12. Սույն հոդվածի 5-րդ մասով նախատեսված գույքերի պետական գրանցման դեպքում որպես գույքի հասցե նշվում են ավտոմոբիլային ճանապարհի պայմանանիշը, պայմանանիշի համարը եւ ավտոճանապարհի անվանումը:»:
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը, բացառությամբ 1-ին եւ 4-րդ հոդվածների:
2. Սույն օրենքի 1-ին հոդվածի 3-րդ կետով սահմանված՝ Կառավարության որոշումն ընդունվում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահից մեկ տարվա ընթացքում:
3. Սույն օրենքի 1-ին եւ 4-րդ հոդվածներն ուժի մեջ են մտնում սույն հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված՝ Կառավարության որոշումն ուժի մեջ մտնելու պահին եւ տարածվում են Կառավարության որոշումն ուժի մեջ մտնելու պահից սույն օրենքի 1-ին հոդվածի 2-րդ կետով նախատեսված փաստաթղթերի ներկայացման իրավահարաբերությունների վրա:
4. Անշարժ գույքի պետական ռեգիստրը սույն օրենքի 1-ին հոդվածի 3-րդ կետով սահմանված՝ Կառավարության որոշումն ուժի մեջ մտնելու պահից նույն որոշմամբ սահմանված կարգով եռամսյա ժամկետում իր պաշտոնական կայքէջի առանձնացված բաժնում տեղադրում է մինչեւ Կառավարության որոշումն ուժի մեջ մտնելը կիրառված եւ գործող սահմանափակումների վերաբերյալ իր էլեկտրոնային տեղեկատվական բազայում առկա տեղեկատվության ցանկը (այսուհետ՝ Ցանկ):
5. Անշարժ գույքի պետական ռեգիստրը սույն օրենքի 1-ին հոդվածի 3-րդ կետում նշված՝ Կառավարության որոշմամբ սահմանված կարգով ապահովում է Ցանկի համընդհանուր հասանելիությունը՝ որոնման եւ դիտման հնարավորությամբ, իսկ սահմանափակում կիրառելու կամ դադարեցնելու լիազորություն ունեցող մարմիններին (բացառությամբ դատարանների)` նրանց իրավասության սահմաններում գտնվող սահմանափակումների խմբագրման հնարավորությամբ:
6. Սահմանափակում կիրառելու կամ դադարեցնելու լիազորություն ունեցող մարմինները (բացառությամբ դատարանների) իրենց իրավասության սահմաններում Ցանկը հրապարակվելուց հետո սույն օրենքի 1-ին հոդվածի 3-րդ կետում նշված՝ Կառավարության որոշմամբ սահմանված կարգով երկու տարվա ընթացքում խմբագրում են Ցանկը՝ լրացնելով այն սահմանափակումները, որոնք առկա չեն Ցանկում, սակայն առկա են դրանք կիրառելու հիմքերը, եւ հանելով այն սահմանափակումները, որոնք օրենսդրությամբ սահմանված հիմքերով ենթակա չեն պահպանման: Սահմանափակում կիրառելու կամ դադարեցնելու լիազորություն ունեցող մարմինները սահմանափակում կիրառելու կամ սահմանափակումը վերացնելու վերաբերյալ որոշումը սույն օրենքի 1-ին հոդվածի 3-րդ կետում նշված՝ Կառավարության որոշմամբ սահմանված կարգով ներկայացնում են անշարժ գույքի պետական ռեգիստր:
7. Սահմանափակում կիրառելու կամ դադարեցնելու լիազորություն ունեցող մարմինները սույն օրենքի 1-ին հոդվածի 3-րդ կետում նշված՝ Կառավարության որոշմամբ սահմանված կարգով յուրաքանչյուր եռամսյակ իրենց կատարած աշխատանքների եւ խմբագրումների վերաբերյալ ամփոփ տեղեկատվություն են ներկայացնում անշարժ գույքի պետական ռեգիստր, որն իրականացնում է ստացված տեղեկատվության հաշվառում՝ դրանում ներառելով նաեւ իր կատարած աշխատանքների եւ խմբագրումների վերաբերյալ եռամսյակային տեղեկատվությունը:
8. Սույն հոդվածի 6-րդ մասով սահմանված երկու տարվա ժամկետը լրանալուն հաջորդող աշխատանքային օրը անշարժ գույքի պետական ռեգիստրը սույն օրենքի 1-ին հոդվածի 3-րդ կետում նշված՝ Կառավարության որոշմամբ սահմանված կարգով արգելափակում է Ցանկի խմբագրման հնարավորությունը:
9. Ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձինք, ինչպես նաեւ պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինները սույն հոդվածի 8-րդ մասով սահմանված ժամկետը լրանալու օրվանից սկսած` երեք ամսվա ընթացքում, Ցանկի խմբագրման վերաբերյալ իրենց դիմում-բողոքները ներկայացնում են սահմանափակում կիրառելու կամ դադարեցնելու լիազորություն ունեցող մարմիններ, որոնք Ցանկում գույքի տնօրինման, օգտագործման կամ տիրապետման իրավազորությունների նկատմամբ սահմանափակումներ լրացնելու վերաբերյալ դիմում-բողոքների մասին մեկ աշխատանքային օրվա ընթացքում սույն օրենքի 1-ին հոդվածի 3-րդ կետում նշված՝ Կառավարության որոշմամբ սահմանված կարգով հաղորդում են անշարժ գույքի պետական ռեգիստրին:
10. Սույն հոդվածի 9-րդ մասում նշված հաղորդման հիման վրա անշարժ գույքի պետական ռեգիստրը օրենքի ուժով գրանցում է գույքի տնօրինման, օգտագործման կամ տիրապետման իրավազորությունների սահմանափակում, որն իր իրավաբանական ուժը պահպանում է երկու ամիս, եթե մինչեւ տվյալ ժամկետը լրանալը սահմանափակում կիրառելու կամ դադարեցնելու լիազորություն ունեցող մարմինը չի ներկայացրել սույն հոդվածի 9-րդ մասում նշված դիմում-բողոքների քննարկման արդյունքում կայացված սահմանափակումը դադարեցնելու կամ սահմանափակում կիրառելու մասին որոշում:
11. Սույն հոդվածի 9-րդ մասում նշված դիմում-բողոքները քննարկվում եւ լուծվում են օրենսդրությամբ սահմանված կարգով՝ երկամսյա ժամկետում: Դիմում-բողոքների լուծման արդյունքում կազմված սահմանափակումը դադարեցնելու կամ սահմանափակում կիրառելու մասին որոշումը սույն օրենքի 1-ին հոդվածի 3-րդ կետում նշված՝ Կառավարության որոշմամբ սահմանված կարգով ներկայացվում է անշարժ գույքի պետական ռեգիստր:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН “О ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ ПРАВ НА ИМУЩЕСТВО”
Статья 1. В статье 8 Закона “О государственной  регистрации  прав  на имущество”  от 14 апреля 1999 года ЗР-295-Н (далее – Закон):
1) в названии статьи слова “прав на имущество” заменить словами “прав и ограничений в отношении имущества”;
“2. Если Законом не предусмотрено иное, то правоподтверждающие документы, необходимые для государственной регистрации прав и ограничений в отношении имущества, а также справка о нахождении или отсутствии земли в предусмотренном статьей 60 Земельного кодекса Республики Армения перечне земель, не передаваемых гражданам и юридическим лицам на праве собственности, решения об установлении или изменении целевого или функционального назначения земли и строения (в случае сельскохозяйственных земель — земельные угодья), представляются, а другие документы, необходимые для государственной регистрации, могут быть представлены в Государственный регистр недвижимого имущества государственными органами или органами местного самоуправления, нотариусами, составившими, утвердившими или заверившими их.”;
3) дополнить частью 2.1 следующего содержания:
“2.1. Если Законом не предусмотрено иное, то органы и нотариусы, указанные в части 2 настоящей статьи, представляют необходимые для государственной регистрации документы, указанные в части 2 настоящей статьи, в электронном виде. Требования, предъявляемые к электронным документам, и порядок их представления устанавливаются Правительством.”.
Статья 2. В статье 16 Закона:
а. первое предложение пункта 6 после слов “приказом руководителя уполномоченного государственного органа” дополнить словами “, подлежащим незамедлительному исполнению, и обжалование приказа не приостанавливает действие или  исполнение приказа”,
б. пункт 8 изложить в следующей редакции:
“8) уполномоченный орган публикует на своем официальном сайте поименный список лиц, получивших свидетельство, и, с согласия последних, их средства связи и место работы.”;
2) в части 4 слова “Работы, указанные в части 1 настоящей статьи,” заменить словами ”Картографические, геодезические, обмерные (учетные) и землеустроительные работы”.
Статья 3. Части 2 и 3 статьи 17 Закона изложить в следующей редакции:
“2. В случае представления или составления документов кадастрового дела в бумажном виде они хранятся в кадастровых делах, ведущихся в бумажном и электронном виде, а в случае их представления или составления в электронном виде - в кадастровом деле, ведущемся только в электронном виде.
3. Документы кадастрового дела хранятся бессрочно в порядке, установленном частью 2 настоящей статьи.”.
Статья 4. В статье 24 Закона:
1) часть 1 после слов “(независимо от местонахождения имущества)” дополнить словами “, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом”;
2) пункт 8 части 2 после слов “номер государственной регистрации” дополнить словами “или учетный номер налогоплательщика”
3) в пункте 1 части 3 слова “иные документы, установленные  этой же статьей” заменить словами “установленные  этой же статьей иные документы, при этом в случаях, установленных частями 2 и 2.1 статьи 8 настоящего Закона, вместе с заявлением представляются данные, идентифицирующие соответствующие документы”;
4) в первом предложении части 6 слова “Права, возникающие из сделок (за исключением односторонних сделок), направленных на возникновение, изменение, передачу прав на недвижимое имущество, должны быть представлены на государственную регистрацию” заменить словами “Заявления о государственной регистрации прав, возникающих из сделок (за исключением односторонних сделок), направленных на возникновение, изменение, передачу прав на недвижимое имущество, должны быть поданы”.
Статья 5. Часть 1 статьи 26 Закона изложить в следующей редакции:
“1. За исключением случаев государственной регистрации прав (ограничений), вытекающих из договоров, предусмотренных частью 1 статьи 48 настоящего Закона, заявление о государственной регистрации и документы, подлежащие представлению в приложении к заявлению в соответствии с настоящим Законом, могут быть представлены, а государственными органами или органами местного самоуправления и юридическими лицами должны быть представлены в электронном виде, в этом случае идентификация заявителя осуществляется электронной цифровой подписью заявителя или иным способом идентификации лица, установленным Правительством.”.
Статья 6. В статье 32 Закона:
“3. Заявление в письменной форме может быть подано в любой офис обслуживания, независимо от местонахождения недвижимого имущества. Заявление о предоставлении информации с особенностью, предусмотренной частью 3.5 настоящей статьи, может быть подано также в электронном виде через электронную систему официального сайта Государственного регистра недвижимого имущества.”;
2) дополнить частью 3.5 следующего содержания:
“3.5. Органы местного самоуправления и юридические лица подают заявления исключительно в электронном виде через электронную систему официального сайта Государственного регистра недвижимого имущества, а физические лица подают заявления о сведениях, не содержащих информации с ограниченным доступом по основаниям статьи 11 настоящего Закона и предоставляемых на платной основе.”.
Статья 7. В части 1 статьи 33 Закона исключить слова “в офис обслуживания”.
Статья 8. Статью 37 Закона дополнить частью 3 следующего содержания:
“3. До 29 июля 2006 года недостроенный индивидуальный жилой дом, его вспомогательные и хозяйственные постройки, имеющие степень завершенности 50 и более процентов, зарегистрированные на законных основаниях на праве собственности на участке жилой, смешанной застройки или приусадебном участке, регистрируются в качестве завершенного строения на основании пакета измерительных материалов, составленного и представленного квалифицированным лицом в порядке, установленном законодательством.”.
Статья 9. В статье 47.1 Закона:
1) в части 2 слова “в настоящей статье” заменить словами “в части 1 настоящей статьи”;
2) в частях 3 и 4 слова “настоящей статьей” заменить словами “частью 1 настоящей статьи”;
3) дополнить частями 5-12 следующего содержания:
“5. Государственная регистрация права собственности Республики Армения на межгосударственные, республиканские или региональные (местные) автомобильные дороги общего пользования (включая транспортные узлы) и полосы их отчуждения, являющиеся государственной собственностью Республики Армения, может также осуществляться по инициативе Государственного регистра недвижимого имущества на основании планов автомобильных дорог и полос их отчуждения, составленных Государственным регистром недвижимого имущества и согласованных с уполномоченным государственным дорожным органом в части распоряжения государственными автомобильными дорогами общего пользования Республики Армения и соответствующим муниципалитетом.
6. Для составления проектов планов автомобильных дорог и полос отчуждения, предусмотренных частью 5 настоящей статьи, за основу принимаются ортофотопланы (ортофотоснимки), созданные или составленные Государственным регистром недвижимого имущества.
7. Планы, предусмотренные частью 5 настоящей статьи, согласовываются только в электронном виде через электронную систему официального сайта Государственного регистра недвижимого имущества.
8. Государственный регистр недвижимого имущества предоставляет уполномоченному государственному дорожному органу в части распоряжения государственными автомобильными дорогами общего пользования Республики Армения и соответствующему муниципалитету проект предусмотренных частью 5 настоящей статьи планов автомобильных дорог и полос их отчуждения (далее - проект автомобильной дороги) в сочетании с ортофотопланами (ортофотоснимками) в электронных варианте (файлах в формате PDF),  а также размещает его в специальном разделе сайта оказания электронных услуг Государственного регистра недвижимого имущества  e-cadastre.am. Уполномоченный государственный дорожный орган в части распоряжения государственными автомобильными дорогами общего пользования Республики Армения и глава муниципалитета в течение 30 дней после получения документов, указанных в настоящей части, представляют в Государственный регистр недвижимого имущества письменное согласие или возражение, представляя при возражении также предложение. По несогласованным участкам Государственный регистр недвижимого имущества составляет новый проект автомобильной дороги и повторно представляет его на согласование.
9. В случае непредставления письменного согласия или предложения по проекту автомобильной дороги в срок, установленный частью 8 настоящей статьи, проект считается согласованным.
10. Государственный регистр недвижимого имущества в течение 10 рабочих дней после получения согласованного проекта автомобильной дороги принимает меры по государственной регистрации права собственности Республики Армения на соответствующую автомобильную дорогу и полосу ее отчуждения.
11. На государственную регистрацию имуществ, предусмотренных частью 5 настоящей статьи, не распространяются правила, установленные частью 3 статьи 25 настоящего Закона, а также требования, предусмотренные пунктами 1 и 2.1 части 1 статьи 73 настоящего Закона.
12. В случае государственной регистрации имуществ, предусмотренных частью 5 настоящей статьи, в качестве адреса имущества указываются условный знак, номер условного знака автомобильной дороги и название автодороги.”.
1. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования, за исключением статей          1 и 4.
2. Постановление Правительства, установленное пунктом 3 статьи 1 настоящего Закона, принимается в течение одного года с момента вступления в силу настоящего Закона.
3. Статьи 1 и 4 настоящего Закона вступают в силу с момента вступления в силу постановления Правительства, установленного частью 2 настоящей статьи, и распространяются на правоотношения по представлению документов, предусмотренных пунктом 2 статьи 1 настоящего Закона, с момента вступления в силу постановления Правительства.
4. Государственный регистр недвижимого имущества в трехмесячный срок с момента вступления в силу постановления Правительства, установленного пунктом 3 статьи 1 настоящего Закона, в порядке, установленном тем же постановлением, размещает в отдельном разделе своего официального сайта перечень имеющейся в его электронной информационной базе информации о примененных и действующих ограничениях до вступления в силу постановления Правительства (далее - Перечень).
5. Государственный регистр недвижимого имущества в порядке, установленном постановлением Правительства, указанным в пункте 3 статьи 1 настоящего Закона, обеспечивает всеобщий доступ к Перчню с возможностью поиска и просмотра, а органам, уполномоченным применять или прекращать ограничение (за исключением судов), - с возможностью редактирования ограничений, находящихся в пределах их правомочий.
6. Органы, уполномоченные применять или прекращать ограничение (за исключением судов), в пределах своих правомочий в течение двух лет после опубликования Перечня редактируют Перечень в порядке, установленном постановлением Правительства, указанным в пункте 3 статьи 1 настоящего Закона, путем дополнения  ограничений, которых нет в Перечне, однако имеются основания для их применения, и снятия ограничений, не подлежащих соблюдению по основаниям, установленным законодательством. Органы, уполномоченные применять или прекращать ограничение, представляют в Государственный регистр недвижимого имущества решение о применении ограничения или снятии ограничения в порядке, установленном постановлением Правительства, указанным в пункте 3 статьи 1 настоящего Закона.
7. Органы, уполномоченные применять или прекращать ограничение, в порядке, установленном постановлением Правительства, указанным в пункте 3 статьи 1 настоящего Закона, ежеквартально представляют сводную информацию о выполненных ими работах и внесенных коррективах в Государственный регистр недвижимого имущества, который осуществляет учет полученной информации, включая в него также ежеквартальную информацию о выполненных им работах и внесенных коррективах.
8. На следующий рабочий день после истечения двухлетнего срока, установленного частью 6 настоящей статьи, Государственный регистр недвижимого имущества блокирует возможность редактирования списка в порядке, установленном постановлением Правительства, указанным в пункте 3 статьи 1 настоящего Закона.
9. Физические и юридические лица, а также государственные органы и органы местного самоуправления в течение трех месяцев со дня истечения срока, установленного частью 8 настоящей статьи, подают свои заявления-жалобы о редактировании списка в органы, уполномоченные применять или прекращать ограничение, которые в течение одного рабочего дня в порядке, установленном постановлением Правительства, указанным в пункте 3 статьи 1 настоящего Закона, сообщают в Государственный регистр недвижимого имущества о заявлениях-жалобах относительно дополнения в Перечне ограничения правомочий распоряжения, пользования или владения имуществом.
10. На основании сообщения, указанного в части 9 настоящей статьи, Государственный регистр недвижимого имущества в силу закона регистрирует ограничение правомочий распоряжения, пользования или владения имуществом, которое сохраняет свою юридическую силу в течение двух месяцев, если до истечения данного срока орган, уполномоченный применять или прекращать ограничение, не представляет решение о прекращении или применении ограничения, принятое в результате рассмотрения заявлений-жалоб, указанных в части 9 настоящей статьи.
11. Заявления-жалобы, указанные в части 9 настоящей статьи, рассматриваются и разрешаются в установленном законодательством порядке в двухмесячный срок. Решение о прекращении ограничения или применении ограничения, принятое в результате разрешения заявлений-жалоб, представляется в Государственный регистр недвижимого имущества в порядке, установленном постановлением Правительства, указанным в пункте 3 статьи 1 настоящего Закона.