Հոդված 1. 2018 թվականի փետրվարի 9-ի Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 317-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետում «34-րդ հոդվածի 2-րդ մասով» բառերը փոխարինել «35-րդ հոդվածի 4-րդ մասով» բառերով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 317-րդ հոդվածի 3-րդ մասում, 322-րդ հոդվածի 3-րդ մասում, 327-րդ հոդվածի 3-րդ մասում եւ 333-րդ հոդվածի 7-րդ մասում «մշտապես գործող արբիտրաժի նախագահի կողմից» բառերը փոխարինել «մշտապես գործող արբիտրաժային հաստատության կողմից» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 318-րդ հոդվածում՝
«2. Եթե արբիտրաժի վճիռը չեղյալ ճանաչելու վերաբերյալ դիմումը քննելիս պարզվում է, որ դատարանի վարույթում առկա է արբիտրաժի վճռի հարկադիր կատարման համար կատարողական թերթ տալու վերաբերյալ դիմում, ապա նշված դիմումները միացվում եւ քննվում են արբիտրաժի վճռի համար կատարողական թերթ տալու վերաբերյալ դիմումը քննող դատավորի կողմից՝ մեկ վարույթի շրջանակում:».
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2.1-ին եւ 2.2-րդ մասերով.
«2.1. Սույն հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված կարգով միացված դիմումները քննվում, եւ դրանց վերաբերյալ որոշում է կայացվում արբիտրաժի վճռի հարկադիր կատարման համար կատարողական թերթ տալու վերաբերյալ դիմումը վարույթ ընդունելու օրվանից հետո՝ մեկ ամսվա ընթացքում՝ առանց դատական նիստ հրավիրելու, եթե այլ բան նախատեսված չէ միջազգային պայմանագրերով:
2.2. Սույն հոդվածով նախատեսված դեպքերում դատարանը կարող է հրավիրել դատական նիստ, եթե դա թելադրված է գործի լուծման համար նշանակություն ունեցող հանգամանքների եւ գործում առկա ապացույցների վերաբերյալ պարզաբանումներ ստանալու անհրաժեշտությամբ: Այդ դեպքում դիմումները քննվում, եւ դրանց վերաբերյալ որոշում է կայացվում արբիտրաժի վճռի հարկադիր կատարման համար կատարողական թերթ տալու վերաբերյալ դիմումը վարույթ ընդունելու օրվանից հետո՝ երկու ամսվա ընթացքում:».
«3. Դիմումի քննության արդյունքով կայացվող եզրափակիչ դատական ակտի հրապարակման ժամանակը եւ վայրը նշվում են դիմումները միացնելու մասին դատարանի կողմից կայացվող որոշման մեջ, որը կայացվելուց հետո՝ երեք օրվա ընթացքում, ուղարկվում է արբիտրաժ եւ արբիտրաժային վարույթի կողմերին:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 320-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«4) դատարանի եզրահանգումը՝
ա. արբիտրաժի վճիռն ամբողջությամբ կամ մասնակիորեն չեղյալ ճանաչելու,
բ. դիմողի պահանջն ամբողջությամբ մերժելու,
գ. սույն օրենսգրքի 318-րդ հոդվածի 2.1-ին եւ 2.2-րդ մասերով սահմանված դեպքերում՝ դիմողի պահանջն ամբողջությամբ մերժելու եւ արբիտրաժի վճռի հարկադիր կատարման համար կատարողական թերթ տալու վերաբերյալ:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 323-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասի «մեկ ամսվա» բառերը փոխարինել «տասնհինգ օրվա» բառերով.
«6. Եթե արբիտրաժի վճռի հարկադիր կատարման համար կատարողական թերթ տալու վերաբերյալ դիմումը քննելիս պարզվում է, որ դատարանի վարույթում առկա է արբիտրաժի վճիռը չեղյալ ճանաչելու վերաբերյալ դիմում, ապա դիմումները միացվում են եւ քննվում են արբիտրաժի վճիռը չեղյալ ճանաչելու վերաբերյալ դիմումը քննող դատավորի կողմից՝ մեկ վարույթի շրջանակում:».
3) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6.1-6.3-րդ մասերով.
«6.1. Սույն հոդվածի 6-րդ մասով սահմանված կարգով միացված դիմումները քննվում, եւ դրանց վերաբերյալ որոշում է կայացվում արբիտրաժի վճիռը չեղյալ ճանաչելու վերաբերյալ դիմումը վարույթ ընդունելու օրվանից հետո՝ մեկ ամսվա ընթացքում՝ առանց դատական նիստ հրավիրելու, եթե այլ բան նախատեսված չէ միջազգային պայմանագրերով:
6.2. Դատարանը կարող է հրավիրել դատական նիստ, եթե դա թելադրված է գործի լուծման համար նշանակություն ունեցող հանգամանքների եւ գործում առկա ապացույցների վերաբերյալ պարզաբանումներ ստանալու անհրաժեշտությամբ: Այդ դեպքում դիմումները քննվում, եւ դրանց վերաբերյալ որոշում է կայացվում արբիտրաժի վճիռը չեղյալ ճանաչելու վերաբերյալ դիմումը վարույթ ընդունելու օրվանից հետո՝ երկու ամսվա ընթացքում:
6.3. Դիմումի քննության արդյունքով կայացվող եզրափակիչ դատական ակտի հրապարակման ժամանակը եւ վայրը նշվում են դիմումները միացնելու մասին դատարանի կողմից կայացվող որոշման մեջ, որը կայացվելուց հետո՝ երեք օրվա ընթացքում, ուղարկվում է արբիտրաժ եւ արբիտրաժային վարույթի կողմերին:»:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
ա. արբիտրաժի վճռի հարկադիր կատարման համար կատարողական թերթ տալու,
բ. կատարողական թերթ տալը մերժելու,
գ. սույն օրենսգրքի 323-րդ հոդվածի 6-6.2-րդ մասերով սահմանված դեպքերում՝ արբիտրաժի վճիռն ամբողջությամբ կամ մասնակիորեն չեղյալ ճանաչելու կամ դիմողի պահանջն ամբողջությամբ մերժելու եւ արբիտրաժի վճռի հարկադիր կատարման համար կատարողական թերթ տալու վերաբերյալ:»:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 326-րդ հոդվածի 1-ին մասից հանել «եւ միջազգային առեւտրային արբիտրաժների» բառերը:
Հոդված 8. Օրենսգրքի 330-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետում «արբիտրաժային դատարանի կամ միջազգային առեւտրային արբիտրաժի» բառերը փոխարինել «արբիտրաժի» բառով:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 333-րդ հոդվածի 6-րդ մասի 1-ին կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1) սույն օրենսգրքի 332-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված դեպքերում՝ արբիտրաժին դատական աջակցություն ցուցաբերելու վերաբերյալ դիմումը ներկայացնելու պահին գործն արբիտրաժի համապատասխան փուլում գտնվելու մասին վկայող փաստաթուղթը, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ ներկայացվել է հայցի նախնական ապահովման միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ դիմում,»:

Статья 1. В пункте 5 части 2 статьи 317 Гражданского процессуального кодекса Республики Армения от 9 февраля 2018 года (далее – Кодекс) слова “частью 2 статьи 34” заменить словами “ частью 4 статьи 35”.
Статья 2. В части 3 статьи 317, части 3 статьи 322, части 3 статьи 327 и части 7 статьи 333 Кодекса слова “ председателем постоянно действующего арбитража” заменить словами “постоянно действующим арбитражным учреждением”.
Статья 3. В статье 318 Кодекса:
“2. Если при рассмотрении заявления о признании решения арбитражного суда недействительным установливается наличие в судебном производстве заявления о выдаче исполнительного листа для принудительного исполнения решения арбитражного суда, то указанные заявления объединяются и рассматриваются судьей, рассматривающим заявление о выдаче исполнительного листа для решения арбитражного суда, в рамках одного производства.”;
2) статью дополнить частями 2.1 и 2.2 следующего содержания:
“2.1. Объединенные в установленном частью 2 настоящей статьи порядке заявления рассматриваются и определение по ним принимается в течение одного месяца со дня принятия к производству заявления о выдаче исполнительного листа для принудительного исполнения решения арбитражного суда - без созыва судебного заседания, если международными договорами не установлено иное.
2.2. В предусмотренных настоящей статьей случаях суд может созвать судебное заседание, если это продиктовано необходимостью получения разъяснений относительно обстоятельств и имеющихся в деле доказательств, имеющих значение для разрешения дела. В этом случае заявления рассматриваются и решение по ним выносится в течение двух месяцев со дня принятия к производству заявления о выдаче исполнительного листа для принудительного исполнения решения арбитражного суда .”;
“3. Время и место оглашения заключительного судебного акта, вынесенного по результатам рассмотрения заявления, указываются в принятом судом определении об объединении заявлений, которое направляется в арбитраж и сторонам арбитражного производства в течение трех дней после его вынесения.”.
Статья 4. Пункт 4 части 2 с татьи 320 Кодекса изложить в следующей редакции:
“4) вывод суда:
а. о признании решения арбитража недействительным полностью или частично,
б. об отклонении требования заявителя полностью,
в. об отклонении требования заявителя полностью и выдаче исполнительного листа для принудительного исполнения арбитражного решения - в случаях, предусмотренных частями 2.1 и 2.2 статьи 318 настоящего Кодекса.”.
Статья 5. В статье 323 Кодекса :
1) в части 1 слова “в течение месяца” заменить словами “в течение пятнадцати дней”;
“6. Если при рассмотрении заявления о выдаче исполнительного листа для принудительного исполнения решения арбитража установливается наличие в судебном производстве заявления о признании решения арбитража недействительным, то заявления объединяются и рассматриваются судьей, рассматривающим заявление о признании решения арбитража недействительным, в рамках одного производства .”;
3) статью дополнить частями 6.1 – 6.3 следующего содержания:
“6.1. Объединенные в установленном частью 6 настоящей статьи порядке заявления рассматриваются и решение по ним выносится в течение одного месяца со дня принятия к производству заявления о признании решения арбитража недействительным - без созыва судебного заседания, если международными договорами не установлено иное.
6.2. Суд может созвать судебное заседание, если это продиктовано необходимостью получения разъяснений относительно обстоятельств и имеющихся в деле доказательств, имеющих значение для разрешения дела. В этом случае заявления рассматриваются и решение по ним выносится в течение двух месяцев со дня принятия к производству заявления о признании решения арбитража недействительным.
6.3. Время и место оглашения заключительного судебного акта, вынесенного по результатам рассмотрения заявления, указываются в принятом судом определении об объединении заявлений, которое направляется в арбитраж и сторонам арбитражного производства в течение трех дней после его вынесения.”.
Статья 6. Пункт 4 части 2 статьи 325 Кодекса изложить в следующей редакции:
а. о выдаче исполнительного листа для принудительного исполнения решения арбитража ,
б. об отказе в выдаче исполнительного листа ,
в. о признании решения арбитража недействительным полностью или частично либо об отклонении требования заявителя полностью и выдаче исполнительного листа для принудительного исполнения решения арбитража - в случаях, установленных частями 6 – 6.2 статьи 323 настоящего Кодекса.”.
Статья 7. В части 1 статьи 326 Кодекса исключить слова “, и решений международных коммерческих арбитражей”.
Статья 8. В пункте 1 части 2 статьи 330 Кодекса слова “арбитражного суда или иностранного коммерческого арбитража” заменить словом “арбитража”.
Статья 9. Пункт 1 части 6 статьи 333 Кодекса изложить в следующей редакции:
“1) документ, свидетельствующий о нахождении дела на соответствующей стадии арбитража на момент подачи заявления об оказании судебного содействия арбитражу, за исключением случаев, когда подано заявление о применении мер по предварительному обеспечению иска, - в случаях, предусмотренных частью 1 статьи 332 настоящего Кодекса, .
Статья 10. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем ​​ его официального опубликования .