«ՄԱՔՍԱՅԻՆ ԿԱՐԳԱՎՈՐՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Մաքսային կարգավորման մասին» 2022 թվականի սեպտեմբերի 14-ի ՀՕ-353-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 189-րդ հոդվածի 6-րդ մասը «պահանջները» բառից հետո լրացնել «եւ մաքսային հսկողության գոտիներում վարքագծի պարտադիր, ներառյալ մաքսային հսկողության գոտիներում անձանց եւ տրանսպորտային միջոցների տեղաշարժման կանոնները» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 302.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 302.1.  Մաքսային հսկողության գոտիներում վարքագծի պարտադիր կանոնները խախտելը
1. Մաքսային հսկողության գոտիներում վարքագծի պարտադիր կանոնները խախտելը՝ առաջացնում է նախազգուշացում:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասում նշված արարքը վեց ամսվա ընթացքում կրկին կատարելը՝ առաջացնում է տուգանք՝ երկու հարյուր հազար դրամի չափով:»:
Հոդված 3. Օրենքի 326-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասը «եթե» բառից հետո լրացնել «մաքսային կանոնների խախտում կատարած անձը խոչընդոտում է մաքսային մարմինների պաշտոնատար անձանց գործառույթների իրականացումը, հրաժարվում է դադարեցնել կատարվող իրավախախտումը, կամ» բառերով.
2) 2-րդ մասի «անձը մաքսային մարմինների պաշտոնատար անձանց դիմադրություն է ցույց տալիս» բառերը փոխարինել «անձը խոչընդոտում է մաքսային մարմնի պաշտոնատար անձանց գործառույթների իրականացումը» բառերով, իսկ «երեք օր ժամկետով՝ ձերբակալման պահից 24 ժամվա ընթացքում գրավոր տեղեկացնելով դատախազին» բառերը՝ «վեց ժամ տեւողությամբ՝ այդ մասին անհապաղ հայտնելով դատախազին» բառերով.
«5. Սույն հոդվածի իմաստով՝ մաքսային մարմինների պաշտոնատար անձանց գործառույթների իրականացումը խոչընդոտել է համարվում սույն հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ մասերով նախատեսված դեպքերում մաքսային մարմինների պաշտոնատար անձանց օրինական պահանջներին չենթարկվելը, մաքսային մարմինների պաշտոնատար անձանց դիմադրություն ցույց տալը, մաքսային հսկողությունից թաքցված ապրանքների հայտնաբերման աշխատանքները խանգարելը կամ այլ կերպ մաքսային մարմինների պաշտոնատար անձանց պաշտոնական պարտականությունների իրականացումը խոչընդոտելը:»:
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը, բացառությամբ սույն օրենքի 2-րդ հոդվածի, որն ուժի մեջ է մտնում սույն հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված իրավական ակտն ուժի մեջ մտնելու օրվանից:
2. Սույն օրենքի 1-ին հոդվածով լրացվող՝ Օրենքի 189-րդ հոդվածի 6-րդ մասում նշված՝ մաքսային հսկողության գոտիներում վարքագծի պարտադիր կանոնները սահմանվում են սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ երկամսյա ժամկետում:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН “О ТАМОЖЕННОМ РЕГУЛИРОВАНИИ”
Статья 1. Часть 6 статьи 189 Закона “О таможенном регулировании” от 14 сентября 2022 года ЗР-353-Н (далее – Закон) после слова “контроля,” дополнить словами “и обязательные правила поведения в зонах таможенного контроля, включая правила перемещения лиц и транспортных средств в зонах таможенного контроля,”.
Статья 2. Закон дополнить статьей 302.1 следующего содержания:
Статья 302.1. Нарушение обязательных правил поведения в зонах таможенного контроля
1. Нарушение обязательных правил поведения в зонах таможенного контроля -
влечет предупреждение.
2. Деяние, указанное в части 1 настоящей статьи, совершенное повторно в течение шести месяцев, -
влечет наложение штрафа в размере двухсот тысяч драмов.”.
Статья 3. В статье 326 Закона:
1) часть 1 после слова “если” дополнить словами “лицо, совершившее нарушение таможенных правил, препятствует осуществлению должностными лицами таможенных органов своих функций, отказывается прекращать совершаемое правонарушение или”;
2) в части 2 слова “лицо оказывает сопротивление должностным лицам таможенных органов” заменить словами “лицо препятствует осуществлению должностными лицами таможенного органа своих функций”, а слова “на срок до трех суток с письменным уведомлением об этом прокурора в течение 24 часов с момента задержания” заменить словами “на срок до шести часов с незамедлительным уведомлением об этом прокурора”;
“5. По смыслу настоящей статьи воспрепятствованием осуществлению должностными лицами таможенных органов своих функций считается неподчинение законным требованиям должностных лиц таможенных органов, оказание сопротивления должностным лицам таможенных органов, препятствование работам по выявлению сокрытых от таможенного контроля товаров или воспрепятствование иным образом осуществлению должностными лицами таможенных органов своих должностных обязанностей в случаях, предусмотренных частями 1 и 2 настоящей статьи.”.
1. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования, за исключением статьи 2 настоящего Закона, которая вступает в силу со дня вступления в силу правового акта, предусмотренного частью 2 настоящей статьи.
2. Дополненные статьей 1 настоящего Закона обязательные правила поведения в зонах таможенного контроля, указанные в части 6 статьи 189 Закона, устанавливаются в двухмесячный срок после вступления в силу настоящего Закона.