Հոդված 1. 2013 թվականի դեկտեմբերի 5-ի Հայաստանի Հանրապետության վարչական դատավարության օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 1-ին հոդվածը «հարկային հսկողության շրջանակում բանկային գաղտնիք համարվող տեղեկություններ ստանալու վերաբերյալ» բառերից հետո լրացնել «եւ հարկային մարմնի առգրաված էլեկտրոնային սարքերում կամ կրիչներում պարունակվող թվային տվյալների զննում կատարելու թույլտվություն ձեռք բերելու վերաբերյալ» բառերով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 3-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 8-րդ մասով.
«8. Հարկային մարմինը վարչական դատարան կարող է դիմել նաեւ հարկային հսկողության շրջանակում հարկային մարմնի առգրաված էլեկտրոնային սարքերում կամ կրիչներում պարունակվող թվային տվյալների զննում կատարելու թույլտվություն ձեռք բերելու վերաբերյալ գործերով՝ սույն օրենսգրքի 31.9-րդ գլխին համապատասխան:»:
Հոդված 3. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 31.9-րդ գլխով.
«ԳԼՈՒԽ 31.9
ՀԱՐԿԱՅԻՆ ՄԱՐՄՆԻ ԱՌԳՐԱՎԱԾ ԷԼԵԿՏՐՈՆԱՅԻՆ ՍԱՐՔԵՐՈՒՄ ԿԱՄ ԿՐԻՉՆԵՐՈՒՄ ՊԱՐՈՒՆԱԿՎՈՂ ԹՎԱՅԻՆ ՏՎՅԱԼՆԵՐԻ ԶՆՆՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ԹՈՒՅԼՏՎՈՒԹՅՈՒՆ ՁԵՌՔ ԲԵՐԵԼՈՒ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ ԳՈՐԾԵՐԻ ՎԱՐՈՒՅԹԸ
Հոդված 222.28. Հարկային մարմնի առգրաված էլեկտրոնային սարքերում կամ կրիչներում պարունակվող թվային տվյալների զննում կատարելու թույլտվություն ձեռք բերելու վերաբերյալ գործերի քննության ընթացակարգը
1. Հարկային մարմնի առգրաված էլեկտրոնային սարքերում կամ կրիչներում պարունակվող թվային տվյալների զննում կատարելու թույլտվություն ձեռք բերելու վերաբերյալ գործերը վարչական դատարանը քննում է գրավոր ընթացակարգով:
2. Սույն գլխով նախատեսված գործերով դիմումը վարչական դատարանը քննում եւ գործն ըստ էության լուծող դատական ակտը կայացնում է դիմումը վարույթ ընդունելուց հետո՝ տասնօրյա ժամկետում:
Հոդված 222.29. Դատական ակտերը
1. Սույն գլխով նախատեսված գործերով վարչական դատարանը կայացնում է հարկային մարմնի պահանջը բավարարելու մասին դատական ակտ, եթե՝
1) ներկայացված դիմումով հիմնավորվել է, որ հարկային մարմնի առգրաված էլեկտրոնային սարքերում կամ կրիչներում պարունակվող թվային տվյալների զննության կատարումը բխում է Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքով սահմանված հարկային հսկողության շրջանակներից.
2) զննում կատարելու նպատակով հարկային մարմնի կողմից էլեկտրոնային սարքերի կամ կրիչների առգրավումն իրականացվել է Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքով սահմանված ընթացակարգերի համաձայն:
2. Սույն գլխով նախատեսված գործերով վարչական դատարանի՝ գործն ըստ էության լուծող դատական ակտն ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից եւ 10-օրյա ժամկետում կարող է բողոքարկվել վերաքննության կարգով:
3. Գործն ըստ էության լուծող դատական ակտի օրինակը ոչ ուշ, քան հաջորդ օրն ուղարկվում է հարկային մարմին եւ այն հարկ վճարողին, որին պատկանող էլեկտրոնային սարքերում կամ կրիչներում պարունակվող թվային տվյալների զննման վերաբերյալ կայացվել է դատական ակտը:
4. Վերաքննիչ դատարանը բողոքն ընդունում է վարույթ եւ գործը քննում է տասնօրյա ժամկետում: Վերաքննիչ դատարանը գործը քննում է միանձնյա՝ գրավոր ընթացակարգով: Վերաքննիչ բողոքի քննության արդյունքով դիմումը բավարարելու կամ մերժելու մասին կայացված որոշումը հրապարակվում է դռնփակ նիստում: Վերաքննիչ դատարանի դատական ակտն ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից եւ 10-օրյա ժամկետում կարող է բողոքարկվել սույն օրենսգրքի 23-րդ գլխով սահմանված կարգով:»:

Статья 1. Статью 1 Кодекса административного судопроизводства Республики Армения от 5 декабря 2013 года (далее – Кодекс) после слов "считающихся банковской тайной, " дополнить словами "и о получении разрешения на проведение изучения цифровых данных, содержащихся на изъятых налоговым органом электронных устройствах или носителях, ".
Статья 2. Статью 3 Кодекса дополнить частью 8 следующего содержания:
"8. Налоговый орган может обратиться в Административный суд также по делам о получении разрешения на проведение в рамках налогового контроля изучения цифровых данных, содержащихся на изъятых налоговым органом электронных устройствах или носителях, - в соответствии с главой 31.9 настоящего Кодекса.".
Статья 3. Кодекс дополнить главой 31.9 следующего содержания:
ГЛАВА 31.9
ПРОИЗВОДСТВО ПО ДЕЛАМ О ПОЛУЧЕНИИ РАЗРЕШЕНИЯ НА ПРОВЕДЕНИЕ ИЗУЧЕНИЯ ЦИФРОВЫХ ДАННЫХ, СОДЕРЖАЩИХСЯ НА ИЗЪЯТЫХ НАЛОГОВЫМ ОРГАНОМ ЭЛЕКТРОННЫХ УСТРОЙСТВАХ ИЛИ НОСИТЕЛЯХ
Статья 222.28. Процедура рассмотрения дел о получении разрешения на проведение изучения цифровых данных, содержащихся на изъятых налоговым органом электронных устройствах или носителях
1. Административный суд рассматривает дела о получении разрешения на проведение изучения цифровых данных, содержащихся на изъятых налоговым органом электронных устройствах или носителях, по письменной процедуре.
2. Административный суд рассматривает заявление по предусмотренным настоящей главой делам и выносит разрешающий дело по существу судебный акт в десятидневный срок послепринятия заявления к производству.
Статья 222.29. Судебные акты
1. По делам, предусмотренным настоящей главой, Административный суд выносит судебный акт об удовлетворении требования налогового органа, если:
1) поданным заявлением обосновано, что проведение изучения цифровых данных, содержащихся на изъятых налоговым органом электронных устройствах или носителях, находится в рамках налогового контроля, установленного Налоговым кодексом Республики Армения;
2) изъятие электронных устройств или носителей, осуществленное налоговым органом в целях проведения изучения, произведено в соответствии спроцедурой,установленной Налоговым кодексом Республики Армения.
2. Разрешающий дело по существу судебный акт Административного суда по делам, предусмотренным настоящей главой, вступает в силу с момента его оглашения и может быть обжалован в порядке апелляции в 10-дневный срок.
3. Экземпляр судебного акта, разрешающего дело по существу, не позднее следующего дня направляется в налоговый орган и налогоплательщику, по проверке принадлежащих которому электронных устройств или носителей с содержащимися на них цифровыми данными, вынесен судебный акт.
4. Апелляционный суд принимает апелляционную жалобу к производству и рассматривает дело в десятидневный срок. Апелляционный суд рассматривает дело единолично, по письменной процедуре. По итогам рассмотрения апелляционной жалобы определение, вынесенное об удовлетворении или отклонении заявления, оглашается на закрытом заседании. Судебный акт Апелляционного суда вступает в силу с момента его оглашения и может быть обжалован в 10-дневный срок в порядке, установленном главой 23 настоящего Кодекса.".