Ընդունվել է 20.03.2024
Հոդված 1. 1985 թվականի դեկտեմբերի 6-ի Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 63.2-րդ հոդվածում՝
1) վերնագիրը «պահանջները» բառից հետո լրացնել «կամ պայմանները» բառերով.
«1. Առանց ջրօգտագործման թույլտվության մակերեւութային ջրային ռեսուրսներից ջրօգտագործում իրականացնելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում ֆիզիկական անձի նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկից մինչեւ չորսհարյուրապատիկի չափով, իսկ իրավաբանական անձի նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկից մինչեւ ութհարյուրապատիկի չափով:».
3) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 1.1-ին եւ 1.2-րդ մասերով.
«1.1. Լուծարված հորատանցքերը վերաբացելը կամ առանց ջրօգտագործման թույլտվության ստորերկրյա ջրային ռեսուրսներից ջրօգտագործում իրականացնելը կամ առանց ջրօգտագործման թույլտվության ջրօգտագործման նպատակով հորատանցք հորատելը կամ առանց ջրօգտագործման թույլտվության կոնսերվացված հորատանցքերը վերաբացելը, եթե դա էական վնաս չի պատճառել (պատճառված նյութական վնասը չի գերազանցում սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկը)՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում ֆիզիկական անձի նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հազարապատիկից մինչեւ հազարհինգհարյուրապատիկի չափով, իսկ իրավաբանական անձի նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհազարապատիկից մինչեւ երեքհազարապատիկի չափով:
1.2. Ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց սեփականություն հանդիսացող տարածքներում լուծարված հորատանցքերի վերաբացումը, իսկ առանց ջրօգտագործման թույլտվության նաեւ ջրօգտագործման նպատակով հորատանցքերի հորատումը կամ առանց ջրօգտագործման թույլտվության կոնսերվացված հորատանցքերի վերաբացումը տարածքի սեփականատեր հանդիսացող ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց համար՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում ֆիզիկական անձի նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հազարապատիկից մինչեւ հազարհինգհարյուրապատիկի չափով, իսկ իրավաբանական անձի նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհազարապատիկից մինչեւ երեքհազարապատիկի չափով:».
4) 2-րդ մասը «պահանջները» բառից հետո լրացնել «կամ պայմանները» բառերով.
5) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2.1-ին մասով.
«2.1. Արտեզյան (ճնշումային) ջրերից ջրօգտագործման դեպքում ջրօգտագործման թույլտվության պահանջները կամ պայմանները չկատարելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում ֆիզիկական անձի նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկից մինչեւ ութհարյուրապատիկի չափով, իսկ իրավաբանական անձի նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հազարապատիկից մինչեւ հազարհինգհարյուրապատիկի չափով:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 88-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 88. Կենդանական, այդ թվում` ձկան պաշարների պահպանության, որսի եւ ձկնորսության, ինչպես նաեւ կենդանական աշխարհից օգտվելու մյուս կանոնները խախտելը
1. Կենդանական, այդ թվում` ձկան պաշարների պահպանության, որսի եւ ձկնորսության, ինչպես նաեւ կենդանական աշխարհից օգտվելու մյուս կանոնները խախտելը`
առաջացնում է տուգանքի նշանակում ֆիզիկական անձի նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի յոթանասունապատիկից մինչեւ հարյուրքառասնապատիկի չափով, իսկ իրավաբանական անձի նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից մինչեւ երկուհարյուրապատիկի չափով` խախտողի անձնական սեփականություն հանդիսացող հրացանների ու որսորդական միջոցների, ինչպես նաեւ հիշյալ խախտումները կատարելու գործիք համարվող մյուս առարկաների եւ կենդանիների բռնագրավմամբ:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված արարքը, որը կատարվել է  սիգ ձկնատեսակի նկատմամբ՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում ֆիզիկական անձի նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երեքհարյուրապատիկից մինչեւ չորսհարյուրապատիկի չափով, իսկ իրավաբանական անձի  նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկից մինչեւ վեցհարյուրապատիկի չափով՝ խախտողի անձնական սեփականություն հանդիսացող որսագործիքների, ձկնորսական ցանցերի, ինչպես նաեւ հիշյալ խախտումները կատարելու գործիք համարվող մյուս առարկաների կամ որսված սիգի, ինչպես նաեւ դրա արգասիքների բռնագրավմամբ:
3. Սեւանա լճում ձկնորսության նպատակով օգտագործվող լողամիջոցներով արդյունագործական որսի համար ստեղծված կամ նախատեսված մուտքի եւ ելքի տեղամասերից դուրս տարածքներից մուտք եւ ելք իրականացնելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկի չափով:
4. Սույն հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված արարքը վարչական տույժ նշանակելուց հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում, կրկին կատարելը որսի թույլտվության ժամանակահատվածում՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկի չափով:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 89-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2-րդ եւ 3-րդ մասերով.
«2. Սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված արարքը, որը կատարվել է սիգ ձկնատեսակի կամ սիգ ձկնատեսակի ձկնկիթի նկատմամբ՝ մանր չափի գույքային վնաս  պատճառելով՝
1) առանց համապատասխան թույլտվության կամ
2) դրա որսի կամ արդյունահանման համար արգելված ժամանակ կամ
3) արգելված վայրում կամ
4) արգելված գործիքներով, միջոցներով կամ եղանակներով՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում ֆիզիկական անձի նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երեքհարյուրապատիկից մինչեւ չորսհարյուրապատիկի չափով, իսկ իրավաբանական անձի նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկից մինչեւ վեցհարյուրապատիկի չափով՝ խախտողի անձնական սեփականություն հանդիսացող որսագործիքների, ձկնորսական ցանցերի, ինչպես նաեւ հիշյալ խախտումները կատարելու գործիք համարվող մյուս առարկաների, ապօրինի որսված կամ ապօրինի արդյունահանված սիգի կամ սիգի ձկնկիթի բռնագրավմամբ:
3. Սույն հոդվածի 2-րդ մասի իմաստով՝ մանր չափ է համարվում մինչեւ 150 000  Հայաստանի  Հանրապետության  դրամը  չգերազանցող  գումարը (արժեքը):»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 162-րդ հոդվածում՝
«1.1. Սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված արարքը, որը կատարվել է սիգ ձկնատեսակի կամ սիգ ձկնատեսակի ձկնկիթի նկատմամբ՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում ֆիզիկական անձի նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրհիսնապատիկից մինչեւ երեքհարյուրապատիկի չափով, իսկ իրավաբանական անձի նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի չորսհարյուրապատիկից մինչեւ հինգհարյուրապատիկի չափով՝ առեւտրի կամ ծառայությունների մատուցման ընթացքում օգտագործվող եւ իրավախախտում կատարած անձին կամ երրորդ անձին սեփականության իրավունքով պատկանող առարկաների բռնագրավմամբ կամ առանց դրա:».
«3. Սույն հոդվածի 1.1-ին մասով սահմանված արարքը վարչական տույժի նշանակման օրվանից հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում, կրկին կատարելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում ֆիզիկական անձի նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի չորսհարյուրապատիկի չափով, իսկ իրավաբանական անձի նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի վեցհարյուրապատիկի չափով՝ առեւտրի կամ ծառայությունների մատուցման ընթացքում օգտագործվող եւ իրավախախտում կատարած անձին կամ երրորդ անձին սեփականության իրավունքով պատկանող առարկաների կամ կենդանիների կամ դրանց արգասիքների բռնագրավմամբ կամ առանց դրա:»:

Статья 1. В статье 63.2 Кодекса Республики Армения об административных правонарушениях от 6 декабря 1985 года (далее - Кодекс):
1) название статьи после слова "требований" дополнить словами "либо условий";
" 1. Осуществление водопользования из поверхностных водных ресурсов без разрешения на водопользование:
влечет назначение штрафа физическому лицу — от двухсоткратного до четырехсоткратного размера установленной минимальной заработной платы, а юридическому лицу — от пятисоткратного до восьмисоткратного размера установленной минимальной заработной платы."
3) статью дополнить частями 1.1 и 1.2 следующего содержания:
"1.1. Повторное открытие ликвидированных скважин или осуществление водопользования из подземных водных ресурсов без разрешения на водопользование, или бурение скважин в целях водопользования без разрешения на водопользование, или повторное открытие законсервированных скважин без разрешения на водопользование, если это не причинило существенного ущерба (причиненный материальный ущерб не превышает пятисоткратного размера установленной минимальной заработной платы):
влечет назначение штрафа физическому лицу — от тысячекратного до тысячапятисоткратного размера установленной минимальной заработной платы, а юридическому лицу — от двухтысячекратного до трехтысячекратного размера установленной минимальной заработной платы.
1.2. Повторное открытие ликвидированных скважин на территориях, являющихся собственностью физических и юридических лиц, а также бурение скважин в целях водопользования без разрешения на водопользование или повторное открытие законсервированных скважин без разрешения на водопользование для физических и юридических лиц, являющихся собственниками территории:
влечет назначение штрафа физическому лицу — от тысячекратного до тысячапятисоткратного размера установленной минимальной заработной платы, а юридическому лицу — от двухтысячекратного до трехтысячекратного размера установленной минимальной заработной платы.";
4) часть 2 после слова "требований" дополнить словами "или условий";
5) статью дополнить частью 2.1 следующего содержания:
"2.1. Несоблюдение требований или условий разрешения на водопользование в случае водопользования из артезианских (напорных) вод:
влечет назначение штрафа физическому лицу — от пятисоткратного до восьмисоткратного размера установленной минимальной заработной платы, а юридическому лицу — от тысячекратного до тысячапятисоткратного размера установленной минимальной заработной платы.".
Статья 2. Статью 88 Кодекса изложить в следующей редакции:
"Статья 88. Нарушение правил охраны запасов животного мира, в том числе и рыбных запасов, охоты и рыболовства, а также других правил пользования животным миром
1. Нарушение правил охраны запасов животного мира, в том числе и рыбных запасов, охоты и рыболовства, а также других правил пользования животным миром:
влечет назначение штрафа физическому лицу — от семидесятикратного до стасорокакратного размера установленной минимальной заработной платы, а юридическому лицу — от стократного до двухсоткратного размера установленной минимальной заработной платы — с конфискацией являющихся личной собственностью нарушителя ружей и средств охоты, а также других предметов, считающихся орудием совершения упомянутых нарушений, и животных.
2. Установленное частью 1 настоящей статьи деяние, совершенное в отношении рыбы вида сиговых:
влечет назначение штрафа физическому лицу — от трехсоткратного до четырехсоткратного размера установленной минимальной заработной платы, а юридическому лицу — от пятисоткратного до шестисоткратного размера установленной минимальной заработной платы с конфискацией являющихся личной собственностью нарушителя охотничьих принадлежностей, рыболовных сетей, а также других предметов, считающихся орудием совершения упомянутых нарушений, или добытого сига, а такжепродуктов его жизнедеятельности.
3. Причаливание и отчаливание плавсредств, используемых с целью рыболовства в озере Севан, с территорий, находящихся за пределами участков для причаливания и отчаливания, созданных или предусмотренных для промысловой ловли:
влечет назначение штрафа — в двухсоткратном размере установленной минимальной заработной платы.
4. Повторное совершение установленного частью 3 настоящей статьи деяния в период разрешения на ловлю в течение одного года после назначения административного взыскания:
влечет назначение штрафа — в пятисоткратном размере установленной минимальной заработной платы.".
Статья 3. Статью 89 Кодекса дополнить частями 2 и 3 следующего содержания:
"2. Установленное частью 1 настоящей статьи деяние, совершенное в отношении рыбы вида сиг или икры рыбы вида сиг – с причинением имущественного ущерба незначительного размера:
1) без соответствующего разрешения, или
2) в запрещенное для лова или добычи время, или
3) в запрещенном месте, или
4) запрещенными принадлежностями, средствами или способами:
влечет назначение штрафа физическому лицу — от трехсоткратного до четырехсоткратного размера установленной минимальной заработной платы, а юридическому лицу — от пятисоткратного до шестисоткратного размера установленной минимальной заработной платы — с конфискацией являющихся личной собственностью нарушителя охотничьих принадлежностей, рыболовных сетей, а также других предметов, считающихся орудием совершения упомянутых нарушений, незаконно отловленного или незаконно добытого сига или икры сига.
3. По смыслу части 2 настоящей статьи незначительным размером считается сумма (стоимость), не превышающая 150 000 драмов Республики Армения.".
Статья 4. С тать ю 162 Кодекса:
1) дополнить частью 1.1 следующего содержания:
"1.1. Установленное частью 1 настоящей статьи деяние, совершенное в отношении рыбы-сиг или икры рыбы-сиг:
влечет назначение штрафа физическому лицу — от стапятидесятикратного до трехсоткратного размера установленной минимальной заработной платы, а юридическому лицу — от четырехсоткратного до пятисоткратного размера установленной минимальной заработной платы - с конфискацией предметов, используемых в торговле или в ходе оказания услуг и принадлежащих на праве собственности совершившему правонарушение лицу или третьему лицу, или без таковой.";
2) дополнить частью 3 следующего содержания:
"3. Повторное совершение деяния, установленного частью 1.1 настоящей статьи, в течение одного года со дня назначения административного взыскания:
влечет назначение штрафа физическому лицу — в четырехсоткратном размере, а юридическому лицу — в шестисоткратном размере установленной минимальной заработной платы - с конфискацией предметов, животных или продуктов их жизнедеятельности, используемых в торговле или в ходе оказания услуг и принадлежащих на праве собственности совершившему правонарушение лицу или третьему лицу, или без таковой.".