Ընդունվել է 11.04.2024
Հոդված 1. 1985 թվականի դեկտեմբերի 6-ի Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգիրքը (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 152.3-րդ հոդվածով.
«Հոդված 152.3. Նոր կառուցվող կամ կառուցված բազմաբնակարան շենքի կառուցապատողի կողմից բազմաբնակարան շենքի կառավարման բնագավառում օրենքի պահանջները խախտելը
1. Նոր կառուցված եւ շահագործման հանձնված բազմաբնակարան շենքի նախագծային փաստաթղթերը կառուցապատողի կողմից օրենքով սահմանված կազմով կամ ժամկետում բազմաբնակարան շենքի կառավարման մարմնին չփոխանցելը, ինչպես նաեւ այդ փաստաթղթերի հանձնման-ընդունման ակտի օրինակը օրենքով սահմանված ժամկետում համայնքի ղեկավարին չներկայացնելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում կառուցապատողի նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկի չափով:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասում նշված խախտումը վարչական տույժի կիրառումից հետո՝ վեց ամսվա ընթացքում, չվերացնելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում յուրաքանչյուր խախտման համար՝ սահմանված տուգանքի կրկնապատիկի չափով:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 219.1-ին հոդվածի երկրորդ պարբերությունը «152.2-րդ հոդվածի 1-ին մասով,» բառերից հետո լրացնել «152.3-րդ հոդվածով,» բառերով:

Статья 1. Кодекс Республики Армения об административных правонарушениях от 6 декабря 1985 года (далее - Кодекс) дополнить статьей 152.3 следующего содержания:
"Статья 152.3. Нарушение застройщиком строящегося или построенного многоквартирного дома требований закона в сфере управления многоквартирным домом
1. Непередача застройщиком управляющему органу многоквартирного дома проектной документации построенного и введенного в эксплуатацию многоквартирного дома в установленном законом составе или в установленный законом срок, а также непредставление главе муниципалитета экземпляра акта приема-сдачи этих документов в установленный законом срок:
влечет назначение штрафа застройщику - в двухсоткратном размере установленной минимальной заработной платы.
2. Неустранение указанного в части 1 настоящей статьи нарушения в течение шести месяцев после наложения административного штрафа:
влечет назначение штрафа - в двукратном размере установленного штрафа за каждое нарушение.
Статья 2. Абзац второй статьи 219.1 Кодекса после слов " частью 1 статьи 152.2" дополнить словами " , статьей 152.3,".