Հոդված 2. Օրենսգրքի 131-րդ հոդվածում՝
«5.1. Ապրանքների առաքում իրականացնող հեծանիվ կամ մոպեդ վարող անձի կողմից հեծանիվը կամ մոպեդն առանց սաղավարտի կամ չկոճկված սաղավարտով վարելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի յոթնապատիկի չափով:».
2) 6-րդ մասի «առաջինից հինգերորդ» բառերը փոխարինել «1-5.1-ին» բառերով.
3) 6.1-ին մասի «1-5-րդ» բառերը փոխարինել «1-5.1-ին» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 131.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 131.1. Անհատական շարժունակության (տեղաշարժման) միջոցների երթեւեկությանը ներկայացվող պահանջները խախտելը
1. Անհատական շարժունակության (տեղաշարժման) միջոցների երթեւեկությանը ներկայացվող պահանջները (կանոնները) խախտելը, բացառությամբ սույն հոդվածի 2-5-րդ մասերով նախատեսված դեպքերի՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հնգապատիկի չափով:
2. Ապրանքների առաքում իրականացնող անձանց կողմից անհատական շարժունակության (տեղաշարժման) միջոցն օգտագործելն առանց սաղավարտի կամ չկոճկված սաղավարտով՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի յոթնապատիկի չափով:
3. Անհատական շարժունակության (տեղաշարժման) միջոցները վարձակալությամբ տրամադրելու գործառույթ իրականացնող կազմակերպությունների (անձանց) եւ ֆիզիկական անձանց կողմից «Ճանապարհային երթեւեկության անվտանգության ապահովման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 24.4-րդ հոդվածի 9-րդ մասով սահմանված պահանջը խախտելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում կազմակերպությունների (անձանց) նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի քսանիննապատիկի չափով, իսկ ֆիզիկական անձանց նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի տասնապատիկի չափով:
4. Անհատական շարժունակության (տեղաշարժման) միջոցով ուղեւոր կամ բեռ տեղափոխելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում ֆիզիկական անձանց նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի տասնապատիկի չափով:
5. Անհատական շարժունակության (տեղաշարժման) միջոցով այլ անհատական շարժունակության (տեղաշարժման) միջոց կամ միջոցներ տեղափոխելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում կազմակերպությունների (անձանց) նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի քսանիննապատիկի չափով, իսկ ֆիզիկական անձանց նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի տասնապատիկի չափով:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 264-րդ հոդվածի 4-րդ մասը «173» թվից առաջ լրացնել «131.1 հոդվածի 3-րդ մասով,» բառերով, իսկ նույն մասը «մինչեւ գործի քննությունը վերցնել» բառերից հետո՝ «անհատական շարժունակության (տեղաշարժման) միջոցը,» բառերով:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 224-րդ հոդվածի 1-ին, 302-րդ հոդվածի 1-ին, 305-րդ հոդվածի 2-րդ եւ 307-րդ հոդվածի 3-րդ մասերը «131-րդ» եւ «131» բառերից հետո համապատասխանաբար լրացնել «131.1-ին» եւ «131.1» բառերով:
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակումից մեկ ամիս հետո, բացառությամբ սույն օրենքի 3-րդ հոդվածով լրացվող 131.1-ին հոդվածի 3-րդ մասի:
2. Սույն օրենքի 3-րդ հոդվածով լրացվող 131.1-ին հոդվածի 3-րդ մասն ուժի մեջ է մտնում 2025 թվականի սեպտեմբերի 1-ից:

Статья 1.   В первом предложении абзаца второго статьи 13 Кодекса Республики Армения об административных правонарушениях от 6 декабря 1985 года (далее – Кодекс) числа 123-131" заменить числами "123-131.1".
Статья 2. В статье 131 Кодекса:
1) статью дополнить частью 5.1 следующего содержания:
"5.1. Управление велосипедом или мопедом лицом, осуществляющим доставку товаров посредством вождения велосипеда или мопеда, без шлема или с незастегнутым шлемом:
влечет назначение штрафа — в семикратном размере установленной минимальной заработной платы.";
2) в части 6 числа " 1-5" заменить числами "1-5.1";
3) в части 6.1 числа " 1-5" заменить числами "1-5.1".
Статья 3. Кодекс дополнить статьей 131.1 следующего содержания:
"Статья 131.1. Нарушение требований дорожного движения средствами индивидуальной мобильности (индивидуальными средствами передвижения)
1. Нарушение средствами индивидуальной мобильности (индивидуальными средствами передвижения) требований дорожного движения, за исключением случаев, предусмотренных частями 2-5 настоящей статьи:
влечет назначение штрафа — в пятикратном размере установленной минимальной заработной платы.
2. Использование лицами, осуществляющими доставку товаров, средств индивидуальной мобильности (индивидуальными средствами передвижения) без шлема или с незастегнутым шлемом:
3. Нарушение организациями (лицами) и физическими лицами, осуществляющими функцию предоставления в аренду средств индивидуальной мобильности (индивидуальных средств передвижения), требования, установленного частью 9 статьи 24.4 Закона Республики Армения "Об обеспечении безопасности дорожного движения":
влечет назначение штрафа организациям (лицам) - в двадцатидевятикратном размере установленной минимальной заработной платы, а физическим лицам — в десятикратном размере установленной минимальной заработной платы.
4. Перевозка пассажиров или грузов средствами индивидуальной мобильности (индивидуальными средствами передвижения):
влечет назначение штрафа физическим лицам — в десятикратном размере установленной минимальной заработной платы.
5. Перевозка средством индивидуальной мобильности (индивидуальным средством передвижения) другого средства или других средств индивидуальной мобильности (индивидуальных средств передвижения):
влечет назначение штрафа организациям (лицам) - в двадцатидевятикратном размере установленной минимальной заработной платы, а физическим лицам — в десятикратном размере установленной минимальной заработной платы.".
Статья 4. Часть 4 статьи 264 Кодекса после слов "предусмотренных" дополнить словами "частью 3 статьи 131.1," эту же часть после слов " до рассмотрения дела, " дополнить словами " средство индивидуальной мобильности (индивидуальное средство передвижения), ".
Статья 5. Части 1 статьи 224 и 302, часть 2 статьи 305 и часть 3 статьи 307 Кодекса после числа "131" дополнить числом "131.1".
1. Настоящий Закон вступает в силу через месяц после его официального опубликования , за исключением части 3 статьи 131.1, дополняемой статьей 3 настоящего Закона.
2. Часть 3 статьи 131.1, дополняемая статьей 3 настоящего Закона, вступает в силу с 1 - го сентября 2025 года.