Ընդունվել է 24.10.2024
Հոդված 1. 1985 թվականի դեկտեմբերի 6-ի Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգիրքը (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 169.34-րդ հոդվածով.
«Հոդված 169.34.  Հայաստանի Հանրապետության տարածքից օդային տրանսպորտով Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետություններ առանց համապատասխան թույլտվության ապրանքների արտահանումը
1. Կառավարության սահմանած ցանկում ներառված՝  ազգային անվտանգության տեսանկյունից զգայուն ապրանքների (որոնք որոշակի վերափոխման արդյունքով կարող են հանդիսանալ հսկվող ապրանքներ)՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքից օդային տրանսպորտով Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետություններ արտահանումը (այդ թվում՝ արտահանմանն ուղղված գործողությունների կատարումը)՝ առանց այդպիսի ապրանքների արտահանման համար օրենքով եւ դրանից բխող այլ իրավական ակտերով սահմանված ընթացակարգերով նախատեսված թույլտվությունների, առաջացնում է՝
տուգանքի նշանակում՝ արտահանվող զգայուն ապրանքի արժեքի 50 տոկոսի չափով, բայց ոչ պակաս, քան նվազագույն աշխատավարձի 500-ապատիկը, իրավախախտման արձանագրման պահին իրավախախտման գործիք կամ անմիջական օբյեկտ հանդիսացող առարկայի առկայության դեպքում՝ դրա բռնագրավմամբ:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 234-րդ հոդվածում «տեղեկատվության մասով» բառերից հետո լրացնել «, 169.34-րդ հոդվածով նախատեսված` իրեն վերապահված իրավասությունների շրջանակում վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերը» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 2442 -րդ հոդվածի 1-ին մասում «16927 հոդվածներով» բառերը փոխարինել «16927 , 16934 հոդվածներով» բառերով:
Հոդված  4. Օրենսգրքի 310-րդ հոդվածի 3-րդ մասում՝
1) հինգերորդ պարբերությունը «օրենքով» բառից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ սույն օրենսգրքի 169.34-րդ հոդվածով» բառերով.
2) իններորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«հարկային մարմնի` դրա համար լիազորված անձինք` սույն օրենսգրքի 169.34-րդ հոդվածով նախատեսված իրավախախտումների կատարման դեպքում.»:

Статья 1. Кодекс Республики Армения об административных правонарушениях от 6 декабря 1985 года (далее – Кодекс)дополнить статьей 169.34 следующего содержания:
"Статья 169.34. Вывоз без соответствующего разрешения товаровстерритории Республики Армения в государства-члены Евразийского экономического союза воздушным транспортом
1. Вывоз (включая совершение направленных на экспорт действий) с территории Республики Армения в государства-члены Евразийского экономического союза товаров, включенных в установленный Правительством перечень и являющихся чувствительными с точки зрения национальной безопасности (которые в результате определенных преобразований могут стать контролируемыми товарами), без разрешений, предусмотренных регламентами, установленными для вывоза таких товаров законом и иными вытекающими из него правовыми актами, влечет:
назначение штрафа - в размере 50 процентов от стоимости вывозимых чувствительных товаров, но не менее чем в пятисоткратном размере минимальной заработной платы, а в случае наличия предмета, являвшегося на момент регистрации правонарушения орудием или непосредственным объектом правонарушения, - с его конфискацией.".
Статья 2. Статью 234 Кодекса после слов " по части статистической информации, представляемой в таможенный орган, " дополнить словами "дела об административных правонарушениях, предусмотренные статьей 169.34, -в рамках отведенных им полномочий,".
Статья 3. Часть 1 статьи 2442 Кодекса после числа "16927 " дополнить числом ", 16934 ".
Статья 4. В части 3 статьи 310 Кодекса:
1) абзац пятый после слов « Законом "О таможенном регулировании" » дополнить словами ", а также статьей 169.34 настоящего Кодекса".
2) абзац девятый изложить в следующей редакции:
" уполномоченными на это лицами налогового органа — в случае совершения правонарушений, предусмотренных статьей 169.34 настоящего Кодекса.".
Статья 5. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования .