Ընդունվել է 05.12.2024
Հոդված 1. 1985 թվականի դեկտեմբերի 6-ի Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 40.3-րդ հոդվածի վերնագիրը եւ 1-ին մասը «խախտմամբ» բառից հետո լրացնել «լրացնելը կամ» բառերով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 40.7-րդ հոդվածում՝
1) երկրորդ պարբերության «հեռուստառադիոընկերությամբ (հեռուստաընկերությամբ կամ ռադիոընկերությամբ)» բառերը փոխարինել «տեսալսողական մեդիածառայություն մատուցողների եթերով» բառերով.
2) երրորդ պարբերության «հեռուստառադիոընկերությունների» բառը փոխարինել «տեսալսողական մեդիածառայություն մատուցողների» բառերով, «հեռուստառադիոընկերությամբ (հեռուստաընկերությամբ կամ ռադիոընկերությամբ)» բառերը փոխարինել «տեսալսողական մեդիածառայություն մատուցողների եթերով» բառերով, իսկ «հեռուստառադիոհաղորդում (հեռուստահաղորդում կամ ռադիոհաղորդում)» բառերը՝ «տեսալսողական հաղորդում» բառերով.
3) չորրորդ պարբերության «հեռուստառադիոհաղորդումները (հեռուստահաղորդումները կամ ռադիոհաղորդումները)» բառերը փոխարինել «տեսալսողական հաղորդումները» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 40.11-րդ հոդվածի երկրորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Նախընտրական կամ հանրաքվեի քարոզչության իրականացման համար օրենքով նախատեսված ժամանակահատվածում քարոզչական պաստառ, քարոզչական տպագիր եւ այլ նյութեր տեղադրելու համար առանձնացված տեղերում տեղադրված քարոզչական պաստառը, քարոզչական տպագիր եւ այլ նյութեր դիտավորյալ պոկելը, պատռելը, դրանց վրա գրառումներ կատարելը կամ այլ կերպ վնասելը՝
առաջացնում են տուգանքի նշանակում՝ նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկից մինչեւ հարյուրապատիկի չափով:»:
Հոդված 4. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 40.17-րդ հոդվածով.
«Հոդված 40.17. Կուսակցության (կուսակցությունների դաշինքում ընդգրկված կուսակցության) կամ թեկնածուի կողմից գույքի եւ եկամուտների մասին հայտարարագիր չներկայացնելը
1. Կուսակցության (կուսակցությունների դաշինքում ընդգրկված կուսակցության) կողմից Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգրքով սահմանված՝ գույքի եւ եկամուտների մասին հայտարարագիրն օրենքով սահմանված ժամկետում Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով չներկայացնելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ կուսակցության (կուսակցությունների դաշինքում ընդգրկված կուսակցության) պաշտոնատար անձի նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից երեքհարյուրապատիկի չափով:
2. Թեկնածուի կողմից Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգրքով սահմանված՝ գույքի եւ եկամուտների մասին հայտարարագիրն օրենքով սահմանված ժամկետում Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով չներկայացնելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկից հարյուրապատիկի չափով:»:
Հոդված 5. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 40.18-րդ հոդվածով.
«Հոդված 40.18. Համայնքի ղեկավարի կողմից տեղամասային կենտրոնի եւ քվեարկության սենյակի բնութագրերի վերաբերյալ սխալ տեղեկություն տրամադրելը, տեղամասային կենտրոնի եւ քվեարկության սենյակի սահմանման կամ քվեարկության սենյակի կահավորման պարտականությունը չկատարելը, քարոզչական պաստառ, քարոզչական տպագիր եւ այլ նյութեր տեղադրելու համար անվճար վահանակներ չառանձնացնելը
1. Համայնքի ղեկավարի կողմից տեղամասային կենտրոնի եւ քվեարկության սենյակի բնութագրերի վերաբերյալ ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովին սխալ տեղեկություններ տրամադրելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկից մինչեւ հարյուրապատիկի չափով:
2. Համայնքի ղեկավարի կողմից տեղամասային կենտրոնի եւ քվեարկության սենյակի սահմանման կամ քվեարկության սենյակի կահավորման վերաբերյալ ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովի պահանջը սահմանված ժամկետում չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից մինչեւ երկուհարյուրապատիկի չափով:
3. Համայնքի ղեկավարի կողմից քարոզչական պաստառ, քարոզչական տպագիր եւ այլ նյութեր տեղադրելու համար անվճար վահանակներ չառանձնացնելը կամ Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգրքով սահմանված պահանջների խախտմամբ առանձնացնելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից մինչեւ հարյուրհիսնապատիկի չափով:»:
Հոդված 6. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 40.19-րդ հոդվածով.
«Հոդված 40.19. Օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ կամ օրենքով չթույլատրված վայրում քարոզչական պաստառ, քարոզչական տպագիր եւ այլ նյութեր տեղադրելը կամ չհանելը
1. Նախընտրական քարոզչության իրականացման համար օրենքով նախատեսված ժամանակահատվածում օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ կամ օրենքով չթույլատրված վայրում քարոզչական պաստառ, քարոզչական տպագիր եւ այլ նյութեր տեղադրելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ ֆիզիկական անձի նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկից մինչեւ երեքհարյուրապատիկի չափով, իսկ կուսակցության պաշտոնատար անձի նկատմամբ՝ երեքհարյուրապատիկից հինգհարյուրապատիկի չափով:
2. Նախընտրական քարոզչության իրականացման համար օրենքով նախատեսված ժամանակահատվածում, օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ կամ օրենքով չթույլատրված վայրում տեղադրված քարոզչական պաստառը, քարոզչական տպագիրը եւ այլ նյութեր չհանելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ ֆիզիկական անձի նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկից մինչեւ երեքհարյուրապատիկի չափով, իսկ պաշտոնատար անձի նկատմամբ՝ երեքհարյուրապատիկից հինգհարյուրապատիկի չափով:»:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 223-րդ հոդվածի առաջին պարբերության 6-րդ կետում «40.16» թիվը փոխարինել «40.19» թվով:
Հոդված 8. Օրենսգրքի 254-րդ հոդվածում՝
1) առաջին պարբերության 1-ին կետի «40.16» թիվը փոխարինել «40.19» թվով.
2) առաջին պարբերության 1-ին կետի «հանձնաժողովը» բառը փոխարինել «հանձնաժողովի նիստն արձանագրողը կամ հանձնաժողովի այն անդամը, որին հայտնի է դարձել իրավախախտման մասին» բառերով.
3) երրորդ պարբերության «40.16» թիվը փոխարինել «40.19» թվով.
4) երրորդ պարբերության «ընտրական հանձնաժողովի կողմից» բառերը փոխարինել «ընտրական հանձնաժողովի նիստն արձանագրողի կողմից կամ հանձնաժողովի այն անդամի կողմից, որին հայտնի է դարձել իրավախախտման մասին,» բառերով.
5) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ չորրորդ պարբերությունով.
«Սույն օրենսգրքի 40.1-ին, 40.2-րդ, 40.4-րդ, 40.6-40.9-րդ, 40.11-րդ, 40.13-40.19-րդ հոդվածներով նախատեսված վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերով՝ իրավասու ընտրական հանձնաժողովի նիստում վարչական իրավախախտում ենթադրյալ կատարած անձի բացակայությամբ հարցը քննարկվում եւ արձանագրությունը կազմվում է, երբ տվյալներ կան գործի քննության տեղի եւ ժամանակի մասին նրան ծանուցելու վերաբերյալ, եւ եթե նա չի ներկայացել եւ կամ չի ցանկացել մասնակցել նիստին կամ արձանագրության կազմմանը: Այդ դեպքում արձանագրությունը կազմվում է նրա բացակայությամբ, եւ դրա օրինակն անմիջապես ուղարկվում է նրան՝ նշելով սույն օրենսգրքի 267-րդ հոդվածով նախատեսված իր իրավունքներն ու պարտականությունները:»:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 255-րդ հոդվածում՝
1) երրորդ պարբերության առաջին նախադասությունը «արձանագրությունը,» բառից հետո լրացնել «իսկ 40.1-ին, 40.2-րդ, 40.4-րդ, 40.6-40.9-րդ, 40.11-րդ, 40.13-40.19-րդ հոդվածներով նախատեսված իրավախախտումների վերաբերյալ գործերով նաեւ, եթե անձը, ծանուցված լինելով նիստի մասին, ներկա չի գտնվել նիստին կամ չի մասնակցել արձանագրության կազմմանը, ապա» բառերով.
2) չորրորդ պարբերության առաջին նախադասությունը «կազմելիս» բառից հետո լրացնել «, իսկ 40.1-ին, 40.2-րդ, 40.4-րդ, 40.6-40.9-րդ, 40.11-րդ, 40.13-40.19-րդ հոդվածներով նախատեսված իրավախախտումների վերաբերյալ գործերով նաեւ ծանուցման մեջ» բառերով:

Статья 1. Название и часть 1 статьи 40.3 Кодекса Республики Армения об административных правонарушениях от 6 декабря 1985 года (далее – Кодекс) после слов "об их использовании," дополнить словами "заполнение или".
Статья 2. В статье 40.7 Кодекса:
1) в абзаце втором слова "телерадиокомпанией (телекомпанией или радиокомпанией)" заменить словами "в эфире поставщиков аудио-видео медиауслуг,";
2) в абзаце третьем слова " сотрудниками телерадиокомпаний" заменить словами "сотрудниками поставщика аудио-видео медиауслуг", слова "по телерадиокомпании (телекомпании или радиокомпании)" заменить словами "в эфире поставщиков аудио-видео медиауслуг", а слова " телерадиопередачи (телепередачи или радиопередачи)" – словами "аудио-видео передачи";
3) в абзаце четвертом слова " телерадиопередач (телепередач или радиопередач)" заменить словами "аудио-видео передач".
Статья 3. Абзац второй статьи 40.11 Кодекса изложить в следующей редакции:
"Намеренное срывание, разрыв, произведение надписей или порча иным способом агитационного плаката, печатных и иных агитационных материалов, вывешенных в местах, отведенных для вывешивания агитационного плаката, печатных и иных агитационных материалов, в период, предусмотренный законом для осуществления предвыборной агитации или агитации референдума:
влечет назначение штрафа — от пятидесятикратного до стократного размера минимальной заработной платы.".
Статья 4. Кодекс дополнить статьей 40.17 следующего содержания:
«Статья 40.17. Непредставление партией (партией, входящей в блок партий) или кандидатом декларации об имуществе и доходах
1. Непредставление партией (партией, входящей в блок партий) декларации об имуществе и доходах, установленной Избирательным кодексом Республики Армения, в Центральную избирательную комиссию в установленный законом срок:
влечет назначение штрафа должностному лицу партии (партии, входящей в блок партий) — от стократного до трехсоткратного размера минимальной заработной платы.
2. Непредставление кандидатом декларации об имуществе и доходах, установленной Избирательным кодексом Республики Армения, в Центральную избирательную комиссию в установленный законом срок:
Статья 5. Кодекс дополнить статьей 40.18 следующего содержания:
"Статья 40.18. Предоставление главой муниципалитета неверной информации о характеристиках участкового центра и помещения для голосования; невыполнение обязанности по определению участкового центра и помещения для голосования или по оснащению помещения для голосования; непредоставление бесплатных стендов для размещения агитационных плакатов, агитационных печатных и иных материалов
1. Предоставление главой муниципалитета окружной избирательной комиссии неверной информации о характеристиках участкового центра и помещения для голосования:
влечет назначение штрафа — от пятидесятикратного до стократного размера минимальной заработной платы.
2. Невыполнение или ненадлежащее выполнение главой муниципалитета требования окружной избирательной комиссии по определению участкового центра и помещения для голосования или оснащению помещения для голосования в установленный срок:
влечет назначение штрафа — от стократного до двухсоткратного размера минимальной заработной платы.
3. Непредоставление главой муниципалитета бесплатных стендов для размещения агитационных плакатов, агитационных печатных и иных материалов либо их предоставление с нарушением требований, установленных Избирательным кодексом Республики Армения:
влечет назначение штрафа — от стократного до стапятидесятикратного размера минимальной заработной платы.".
Статья 6. Кодекс дополнить статьей 40.19 следующего содержания:
"Статья 40.19. Размещение агитационного плаката, агитационных печатных и иных материалов с нарушением установленного законом порядка или в не разрешенном законом месте либо их неудаление
1. Размещение агитационного плаката, агитационных печатных и иных материалов с нарушением установленного законом порядка или в не разрешенном законом месте в период, предусмотренный законом для проведения предвыборной агитации:
влечет назначение штрафа физическому лицу — от двухсоткратного до трехсоткратного размера, а должностному лицу партии - от трехсоткратного до пятисоткратного размера минимальной заработной платы.".
2. Неудаление агитационного плаката, агитационных печатных и иных материалов, размещенных с нарушением установленного законом порядка или в не разрешенном законом месте в период, предусмотренный законом для проведения предвыборной агитации:
влечет назначение штрафа физическому лицу — от двухсоткратного до трехсоткратного размера, а должностному лицу - от трехсоткратного до пятисоткратного размера минимальной заработной платы.".
Статья 7. В пункте 6 абзаца первого статьи 223 Кодекса число "40.16" заменить числом "40.19".
Статья 8. В статье 254 Кодекса:
1) в пункте 1 абзаца первого число "40.16" заменить числом "40.19";
2) в пункте 1 абзаца первого слова "компетентной избирательной комиссией" заменить словами "лицом, ведущим протокол заседания компетентной избирательной комиссии, либо членом комиссии, которому стало известно о правонарушении";
3) в абзаце третьем число "40.16" заменить числом "40.19";
4) в абзаце третьем слова "компетентной избирательной комиссией" заменить словами "лицом, ведущим протокол заседания компетентной избирательной комиссии, либо членом комиссии, которому стало известно о правонарушении";
5) статью дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
" Вопрос по делам об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 40.1, 40.2, 40.4, 40.6-40.9, 40.11, 40.13-40.19 настоящего Кодекса, в отсутствие на заседании компетентной избирательной комиссии лица, предположительно совершившего административное правонарушение, обсуждается и протокол составляется, если имеются данные об уведомлении лица относительно места и времени рассмотрения дела, и если лицо не явилось на заседание либо не пожелало участвовать в заседании или составлении протокола. В этом случае протокол составляется в отсутствие лица, и его экземпляр незамедлительно направляется лицу с указанием его прав и обязанностей, предусмотренных статьей 267 настоящего Кодекса.".
Статья 9. В статье 255 Кодекса:
1) первое предложение второго абзаца после слов "подписать протокол," дополнить словами "а по делам об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 40.1, 40.2, 40.4, 40.6-40.9, 40.11, 40.13-40.19 настоящего Кодекса, также если лицо, будучи уведомленным о заседании, не присутствует на заседании либо не участвует в составлении протокола, то ";
2) первое предложение четвертого абзаца после слов "При составлении протокола" дополнить словами ", а по делам об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 40.1, 40.2, 40.4, 40.6-40.9, 40.11, 40.13-40.19 настоящего Кодекса, также в уведомлении".