«ԳՈՒՅՔԻ ՆԿԱՏՄԱՄԲ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ԳՐԱՆՑՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» 1999 թվականի ապրիլի 14-ի ՀՕ-295 օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 13-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3.2-րդ կետով.
«3.2) պետական գրանցման օբյեկտը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքի 17.1-ին գլխի իմաստով առանձին խումբ անշարժ գույք հանդիսանալու մասին տեղեկություն, որն արտացոլվում է անշարժ գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման վկայականում եւ միասնական տեղեկանքում.»:
Հոդված 2. Օրենքի 30-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4.1-ին կետով.
«4.1) Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքի 17.1-ին գլխի իմաստով առանձին խումբ անշարժ գույք հանդիսացող գույքի վերաբերյալ գործարքը նոտարական վավերացում է ստացել առանց միասնական տեղեկանքի առկայության.»:
2. Սույն օրենքի 1-ին հոդվածով սահմանված տեղեկություններն անշարժ գույքի պետական ռեգիստրի կողմից գույքի նկատմամբ իրավունքների եւ սահմանափակումների պետական գրանցման միասնական մատյանում ներառելու նպատակով արդարադատության նախարարության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալությունը սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ եռամսյա ժամկետում, անշարժ գույքի պետական ռեգիստր է ներկայացնում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքի 17.1-ին գլխի 288.2-րդ հոդվածով սահմանված իրավաբանական անձանց ցանկ:
3. Սույն օրենքի 1-ին հոդվածով սահմանված տեղեկություններն անշարժ գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման համապատասխան վկայականներում արտացոլելու վերաբերյալ պահանջը տարածվում է գրանցման մատյանում տեղեկությունները գրառելուց հետո կազմված վկայականների վրա:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН “О ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ ПРАВ НА ИМУЩЕСТВО”
Часть1 статьи 13 Закона “О государственной регистрации прав на имущество” от 14 апреля 1999 года ЗР-295-Н (далее – Закон) дополнить пунктом 3.2 следующего содержания:
“3.2) сведение об объекте государственной регистрации, являющемся отдельной группой недвижимого имущества по смыслу главы 17.1 Гражданского кодекса Республики Армения, которое отражается в свидетельстве о государственной регистрации прав на недвижимое имущество и Единой справке;”.
Часть 1 статьи 30 Закона дополнить пунктом 4.1 следующего содержания:
“4.1) по смыслу главы 17.1 Гражданского кодекса Республики Армения сделка с имуществом, являющимся отдельной группой недвижимого имущества, получила нотариальное заверение без наличия Единой справки;”.
Заключительная часть и переходные положения
2. В целях включения Государственным регистром недвижимого имущества сведений, установленных статьей 1 настоящего Закона, в единый реестр государственной регистрации прав и ограничений в отношении имущества Агентство государственного регистра юридических лиц Министерства юстиции в трехмесячный срок после вступления в силу настоящего Закона представляет в Государственный регистр недвижимого имущества список юридических лиц, установленных статьей 288.2 главы 17.1 Гражданского кодекса Республики Армения.
3. Требование об отражении сведений, установленных статьей 1 настоящего Закона, в соответствующих свидетельствах о государственной регистрации прав на недвижимое имущество распространяется на свидетельства, составленные после внесения сведений в реестр.