ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔՐԵԱԿԱՆ ԴԱՏԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
«4. Դատարանն անշարժ գույքի կամ անշարժ գույքի նկատմամբ գույքային իրավունքների կամ այդ իրավունքների նկատմամբ գրավի իրավունքի արգելադրման առկայության դեպքում տվյալ վարույթով կայացրած եւ օրինական ուժի մեջ մտած եզրափակիչ դատավարական ակտը, ինչպես նաեւ սույն հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված գույքն արգելանքից հանելու մասին որոշումը սույն օրենսգրքով սահմանված կարգով վերաքննիչ կամ Վճռաբեկ դատարան բողոքարկված չլինելու պարագայում, իսկ բողոքարկված լինելու պարագայում վերաքննիչ կամ Վճռաբեկ դատարանի՝ սույն օրենսգրքով սահմանված կարգով կայացրած որոշումն օրինական ուժի մեջ մտած լինելու դեպքում անշարժ գույքի պետական ռեգիստր ուղարկում է էլեկտրոնային եղանակով: Այն դեպքում, երբ արգելադրումը պահպանվում է մինչեւ դատական ակտի կատարումը, դատարանը տվյալ վարույթով կայացրած եւ օրինական ուժի մեջ մտած եզրափակիչ դատավարական ակտն անշարժ գույքի պետական ռեգիստր ուղարկում է դատական ակտը կատարվելուց հետո: Եթե անշարժ գույքն արգելանքից հանելու մասին որոշումը կայացվել է դատական նիստի արձանագրության մեջ մտցնելով, ապա դատարանը դատական նիստի արձանագրության համապատասխան քաղվածքն անշարժ գույքի պետական ռեգիստր ուղարկում է էլեկտրոնային եղանակով: Էլեկտրոնային փաստաթղթերին ներկայացվող պահանջները եւ ներկայացման կարգը սահմանում է Կառավարությունը:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 160-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7.1-ին մասով.
«7.1. Սույն հոդվածի 7-րդ մասով նախատեսված դեպքերում դատարանն անշարժ գույքի կամ անշարժ գույքի նկատմամբ գույքային իրավունքների կամ այդ իրավունքների նկատմամբ գրավի իրավունքի վերաբերյալ կայացրած որոշումն անշարժ գույքի պետական ռեգիստր ուղարկում է էլեկտրոնային եղանակով՝ Կառավարության սահմանած կարգով:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 297-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ մասով.
«3. Դատարանը միջնորդությունը մերժելու եւ անշարժ գույքի կամ անշարժ գույքի նկատմամբ գույքային իրավունքների կամ այդ իրավունքների նկատմամբ գրավի իրավունքի արգելադրման մասին քննիչի որոշումը վերացնելու մասին որոշումը, իսկ բանավոր ընթացակարգով միջնորդության քննության դեպքում որոշման վերաբերյալ դատական նիստի արձանագրության քաղվածքը սույն օրենսգրքով սահմանված կարգով վերաքննիչ կամ Վճռաբեկ դատարան բողոքարկված չլինելու պարագայում էլեկտրոնային եղանակով՝ Կառավարության սահմանած կարգով ուղարկում է անշարժ գույքի պետական ռեգիստր: Այն դեպքում, երբ միջնորդությունը մերժելու եւ անշարժ գույքի կամ անշարժ գույքի նկատմամբ գույքային իրավունքների կամ այդ իրավունքների նկատմամբ գրավի իրավունքի արգելադրման մասին քննիչի որոշումը վերացնելու մասին որոշումը սույն օրենսգրքով սահմանված կարգով բողոքարկվել է վերաքննիչ կամ Վճռաբեկ դատարան, ապա որոշումը, իսկ բանավոր ընթացակարգով միջնորդության քննության դեպքում որոշման վերաբերյալ դատական նիստի արձանագրության քաղվածքը դատարանը էլեկտրոնային եղանակով՝ Կառավարության սահմանած կարգով անշարժ գույքի պետական ռեգիստր ուղարկում է վերաքննիչ կամ Վճռաբեկ դատարանի՝ սույն օրենսգրքով սահմանված կարգով կայացրած որոշումն ուժի մեջ մտնելուց հետո:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 298-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6-րդ մասով.
«6. Դատարանը միջնորդությունը մասնակի կամ ամբողջությամբ բավարարելու եւ անշարժ գույքի կամ անշարժ գույքի նկատմամբ գույքային իրավունքների կամ այդ իրավունքների նկատմամբ գրավի իրավունքի արգելադրումը մասնակի կամ լրիվ վերացնելու մասին որոշումը, իսկ բանավոր ընթացակարգով միջնորդության քննության դեպքում որոշման վերաբերյալ դատական նիստի արձանագրության քաղվածքը սույն օրենսգրքով սահմանված կարգով վերաքննիչ կամ Վճռաբեկ դատարան բողոքարկված չլինելու պարագայում էլեկտրոնային եղանակով՝ Կառավարության սահմանած կարգով ուղարկում է անշարժ գույքի պետական ռեգիստր: Այն դեպքում, երբ միջնորդությունը մասնակի կամ ամբողջությամբ բավարարելու եւ անշարժ գույքի կամ անշարժ գույքի նկատմամբ գույքային իրավունքների կամ այդ իրավունքների նկատմամբ գրավի իրավունքի արգելադրումը մասնակի կամ լրիվ վերացնելու մասին որոշումը, իսկ բանավոր ընթացակարգով միջնորդության քննության դեպքում որոշման վերաբերյալ դատական նիստի արձանագրության քաղվածքը սույն օրենսգրքով սահմանված կարգով բողոքարկվել է վերաքննիչ կամ Վճռաբեկ դատարան, ապա դատարանն այն էլեկտրոնային եղանակով՝ Կառավարության սահմանած կարգով անշարժ գույքի պետական ռեգիստր ուղարկում է վերաքննիչ կամ Վճռաբեկ դատարանի՝ սույն օրենսգրքով սահմանված կարգով կայացրած որոշումն ուժի մեջ մտնելուց հետո:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В УГОЛОВНО - ПРОЦЕССУАЛЬНЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
“4. Суд при наличии наложения ареста на недвижимое имущество или имущественные права на недвижимое имущество, или на право залога на эти права направляет вынесенный в данном производстве и вступивший в законную силу заключительный судебный акт, а также постановление о снятии имущества из-под ареста, установленного частью 2 настоящей статьи - в случае необжалования в установленном настоящим Кодексом порядке в Апелляционный или Кассационный суд, а в случае обжалования, - вступившее в законную силу вынесенное в установленном настоящим Кодексом порядке постановление Апелляционного или Кассационного суда в Государственный регистр недвижимого имущества электронным способом. В случае, когда арест сохраняется до исполнения судебного акта, суд направляет вынесенный в данном производстве и вступивший в законную силу заключительный процессуальный акт в Государственный регистр недвижимого имущества после исполнения судебного акта. Если постановление о снятии недвижимого имущества из-под ареста было вынесено с внесением в протокол судебного заседания, то суд направляет соответствующую выписку из протокола судебного заседания в Государственный регистр недвижимого имущества электронным способом. Требования к электронным документам и порядок их представления устанавливает Правительство.”.
Статья 2. Статью 160 Кодекса дополнить частью 7.1 следующего содержания:
“7.1 Суд в случаях, предусмотренных частью 7 настоящей статьи, направляет постановление в отношение недвижимого имущества или имущественных прав на недвижимое имущество, или права залога на эти права в Государственный регистр недвижимого имущества электронным способом – в порядке, установленном Правительством.”.
Статья 3. Статью 297 Кодекса дополнить частью 3 следующего содержания:
“3. Постановление об отклонении ходатайства и отмене постановления следователя о наложении ареста на недвижимое имущество или имущественные права на недвижимое имущество, или на право залога на эти права, а случае рассмотрения ходатайства по устной процедуре - выписку относительно постановления из протокола судебного заседания, суд в случае необжалования в установленном настоящим Кодексом порядке в Апелляционный или Кассационный суд направляет в Государственный регистр недвижимого имущества электронным способом - в порядке, установленном Правительством. В случае, когда постановление об отклонении ходатайства и отмене постановления следователя о наложении ареста на недвижимое имущество или имущественные права на недвижимое имущество, или на право залога на эти права было обжаловано в установленном настоящим Кодексом порядке в Апелляционный или Кассационный суд, постановление, а в случае рассмотрения ходатайства по устной процедуре - выписку относительно постановления из протокола судебного заседания, суд направляет в Государственный регистр недвижимого имущества в порядке, установленном Правительством электронным способом после вступления в законную силу постановления Апелляционного или Кассационного суда, вынесенного в порядке, установленном настоящим Кодексом.”.
Статья 4. Статью 298 Кодекса дополнить частью 6 следующего содержания:
“6. Постановление о частичном или полном удовлетворении ходатайства и о частичной или полной отмене ареста на недвижимое имущество или имущественные права на недвижимое имущество, или на право залога на эти права, а случае рассмотрения ходатайства по устной процедуре - выписку относительно постановления из протокола судебного заседания, суд в случае необжалования в установленном настоящим Кодексом порядке в Апелляционный или Кассационный суд направляет в Государственный регистр недвижимого имущества электронным способом - в порядке, установленном Правительством. В случае, когда постановление о частичном или полном удовлетворении ходатайства и о частичной или полной отмене ареста на недвижимое имущество или имущественные права на недвижимое имущество, или на право залога на эти права, а случае рассмотрения ходатайства по устной процедуре - выписка относительно постановления из протокола судебного заседания, обжалованы в установленном настоящим Кодексом порядке в Апелляционный или Кассационный суд, суд направляет их в Государственный регистр недвижимого имущества в порядке, установленном Правительством электронным способом после вступления в законную силу постановления Апелляционного или Кассационного суда, вынесенного в порядке, установленном настоящим Кодексом.”.
2. Правительство принимает подзаконный нормативный правовой акт, следующий из настоящего Закона, в течение четырех месяцев после принятия настоящего Закона.