ԵՐԱՇՏԻ ՀԵՏԵՎԱՆՔՆԵՐԻ ՎԵՐԱՑՄԱՆ ՄԱՍԻՆ
Սույն օրենքը կարգավորում է Հայաստանի Հանրապետությունում երաշտի hետեւանքների վերացման պետական քաղաքականության իրականացման հետ կապված հարաբերությունները եւ սահմանում է երաշտի hետեւանքների վերացման ծրագրային կատարման սկզբունքները։
Հոդված 2. Երաշտի հետեւանքների վերացման մասին օրենսդրությունը
Երաշտի հետեւանքների վերացման գործընթացը ու դրա հետ կապված հարաբերությունները կարգավորվում են սույն օրենքով եւ իրավական այլ ակտերով։
Հոդված 3. Երաշտի հետեւանքների վերացման պետական քաղաքականության ծրագրային սկզբունքները
1. Երաշտի հետեւանքների վերացման աշխատանքներն իրականացվում են Երաշտի հետեւանքների վերացման ծրագրով (այսուհետ՝ Ծրագիր) սահմանված ժամկետներում եւ կարգով։
2. Ծրագիրը, որով սահմանվում են դրա իրականացման համամասնությունները, մշակում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
3. Ծրագրի կատարման համար անհրաժեշտ ֆինանսավորման գումարն արտացոլվում է համապատասխան տարվա պետական բյուջեի ծախսերում։
Հոդված 4. Ծրագրի մշակման բովանդակությունը
Ծրագիրը ներառում է՝
ա) հիմնական խնդիրները.
բ) նախատեսվող աշխատանքների ծավալները եւ իրականացման ժամանակացույցը՝ ըստ երաշտից տուժած տարածաշրջանների.
գ) նախատեսվող աշխատանքների ֆինանսավորման սկզբունքները, ծավալները եւ աղբյուրները.
դ) Ծրագրի կատարման սկզբունքները եւ նախատեսվող աշխատանքների առաջնահերթությունը.
ե) երաշտից տուժած բնակչությանը, տնտեսավարող սուբյեկտներին եւ համայնքներին տրամադրվող օգնությունները.
զ) երաշտի հետեւանքների վերացման աշխատանքներն իրականացնելու եւ դրանք ֆինանսավորելու (այդ թվում՝ օտարերկրյա պետություններից եւ միջազգային կազմակերպություններից ստացված օգնությունների հաշվին) գործընթացի վերահսկողության կարգը.
է) ցորենի, գարու, կերային կուլտուրաների սերմացուի, կարտոֆիլի տնկանյութի, անասնապահության ձմեռացումն անցկացնելու նպատակով հատիկաֆուրաժի, ինչպես նաեւ գյուղատնտեսական աշխատանքների իրականացման համար հանքային պարարտանյութեր եւ դիզելային վառելանյութ ձեռք բերելու եւ երաշտից տուժած գյուղացիական տնտեսություններին տրամադրելու քանակական ցուցանիշները.
ը) երաշտից տուժած տնտեսություններին հատկացվող պարենային օգնության ծավալը.
թ) ոռոգման համակարգի գործունեության եւ էլեկտրաէներգիայի անհրաժեշտ քանակ ապահովելու համար պահանջվող ֆինանսավորման ծավալները։
Հոդված 5. Ծրագրի կատարման հաշվետվությունը
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը տվյալ տարվա բյուջեի կատարման մասին հաշվետվության հետ միասին Ազգային ժողով է ներկայացնում Ծրագրի կատարման վերաբերյալ հաշվետվությունը։
1. Սույն օրենքի գործողությունը վերաբերում է նաեւ 2000 թվականի երաշտի հետեւանքների վերացմանը:
2. 2000 թվականի ծրագրի կատարման վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունն Ազգային ժողովի նիստում մինչեւ 2001 թվականի մայիսի 1-ը ներկայացնում է հաղորդում։

О ЛИКВИДАЦИИ ПОСЛЕДСТВИЙ ЗАСУХИ
Настоящий Закон регулирует отношения, связанные с осуществлением государственной политики по ликвидации последствий засухи в Республике Армения, и устанавливает принципы программного исполнения ликвидации последствий засухи.
Статья 2. Законодательство о ликвидации последствий засухи
Процесс ликвидации последствий засухи и связанные с ним отношения регулируются настоящим Законом и иными правовыми актами.
Статья 3. Программные принципы государственной политики по ликвидации последствий засухи
1. Работа по ликвидации последствий засухи осуществляется в сроки и в порядке, которые установлены Программой ликвидации последствий засухи (далее - Программа).
2. Программа, которой устанавливаются пропорции ее осуществления, разрабатывается Правительством Республики Армения.
3. Сумма финансирования, необходимая для выполнения Программы, отражается в расходной части государственного бюджета на соответствующий год.
Статья 4. Содержание Программы
Программа включает в себя:
а) основные задачи;
б) объемы и график осуществления намечаемых работ – по регионам, пострадавшим от засухи;
в) принципы, объемы и источники финансирования намечаемых работ;
г) принципы выполнения Программы и приоритеты намечаемых работ;
д) помощь, предоставляемая населению, хозяйствующим субъектам и муниципалитетам, пострадавшим от засухи;
е) порядок контроля за процессом осуществления работ по ликвидации последствий засухи и их финансирования (в том числе за счет помощи, полученной от иностранных государств и международных организаций);
ж) количественные показатели приобретения и предоставления пострадавшим от засухи крестьянским хозяйствам семенного зерна пшеницы, ячменя, кормовых культур, посадочного материала, картофеля, зернофуража в целях проведения зимования животных, а также минеральных удобрений и дизельного топлива для осуществления сельскохозяйственных работ;
з) объем продовольственной помощи, предоставляемой хозяйствам, пострадавшим от засухи;
и) объемы финансирования, необходимого для обеспечения деятельности ирригационной системы и необходимого количества электроэнергии.
Статья 5. Отчет о выполнении Программы
Правительство Республики Армения вместе с отчетом об исполнении государственного бюджета за данный год представляет в Национальное Собрание отчет о выполнении Программы.
1. Действие настоящего Закона также относится к ликвидации последствий засухи 2000 года.
2. Правительство Республики Армения до 1 мая 2001 года на заседании Национального Собрания представляет сообщение о выполнении Программы за 2000 год.