ԱՂԵՏԻ ԳՈՏՈՒ ՎԵՐԱԿԱՆԳՆՄԱՆ ՀԱՄԱԼԻՐ ԾՐԱԳՐԻ ԻՐԱԿԱՆԱՑՄԱՆ ՇՐՋԱՆԱԿՆԵՐՈՒՄ ՇԻՐԱԿԻ ԵՎ ԼՈՌՈՒ ՄԱՐԶԵՐՈՒՄ ԱՐՏՈՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ՏՐԱՄԱԴՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Օրենքի կարգավորման առարկան եւ նպատակները
Սույն օրենքը կարգավորում է Հայաստանի Հանրապետության օրենքով հաստատված՝ աղետի գոտու վերականգնման համալիր ծրագրի շրջանակներում Շիրակի եւ Լոռու մարզերի քաղաքացիների բնակարանային խնդիրների լուծման, ինչպես նաեւ բնակելի տների (այդ թվում՝ անավարտ) եւ բնակարանների մասնավորեցման, բնակարանային շուկայի ձեւավորման գործընթացի խթանման պետական հիմքերը, դրանց հիմնական սկզբունքները եւ պայմանները:
Հոդված 2. Բնակչության պարտավորությունների մարումը
Համաշխարհային բանկի կողմից Հայաստանի Հանրապետությանը տրամադրված եւ 1997 թվականի պետական բյուջեի վարկերի հաշվին Շիրակի եւ Լոռու մարզերում շահագործման հանձնված բազմաբնակարան շենքերի բնակիչների կողմից իրենց բնակարանների համար վճարման ենթակա գումարը սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահից համարվում է մարված, եւ նրանք սույն օրենքի ուժով բնակարանների նկատմամբ, օրդերի (վարձակալության պայմանագրի եւ (կամ) այլ պայմանագրի) հիման վրա, ձեռք են բերում սեփականության իրավունք, որը ենթակա է պետական գրանցման:
Հոդված 3. Պետական տուրքի գծով արտոնությունների տրամադրումը
Պետական տուրքի գծով արտոնությունները տրամադրվում են՝
1) համայնքին սեփականության իրավունքով տրված անհատական բնակելի տների (այդ թվում՝ անավարտ) եւ բնակարանների նկատմամբ սեփականության իրավունքի պետական գրանցման համար.
2) համայնքային սեփականություն հանդիսացող բնակելի տների (այդ թվում՝ անավարտ) եւ բնակարանների անհատույց մասնավորեցման (նվիրատվության) պայմանագրերի նոտարական վավերացման, այդ պայմանագրերից ծագող իրավունքների պետական գրանցման համար.
3) պետական աջակցության ծրագրերի շրջանակներում հողամասերի նկատմամբ սեփականության իրավունքի փոխանցման որոշումների պետական գրանցման համար.
4) պետական աջակցության ծրագրերի շրջանակներում հողամասերի միավորման եւ բաժանման կամ օտարման այլ գործարքների պայմանագրերի նոտարական վավերացման եւ այդ պայմանագրերից ծագող իրավունքների պետական գրանցման համար.
5) աղետի գոտու վերականգնման համալիր ծրագրի իրականացման շրջանակներում անօթեւան մնացած քաղաքացիների կողմից բնակելի տան կամ բնակարանի վարձակալական պայմանագրի վավերացման, այդ պայմանագրերից ծագող իրավունքների պետական գրանցման համար:
Սույն հոդվածի 3-5-րդ կետերով նախատեսված գործարքների իրականացման ժամանակ պետական աջակցության ծրագրերում ընդգրկված քաղաքացիներին արտոնությունները տրամադրվում են մարզպետի տված տեղեկանքի հիման վրա:
Հոդված 4. Պետական տուրքի գծով արտոնության հասկացությունը
Պետական տուրքի գծով արտոնությունն աղետի գոտու վերականգնման համալիր ծրագրի շրջանակներում նշանակում է սույն օրենքի 3-րդ հոդվածում նշված գործարքներն իրականացնելիս պետական տուրքի վճարումից ազատում:

О ПРЕДОСТАВЛЕНИИ ЛЬГОТ В ШИРАКСКОЙ И ЛОРИЙСКОЙ ОБЛАСТЯХ В РАМКАХ ОСУЩЕСТВЛЕНИЯ КОМПЛЕКСНОЙ ПРОГРАММЫ ВОССТАНОВЛЕНИЯ ЗОНЫ БЕДСТВИЯ
Статья 1. Предмет и цели регулирования Закона
Настоящий Закон регулирует государственные основы решения жилищных проблем граждан Ширакской и Лорийской областей, а также стимулирования процесса приватизации жилых домов (в том числе незавершенных) и квартир, формирования рынка жилья в рамках утвержденной законом Республики Армения Комплексной программы восстановления зоны бедствия, их основные принципы и условия.
Статья 2. Погашение обязательств населения
Сумма, подлежащая уплате жителями за свои квартиры в многоквартирых домах, сданных в эксплуатацию в Ширакской и Лорийской областях за счет кредитов, предоставленных Всемирным банком Республике Армения, и кредитов государственного бюджета на 1997 года, считается погашенной с момента вступления настоящего Закона в силу, и они в силу настоящего Закона приобретают на основании ордера (договора аренды и (или) иного договора) право собственности на квартиры, подлежащее государственной регистрации.
Статья 3. Предоставление льгот по государственной пошлине
Льготы по государственной пошлине предоставляются:
1) за государственную регистрацию права собственности на индивидуальные жилые дома (в том числе незавершенные) и на квартиры, предоставленные муниципалитетам на праве собственности;
2) за нотариальное удостоверение договоров безвозмездной приватизации (дарения) жилых домов (в том числе незавершенных) и квартир, являющихся муниципальной собственностью, за государственную регистрацию прав, возникающих из этих договоров;
3) за государственную регистрацию решений о передаче права собственности на земельные участки в рамках программ государственного содействия;
4) за нотариальное удостоверение договоров об объединении и разделении или по иным сделкам отчуждения земельных участков в рамках программ государственного содействия и за государственную регистрацию прав, возникающих из этих договоров;
5) за удостоверение договора аренды жилого дома или квартиры гражданами, оставшимися без крова, в рамках осуществления Комплексной программы восстановления зоны бедствия, за государственную регистрацию прав, возникающих из этих договоров.
При осуществлении сделок, предусмотренных пунктами 3-5 настоящей статьи, льготы гражданам, включенным в программы государственного содействия, предоставляются на основании справки, выданной главой области.
Статья 4. Понятие льготы по государственной пошлине
Льгота по государственной пошлине в рамках Комплексной программы восстановления зоны бедствия означает освобождение от уплаты государственной пошлины при осуществлении сделок, указанных в статье 3 настоящего Закона.