Սույն օրենքը կարգավորում է քաղաքացիների՝ կուսակցություններում միավորվելու իրավունքի իրականացման, կուսակցությունների ստեղծման, նրանց իրավական կարգավիճակի, գործունեության, վերակազմակերպման եւ լուծարման հետ կապված հարաբերությունները:
Հոդված 2. Քաղաքացիների՝ կուսակցություններում միավորվելու իրավունքը
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները կուսակցություններում միավորվելու իրավունքն իրականացնում են ազատորեն՝ իրենց համոզմունքներին համապատասխան, կամավոր հիմունքներով կուսակցություններ ստեղծելու, նրանց ծրագրերը եւ կանոնադրություններն ընդունելու եւ ճանաչելու պայմանով, նրանց անդամակցելու, կուսակցությունների ծրագրային նպատակներին համապատասխան եւ կանոնադրությամբ սահմանված կարգով նրանց գործունեությանը մասնակցելու, ինչպես նաեւ կուսակցությունից ազատորեն դուրս գալու միջոցով:
Հոդված 3. Կուսակցության հասկացությունը
1. Կուսակցությունը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների անհատական անդամության հիման վրա ստեղծված հասարակական միավորում է, որի գործունեության նպատակը հասարակության եւ պետության քաղաքական կյանքին մասնակցելն է:
2. Կուսակցության խնդիրներն ու նպատակներն արտացոլվում են նրա կանոնադրությունում եւ ծրագրում, որոնք հրապարակվում են զանգվածային լրատվության միջոցներով:
3. Կուսակցություն չի կարող ճանաչվել այն միավորումը, որի կանոնադրությունը՝
1) թույլատրում է նրանում օտարերկրյա քաղաքացիների, քաղաքացիություն չունեցող անձանց, բացառությամբ սույն օրենքով նախատեսված դեպքերի, ինչպես նաեւ օտարերկրյա եւ միջազգային կազմակերպությունների անդամակցությունը.
2) նախատեսում է քաղաքացիների անդամակցությունը միայն մասնագիտական, ազգային, ռասայական, կրոնական հատկանիշներով.
3) նախատեսում է այնպիսի անձանց անդամակցությունը, որոնք սույն օրենքին համապատասխան չեն կարող լինել կուսակցության անդամ:
Հոդված 4. Կուսակցությունների մասին օրենսդրությունը
Կուսակցությունների ստեղծման, նրանց գործունեության, վերակազմակերպման, լուծարման, գործունեության արգելման կարգը, ինչպես նաեւ նրանց իրավական կարգավիճակը սահմանվում են Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ, սույն օրենքով եւ այլ օրենքներով:
Հոդված 5. Կուսակցության անդամների թվաքանակը, տարածքային կառուցվածքային ստորաբաժանումները եւ գործունեության տարածքը
1. Կուսակցությունը պարտավոր է ունենալ ոչ պակաս, քան 200 անդամ: Կուսակցությունը պարտավոր է ունենալ առանձնացված ստորաբաժանումներ Հայաստանի Հանրապետության մարզերի առնվազն 1/3-ում, ներառյալ՝ Երեւանում։ Բացի նշված ստորաբաժանումներից, կուսակցությունն իրավունք ունի սույն օրենքով եւ իր կանոնադրությամբ սահմանված կարգով ստեղծել այլ կառուցվածքային ստորաբաժանումներ:
2. Կուսակցական կազմակերպությունները եւ նրանց կառուցվածքային ստորաբաժանումներն ստեղծվում եւ նրանց գործունեությունը կազմակերպվում է միայն տարածքային հատկանիշով: Պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններում, Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերում, իրավապահ մարմիններում, նախադպրոցական, դպրոցական եւ այլ ուսումնական հաստատություններում, կազմակերպություններում կուսակցությունների կառուցվածքային ստորաբաժանումների ստեղծումը եւ գործունեությունն արգելվում են:
3. Կուսակցության ղեկավար մարմիններն ու նրա կառուցվածքային ստորաբաժանումները կարող են գտնվել միայն Հայաստանի Հանրապետության տարածքում: Այլ պետություններում կուսակցությունը կարող է ունենալ միայն ներկայացուցչություն։
Հոդված 6. Կուսակցության անվանումը
2. Կուսակցության անվանումը եւ դրա հապավումը պետք է տարբերվեն արդեն իսկ գործող կուսակցությունների ու այլ հասարակական միավորումների, ինչպես նաեւ տվյալ կուսակցության գրանցմանը նախորդող հինգ տարվա ընթացքում սույն օրենքի 30-րդ հոդվածով սահմանված կարգով արգելված կուսակցությունների անվանումներից:
3. Կուսակցության անվանման մեջ հանրահայտ անձի լրիվ կամ կրճատ անունը կարող է օգտագործվել միայն այդ անձի, իսկ հանրահայտ ֆիզիկական անձի մահացած լինելու դեպքում` նրա ժառանգի գրավոր համաձայնությամբ: Եթե հանրահայտ անձը, իսկ նրա մահացած լինելու դեպքում նրա ժառանգը գտնում է, որ կուսակցության գործունեությունն ստվերում է այդ անձի հեղինակությունը, ապա կարող է կուսակցության անվանման մեջ անձի անունն օգտագործելու իրավունքից կուսակցությանը զրկելու պահանջով դիմել դատարան:
4. Կուսակցության անվանման մեջ չի թույլատրվում օգտագործել պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմինների անվանումներ:
Հոդված 7. Կուսակցությունների խորհրդանշանը եւ այլ խորհրդանիշներ
1. Կուսակցությունները կարող են ունենալ խորհրդանշան եւ այլ խորհրդանիշներ, որոնց ճշգրիտ նկարագրությունը պետք է տրված լինի կուսակցության կանոնադրությունում: Կուսակցության խորհրդանշանը եւ այլ խորհրդանիշներ չեն կարող համընկնել Հայաստանի Հանրապետության դրոշի եւ զինանշանի հետ: Այլ անձինք եւ կազմակերպությունները չեն կարող օգտագործել կուսակցության խորհրդանշանը եւ այլ խորհրդանիշներ։
2. Որպես կուսակցության խորհրդանշան եւ այլ խորհրդանիշներ չեն կարող օգտագործվել գործող կուսակցությունների ու այլ հասարակական միավորումների, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում արգելված կազմակերպությունների կամ կուսակցությունների խորհրդանշանները եւ խորհրդանիշները:
3. Կուսակցության խորհրդանշանը եւ այլ խորհրդանիշներ չպետք է խախտեն քաղաքացիների եւ իրավաբանական անձանց մտավոր սեփականության, ներառյալ՝ ապրանքների եւ դրանց ծագման տեղանունների նկատմամբ նրանց իրավունքը: Արգելվում է այնպիսի խորհրդանշանի եւ (կամ) խորհրդանիշների օգտագործումը, որոնք խեղաթյուրում են Հայաստանի Հանրապետության, այլ պետությունների զինանշանները, վիրավորում մարդկանց հոգեւոր, ռասայական, ազգային զգացմունքները, խախտում բարոյականության հանրաճանաչ նորմերը:
Հոդված 8. Կուսակցությունների կազմակերպման եւ գործունեության սկզբունքները
1. Կուսակցություններն իրավահավասար են՝ անկախ իրենց ծրագրային փաստաթղթերում արտացոլված գաղափարախոսությունից, նպատակներից ու խնդիրներից:
2. Կուսակցությունների գործունեությունը հիմնվում է անդամության կամավորության, ինքնակառավարման, անդամների իրավահավասարության, օրինականության եւ հրապարակայնության սկզբունքների վրա: Կուսակցություններն ազատ են իրենց ներքին կառուցվածքը, նպատակները, գործունեության եղանակները, մեթոդներն ու ձեւերը որոշելիս, բացառությամբ սույն օրենքով նախատեսված դեպքերի:
3. Կուսակցությունները սույն օրենքով նախատեսված կարգով ենթակա են պետական գրանցման: Կուսակցությունների տարածքային կառուցվածքային ստորաբաժանումները պետական գրանցման ենթակա չեն:
4. Կուսակցությունները գործում են հրապարակայնորեն, նրանց հիմնադիր ու ծրագրային փաստաթղթերը հրապարակվում են համընդհանուր իրազեկման համար:
5. Կուսակցության բարձրագույն մարմինը նրա ժողովն է (ժողով, համաժողով, վեհաժողով, համագումար եւ այլն), որն ունի կազմակերպության գործունեությանն առնչվող ցանկացած հարցի վերջնական լուծման վերաբերյալ որոշում ընդունելու իրավունք։
Հոդված 9. Կուսակցությունների ստեղծման եւ գործունեության սահմանափակումները
Արգելվում է այն կուսակցությունների ստեղծումն ու գործունեությունը, որոնց նպատակները կամ գործունեությունն ուղղված են Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգի եւ Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության բռնի փոփոխությանը, զինված կազմավորումների ստեղծմանը, ազգային, ռասայական, կրոնական ատելության բորբոքմանը, բռնություն եւ պատերազմ քարոզելուն:
Հոդված 10. Պետությունը եւ կուսակցությունները
1. Կուսակցությունների անդամները, որոնք Հայաստանի Հանրապետության պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններում պաշտոններ են զբաղեցնում, իրավունք չունեն իրենց ծառայողական (պաշտոնեական) դիրքն օգտագործել հօգուտ կուսակցական շահերի:
Նշված անձինք իրենց պաշտոնեական պարտականությունները կատարելիս կաշկանդված չեն կուսակցության որոշումներով:
2. Կուսակցության անդամ չեն կարող լինել՝
1) դատավորները.
2) դատախազները.
3) Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության, ոստիկանության եւ այլ իրավապահ մարմինների աշխատակիցները.
4) Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի եւ այլ զորքերի ծառայողները:
ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՍՏԵՂԾՈՒՄԸ
Հոդված 11. Կուսակցությունների ստեղծման ձեւերը
1. Կուսակցությունը կազմավորվում է ազատորեն՝ նրա անդամների հիմնադիր համագումարի որոշմամբ:
2. Կուսակցությունն ստեղծվում է հիմնադիր համագումարում, որի ընթացքում որոշումներ են ընդունվում կուսակցության հիմնադրման, նրա ծրագրի ընդունման, կանոնադրության հաստատման, ղեկավար եւ վերահսկողություն իրականացնող մարմինների կազմավորման մասին։
3. Կուսակցության՝ որպես իրավաբանական անձի իրավունակությունը ծագում է նրա պետական գրանցման պահից:
4. Կուսակցության հիմնադիրները նրա հիմնադիր համագումարի մասնակիցներն են, որոնք կուսակցության հիմնադրման մասին որոշումն ընդունելու պահից համարվում են կուսակցության անդամներ:
Հոդված 12. Կուսակցության հիմնադիր համագումարի անցկացումը
1. Հիմնադիր համագումարի անցկացման օրվանից առնվազն մեկ ամիս առաջ հիմնադիրները զանգվածային լրատվության միջոցներով հրապարակում են կուսակցության հիմնադիր համագումարի անցկացման տեղը եւ ժամը, ինչպես նաեւ կուսակցության կանոնադրության եւ ծրագրի նախագծերի հիմնական դրույթները:
2. Հիմնադիր համագումարն իրավազոր է, եթե դրան մասնակցում են ներկայացուցիչներ Հայաստանի Հանրապետության մարզերի առնվազն 1/3-ից։
3. Կուսակցության ստեղծման, կանոնադրության հաստատման, ծրագրի ընդունման, ղեկավար եւ վերահսկողություն իրականացնող մարմինների ձեւավորման մասին որոշումներն ընդունվում են համագումարի պատվիրակների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ:
Հոդված 13. Կուսակցությունների պետական գրանցման կարգը
1. Կուսակցության պետական գրանցումը կատարում է պետական լիազոր մարմինը:
2. Պետական գրանցման մասին փաստը վկայող փաստաթուղթն իրավաբանական անձանց պետական գրանցամատյանում կատարված համապատասխան գրառումը եւ դա հավաստող պետական գրանցման մասին վկայականն է:
3. Կուսակցության պետական գրանցման համար լիազորված մարմին ներկայացվում են՝
1) քաղվածք հիմնադիր համագումարի արձանագրությունից, որը պետք է տվյալներ պարունակի կուսակցության ստեղծման, տարածքային ընդգրկման, նրա կանոնադրության հաստատման ու ծրագրային փաստաթղթերի ընդունման, պետական գրանցման համար լիազորված անձի (անձանց), ղեկավար եւ վերահսկողություն իրականացնող մարմինների կազմավորման մասին.
2) կուսակցության հիմնադիրների ցուցակը՝ ստորագրված լիազորված անձի (անձանց) կողմից.
3) կուսակցության կանոնադրությունը եւ ծրագիրը՝ կարված, էջերը՝ համարակալված եւ ստորագրված լիազորված անձի (անձանց) կողմից.
4) կուսակցության մշտապես գործող մարմնի անդամների ստորագրած դիմումը՝ գրանցող մարմին՝ նրանցից յուրաքանչյուրի անձնագրային տվյալների եւ բնակության վայրի նշումով.
5) կուսակցության գտնվելու վայրը.
6) պարբերական մամուլի օրինակը, որտեղ հրապարակվել է կուսակցության հիմնադիր համագումարի անցկացման տեղը եւ ժամը.
7) գրանցման տուրքի վճարումը հավաստող փաստաթուղթը:
4. Սույն հոդվածի երրորդ մասով նախատեսված փաստաթղթերը պետական գրանցման համար ներկայացվում են կուսակցության հիմնադիր համագումարի անցկացման օրվանից ոչ ուշ, քան երեք ամսվա ընթացքում:
5. Սույն հոդվածի երրորդ մասով նախատեսված փաստաթղթեր ներկայացնելու դեպքում պետական լիազոր մարմինը մեկամսյա ժամկետում կուսակցությանը տրամադրում է պետական գրանցման վկայական, որում որպես կուսակցության գրանցման օր նշվում է պետական միասնական գրանցամատյանում գրառում կատարելու օրը։
6. Կուսակցության կանոնադրությունում եւ (կամ) ծրագրում կատարված փոփոխությունների ու լրացումների գրանցումը չի համարվում կուսակցության վերագրանցում եւ հիմք չէ կուսակցության գրանցման վկայականն ուժը կորցրած ճանաչելու համար:
Հոդված 14. Կուսակցության պետական գրանցման մերժման հիմքերը
1. Կուսակցության պետական գրանցումը կարող է մերժվել, եթե կուսակցության կանոնադրության դրույթները հակասում են Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը եւ օրենքներին։
2. Կուսակցության պետական գրանցման մերժման մասին գրանցող մարմնի որոշումը պետք է լինի գրավոր ու պատճառաբանված: Այդ որոշման մեջ պետք է նշվեն Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության եւ (կամ) օրենքների այն դրույթները, որոնք խախտվել են ներկայացված փաստաթղթերում:
3. Կուսակցության պետական գրանցման մերժումը կարող է բողոքարկվել դատական կարգով: Պետական գրանցման մերժումը խոչընդոտ չէ գրանցման համար փաստաթղթերը կրկնակի ներկայացնելու համար, եթե վերացվել են մերժման հիմքերը: Գրանցող մարմինը կրկնակի դիմումը քննարկում ու այդ կապակցությամբ որոշումն ընդունում է կուսակցությունների գրանցման համար սույն օրենքով նախատեսված կարգով եւ ժամկետում:
4. Եթե սահմանված ժամկետում գրանցող մարմինը չի գրանցում եւ չի մերժում կուսակցության գրանցումը, ապա կուսակցությունը համարվում է գրանցված։
Հոդված 15. Կուսակցության կանոնադրությունը
1. Կուսակցությունը, նրա առանձնացված եւ այլ կառուցվածքային ստորաբաժանումները գործում են կուսակցության կանոնադրության հիման վրա եւ դրան համապատասխան:
2. Կանոնադրությունում սահմանվում են կուսակցության՝
1) անվանումը, ներառյալ՝ անվանման հապավումը, ինչպես նաեւ խորհրդանշանի, խորհրդանիշների նկարագրությունը (եթե դա առկա է).
2) խնդիրները եւ նպատակները.
3) անդամների իրավունքները եւ պարտականությունները, կուսակցությանն անդամակցելու եւ անդամությունը կորցնելու պայմաններն ու կարգը.
4) կառուցվածքը, առանձնացված ստորաբաժանումների ստեղծման եւ կազմալուծման կարգերը.
5) առանձնացված ստորաբաժանումների ղեկավար եւ վերահսկողություն իրականացնող մարմինների ձեւավորման կարգերը, լիազորությունները եւ դրանց ժամկետները, ղեկավար մարմինների գտնվելու վայրը.
6) բացառապես կուսակցության բարձրագույն մարմնին ենթակա եւ հաշվետու ղեկավար մարմնի ձեւավորման կարգը եւ լիազորությունները.
7) կանոնադրությունում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու կարգը.
8) դրամական միջոցների եւ գույքի ձեռքբերման աղբյուրները, գույքը կառավարելու՝ կուսակցության տարածքային ստորաբաժանումների իրավունքները.
9) լուծարման կարգը։
Կուսակցության կանոնադրությունը կարող է պարունակել նաեւ նրա գործունեությանը վերաբերող այլ դրույթներ:
3. Կուսակցության կանոնադրությունում կատարված փոփոխությունները եւ լրացումները կուսակցության գրանցման համար սույն օրենքով սահմանված ժամկետում ենթակա են գրանցման պետական լիազոր մարմնում։
Հոդված 16. Կուսակցության ծրագիրը
1. Կուսակցությունը պետք է ունենա ծրագիր, որում նշվում են նրա գործունեության հիմնական սկզբունքները, նպատակները, խնդիրները, ինչպես նաեւ այդ նպատակներին հասնելու եղանակներն ու խնդիրները լուծելու ուղիները եւ միջոցները:
2. Կուսակցության ծրագրում կատարված փոփոխությունները եւ լրացումները մեկամսյա ժամկետում ներկայացվում են գրանցման պետական լիազոր մարմին։
Հոդված 17. Կուսակցության անդամները
1. Կուսակցության անդամակցությունը կամավոր է եւ անհատական:
2. Կուսակցության անդամներ կարող են լինել տասնութ տարին լրացած Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները։ Հայաստանի Հանրապետությունում ընտրական իրավունքով օժտված այլ անձինք կարող են անդամակցել կուսակցությանն առանց նրա ղեկավար եւ վերահսկողություն իրականացնող մարմիններում ընտրվելու իրավունքի։
3. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին կարող է միաժամանակ լինել միայն մեկ կուսակցության անդամ:
4. Կուսակցությանն անդամակցությունը կատարվում է սույն օրենքով եւ կուսակցության կանոնադրությամբ նախատեսված կարգով։
5. Կուսակցության անդամները սույն օրենքով եւ կուսակցության կանոնադրությամբ սահմանված կարգով մասնակցում են նրա գործունեությանը:
6. Կուսակցության անդամներն իրավունք ունեն ընտրել եւ ընտրվել տվյալ կուսակցության ու նրա տարածքային ստորաբաժանումների մշտապես գործող ղեկավար եւ վերահսկողություն իրականացնող մարմիններում, տեղեկատվություն ստանալ կուսակցության ու նրա ղեկավար մարմինների գործունեության վերաբերյալ, վերահսկողություն իրականացնել նրանց գործունեության նկատմամբ, ինչպես նաեւ կանոնադրությամբ նախատեսված կարգով բողոքարկել նշված մարմինների որոշումներն ու գործողությունները, բացառությամբ սույն օրենքով նախատեսված դեպքերի:
7. Կուսակցության անդամները, կուսակցության կանոնադրության պահանջներին համապատասխան, ունեն իրավունքներ եւ պարտականություններ: Իրենց կանոնադրական պարտականությունները չկատարելու դեպքում կուսակցության անդամները կարող են կանոնադրությամբ նախատեսված կարգով ենթարկվել կարգապահական պատասխանատվության, ընդհուպ՝ կուսակցությունից հեռացման:
8. Պաշտոնական փաստաթղթերում կուսակցական պատկանելության մասին տեղեկությունների նշումը պարտադիր չէ:
9. Կուսակցություններին քաղաքացիների անդամակցելը կամ չանդամակցելը նրանց իրավունքներն ու ազատությունները սահմանափակելու եւ (կամ) պետության կողմից նրանց որեւէ արտոնություն կամ առավելություն տրամադրելու համար հիմք չէ (չեն):
Հոդված 18. Կուսակցության ղեկավար մարմինները
1. Կուսակցության բարձրագույն ղեկավար մարմինը կուսակցության համագումարն է, որը հրավիրում է կուսակցության մշտապես գործող ղեկավար մարմինը առնվազն 2 տարին մեկ անգամ: Կուսակցության համագումարում ընտրվում են կուսակցության կանոնադրությամբ սահմանված մարմինները, որոնք հաշվետու են համագումարին:
2. Կուսակցության կանոնադրությանը համապատասխան՝ կուսակցության մշտապես գործող ղեկավար մարմինը կուսակցության անունից իրականացնում է նրա՝ որպես իրավաբանական անձի լիազորությունները:
Հոդված 19. Կուսակցության համագումարում որոշումների ընդունման կարգը
1. Կուսակցության համագումարն իրավազոր է, եթե նրան ներկա են (գրանցված են) համագումարի պատվիրակների ընդհանուր թվի առնվազն 2/3-ը։
2. Կուսակցության կանոնադրության եւ ծրագրի ընդունման, դրանցում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու, կուսակցության վերակազմակերպման, լուծարման, ինչպես նաեւ կուսակցության կողմից Հանրապետության Նախագահի թեկնածուի առաջադրման մասին որոշումներն ընդունվում են կուսակցության համագումարի պատվիրակների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ։
3. Կուսակցության համագումարի որոշումները, բացառությամբ սույն օրենքով նախատեսված դեպքերի, ընդունվում են համագումարին ներկա (գրանցված) պատվիրակների ձայների մեծամասնությամբ։
4. Ազգային ժողովի ընտրություններում կուսակցության ցուցակում պատգամավորության թեկնածուների առաջադրումը կատարվում է բացառապես կուսակցության բարձրագույն մարմնին ենթակա եւ հաշվետու (բարձրագույն մարմնին հաջորդող ղեկավար մարմին) մարմնի որոշմամբ։ Կուսակցության կանոնադրությամբ սահմանված կարգով այդ նիստին մասնակցում են կուսակցության առանձնացված ստորաբաժանումների ղեկավարները։
ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԸ ԵՎ ՊԱՐՏԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
Հոդված 20. Կուսակցության իրավունքները
1. Կուսակցությունն իրավունք ունի օրենսդրությամբ սահմանված կարգով՝
1) իր կանոնադրական նպատակներին ու խնդիրներին համապատասխան՝ ստեղծել առանձնացված ստորաբաժանումներ, ներկայացուցչություններ, ինչպես նաեւ կազմալուծել դրանք.
2) կազմակերպել եւ անցկացնել ժողովներ, ցույցեր, հանրահավաքներ, երթեր ու այլ հասարակական-քաղաքական միջոցառումներ.
3) ազատորեն տեղեկություններ տարածել իր գործունեության վերաբերյալ, քարոզել իր նպատակները եւ խնդիրները.
4) մասնակցել պետական եւ տեղական ինքնակառավարման ներկայացուցչական մարմինների ընտրությունների, ինչպես նաեւ հանրաքվեների նախապատրաստմանն ու անցկացմանը.
5) հասարակության կյանքի տարբեր հարցերի վերաբերյալ հանդես գալ նախաձեռնություններով, առաջարկներ ներկայացնել պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններ՝ հասարակության քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական եւ մշակութային կյանքի ցանկացած հարցով.
6) հիմնադրել զանգվածային լրատվության միջոցներ ու հրատարակչություններ.
7) առանց իրավաբանական անձ կազմավորելու այլ կուսակցությունների հետ ստեղծել դաշինքներ (միավորումներ).
8) հաստատել եւ պահպանել միջազգային կապեր ու շփումներ օտարերկրյա կուսակցությունների եւ միավորումների հետ, մտնել միջազգային միությունների ու ասոցիացիաների մեջ.
9) իրականացնել իր կանոնադրությանը համապատասխանող այլ գործունեություն:
Հոդված 21. Կուսակցությունների բացառիկ իրավունքները
Կուսակցությունը միակ հասարակական միավորումն է, որն իրավունք ունի թեկնածուներ առաջադրել Ազգային ժողովի պատգամավորների, Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի, տեղական ինքնակառավարման մարմինների ղեկավարների եւ ավագանու ընտրություններում:
Հոդված 22. Կուսակցության պարտականությունները
Կուսակցությունը պարտավոր է՝
1) պահպանել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը եւ օրենքները, ինչպես նաեւ իր կանոնադրությունը, ծրագիրը եւ որոշումները.
2) յուրաքանչյուր տարի մամուլում հրապարակել գույքի օգտագործման վերաբերյալ հաշվետվություն՝ նշելով դրա կազմավորման աղբյուրները։
Հոդված 23. Կուսակցության գույքը
1. Կուսակցության սեփականությունը գոյանում է անդամավճարներից, նվիրատվություններից, սահմանված կարգով իրականացված գործունեությունից եւ օրենքով չարգելված այլ աղբյուրներից:
2. Կուսակցության կողմից ստացված, ինչպես նաեւ նրա սեփական միջոցների հաշվին ստեղծված եւ (կամ) ձեռք բերված գույքի սեփականատերը կուսակցությունն է: Կուսակցության անդամը սեփականության իրավունք չունի կուսակցությանը պատկանող գույքի կամ դրա մասի նկատմամբ եւ պատասխանատվություն չի կրում կուսակցության պարտավորությունների համար: Կուսակցությունը պատասխանատվություն չի կրում իր անդամների պարտավորությունների համար:
3. Կուսակցության առանձնացված ստորաբաժանումները սեփականատիրոջ կողմից իրենց հատկացված գույքը տիրապետում եւ օգտագործում են կուսակցության կանոնադրությամբ նախատեսված սահմաններում ու կարգով:

ГЛАВА  5. ГОСУДАРСТВЕННАЯ ПОДДЕРЖКА ПАРТИЙ
Настоящий Закон регулирует отношения, связанные с реализацией права граждан на объединение в партии, созданием партий, их правовым положением, деятельностью, реорганизацией и ликвидацией.
Статья 2. Право граждан на объединение в партии
Граждане Республики Армения реализуют право на объединение в партии свободно, в соответствии со своими убеждениями, при условии создания партий на добровольной основе, принятия и признания их программ и уставов, путем вступления в них, участия в их деятельности в соответствии с программными целями партий и в установленном уставом порядке, а также свободного выхода из партии.
Статья 3. Понятие партии
1. Партия представляет собой общественное объединение, созданное на основе индивидуального членства граждан Республики Армения, целью деятельности которого является участие в жизни общества и политической жизни государства.
2. Задачи и цели партии отражаются в ее уставе и программе, которые публикуются в средствах массовой информации.
3. Не может быть признано партией объединение, устав которой:
1) допускает членство в них иностранных граждан, лиц без гражданства, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом, а также членство иностранных и международных организаций;
2) предусматривает членство граждан только по профессиональным, национальным, расовым, религиозным признакам;
3) предусматривает членство таких лиц, которые в соответствии с настоящим Законом не могут быть членами партии.
Статья 4. Законодательство о партиях
Порядок создания партий, их деятельности, реорганизации, ликвидации, запрета их деятельности, а также их правовое положение устанавливаются Конституцией Республики Армения, настоящим Законом и иными законами.
Статья 5. Численность членов партии, ее территориальные структурные подразделения и территория деятельности
1. Партия обязана иметь не менее 200 членов. Партия обязана иметь выделенные подразделения не менее чем в 1/3 областей Республики Армения, включая Ереван. Кроме указанных подразделений, партия имеет право в порядке, установленном настоящим Законом и ее уставом, создавать другие структурные подразделения.
2. Партийные организации и их структурные подразделения создаются и их деятельность организуется только по территориальному признаку. Создание структурных подразделений партий и их деятельность в государственных органах и органах местного самоуправления, в Вооруженных Силах Республики Армения, правоохранительных органах, в дошкольных, школьных и иных учебных заведениях, организациях запрещается.
3. Руководящие органы партии и ее структурные подразделения могут находиться только на территории Республики Армения. В других государствах партия может иметь только представительство.
Статья 6. Наименование партии
1. Наименование партии включает слово "партия".
2. Наименование партии и его аббревиатура должны отличаться от наименований уже действующих партий и иных общественных объединений, а также наименований партий, запрещенных в течение пяти лет, предшествующих регистрации данной партии, в порядке, установленном статьей 30 настоящего Закона.
3. Полное или сокращенное имя известной личности в наименовании партии может быть употреблено только с письменного согласия этой личности, а в случае смерти известного физического лица – с письменного согласия его наследника. Если известная личность, а в случае ее смерти наследник сочтут, что деятельность партии бросает тень на авторитет этой личности, то они могут обратиться в суд с требованием лишить партию права использовать имя личности в наименовании партии.
4. Не допускается использование в наименовании партии названий государственных органов или органов местного самоуправления.
Статья 7. Эмблема и иные символы партий
1. Партия может иметь эмблему и иные символы, точное описание которых должно быть дано в уставе партии. Эмблема и иные символы партии не должны совпадать с флагом и гербом Республики Армения. Другие лица и организации не могут использовать эмблему и иные символы партии.
2. Не могут использоваться в качестве эмблемы и иных символов партии эмблемы и символы действующих партий и иных общественных объединений, а также организаций или партий, запрещенных на территории Республики Армения.
3. Эмблема и иные символы партии не должны нарушать права граждан и юридических лиц на интеллектуальную собственность, включая их право в отношении наименований товаров и мест их происхождения. Запрещается использование такой эмблемы и (или) таких символов, которые искажают гербы Республики Армения, других государств, оскорбляют духовные, расовые, национальные чувства людей, нарушают общепринятые нормы морали.
Статья 8. Принципы организации партий и их деятельности
1. Партии равноправны, независимо от идеологии, целей и задач, отраженных в их программных документах.
2. Деятельность партий основана на принципах добровольности членства, самоуправления, равноправия их членов, законности и гласности. Партии свободны в определении своей внутренней структуры, целей, форм, методов и видов деятельности, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом.
3. Партии подлежат государственной регистрации в порядке, установленном настоящим Законом. Территориальные структурные подразделения партий не подлежат государственной регистрации.
4. Партии действуют гласно, их учредительные и программные документы публикуются для всеобщего сведения.
5. Высшим органом партии является ее собрание (собрание, общее собрание, конференция, съезд и т.п.), которое имеет право принимать решение относительно окончательного решения любого вопроса, относящегося к деятельности организации.
Статья 9. Ограничения на создание и деятельность партий
Запрещается создание и деятельность партий, цели или деятельность которых направлены на насильственное изменение конституционного строя Республики Армения и территориальной целостности Республики Армения, создание вооруженных формирований, разжигание национальной, расовой, религиозной ненависти, пропаганду насилия и войны.
Статья 10. Государство и партии 1. Члены партий, которые занимают должности в государственных органах и органах местного самоуправления Республики Армения, не вправе использовать свое служебное (должностное) положение в интересах партии.
Указанные лица при исполнении своих должностных обязанностей не связаны решениями партии.
2. Не могут быть членами партии:
1) судьи;
2) прокуроры;
3) сотрудники органов национальной безопасности, полиции и иных правоохранительных органов Республики Армения;
4) военнослужащие Вооруженных Сил и иных войск Республики Армения.
СОЗДАНИЕ ПАРТИЙ
Статья 11. Способы создания партий
1. Партия формируется свободно, по решению учредительного съезда ее членов.
2. Партия создается на учредительном съезде, в ходе которого принимаются решения об учреждении партии, принятии ее программы, утверждении устава, формировании руководящих и осуществляющих контроль органов.
3. Правоспособность партии как юридического лица возникает с момента ее государственной регистрации.
4. Учредителями партии являются участники ее учредительного съезда, которые с момента принятия решения об учреждении партии считаются членами партии.
Статья 12. Проведение учредительного съезда партии
1. Не позднее чем за месяц до дня проведения учредительного съезда учредители публикуют в средствах массовой информации сведения о месте и времени проведения учредительного съезда партии, а также основные положения проектов устава и программы партии.
2. Учредительный съезд правомочен, если в нем участвуют представители из не менее чем 1/3 областей Республики Армения.
3. Решения о создании партии, утверждении устава, принятии программы, формировании руководящих и осуществляющих контроль органов принимаются большинством голосов от общего числа голосов делегатов съезда.
Статья 13. Порядок государственной регистрации партий
1. Государственная регистрация партии производится государственным уполномоченным органом.
2. Документом, свидетельствующим о факте государственной регистрации, является соответствующая запись, внесенная в Государственный реестр юридических лиц, и удостоверяющее это свидетельство о государственной регистрации.
3. Для государственной регистрации партии в уполномоченный орган представляются:
1) выписка из протокола учредительного съезда, которая должна содержать сведения о создании партии, территориальном охвате, об утверждении ее устава и принятии программных документов, о лице (лицах), уполномоченном (уполномоченных) на осуществление государственной регистрации, о формировании руководящих и осуществляющих контроль органов;
2) список учредителей партии за подписью уполномоченного лица (лиц);
3) устав и программа партии, сброшюрованные, с пронумерованными страницами и подписанные уполномоченным лицом (лицами);
4) заявление в регистрирующий орган, подписанное членами постоянно действующего органа партии, с указанием паспортных данных и места жительства каждого из них;
5) место нахождения партии;
6) экземпляр периодического издания, в котором опубликованы сведения о месте и времени проведения учредительного съезда партии;
7) документ, подтверждающий уплату регистрационного сбора.
4. Документы, предусмотренные частью третьей настоящей статьи, представляются для государственной регистрации не позднее чем в течение трех месяцев со дня проведения учредительного съезда партии.
5. В случае представления документов, предусмотренных частью третьей настоящей статьи, государственный уполномоченный орган в месячный срок выдает партии свидетельство о государственной регистрации, в котором в качестве даты регистрации партии указывается день внесения записи в Единый государственный реестр.
6. Регистрация изменений и дополнений, внесенных в устав и (или) программу партии, не считается перерегистрацией партии и не является основанием для признания свидетельства о регистрации партии утратившим силу.
Статья 14. Основания для отказа в государственной регистрации партии
1. Партии может быть отказано в государственной регистрации, если положения устава партии противоречат Конституции и законам Республики Армения.
2. Решение регистрирующего органа об отказе в государственной регистрации партии должно быть письменным и мотивированным. В этом решении должны быть указаны положения Конституции и (или) законов Республики Армения, которые были нарушены в представленных документах.
3. Отказ в государственной регистрации партии может быть опротестован в судебном порядке. Отказ в государственной регистрации не является препятствием для повторного представления документов для регистрации, если устранены основания отказа. Регистрирующий орган повторно рассматривает заявление и в этой связи принимает решение в порядке и сроки, предусмотренные настоящим Законом для регистрации партий.
4. Если регистрирующий орган в установленный срок не регистрирует партию и не отказывает ей в регистрации, то партия считается зарегистрированной.
СТРУКТУРА ПАРТИИ
Статья 15. Устав партии
1. Партия, ее выделенные и иные структурные подразделения действуют на основании устава партии и в соответствии с ним.
2. В уставе партии установлены:
1) наименование партии, включая аббревиатуру наименования, а также описание ее эмблемы, символов (если они имеются);
2) задачи и цели партии;
3) права и обязанности членов партии, условия и порядок приобретения и утраты членства в партии;
4) структура партии, порядок создания и расформирования ее выделенных подразделений;
5) порядок формирования руководящих и осуществляющих контроль органов выделенных подразделений партии, их полномочия и сроки полномочий, местонахождение руководящих органов;
6) порядок формирования исключительно высшим органом партии подчиненного и подотчетного ему руководящего органа и его полномочия;
7) порядок внесения изменений и дополнений в устав партии;
8) источники поступления денежных средств партии и приобретения имущества, права территориальных подразделений партии по управлению имуществом;
9) порядок ликвидации партии.
Устав партии может содержать и иные положения, относящиеся к ее деятельности.
3. Изменения и дополнения, внесенные в устав партии, подлежат регистрации в государственном уполномоченном органе в срок, установленный настоящим Законом для регистрации партии.
Статья 16. Программа партии
1. Партия должна иметь программу, в которой указываются основные принципы, цели, задачи ее деятельности, а также способы достижения этих целей, пути и средства решения задач.
2. Изменения и дополнения, внесенные в программу партии, в месячный срок представляются в государственный уполномоченный орган на регистрацию.
Статья 17. Члены партии
1. Членство в партии является добровольным и индивидуальным.
2. Членами партии могут быть граждане Республики Армения, достигшие восемнадцатилетнего возраста. Другие лица, наделенные избирательным правом в Республике Армения, могут иметь членство в партии без права избрания в ее руководящие и осуществляющие контроль органы.
3. Гражданин Республики Армения одновременно может быть членом только одной партии.
4. Вступление в партию производится в порядке, установленном настоящим Законом и уставом партии.
5. Члены партии участвуют в ее деятельности в порядке, установленном настоящим Законом и уставом партии.
6. Члены партии имеют право избирать и быть избранными в постоянно действующие руководящие и осуществляющие контроль органы данной партии и ее территориальных подразделений, получать информацию о деятельности партии и ее руководящих органах, осуществлять контроль за их деятельностью, а также опротестовывать решения и действия указанных органов в порядке, предусмотренном уставом, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом.
7. Члены партии в соответствии с требованиями устава партии имеют права и обязанности. При неисполнении своих уставных обязанностей члены партии в предусмотренном уставом порядке могут быть подвергнуты дисциплинарной ответственности, вплоть до исключения из партии.
8. Указание в официальных документах сведений о партийной принадлежности не является обязательным.
9. Членство граждан в партиях или его отсутствие не является основанием для ограничения их прав и свобод и (или) для предоставления им государством каких-либо льгот или преимуществ.
Статья 18. Руководящие органы партии
1. Высшим руководящим органом партии является съезд партии, который созывается постоянно действующим руководящим органом партии не реже одного раза в 2 года. На съезде партии избираются органы, установленные уставом партии, которые подотчетны съезду.
2. В соответствии с уставом партии постоянно действующий руководящий орган осуществляет от имени партии ее полномочия как юридического лица.
Статья 19. Порядок принятия решений на съезде партии
1. Съезд партии правомочен, если на нем присутствует (зарегистрировано) не менее 2/3 от общего числа делегатов съезда.
2. Решения о принятии устава и программы партии, внесении в них изменений и дополнений, реорганизации, ликвидации партии, а также о выдвижении от партии кандидата в Президенты Республики принимаются большинством голосов от общего числа делегатов съезда партии.
3. Решения съезда партии, за исключением предусмотренных настоящим Законом случаев, принимаются большинством голосов присутствующих (зарегистрированных) на съезде делегатов.
4. Выдвижение кандидатов в депутаты на выборах в Национальное Собрание по партийному списку производится исключительно по решению органа, подчиненного и подотчетного высшему органу партии (руководящему органу, следующему после высшего органа). В этом заседании в порядке, установленном уставом партии, участвуют руководители выделенных подразделений партии.
ПРАВА И ОБЯЗАННОСТИ ПАРТИИ
Статья 20. Права партии
Партия в установленном законодательством порядке имеет право:
1) создавать в соответствии со своими уставными целями и задачами выделенные подразделения, представительства, а также расформировывать их;
2) организовывать и проводить собрания, демонстрации, митинги, шествия и иные общественно-политические мероприятия;
3) свободно распространять сведения о своей деятельности, пропагандировать свои цели и задачи;
4) участвовать в подготовке и проведении выборов представительских органов государственного управления и местного самоуправления, а также референдумов;
5) выступать с инициативами по различным вопросам жизни общества, вносить предложения в государственные органы и органы местного самоуправления по любому вопросу политической, экономической, социальной и культурной жизни общества;
6) учреждать средства массовой информации и издательства;
7) создавать с другими партиями блоки (объединения) без образования юридического лица;
8) устанавливать и поддерживать международные связи и контакты с иностранными партиями и объединениями, вступать в международные союзы и ассоциации;
9) осуществлять иную деятельность в соответствии со своим уставом.
Статья 21. Исключительные права партий
Партия является единственным общественным объединением, имеющим право выдвигать кандидатов на выборах депутатов Национального Собрания, в Президенты Республики Армения, глав органов местного самоуправления и муниципальных советов.
Статья 22. Обязанности партии
Партия обязана:
1) соблюдать Конституцию и законы Республики Армения, а также свой устав, программу и решения;
2) ежегодно опубликовывать в печати отчет об использовании имущества с указанием источников его образования.
Статья 23. Имущество партии
1. Собственность партии образуется из членских взносов, пожертвований, от деятельности, осуществленной в установленном порядке, и иных не запрещенных законом источников.
2. Собственником имущества, полученного партией, а также образованного и (или) приобретенного за счет ее собственных средств, является партия. Член партии не обладает правом собственности на имущество, принадлежащее партии, или на ее часть и не несет ответственности по обязательствам партии. Партия не несет ответственности по обязательствам своих членов.
3. Выделенные подразделения партии владеют и пользуются имуществом, выделенным им собственником, в пределах и в порядке, предусмотренных уставом партии.
Статья 24. Денежные средства партии
Денежные средства партии формируются:
1) из членских взносов, если они предусмотрены уставом партии;
2) из пожертвований;
3) за счет бюджетного финансирования в порядке, предусмотренном настоящим Законом;
4) от гражданско-правовых сделок и иных не запрещенных законодательством поступлений.
Статья 25. Получение партиями пожертвований
1. Партии имеют право получать пожертвования в виде имущества и денежных средств от физических лиц, общественных объединений и фондов, иных юридических лиц.
2. Не допускается получение пожертвований от:
1) благотворительных и религиозных организаций, а также от учрежденных ими организаций;
2) государственных органов и органов местного самоуправления, за исключением финансирования этими органами согласно статье 26 настоящего Закона;
3) учреждений и организаций государственных органов и органов местного самоуправления, а также от организаций, учрежденных с участием государственных органов и органов местного самоуправления;