Սույն օրենքը կարգավորում է քաղաքացիների՝ կուսակցություններում միավորվելու իրավունքի իրականացման, կուսակցությունների ստեղծման, նրանց իրավական կարգավիճակի, գործունեության, վերակազմակերպման եւ լուծարման հետ կապված հարաբերությունները:
Հոդված 2. Քաղաքացիների՝ կուսակցություններում միավորվելու իրավունքը
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները կուսակցություններում միավորվելու իրավունքն իրականացնում են ազատորեն՝ իրենց համոզմունքներին համապատասխան, կամավոր հիմունքներով կուսակցություններ ստեղծելու, նրանց ծրագրերը եւ կանոնադրություններն ընդունելու եւ ճանաչելու պայմանով, նրանց անդամակցելու, կուսակցությունների ծրագրային նպատակներին համապատասխան եւ կանոնադրությամբ սահմանված կարգով նրանց գործունեությանը մասնակցելու, ինչպես նաեւ կուսակցությունից ազատորեն դուրս գալու միջոցով:
Հոդված 3. Կուսակցության հասկացությունը
1. Կուսակցությունը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների անհատական անդամության հիման վրա ստեղծված հասարակական միավորում է, որի գործունեության նպատակը հասարակության եւ պետության քաղաքական կյանքին մասնակցելն է:
2. Կուսակցության խնդիրներն ու նպատակներն արտացոլվում են նրա կանոնադրությունում եւ ծրագրում, որոնք հրապարակվում են զանգվածային լրատվության միջոցներով:
3. Կուսակցություն չի կարող ճանաչվել այն միավորումը, որի կանոնադրությունը՝
1) թույլատրում է նրանում օտարերկրյա քաղաքացիների, քաղաքացիություն չունեցող անձանց, բացառությամբ սույն օրենքով նախատեսված դեպքերի, ինչպես նաեւ օտարերկրյա եւ միջազգային կազմակերպությունների անդամակցությունը.
2) նախատեսում է քաղաքացիների անդամակցությունը միայն մասնագիտական, ազգային, ռասայական, կրոնական հատկանիշներով.
3) նախատեսում է այնպիսի անձանց անդամակցությունը, որոնք սույն օրենքին համապատասխան չեն կարող լինել կուսակցության անդամ:
Հոդված 4. Կուսակցությունների մասին օրենսդրությունը
Կուսակցությունների ստեղծման, նրանց գործունեության, վերակազմակերպման, լուծարման, գործունեության արգելման կարգը, ինչպես նաեւ նրանց իրավական կարգավիճակը սահմանվում են Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ, սույն օրենքով եւ այլ օրենքներով:
Հոդված 5. Կուսակցության անդամների թվաքանակը, տարածքային կառուցվածքային ստորաբաժանումները եւ գործունեության տարածքը
1. Կուսակցությունը պարտավոր է ունենալ ոչ պակաս, քան 200 անդամ: Կուսակցությունը պարտավոր է ունենալ առանձնացված ստորաբաժանումներ Հայաստանի Հանրապետության մարզերի առնվազն 1/3-ում, ներառյալ՝ Երեւանում։ Բացի նշված ստորաբաժանումներից, կուսակցությունն իրավունք ունի սույն օրենքով եւ իր կանոնադրությամբ սահմանված կարգով ստեղծել այլ կառուցվածքային ստորաբաժանումներ:
2. Կուսակցական կազմակերպությունները եւ նրանց կառուցվածքային ստորաբաժանումներն ստեղծվում եւ նրանց գործունեությունը կազմակերպվում է միայն տարածքային հատկանիշով: Պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններում, Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերում, իրավապահ մարմիններում, նախադպրոցական, դպրոցական եւ այլ ուսումնական հաստատություններում, կազմակերպություններում կուսակցությունների կառուցվածքային ստորաբաժանումների ստեղծումը եւ գործունեությունն արգելվում են:
3. Կուսակցության ղեկավար մարմիններն ու նրա կառուցվածքային ստորաբաժանումները կարող են գտնվել միայն Հայաստանի Հանրապետության տարածքում: Այլ պետություններում կուսակցությունը կարող է ունենալ միայն ներկայացուցչություն։
Հոդված 6. Կուսակցության անվանումը
2. Կուսակցության անվանումը եւ դրա հապավումը պետք է տարբերվեն արդեն իսկ գործող կուսակցությունների ու այլ հասարակական միավորումների, ինչպես նաեւ տվյալ կուսակցության գրանցմանը նախորդող հինգ տարվա ընթացքում սույն օրենքի 30-րդ հոդվածով սահմանված կարգով արգելված կուսակցությունների անվանումներից:
3. Կուսակցության անվանման մեջ հանրահայտ անձի լրիվ կամ կրճատ անունը կարող է օգտագործվել միայն այդ անձի, իսկ հանրահայտ ֆիզիկական անձի մահացած լինելու դեպքում` նրա ժառանգի գրավոր համաձայնությամբ: Եթե հանրահայտ անձը, իսկ նրա մահացած լինելու դեպքում նրա ժառանգը գտնում է, որ կուսակցության գործունեությունն ստվերում է այդ անձի հեղինակությունը, ապա կարող է կուսակցության անվանման մեջ անձի անունն օգտագործելու իրավունքից կուսակցությանը զրկելու պահանջով դիմել դատարան:
4. Կուսակցության անվանման մեջ չի թույլատրվում օգտագործել պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմինների անվանումներ:
Հոդված 7. Կուսակցությունների խորհրդանշանը եւ այլ խորհրդանիշներ
1. Կուսակցությունները կարող են ունենալ խորհրդանշան եւ այլ խորհրդանիշներ, որոնց ճշգրիտ նկարագրությունը պետք է տրված լինի կուսակցության կանոնադրությունում: Կուսակցության խորհրդանշանը եւ այլ խորհրդանիշներ չեն կարող համընկնել Հայաստանի Հանրապետության դրոշի եւ զինանշանի հետ: Այլ անձինք եւ կազմակերպությունները չեն կարող օգտագործել կուսակցության խորհրդանշանը եւ այլ խորհրդանիշներ։
2. Որպես կուսակցության խորհրդանշան եւ այլ խորհրդանիշներ չեն կարող օգտագործվել գործող կուսակցությունների ու այլ հասարակական միավորումների, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում արգելված կազմակերպությունների կամ կուսակցությունների խորհրդանշանները եւ խորհրդանիշները:
3. Կուսակցության խորհրդանշանը եւ այլ խորհրդանիշներ չպետք է խախտեն քաղաքացիների եւ իրավաբանական անձանց մտավոր սեփականության, ներառյալ՝ ապրանքների եւ դրանց ծագման տեղանունների նկատմամբ նրանց իրավունքը: Արգելվում է այնպիսի խորհրդանշանի եւ (կամ) խորհրդանիշների օգտագործումը, որոնք խեղաթյուրում են Հայաստանի Հանրապետության, այլ պետությունների զինանշանները, վիրավորում մարդկանց հոգեւոր, ռասայական, ազգային զգացմունքները, խախտում բարոյականության հանրաճանաչ նորմերը:
Հոդված 8. Կուսակցությունների կազմակերպման եւ գործունեության սկզբունքները
1. Կուսակցություններն իրավահավասար են՝ անկախ իրենց ծրագրային փաստաթղթերում արտացոլված գաղափարախոսությունից, նպատակներից ու խնդիրներից:
2. Կուսակցությունների գործունեությունը հիմնվում է անդամության կամավորության, ինքնակառավարման, անդամների իրավահավասարության, օրինականության եւ հրապարակայնության սկզբունքների վրա: Կուսակցություններն ազատ են իրենց ներքին կառուցվածքը, նպատակները, գործունեության եղանակները, մեթոդներն ու ձեւերը որոշելիս, բացառությամբ սույն օրենքով նախատեսված դեպքերի:
3. Կուսակցությունները սույն օրենքով նախատեսված կարգով ենթակա են պետական գրանցման: Կուսակցությունների տարածքային կառուցվածքային ստորաբաժանումները պետական գրանցման ենթակա չեն:
4. Կուսակցությունները գործում են հրապարակայնորեն, նրանց հիմնադիր ու ծրագրային փաստաթղթերը հրապարակվում են համընդհանուր իրազեկման համար:
5. Կուսակցության բարձրագույն մարմինը նրա ժողովն է (ժողով, համաժողով, վեհաժողով, համագումար եւ այլն), որն ունի կազմակերպության գործունեությանն առնչվող ցանկացած հարցի վերջնական լուծման վերաբերյալ որոշում ընդունելու իրավունք։
Հոդված 9. Կուսակցությունների ստեղծման եւ գործունեության սահմանափակումները
Արգելվում է այն կուսակցությունների ստեղծումն ու գործունեությունը, որոնց նպատակները կամ գործունեությունն ուղղված են Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգի եւ Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության բռնի փոփոխությանը, զինված կազմավորումների ստեղծմանը, ազգային, ռասայական, կրոնական ատելության բորբոքմանը, բռնություն եւ պատերազմ քարոզելուն:
Հոդված 10. Պետությունը եւ կուսակցությունները
1. Կուսակցությունների անդամները, որոնք Հայաստանի Հանրապետության պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններում պաշտոններ են զբաղեցնում, իրավունք չունեն իրենց ծառայողական (պաշտոնեական) դիրքն օգտագործել հօգուտ կուսակցական շահերի:
Նշված անձինք իրենց պաշտոնեական պարտականությունները կատարելիս կաշկանդված չեն կուսակցության որոշումներով:
2. Կուսակցության անդամ չեն կարող լինել՝
1) դատավորները.
2) դատախազները.
3) Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության, ոստիկանության եւ այլ իրավապահ մարմինների աշխատակիցները.
4) Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի եւ այլ զորքերի ծառայողները:
ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՍՏԵՂԾՈՒՄԸ
Հոդված 11. Կուսակցությունների ստեղծման ձեւերը
1. Կուսակցությունը կազմավորվում է ազատորեն՝ նրա անդամների հիմնադիր համագումարի որոշմամբ:
2. Կուսակցությունն ստեղծվում է հիմնադիր համագումարում, որի ընթացքում որոշումներ են ընդունվում կուսակցության հիմնադրման, նրա ծրագրի ընդունման, կանոնադրության հաստատման, ղեկավար եւ վերահսկողություն իրականացնող մարմինների կազմավորման մասին։
3. Կուսակցության՝ որպես իրավաբանական անձի իրավունակությունը ծագում է նրա պետական գրանցման պահից:
4. Կուսակցության հիմնադիրները նրա հիմնադիր համագումարի մասնակիցներն են, որոնք կուսակցության հիմնադրման մասին որոշումն ընդունելու պահից համարվում են կուսակցության անդամներ:
Հոդված 12. Կուսակցության հիմնադիր համագումարի անցկացումը
1. Հիմնադիր համագումարի անցկացման օրվանից առնվազն մեկ ամիս առաջ հիմնադիրները զանգվածային լրատվության միջոցներով հրապարակում են կուսակցության հիմնադիր համագումարի անցկացման տեղը եւ ժամը, ինչպես նաեւ կուսակցության կանոնադրության եւ ծրագրի նախագծերի հիմնական դրույթները:
2. Հիմնադիր համագումարն իրավազոր է, եթե դրան մասնակցում են ներկայացուցիչներ Հայաստանի Հանրապետության մարզերի առնվազն 1/3-ից։
3. Կուսակցության ստեղծման, կանոնադրության հաստատման, ծրագրի ընդունման, ղեկավար եւ վերահսկողություն իրականացնող մարմինների ձեւավորման մասին որոշումներն ընդունվում են համագումարի պատվիրակների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ:
Հոդված 13. Կուսակցությունների պետական գրանցման կարգը
1. Կուսակցության պետական գրանցումը կատարում է պետական լիազոր մարմինը:
2. Պետական գրանցման մասին փաստը վկայող փաստաթուղթն իրավաբանական անձանց պետական գրանցամատյանում կատարված համապատասխան գրառումը եւ դա հավաստող պետական գրանցման մասին վկայականն է:
3. Կուսակցության պետական գրանցման համար լիազորված մարմին ներկայացվում են՝
1) քաղվածք հիմնադիր համագումարի արձանագրությունից, որը պետք է տվյալներ պարունակի կուսակցության ստեղծման, տարածքային ընդգրկման, նրա կանոնադրության հաստատման ու ծրագրային փաստաթղթերի ընդունման, պետական գրանցման համար լիազորված անձի (անձանց), ղեկավար եւ վերահսկողություն իրականացնող մարմինների կազմավորման մասին.
2) կուսակցության հիմնադիրների ցուցակը՝ ստորագրված լիազորված անձի (անձանց) կողմից.
3) կուսակցության կանոնադրությունը եւ ծրագիրը՝ կարված, էջերը՝ համարակալված եւ ստորագրված լիազորված անձի (անձանց) կողմից.
4) կուսակցության մշտապես գործող մարմնի անդամների ստորագրած դիմումը՝ գրանցող մարմին՝ նրանցից յուրաքանչյուրի անձնագրային տվյալների եւ բնակության վայրի նշումով.
5) կուսակցության գտնվելու վայրը.
6) պարբերական մամուլի օրինակը, որտեղ հրապարակվել է կուսակցության հիմնադիր համագումարի անցկացման տեղը եւ ժամը.
7) գրանցման տուրքի վճարումը հավաստող փաստաթուղթը:
4. Սույն հոդվածի երրորդ մասով նախատեսված փաստաթղթերը պետական գրանցման համար ներկայացվում են կուսակցության հիմնադիր համագումարի անցկացման օրվանից ոչ ուշ, քան երեք ամսվա ընթացքում:
5. Սույն հոդվածի երրորդ մասով նախատեսված փաստաթղթեր ներկայացնելու դեպքում պետական լիազոր մարմինը մեկամսյա ժամկետում կուսակցությանը տրամադրում է պետական գրանցման վկայական, որում որպես կուսակցության գրանցման օր նշվում է պետական միասնական գրանցամատյանում գրառում կատարելու օրը։
6. Կուսակցության կանոնադրությունում եւ (կամ) ծրագրում կատարված փոփոխությունների ու լրացումների գրանցումը չի համարվում կուսակցության վերագրանցում եւ հիմք չէ կուսակցության գրանցման վկայականն ուժը կորցրած ճանաչելու համար:
Հոդված 14. Կուսակցության պետական գրանցման մերժման հիմքերը
1. Կուսակցության պետական գրանցումը կարող է մերժվել, եթե կուսակցության կանոնադրության դրույթները հակասում են Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը եւ օրենքներին։
2. Կուսակցության պետական գրանցման մերժման մասին գրանցող մարմնի որոշումը պետք է լինի գրավոր ու պատճառաբանված: Այդ որոշման մեջ պետք է նշվեն Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության եւ (կամ) օրենքների այն դրույթները, որոնք խախտվել են ներկայացված փաստաթղթերում:
3. Կուսակցության պետական գրանցման մերժումը կարող է բողոքարկվել դատական կարգով: Պետական գրանցման մերժումը խոչընդոտ չէ գրանցման համար փաստաթղթերը կրկնակի ներկայացնելու համար, եթե վերացվել են մերժման հիմքերը: Գրանցող մարմինը կրկնակի դիմումը քննարկում ու այդ կապակցությամբ որոշումն ընդունում է կուսակցությունների գրանցման համար սույն օրենքով նախատեսված կարգով եւ ժամկետում:
4. Եթե սահմանված ժամկետում գրանցող մարմինը չի գրանցում եւ չի մերժում կուսակցության գրանցումը, ապա կուսակցությունը համարվում է գրանցված։
Հոդված 15. Կուսակցության կանոնադրությունը
1. Կուսակցությունը, նրա առանձնացված եւ այլ կառուցվածքային ստորաբաժանումները գործում են կուսակցության կանոնադրության հիման վրա եւ դրան համապատասխան:
2. Կանոնադրությունում սահմանվում են կուսակցության՝
1) անվանումը, ներառյալ՝ անվանման հապավումը, ինչպես նաեւ խորհրդանշանի, խորհրդանիշների նկարագրությունը (եթե դա առկա է).
2) խնդիրները եւ նպատակները.
3) անդամների իրավունքները եւ պարտականությունները, կուսակցությանն անդամակցելու եւ անդամությունը կորցնելու պայմաններն ու կարգը.
4) կառուցվածքը, առանձնացված ստորաբաժանումների ստեղծման եւ կազմալուծման կարգերը.
5) առանձնացված ստորաբաժանումների ղեկավար եւ վերահսկողություն իրականացնող մարմինների ձեւավորման կարգերը, լիազորությունները եւ դրանց ժամկետները, ղեկավար մարմինների գտնվելու վայրը.
6) բացառապես կուսակցության բարձրագույն մարմնին ենթակա եւ հաշվետու ղեկավար մարմնի ձեւավորման կարգը եւ լիազորությունները.
7) կանոնադրությունում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու կարգը.
8) դրամական միջոցների եւ գույքի ձեռքբերման աղբյուրները, գույքը կառավարելու՝ կուսակցության տարածքային ստորաբաժանումների իրավունքները.
9) լուծարման կարգը։
Կուսակցության կանոնադրությունը կարող է պարունակել նաեւ նրա գործունեությանը վերաբերող այլ դրույթներ:
3. Կուսակցության կանոնադրությունում կատարված փոփոխությունները եւ լրացումները կուսակցության գրանցման համար սույն օրենքով սահմանված ժամկետում ենթակա են գրանցման պետական լիազոր մարմնում։
Հոդված 16. Կուսակցության ծրագիրը
1. Կուսակցությունը պետք է ունենա ծրագիր, որում նշվում են նրա գործունեության հիմնական սկզբունքները, նպատակները, խնդիրները, ինչպես նաեւ այդ նպատակներին հասնելու եղանակներն ու խնդիրները լուծելու ուղիները եւ միջոցները:
2. Կուսակցության ծրագրում կատարված փոփոխությունները եւ լրացումները մեկամսյա ժամկետում ներկայացվում են գրանցման պետական լիազոր մարմին։
Հոդված 17. Կուսակցության անդամները
1. Կուսակցության անդամակցությունը կամավոր է եւ անհատական:
2. Կուսակցության անդամներ կարող են լինել տասնութ տարին լրացած Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները։ Հայաստանի Հանրապետությունում ընտրական իրավունքով օժտված այլ անձինք կարող են անդամակցել կուսակցությանն առանց նրա ղեկավար եւ վերահսկողություն իրականացնող մարմիններում ընտրվելու իրավունքի։
3. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին կարող է միաժամանակ լինել միայն մեկ կուսակցության անդամ:
4. Կուսակցությանն անդամակցությունը կատարվում է սույն օրենքով եւ կուսակցության կանոնադրությամբ նախատեսված կարգով։
5. Կուսակցության անդամները սույն օրենքով եւ կուսակցության կանոնադրությամբ սահմանված կարգով մասնակցում են նրա գործունեությանը:
6. Կուսակցության անդամներն իրավունք ունեն ընտրել եւ ընտրվել տվյալ կուսակցության ու նրա տարածքային ստորաբաժանումների մշտապես գործող ղեկավար եւ վերահսկողություն իրականացնող մարմիններում, տեղեկատվություն ստանալ կուսակցության ու նրա ղեկավար մարմինների գործունեության վերաբերյալ, վերահսկողություն իրականացնել նրանց գործունեության նկատմամբ, ինչպես նաեւ կանոնադրությամբ նախատեսված կարգով բողոքարկել նշված մարմինների որոշումներն ու գործողությունները, բացառությամբ սույն օրենքով նախատեսված դեպքերի:
7. Կուսակցության անդամները, կուսակցության կանոնադրության պահանջներին համապատասխան, ունեն իրավունքներ եւ պարտականություններ: Իրենց կանոնադրական պարտականությունները չկատարելու դեպքում կուսակցության անդամները կարող են կանոնադրությամբ նախատեսված կարգով ենթարկվել կարգապահական պատասխանատվության, ընդհուպ՝ կուսակցությունից հեռացման:
8. Պաշտոնական փաստաթղթերում կուսակցական պատկանելության մասին տեղեկությունների նշումը պարտադիր չէ:
9. Կուսակցություններին քաղաքացիների անդամակցելը կամ չանդամակցելը նրանց իրավունքներն ու ազատությունները սահմանափակելու եւ (կամ) պետության կողմից նրանց որեւէ արտոնություն կամ առավելություն տրամադրելու համար հիմք չէ (չեն):
Հոդված 18. Կուսակցության ղեկավար մարմինները
1. Կուսակցության բարձրագույն ղեկավար մարմինը կուսակցության համագումարն է, որը հրավիրում է կուսակցության մշտապես գործող ղեկավար մարմինը առնվազն 2 տարին մեկ անգամ: Կուսակցության համագումարում ընտրվում են կուսակցության կանոնադրությամբ սահմանված մարմինները, որոնք հաշվետու են համագումարին:
2. Կուսակցության կանոնադրությանը համապատասխան՝ կուսակցության մշտապես գործող ղեկավար մարմինը կուսակցության անունից իրականացնում է նրա՝ որպես իրավաբանական անձի լիազորությունները:
Հոդված 19. Կուսակցության համագումարում որոշումների ընդունման կարգը
1. Կուսակցության համագումարն իրավազոր է, եթե նրան ներկա են (գրանցված են) համագումարի պատվիրակների ընդհանուր թվի առնվազն 2/3-ը։
2. Կուսակցության կանոնադրության եւ ծրագրի ընդունման, դրանցում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու, կուսակցության վերակազմակերպման, լուծարման, ինչպես նաեւ կուսակցության կողմից Հանրապետության Նախագահի թեկնածուի առաջադրման մասին որոշումներն ընդունվում են կուսակցության համագումարի պատվիրակների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ։
3. Կուսակցության համագումարի որոշումները, բացառությամբ սույն օրենքով նախատեսված դեպքերի, ընդունվում են համագումարին ներկա (գրանցված) պատվիրակների ձայների մեծամասնությամբ։
4. Ազգային ժողովի ընտրություններում կուսակցության ցուցակում պատգամավորության թեկնածուների առաջադրումը կատարվում է բացառապես կուսակցության բարձրագույն մարմնին ենթակա եւ հաշվետու (բարձրագույն մարմնին հաջորդող ղեկավար մարմին) մարմնի որոշմամբ։ Կուսակցության կանոնադրությամբ սահմանված կարգով այդ նիստին մասնակցում են կուսակցության առանձնացված ստորաբաժանումների ղեկավարները։
ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԸ ԵՎ ՊԱՐՏԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
Հոդված 20. Կուսակցության իրավունքները
1. Կուսակցությունն իրավունք ունի օրենսդրությամբ սահմանված կարգով՝
1) իր կանոնադրական նպատակներին ու խնդիրներին համապատասխան՝ ստեղծել առանձնացված ստորաբաժանումներ, ներկայացուցչություններ, ինչպես նաեւ կազմալուծել դրանք.
2) կազմակերպել եւ անցկացնել ժողովներ, ցույցեր, հանրահավաքներ, երթեր ու այլ հասարակական-քաղաքական միջոցառումներ.
3) ազատորեն տեղեկություններ տարածել իր գործունեության վերաբերյալ, քարոզել իր նպատակները եւ խնդիրները.
4) մասնակցել պետական եւ տեղական ինքնակառավարման ներկայացուցչական մարմինների ընտրությունների, ինչպես նաեւ հանրաքվեների նախապատրաստմանն ու անցկացմանը.
5) հասարակության կյանքի տարբեր հարցերի վերաբերյալ հանդես գալ նախաձեռնություններով, առաջարկներ ներկայացնել պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններ՝ հասարակության քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական եւ մշակութային կյանքի ցանկացած հարցով.
6) հիմնադրել զանգվածային լրատվության միջոցներ ու հրատարակչություններ.
7) առանց իրավաբանական անձ կազմավորելու այլ կուսակցությունների հետ ստեղծել դաշինքներ (միավորումներ).
8) հաստատել եւ պահպանել միջազգային կապեր ու շփումներ օտարերկրյա կուսակցությունների եւ միավորումների հետ, մտնել միջազգային միությունների ու ասոցիացիաների մեջ.
9) իրականացնել իր կանոնադրությանը համապատասխանող այլ գործունեություն:
Հոդված 21. Կուսակցությունների բացառիկ իրավունքները
Կուսակցությունը միակ հասարակական միավորումն է, որն իրավունք ունի թեկնածուներ առաջադրել Ազգային ժողովի պատգամավորների, Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի, տեղական ինքնակառավարման մարմինների ղեկավարների եւ ավագանու ընտրություններում:
Հոդված 22. Կուսակցության պարտականությունները
Կուսակցությունը պարտավոր է՝
1) պահպանել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը եւ օրենքները, ինչպես նաեւ իր կանոնադրությունը, ծրագիրը եւ որոշումները.
2) յուրաքանչյուր տարի մամուլում հրապարակել գույքի օգտագործման վերաբերյալ հաշվետվություն՝ նշելով դրա կազմավորման աղբյուրները։
Հոդված 23. Կուսակցության գույքը
1. Կուսակցության սեփականությունը գոյանում է անդամավճարներից, նվիրատվություններից, սահմանված կարգով իրականացված գործունեությունից եւ օրենքով չարգելված այլ աղբյուրներից:
2. Կուսակցության կողմից ստացված, ինչպես նաեւ նրա սեփական միջոցների հաշվին ստեղծված եւ (կամ) ձեռք բերված գույքի սեփականատերը կուսակցությունն է: Կուսակցության անդամը սեփականության իրավունք չունի կուսակցությանը պատկանող գույքի կամ դրա մասի նկատմամբ եւ պատասխանատվություն չի կրում կուսակցության պարտավորությունների համար: Կուսակցությունը պատասխանատվություն չի կրում իր անդամների պարտավորությունների համար:
3. Կուսակցության առանձնացված ստորաբաժանումները սեփականատիրոջ կողմից իրենց հատկացված գույքը տիրապետում եւ օգտագործում են կուսակցության կանոնադրությամբ նախատեսված սահմաններում ու կարգով:

Article 1. The Subject of Regulation of This Law
This Law regulates relations connected with exercising of the right of citizens to join into parties, to establish parties, their legal status, activity, reorganization, and liquidation.
Article 2. The Right of Citizens to Join into Parties
The citizens of the Republic of Armenia exercise the right to join into parties freely, in accordance with their persuasions, through establishing parties on voluntary basis, on condition of adopting and recognizing their programs and charters, joining their membership, participating in their activity in conformity with program goals of parties and pursuant to the procedure defined by the charter, as well as freely leaving the party.
Article 3: The Concept of a Party
1. The party is a public union formed on the basis of individual membership of citizens of the Republic of Armenia, the aim of the activity of which is to participate in the political life of the society and the state.
2. The tasks and objectives of the party are reflected in its Charter and program, which are published through the means of mass media.
3. A union shall not  be recognized as a party, if its Charter:
1) allows membership of foreign citizens, citizens lacking citizenship, with the exception of cases envisaged by this Law, as well as membership of foreign and international organizations;
2) envisages membership solely by professional, national, racial or religious characteristics;
3) envisages membership of such persons, who should not be a member of a party in conformity of this Law.
Article 4. The Legislation on Parties
The procedure for formation of parties, their activity, reorganization, liquidation, and prohibition of activity, as well as their legal status is established by the Constitution of the Republic of Armenia, this Law, and other statutes.
Article 5. The Number of Party Members, Territorial Structural Subdivisions and the Territory of Activity
1.      The party shall have not less than 200 members.  The party shall have separated divisions in at least one-third of the regions (Marzes) of the Republic of Armenia, including Yerevan.  In addition to the specified subdivisions, the party shall have the right to form, in conformity with the procedure established by this Law and its Charter, other structural subdivisions.
2.      Party organizations and their structural subdivisions shall be formed and operated solely by the territorial characteristic. The formation and the activity of structural subdivisions of parties in state and local self-governing bodies, armed forces of the Republic of Armenia, law enforcement bodies, pre-school, school, educational institutions and other organizations is prohibited.
3.      The management bodies of the party and its structural subdivisions may be located solely in the territory of the Republic of Armenia.  In other states the party may have representation only.
Article 6. The Name of the Party
1. The name of the party shall contain the word “party.”
2. The name of the party and its abbreviation shall differ from names of already functioning parties and other public unions, as well as names of parties prohibited in conformity with the procedure established by Article 30 of this Law during the five years preceding the registration of the given party.
3. The full or the short name of the prominent person may be used in the name of the party solely in case of a written consent of such person, and in case when such person is diseased – upon the written consent of his/her heir.  If the prominent person or his/her heir finds that the activity of the party damages the reputation of the prominent person, he/she may file a claim with the court requesting to deprive the party of the right to use the name of the person in the name of the party.
4. It shall be unlawful to use the names of the state and local self-governing bodies in the name of the party.
Article 7. The Emblem of the Party and Other Symbols
1. Parties may have an emblem and other symbols, the accurate description of which shall be provided in the Charter of the Party.  The emblem and other symbols of the party may not coincide with flags and coat of arms of the Republic of Armenia and other foreign states.  Other persons and organizations shall not use the emblem and other symbols of the party.
2. Emblems and other symbols of functioning parties and other public unions, as well as organizations or parties prohibited in the territory of the Republic of Armenia may not be used as the emblem and other symbols of the party.
3.The emblem and other symbols of the party shall not violate intellectual property right of citizens and legal persons, including their right to names of goods and places of their origin.  It is prohibited to use such emblem and/or symbols, which distort coat of arms of the Republic of Armenia and other states, offend spiritual, racial, national feelings of people, violate generally known norms of moral.
Article 8. Principles of Organizing and Activity of Parties
1.  Parties are equal before the law regardless of the ideology, objectives, and tasks reflected in their program documents.
2.The activity of parties is based on voluntary, self-governing, legal equality, legality, and publicity principles.  Parties are free to decide on their internal structure, aims, ways, methods, and forms of their activity, with the exception of cases envisaged by this Law.
3.  Parties are subject to state registration in conformity with the procedure set forth by this Law.  Territorial structural subdivisions of parties are not subject of state registration.
4. Parties function publicly, their founding and program documents are published for general awareness.
5. The supreme body of the party is the Meeting (meeting, assembly, congress, conference, etc.), that shall have the right to issue decision on final solution of any matter related to the activity of the party.
Article 9. Restrictions for Formation and Activity of Parties
Formation and activity of such parties, whose aims or activity are directed at violent overthrow of Constitutional order of the Republic of Armenia and territorial integrity of the Republic of Armenia, impairment of grounds of independence, formation of armed units, instigation of national, racial and religious hatred, incitement to violence and war, is prohibited.
Article 10. The State and Parties
1. Party members holding positions in the state and local self-governing bodies of the Republic of Armenia do not have right to use their official position in favor of party interests.  When performing their official duties the mentioned persons are not constrained by party decisions.
2.  The following persons cannot be party members:
1)  judges;
2) prosecutors;
3) employees of the National Security, the police and other law enforcement bodies of the Republic of Armenia;
4) servicemen of armed forces of the Republic of Armenia and other military units.
ESTABLISHMENT OF PARTIES
Article 11. Forms of Establishing Parties
1. The party is established freely, by the decision of the Founding Conference of its members.
2. The party is established at the Founding Conference, during which, decisions on the establishment of the party, adoption of its program, approval of the Charter, formation of management and supervision performing bodies are adopted.
3.The legal capacity of the party as a legal person arises on the date of its state registration.
4. The founders of the party are the delegates of its Founding Conference, who are deemed party members upon adopting the decision on the establishment of the party.
Article 12. Holding of the Founding Conference of the Party
1. Within at least one month prior to the Founding Conference the founders shall publish through the means of mass media the venue and the hour of holding the Founding Conference of the party, as well as the main provisions of the drafts of the party Charter and the program.
2. The Founding Conference is competent if delegates from at least the two-third of the Regions of the Republic of Armenia are present (registered) at the conference.
3. Decisions on establishing the party, approval of Charter, adoption of program, formation of management and supervision performing bodies are adopted by the majority of votes of the total number of delegates of the Conference.
Article 13. The Procedure of State Registration of Parties
1.  The state registration of the party is performed by the state authorized body.
2.  The document evidencing the fact of the state registration is the relevant record made in the state register of legal entities and the certificate of state registration attesting the record.
3.      For the state registration of the party the following are submitted to the authorized body:
1) excerpt from the minutes(protocol) of the founding conference, which shall include data on the establishment of the party, territorial coverage, approval of its Charter and program documents, person(s) authorized for state registration, formation of management and supervision performing bodies;
2) the list of the Founders of the party, signed by the authorized person(s);
3) the bound and paginated Charter and Program of the party, signed by the authorized person(s);
4)  the application to the registering body signed by members of permanently functioning body of the party, which shall include passport data and notice on residence place of each of the signatory;
5) the location of the party;
6)  the copy of the periodical printed media, where the venue and the hour of holding of the Founding Conference has been published;
7) the document attesting the payment of the registration fee.
4.      Documents envisaged by Clause 3 of this Article shall be submitted for state registration not later than within three months after the date of holding of the Founding Conference.
5. In case of submitting the documents envisaged by Clause 3 of this Article, within one-month period, the state authorized body issues to the party the state registration certificate with no term limitation (permanent), in which the date of issuance of the certificate is specified as the date of the state registration of the party.
6. Registration of amendments to and restatements in the Charter and/or the Program of the party is not deemed re-registration of the party and shall not serve basis for recognizing the registration certificate invalid.
Article 14. Basis for Rejection of State Registration of Party
1.The state registration of the party may be rejected if the provisions of the Charter of the Party contradict to the Constitution and the laws of the Republic of Armenia.
2. The decision of the state registration body on rejection of the state registration of the party shall be in writing and substantiated. The decision shall contain the statement of such provisions of the Constitution of the Republic of Armenia and/or statutes, which have been violated in the submitted documents.
3. Rejection of state registration of the party may be appealed by court order. Rejection of state registration is not an obstacle for repeated submission of documents, if basis for rejection have been eliminated. The registering body discusses the repeated application and makes a decision in regard to it in the procedure and within time period envisages for registration of parties by this Law.
4.  If the registering body fails to register or reject the registration of the party within the established period, then the party shall be deemed registered.
THE STRUCTURE OF THE PARTY Article 15. The Charter of the Party
Article 15. The Charter of the Party
1. The party, its separated and other territorial subdivisions operate on the basis of and in conformity with the Charter of the Party.
2. The following shall be defined in the Charter:
1) the name, including also the abbreviated name, as well as the description of the emblem and symbols (if available);
2) tasks and objectives;
3) rights and responsibilities of the members, conditions and the procedure of joining and losing the membership;
4)  the structure of and the procedures for creation and liquidation of territorial subdivisions;
5) procedures for formation of separated management and supervisory bodies of subdivisions, powers and their service periods, the location of the management bodies;
6) the procedure for formation of the management body inferior and reportable solely to the supreme body of the party;
7) the procedure for relations between the permanently functioning body and the territorial subdivisions;
8) the procedure on making amendments to and restatements in the Charter;
9) sources of acquisition of cash means and property, and property management rights of territorial subdivisions of the party;
10)  the liquidation procedure.
The Charter of the party may also contain other provisions concerning its activity.
3.  Amendments to and restatements in the Charter of the party are subject to registration with state authorized body, within terms established for registration of parties by this Law.
Article 16. The Program of the Party
1. The party shall have a program, which specifies the basic principles, objectives, and tasks of its activity, as well as ways and forms of achieving such objectives and methods and means of fulfilling the tasks.
2. Amendments to and restatements in the Program of the party shall be submitted to the authorized state registration body, within one-month period.
Article 17. Members of the Party
1. Membership to the party is voluntary and individual.
2. Citizens of the Republic of Armenia Members having attained the age of eighteen may become party members. Other persons vested with the voting right in the Republic of Armenia may join the membership of the party without the right of being elected in the management and supervision performing bodies.
3. The citizen of the Republic of Armenia may simultaneously become the member of one party only.
4. Membership to the party is performed in the procedure established by this Law and the Charter of the party.
5. Members of the party participate in its activity in the procedure prescribed by this Law and the Charter of the Party.
6. Members of the party have the right to elect and be elected in permanently functioning management and supervision performing bodies of the party and its territorial subdivisions, to receive information about the activity of the party and its management bodies, to exercise the control over their activity, as well as to appeal, in the procedure defined by the Charter, decisions of the mentioned bodies, with the exception of cases envisaged by this Law.
7. Members of the party, in conformity with the requirements of the Charter, have rights and responsibilities.   In case of failure to perform their statutory responsibilities members may be subjected to disciplinary liability in the procedure envisaged by the Charter, right up to the dismissal from the party.
8.  In the official documents the note on information about party affiliation is not mandatory.
9. Joining or not joining the membership of the party by citizens is not a basis for limitation of their rights and freedoms and/or granting to them of any privilege or advantage by the state.
Article 18. Management Bodies of the Party
1. The supreme management body of the party is the Conference of the party, which is called at least once in two years by permanently functioning management body of the party.  The Conference of the party shall elect bodies defined by the Charter of the party, which shall be reportable to the Conference.
2.  In accordance with the Charter of the party, the permanently functioning management body of the party exercises in the name of the party powers reserved to it as a legal entity.
Article 19. Procedure on Adoption of Decisions at the Conference of the Party
1. The Conference of the party is competent, if at least the two-third of the total number of delegates to the Conference is present (registered) at the Conference.
2.  Decisions on adoption of the Charter and the Program of the party, making amendments and restatements thereto, reorganization, self-liquidation, as well as nomination of a candidate to the President of the Republic are adopted by the majority of votes of the total number of delegates of the Conference.
3. Decisions of the Conference of the Party, other than cases envisaged by this Law, are adopted by majority votes of delegates present (registered) at the Conference.
4.  In the elections to the National Assembly, nomination of candidates in the party list is made by the decision of the permanently functioning management body of the party. Leaders of the separated subdivisions participate in that session in the procedure established by the Charter.
CHAPTER 4
RIGHTS AND OBLIGATIONS OF PARTIES
Article 20. The Rights of the Party
1.  In conformity with the procedure established by the legislation, the party has the right:
1)  to create, as well as to liquidate, separated subdivisions, in accordance with its statutory objectives and tasks;
2)  to organize and hold meetings, demonstrations, rallies, processions and other public political actions;
3)  to freely disseminate information about its activity, to propagate its objectives and tasks;
4) to participate in the elections of state and local self-governing bodies, as well as in preparation and conduct of referendums;
5) to perform initiatives on various issues of public life, to submit recommendations to state and local self-governing bodies on any matter related to political, economic, social and cultural life of the public;
6) to establish mass media means and publishing houses;
7) to form alliances (unions) without establishing a legal entity with other parties;
8)  to establish and maintain international connections and contacts with foreign parties and unions, to join international unions and associations;
9)  to carry out other activity in compliance with its Charter.
Article 21. Exclusive Rights of Parties
The party is the sole public union, which is entitled to nominate candidates in the elections of the deputies to the National Assembly, elections of the President of the Republic and heads and council members of local self-governing bodies.
Article 22. Obligations of the Party
The party is obliged:
a)  to meet the Constitution and the statutes of the Republic of Armenia, as well as its Charter, Program and decisions;
b)  to publish, in printed media, a report on the use of property by specifying the sources of formation of such property.
Article 23. The Property of the Party
1. The property of the party is generated from membership fees, donations, activity performed in the established procedure and other sources not prohibited by the Law.
2. The owner of the property received by the Party, as well as the property created and/or acquired at the account of its own means, is the Party. The member of the party does not have a proprietary right to the party property or its part, and does not bear responsibility for the liabilities of the party.  The party does not bear responsible for liabilities of its members.
3. Separated subdivisions of the party possess and use the property allocated to them by the owner within the limits and in accordance with the procedure envisaged by the Charter of the Party.