ԲՆԱԿՉՈՒԹՅԱՆ ՊԵՏԱԿԱՆ ՌԵԳԻՍՏՐԻ ՄԱՍԻՆ
1. Սույն օրենքը կարգավորում է բնակչության պետական ռեգիստրում (այսուհետ` ռեգիստր) օրենքով սահմանված կարգով անհատական հաշվառման (գրանցման) տվյալների մշակման, ինչպես նաեւ ռեգիստրի վարման հետ կապված հարաբերությունները:
2. Սույն օրենքի նպատակը բնակչի ազատ տեղաշարժվելու, բնակության վայր ընտրելու եւ բնակչի՝ ըստ բնակության վայրի հաշվառվելու իրավունքի իրացումն է:
Հոդված 2. Ռեգիստրի մասին օրենսդրությունը
1. Ռեգիստրի մասին Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությունը բաղկացած է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունից, սույն օրենքից, այլ օրենքներից, Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերից եւ իրավական այլ ակտերից:
Հոդված 3. «Ռեգիստր» հասկացությունը
Ռեգիստրը բնակչության վերաբերյալ օրենքով սահմանված անհատական հաշվառման տվյալների տեղեկատվական համակարգ է, որն ստեղծվում է Հայաստանի Հանրապետությունում բնակվող անձանց (անկախ քաղաքացիությունից), ինչպես նաեւ օտարերկրյա պետություններում բնակվող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների (այսուհետ՝ բնակիչների)` ըստ բնակության վայրի հաշվառման նպատակով:
Հոդված 4. Ռեգիստրի ստեղծման ու վարման հիմնական սկզբունքները եւ ռեգիստրի կառուցվածքը
1. Ռեգիստրի ստեղծման եւ վարման հիմնական սկզբունքներն են`
1) ստեղծման եւ վարման միասնականությունը.
2) բնակչի անհատական հաշվառման տվյալներին՝ միայն օրենքով սահմանված համապատասխան լիազորություններ ունեցող մարմինների (անձանց) մատչելիությունը.
3) բնակչի ազատ տեղաշարժի եւ բնակության վայրի ազատ ընտրությունը.
4) մշտական բնակության միայն մեկ վայրում բնակչի հաշվառումը.
5) բնակչի կողմից անհատական հաշվառման իր տվյալներին անարգել ծանոթանալու ազատությունը:
2. Ռեգիստրը բաղկացած է կենտրոնական ռեգիստրից եւ կենտրոնական ռեգիստրի տեղական բաժանմունքներից (այսուհետ` տեղական ռեգիստրներ):
3. Ռեգիստրի ստեղծման եւ վարման աշխատանքները ֆինանսավորվում են պետական բյուջեի եւ օրենսդրությամբ չարգելված այլ միջոցների հաշվին:
4. Տեղական ռեգիստրների վարումը՝ որպես պետության պատվիրակած լիազորություն, իրականացնում են համապատասխան համայնքների ղեկավարները:
5. Կենտրոնական ռեգիստրը վարում եւ տեղական ռեգիստրների վարման աշխատանքները համակարգում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական կառավարման մարմինը:
Հոդված 5. Ռեգիստրում մշակվող անհատական տվյալները
1. Ռեգիստրում մշակվում են բնակչի հետեւյալ անհատական տվյալները.
1) անհատական ծածկագիրը.
2) անունը, ազգանունը, ինչպես նաեւ հայրանունը, եթե ներկայացված են հավաստող փաստաթղթեր.
3) կարգավիճակը (կացության կարգավիճակը կամ փախստական լինելը).
5) ծննդյան օրը, ամիսը, տարին եւ ծննդավայրը.
6) սեռը.
7) Հայաստանի Հանրապետությունում մշտական բնակության վայրի (կացարանի) հասցեն.
8) Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը կամ օտարերկրյա պետության քաղաքացիությունը եւ Հայաստանի Հանրապետությունում բնակության իրավունքը հավաստող փաստաթղթի տվյալները (տեսակը, համարը, տալու ամսաթիվը, վավերության ժամկետը եւ տրամադրող մարմինը).
9) մահվան օրը, ամիսը, տարին եւ վայրը:
2. Սույն հոդվածի առաջին մասում նշված տվյալների փոփոխության դեպքում փոփոխությունները կատարող պետական մարմինները յոթնօրյա ժամկետում այդ մասին պաշտոնապես տեղեկացնում են ռեգիստր վարող մարմիններին: Ռեգիստրում անհատական տվյալների փոփոխության եւ լրացման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
3. Սույն օրենքի նպատակներից ելնելով՝ Հայաստանի Հանրապետությունում բնակչության հաշվառման (գրանցման) այլ ձեւերն արգելվում են:
4. Հաշվառված բնակչի անհատական հաշվառման տվյալները պահպանվում են նաեւ նրա մահից հետո, որի իրավական ռեժիմը կարող է փոփոխվել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:
Հոդված 6. Ռեգիստրում անհատական տվյալների կուտակման աղբյուրները
1. Համապատասխան բնագավառների լիազորված պետական մարմինները ռեգիստր վարող մարմիններին պարտավոր են տրամադրել բնակչության անհատական հաշվառման տվյալներ`
1) Հայաստանի Հանրապետությունում ծնված Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետությունում ծնված, սակայն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի չհամարվող այն անձանց վերաբերյալ, որոնց ծնողները բնակվում են Հայաստանի Հանրապետությունում.
2) Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս ծնված Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների եւ Հայաստանի Հանրապետությունում քաղաքական ապաստան ստացած անձանց վերաբերյալ.
3) Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստացած անձանց վերաբերյալ, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետությունում կացության կարգավիճակ եւ Հայաստանի Հանրապետությունում քաղաքական ապաստան ստացած անձանց վերաբերյալ.
4) Հայաստանի Հանրապետությունում փախստականի կարգավիճակ ստացած անձանց վերաբերյալ:
2. Տեղական ինքնակառավարման մարմինները (դրանց ենթակայության տակ գտնվող հիմնարկները եւ կազմակերպությունները) անհատական հաշվառման տվյալները տրամադրում են համապատասխան տեղական ռեգիստր վարող մարմնին, իսկ պետական կառավարման լիազորված մարմինները՝ կենտրոնական ռեգիստր վարող մարմնին:
Հոդված 7. Ռեգիստրին տեղեկացնելու պարտականությունը
1. Ռեգիստրում ընդգրկվելու համար Հայաստանի Հանրապետության բնակիչը պարտավոր է սույն օրենքով սահմանված կարգով եւ ժամկետներում համապատասխան տեղական ռեգիստրին տրամադրել իր մշտական բնակության վայրի (կացարանի) հասցեն: Մշտական բնակության վայր (կացարան) է համարվում այն տարածքը, որտեղ բնակիչն ունի բնակվելու իրավունք, որը նա համարում եւ հայտարարում է որպես իր կացարան: Մշտական բնակության վայրը (կացարանը) փոխելիս անձը պարտավոր է յոթնօրյա ժամկետում գրավոր տեղեկացնել այն համայնքի տեղական ռեգիստրին, որտեղ գտնվում է նրա նոր կացարանը: Բնակիչը կարող է հաշվառվել միայն մեկ կացարանում:
2. Հայաստանի Հանրապետության տարածքից դուրս վեց ամսից ավելի ժամկետով բնակության մեկնող կամ վեց ամսից ավելի ժամկետով բնակվող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին պարտավոր է այդ մասին գրավոր տեղեկացնել Հայաստանի Հանրապետության համապատասխան հյուպատոսական ծառայությանը կամ դիվանագիտական ներկայացուցչությանը, որը յոթնօրյա ժամկետում այդ մասին պաշտոնապես տեղեկացնում է կենտրոնական ռեգիստր վարող մարմնին:
Հոդված 8. Ռեգիստր վարող մարմինների միջեւ անհատական հաշվառման տվյալների փոխանցման կարգը
1. Տեղական ռեգիստր վարող մարմինը բնակչի անհատական հաշվառման տվյալներն ստանալուց հետո՝ յոթնօրյա ժամկետում, դրանք փոխանցում է կենտրոնական ռեգիստր վարող մարմնին, իսկ կենտրոնական ռեգիստր վարող մարմինը` տեղական ռեգիստր վարող մարմնին:
2. Նոր կացարանում մշտական բնակություն հաստատելու մասին բնակչի դիմումն ստանալուց հետո՝ յոթնօրյա ժամկետում, համապատասխան տեղական ռեգիստր վարող մարմինն այդ մասին պաշտոնապես տեղեկացնում է ինչպես կենտրոնական ռեգիստր վարող մարմնին, այնպես էլ այն համայնքի տեղական ռեգիստր վարող մարմնին, որտեղ մինչ այդ հաշվառված է եղել դիմողը: Պաշտոնական տեղեկացումից հետո՝ երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում, մշտական բնակության նախկին վայրի տեղական ռեգիստր վարող մարմինը հաշվառումից հանում է այդ բնակչին եւ նրա անհատական հաշվառման տվյալները պաշտոնապես ուղարկում է բնակչի մշտական բնակության նոր վայրի տեղական ռեգիստր վարող մարմին:
3. Սույն օրենքի 7-րդ հոդվածի երկրորդ մասում նշված տեղեկատվությունն ստանալուց հետո՝ յոթնօրյա ժամկետում, կենտրոնական ռեգիստր վարող մարմինն այդ մասին պաշտոնապես տեղեկացնում է այն համայնքի տեղական ռեգիստր վարող մարմնին, որտեղ մինչ այդ հաշվառված է եղել դիմողը: Մշտական բնակության նախկին վայրի տեղական ռեգիստր վարող մարմինը սույն օրենքի 7-րդ հոդվածի երկրորդ մասում նշված բնակիչներին երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում հանում է հաշվառումից` տեղական ռեգիստրում պահպանելով նրանց անհատական հաշվառման տվյալները:
Հոդված 9. Բնակչության հաշվառման կարգը
Բնակչության հաշվառման կարգը եւ հաշվառման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի ցանկը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը: Անձը հաստատող փաստաթղթերում բնակչի հաշվառման հասցեն չի նշվում:
Հոդված 10. Օրենքի խախտման համար պատասխանատվությունը
Սույն օրենքը խախտողները պատասխանատվություն են կրում օրենքով սահմանված կարգով:
Հոդված 11. Օրենքի ուժի մեջ մտնելը
Հոդված 12. Անցումային դրույթներ
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ երկու տարվա ընթացքում, պետական կառավարման լիազորված մարմինները կենտրոնական ռեգիստր են փոխանցում Հայաստանի Հանրապետությունում բնակվող անձանց եւ Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչություններում եւ հյուպատոսական ծառայություններում հյուպատոսական հաշվառման կանգնած Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների` սույն օրենքով սահմանված անհատական հաշվառման տվյալները:
2. Սույն հոդվածի առաջին մասում նշված անհատական հաշվառման տվյալներն ստանալուց հետո՝ վեց ամսվա ընթացքում, կենտրոնական ռեգիստր վարող մարմինը տեղական ռեգիստրներին տրամադրում է համապատասխան տարածքում բնակվող անձանց անհատական հաշվառման տվյալները:
3. Հայաստանի Հանրապետությունում բնակվող այն անձինք, ովքեր հաշվառված չեն, պարտավոր են սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ երկու տարվա ընթացքում, հաշվառվել համապատասխան տեղական ռեգիստրներում: Հաշվառման կապակցությամբ բնակչությանը տեղեկացնելու կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
4. Հաշվառված անձանց անհատական ծածկագրերը ռեգիստր են մուտքագրվում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:
5. Բնակչության պետական ռեգիստրը գործում է 2005 թվականի հունվարի 1 -ից:
ՀՕ-419
24.09.2003 «Բնակչության պետական ռեգիստրի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին
20.05.2005 .«Բնակչության պետական ռեգիստրի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին
06.12.2007 «Բնակչության պետական ռեգիստրի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին
25.02.2010 «Բնակչության պետական ռեգիստրի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին
30.11.2011 «Բնակչության պետական ռեգիստրի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին

О ГОСУДАРСТВЕННОМ РЕГИСТРЕ НАСЕЛЕНИЯ
1. Настоящий Закон регулирует отношения, связанные с обработкой в установленном законом порядке данных персонального учета (регистрации) в Государственном регистре населения (далее – регистр), а также отношения, связанные с ведением регистра.
2. Целью настоящего Закона является реализация права жителя на свободное передвижение, выбор места жительства и учет по месту жительства.
Статья 2. Законодательство о регистре
1. Законодательство Республики Армения о регистре состоит из Конституции Республики Армения, настоящего Закона, других законов, международных договоров Республики Армения и иных правовых актов.
Статья 3. Понятие ,,регистр"
Регистр – это информационная система учета установленных законом персональных данных о населении, которая создается с целью учета по месту жительства лиц, проживающих в Республике Армения (независимо от гражданства), а также граждан Республики Армения (далее – жителей), проживающих в иностранных государствах.
Статья 4. Основные принципы создания и ведения регистра и структура регистра
1. Основными принципами создания и ведения регистра являются:
1) унификация создания и ведения;
2) доступность персональных данных учета жителя только органам (лицам), имеющим установленные законом соответствующие полномочия;
3) свободное передвижение жителя и свободный выбор им места жительства;
4) учет жителя только по одному месту постоянного проживания;
5) свобода беспрепятственного ознакомления жителем со своими данными персонального учета.
2. Регистр состоит из Центрального регистра и местных отделений Центрального регистра (далее – местный регистр).
3. Работы по созданию и ведению регистра финансируются за счет средств государственного бюджета и иных не запрещенных законодательством средств.
4. Ведение местного регистра в качестве делегированного государством полномочия осуществляют руководители соответствующих муниципалитетов.
5. Центральный регистр ведет и координирует работы по ведению местных регистров уполномоченный Правительством Республики Армения орган государственного управления.
Статья 5. Персональные данные, обрабатываемые в регистре
1. В регистре обрабатываются следующие персональные данные жителя:
1) индивидуальный код;
2) имя, фамилия, а также отчество, если представлены удостоверяющие документы;
3) статус (статус пребывания или статус беженца);
4) гражданство;
5) день, месяц, год и место рождения;
6) пол;
7) адрес постоянного места жительства (жилища) в Республике Армения;
8) реквизиты документа (вид, номер, дата выдачи, срок действия и орган, выдавший документ), удостоверяющего гражданство Республики Армения или гражданство иностранного государства и право на проживание в Республике Армения;
9) день, месяц, год и место смерти.
2. В случае изменения реквизитов, указанных в части первой настоящей статьи, выполняющие изменения государственные органы в семидневный срок официально уведомляют об этом органы, ведущие регистр. Порядок внесения изменений и дополнений в персональные данные регистра устанавливает Правительство Республики Армения.
3. Исходя из принципов настоящего Закона другие виды учета (регистрации) населения в Республике Армения запрещаются.
4. Данные персонального учета жителя, состоящего на учете, хранятся и после его смерти, правовой режим хранения которых может быть изменен в порядке, установленном Правительством Республики Армения.
Статья 6. Источники накопления в регистре персональных данных
1. Уполномоченные государственные органы соответствующих областей обязаны предоставлять органам, ведущим регистр, данные персонального учета населения:
1) о гражданах Республики Армения, рожденных в Республике Армения, а также о рожденных в Республике Армения, но не считающихся гражданами Республики Армения лицах, родители которых проживают в Республике Армения;
2) о гражданах Республики Армения, рожденных за пределами Республики Армения и лицах, получивших политическое убежище в Республике Армения;
3) о лицах, получивших гражданство Республики Армения, а также о лицах, получивших статус пребывания в Республике Армения и политическое убежище в Республике Армения;
4) о лицах, получивших статус беженца в Республике Армения.
2. Органы местного самоуправления (учреждения и организации, находящиеся в их подчинении) предоставляют данные персонального учета органу, ведущему соответствующий местный регистр, а уполномоченные органы государственного управления – органу, ведущему Центральный регистр.
Статья 7. Обязанность информирования регистра
1. Житель Республики Армения для включения в регистр обязан в порядке и сроки, установленные настоящим Законом, предоставить местному регистру адрес своего постоянного жительства (жилища). Местом постоянного жительства (жилищем) считается площадь, где житель имеет право проживать, которую он считает и заявляет в качестве своего жилища. При смене места постоянного жительства (жилища) лицо обязано в семидневный срок письменно уведомить местный регистр того муниципалитета, в котором находится его новое жилище. Житель может быть учтен только в одном жилище.
2. Гражданин Республики Армения, выезжающий на жительство за пределы территории Республики Армения на срок более шести месяцев или проживающий там более шести месяцев, обязан письменно уведомить об этом соответствующую консульскую службу или дипломатическое представительство Республики Армения, которое в семидневный срок официально информирует об этом орган, ведущий Центральный регистр.
Статья 8. Порядок взаимной передачи данных персонального учета органами, ведущими регистр
1. Орган, ведущий местный регистр, в семидневный срок после получения данных персонального учета жителя передает их в орган, ведущий Центральный регистр, а орган, ведущий Центральный регистр, – органу, ведущему местный регистр.
2. Орган, ведущий соответствующий местный регистр, в семидневный срок после получения заявления жителя об устройстве на постоянное жительство в новом жилище официально уведомляет об этом как орган, ведущий Центральный регистр, так и орган, ведущий местный регистр того муниципалитета, в котором до этого состоял на учете заявитель. В течение трех рабочих дней после официального уведомления орган, ведущий местный регистр по месту прежнего постоянного проживания, снимает данного жителя с учета и официально направляет данные его персонального учета органу, ведущему местный регистр по новому месту постоянного проживания жителя.
3. Орган, ведущий Центральный регистр, в семидневный срок после получения информации, указанной в части второй статьи 7 настоящего Закона, официально уведомляет об этом орган, ведущий местный регистр того муниципалитета, в котором до этого состоял на учете заявитель. Орган, ведущий местный регистр по прежнему месту постоянного жительства, в течение трех рабочих дней снимает с учета жителей, указанных в части второй статьи 7 настоящего Закона, сохраняя в местном регистре данные их персонального учета.
Статья 9. Порядок учета населения
Порядок учета населения и перечень необходимых для учета документов устанавливаются Правительством Республики Армения. В документах, удостоверяющих личность, адрес учета жителя не указывается.
Статья 10. Ответственность за нарушение Закона
Нарушители настоящего Закона несут ответственность в установленном законом порядке.
Статья 12. Переходные положения
1. Уполномоченные органы государственного управления в течение двух лет после вступления настоящего Закона в силу передают в Центральный регистр установленные настоящим Законом данные персонального учета лиц, проживающих в Республике Армения, и граждан Республики Армения, состоящих на консульском учете в консульских службах и дипломатических представительствах Республики Армения.
2. Орган, ведущий Центральный регистр, в течение шести месяцев после получения указанных в части первой настоящей статьи данных персонального учета, предоставляет органу, ведущему местный регистр, данные персонального учета лиц, проживающих на соответствующей территории.
3. Не состоящие на учете лица, проживающие в Республике Армения, обязаны в течение двух лет после вступления настоящего Закона в силу встать на учет в соответствующем местном регистре. Порядок информирования населения в связи с вопросом постановки на учет устанавливает Правительство Республики Армения.
4. Индивидуальные коды лиц, состоящих на учете, заносятся в регистр в порядке, установленном Правительством Республики Армения.
5. Государственный регистр населения действует с 1 января 2005 года.
ЗР-419
24.09.2003 О внесении изменения в Закон Республики Армения ,,О государственном регистре населения"
20.05.2005 О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения “О Государственном регистре населения”
06.12.2007 О внесении изменений и дополнения в Закон Республики Армения “О Государственном регистре населения”
25.02.2010 О внесении дополнения в Закон Республики Армения “О Государственном регистре населения”
30.11.2011 О внесении дополнений и изменения в Закон Республики Армения “О Государственном регистре населения”
21.06.2014 О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения “О Государственном регистре населения”