Գործում է «Երկակի նշանակության ապրանքների արտահանման, Հայաստանի Հանրապետության տարածքով դրանց տարանցիկ փոխադրման, ինչպես նաեւ երկակի նշանակության տեղեկատվության եւ մտավոր գործունեության արդյունքների փոխանցման նկատմամբ հսկողության մասին» ՀՀ օրենքը
ԵՐԿԱԿԻ ՆՇԱՆԱԿՈՒԹՅԱՆ ԱՊՐԱՆՔՆԵՐԻ ԵՎ ՏԵԽՆՈԼՈԳԻԱՆԵՐԻ ԱՐՏԱՀԱՆՄԱՆ, ԻՆՉՊԵՍ ՆԱԵՎ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՏԱՐԱԾՔՈՎ ԴՐԱՆՑ ՏԱՐԱՆՑԻԿ ՓՈԽԱԴՐՄԱՆ ՎԵՐԱՀՍԿՈՂՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 24.09.2003
Սույն օրենքը սահմանում է երկակի նշանակության ապրանքների եւ տեխնոլոգիաների արտահանման վերահսկողության բնագավառում պետական քաղաքականության իրականացման սկզբունքները, վերահսկվող ապրանքներ արտահանող սուբյեկտների իրավունքները, պարտականությունները եւ պատասխանատվությունը, ինչպես նաեւ կարգավորում է երկակի նշանակության ապրանքների եւ տեխնոլոգիաների արտահանման վերահսկողության ոլորտում Հայաստանի Հանրապետության պետական մարմինների եւ վերահսկվող ապրանքներ արտահանող սուբյեկտների միջեւ հարաբերությունները:
Հոդված 2. Սույն օրենքում օգտագործվող հասկացությունները
երկակի նշանակության ապրանքներ եւ տեխնոլոգիաներ (այսուհետ` վերահսկվող ապրանքներ)՝ հումք, նյութեր, սարքավորումներ, գիտատեխնիկական տեղեկատվություն, ծառայություններ, մտավոր սեփականության օբյեկտներ, որոնք կիրառելի են քաղաքացիական նպատակների համար ու իրենց բնույթին եւ հատկություններին համապատասխան կարող են օգտագործվել զանգվածային ոչնչացման զենքի եւ դրա փոխադրման միջոցների ստեղծման համար.
զանգվածային ոչնչացման զենք՝ միջուկային, քիմիական եւ բակտերիոլոգիական (կենսաբանական) զենք.
փոխադրման միջոցներ՝ հրթիռներ եւ հեռակառավարվող (առանց օդաչուի) թռչող սարքեր, որոնք կարող են փոխադրել զանգվածային ոչնչացման զենք.
արտահանում ՝ վերահսկվող ապրանքների դուրսհանումը Հայաստանի Հանրապետության մաքսային տարածքից՝ մշտական կամ ժամանակավոր տեղակայման, օգտագործման նպատակով, բացառությամբ Հայաստանի Հանրապետության մաքսային տարածք հետադարձ արտահանման պարտավորությամբ ներմուծվող վերահսկվող ապրանքների՝ նույն արտահանող երկիր արտահանման.
արտահանման վերահսկողություն ՝ սույն օրենքով սահմանված վերահսկվող ապրանքների արտահանման եւ տարանցիկ փոխադրման առումով միջոցառումների ամբողջություն, որի նպատակն այդ արտահանման կարգի խախտումները հայտնաբերելը, կանխելը եւ խափանելն է.
արտահանման վերահսկողության ներկազմակերպական ծրագիր ՝ կազմակերպչական, վարչական, տեղեկատվական եւ այլ բնույթի միջոցառումներ, որոնք իրականացնում են առեւտրային կազմակերպություններն արտահանման վերահսկողության կանոնները պահպանելու նպատակով.
վերահսկվող ապրանքներ արտահանող սուբյեկտներ (այսուհետ՝ արտահանող սուբյեկտ)՝ իրավաբանական եւ ֆիզիկական անձինք, կազմակերպություններ, որոնք իրականացնում են վերահսկվող ապրանքների արտահանում.
վերջնական օգտագործող՝ օտարերկրյա կազմակերպություն, իրավաբանական եւ ֆիզիկական անձ, որը Հայաստանի Հանրապետությունից արտահանվող կամ Հայաստանի Հանրապետության տարածքով տարանցիկ փոխադրվող վերահսկվող ապրանքի իրական օգտագործողն է.
արտահանման վերահսկողության միջազգային ռեժիմներ ՝ զանգվածային ոչնչացման զենքի եւ դրա փոխադրման միջոցների, ինչպես նաեւ դրա ստեղծման համար անհրաժեշտ նյութերի, սարքավորումների, տեխնոլոգիաների եւ երկակի նշանակության ապրանքների վերահսկողության եւ չտարածման նպատակով ընդհանուր քաղաքականություն իրականացնող պետությունների միավորումներ:
Հոդված 3. Արտահանման վերահսկողության մասին Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությունը
Արտահանման վերահսկողության մասին Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությունը բաղկացած է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունից, սույն օրենքից եւ իրավական այլ ակտերից:
Եթե Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով սահմանված են այլ նորմեր, քան սույն օրենքում, ապա կիրառվում են միջազգային պայմանագրերի նորմերը:
Հոդված 4. Արտահանման վերահսկողության ոլորտում պետական քաղաքականության սկզբունքները
Արտահանման վերահսկողության ոլորտում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքականությունը նրա ներքին եւ արտաքին քաղաքականության բաղկացուցիչ մասն է եւ իրականացվում է բացառապես պետության անվտանգության, նրա քաղաքական եւ ռազմական շահերն ապահովելու նպատակով:
Արտահանման վերահսկողության ոլորտում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքականության իրականացման հիմնական սկզբունքներն են`
1) զանգվածային ոչնչացման զենքի, դրա փոխադրման միջոցների չտարածման, ինչպես նաեւ վերահսկվող ապրանքների արտահանման բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պարտավորությունների բարեխիղճ կատարումը.
2) վերահսկվող ապրանքների արտահանման թույլատվական մեխանիզմի, տարանցիկ փոխադրման դեպքում՝ ծանուցման կիրառումը.
3) արտահանման վերահսկողության վերաբերյալ հարցերում օրինականության, հրապարակայնության եւ տեղեկատվության մատչելիության ապահովումը.
4) Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության շահերի առաջնայնությունը.
5) արտահանման վերահսկողության իրականացումը միայն այն չափով, որն անհրաժեշտ է դրա նպատակներին հասնելու համար.
6) միջազգային նորմերին եւ պրակտիկային արտահանման վերահսկողության մեթոդների եւ ընթացակարգերի համապատասխանեցումը եւ ներդաշնակեցումը.
7) օտարերկրյա պետությունների եւ միջազգային կազմակերպությունների հետ զանգվածային ոչնչացման զենքի, դրա փոխադրման միջոցների չտարածման, ինչպես նաեւ վերահսկվող ապրանքների արտահանման բնագավառում համագործակցությունը:
Հոդված 5. Արտահանման վերահսկողության նպատակները
Արտահանման վերահսկողության նպատակներն են`
1) Հայաստանի Հանրապետության շահերի պաշտպանությունը.
2) զանգվածային ոչնչացման զենքի, դրա փոխադրման միջոցների չտարածման, ինչպես նաեւ վերահսկվող ապրանքների արտահանման բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով ստանձնած պարտավորությունների կատարումը.
3) միջազգային տնտեսության մեջ Հայաստանի Հանրապետության տնտեսության ինտեգրման համար նպաստավոր պայմանների ստեղծումը:
Հոդված 6. Վերահսկվող ապրանքների ցանկերը (ցուցակները)
Վերահսկվող ապրանքների ցանկերը (ցուցակները) հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
ԱՐՏԱՀԱՆՄԱՆ ՎԵՐԱՀՍԿՈՂՈՒԹՅԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՄԱՆ ԻՐԱՎԱԿԱՆ ՀԻՄՔԵՐԸ
Հոդված 7. Արտահանման վերահսկողության հանձնաժողովը
1. Արտահանման վերահսկողության բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության պետական մարմինների գործունեության եւ արդյունավետ համագործակցության ապահովման, ինչպես նաեւ արտահանման վերահսկողության ուղղությամբ աշխատանքների կազմակերպչական-մեթոդական ղեկավարումն իրականացնելու նպատակով ստեղծվում է արտահանման վերահսկողության հանձնաժողով (այսուհետ՝ Հանձնաժողով):
2. Հանձնաժողովի գործառույթներն են՝
1) Հայաստանի Հանրապետությունում արտահանման վերահսկողության զարգացման եւ կատարելագործման ուղղությամբ միջոցառումների մշակումը.
2) վերահսկվող ապրանքների ցուցակների մշակման աշխատանքների իրականացումը.
3) վերահսկվող ապրանքների արտահանման թույլտվության տրամադրումը կամ մերժումը.
4) մասնակցությունը արտահանման վերահսկողության ոլորտում միջազգային համագործակցության հարցերի քննարկմանը.
5) արտահանման վերահսկողության ոլորտում գործառույթներ իրականացնող Հայաստանի Հանրապետության պետական մարմինների տարաձայնությունների քննարկումը.
6) Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով արտահանող սուբյեկտների հաշվառման իրականացումը.
7) արտահանող սուբյեկտներին արտահանման վերահսկողության վերաբերյալ օրենսդրության եւ արտահանման վերահսկողության միջազգային ռեժիմների վերաբերյալ խորհրդատվության տրամադրումը.
8) վերահսկվող ապրանքների տարանցիկ փոխադրման վերաբերյալ արտահանող սուբյեկտի ծանուցումների ընդունումը եւ գրանցումը, արտահանման վերահսկողության գործընթացի մասնակից իրավասու մարմիններին տեղեկատվության տրամադրման կազմակերպումը:
3. Հանձնաժողովի անհատական կազմը եւ կանոնակարգը հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Հոդված 8. Արտահանման վերահսկողության նպատակների համար պետական մարմինների՝ տեղեկատվություն ստանալը
1. Արտահանման վերահսկողության բնագավառում գործառույթներ իրականացնող Հայաստանի Հանրապետության պետական մարմինները, Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը համապատասխան, իրավունք ունեն վերահսկվող ապրանքներ արտահանող սուբյեկտներից պահանջել եւ ստանալ փաստաթղթեր, տեղեկություններ, գրավոր եւ բանավոր բացատրություններ, որոնք անհրաժեշտ են արտահանման վերահսկողության նպատակների համար:
2. Արտահանող սուբյեկտները պատասխանատվություն են կրում արտահանման վերահսկողության ոլորտում համապատասխան գործառույթներ իրականացնող պետական մարմիններին արտահանման վերահսկողության նպատակներով ներկայացվող տեղեկատվության հավաստիության համար:
3. Արտահանող սուբյեկտների կողմից արտահանման վերահսկողության ոլորտում համապատասխան գործառույթներ իրականացնող պետական մարմիններին տրամադրվող տեղեկատվությունն օգտագործվում է բացառապես արտահանման վերահսկողության նպատակներով:
4. Պետական կամ օրենքով պահպանվող այլ գաղտնի տեղեկատվությունը չի կարող հրապարակվել եւ (կամ) օգտագործվել վերոհիշյալ մարմինների պաշտոնատար անձանց կողմից անձնական նպատակներով, տրամադրվել երրորդ անձանց, բացառությամբ օրենքով նախատեսված դեպքերի:
Հոդված 9. Կազմակերպությունների արտահանման վերահսկողության ներկազմակերպական ծրագիրը
1. Արտահանման վերահսկողության ներկազմակերպական ծրագրերի ստեղծումը պարտադիր է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանունակության եւ անվտանգության պահպանման բնագավառում պետական կարիքների բավարարման նպատակով գիտական եւ (կամ) արտադրական գործունեություն իրականացնող կամ վերահսկվող ապրանքների հետ կապված մշտապես արտաքին տնտեսական գործարքներ իրականացնող առեւտրային կազմակերպությունների համար:
2. Հանձնաժողովն աջակցում է առեւտրային կազմակերպություններում արտահանման վերահսկողության ներկազմակերպական ծրագրերի ստեղծմանը եւ տրամադրում է անհրաժեշտ տեղեկատվական-մեթոդական աջակցություն:
ՎԵՐԱՀՍԿՎՈՂ ԱՊՐԱՆՔՆԵՐԻ ԱՐՏԱՀԱՆՄԱՆԸ ՆԵՐԿԱՅԱՑՎՈՂ ՊԱՀԱՆՋՆԵՐԸ
Հոդված 10. Վերահսկվող ապրանքների արտահանմանը ներկայացվող պահանջները
1. Վերահսկվող ապրանքների արտահանումն իրականացվում է միայն վերջնական օգտագործողի գրավոր պարտավորության առկայության դեպքում, որի համաձայն՝ նշված ապրանքները չպետք է օգտագործվեն զանգվածային ոչնչացման զենքի կամ դրա փոխադրման միջոցների ստեղծման նպատակով եւ վերաարտահանվեն կամ երրորդ կողմին փոխանցվեն առանց Հանձնաժողովի թույլտվության:
2. Հանձնաժողովն իրավունք ունի անհրաժեշտության դեպքում լրացուցիչ պահանջել օտարերկրյա պետության համապատասխան իրավասու մարմնի գրավոր հավաստումը՝ վերահսկվող ապրանքը զանգվածային ոչնչացման զենքի կամ դրա փոխադրման միջոցների ստեղծման նպատակով չօգտագործելու վերաբերյալ, ինչպես նաեւ ունի վերահսկվող ապրանքների օգտագործման վերաբերյալ ստանձնած պարտավորությունների կատարման ստուգման իրավունք:
Հոդված 11. Վերահսկվող ապրանքների արտահանման եւ տարանցիկ փոխադրման արգելքները եւ սահմանափակումները
Վերահսկվող ապրանքների արտահանումը եւ տարանցիկ փոխադրումը կարող է իրականացվել ցանկացած պետություն, բացառությամբ այն պետությունների, ուր այդպիսի արտահանումն արգելված է կամ սահմանափակված է Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պարտավորություններին համապատասխան:
Հոդված 12. Վերահսկվող ապրանքների արտահանման թույլտվությունը
1. Վերահսկվող ապրանքների արտահանումը Հայաստանի Հանրապետությունից իրականացվում է Հանձնաժողովի տված թույլտվության հիման վրա:
2. Թույլտվության տրամադրման համար գանձվում է պետական տուրք` օրենքով սահմանված կարգով եւ չափով:
Հոդված 13. Վերահսկվող ապրանքների արտահանման թույլտվություն ստանալը
1. Վերահսկվող ապրանքների արտահանման թույլտվություն ստանալու համար արտահանող սուբյեկտը Հանձնաժողով է ներկայացնում հետեւյալ փաստաթղթերը.
1) դիմում, որտեղ իրավաբանական անձի համար նշվում է իրավաբանական անձի անվանումը, կազմակերպական-իրավական ձեւը, գտնվելու եւ գործունեության իրականացման վայրերը, անհատ ձեռնարկատիրոջ կամ ֆիզիկական անձի համար՝ անունը, ազգանունը, բնակության եւ գործունեության իրականացման վայրերը.
2) վերահսկվող ապրանքների արտահանմանն առնչվող փաստաթղթերը.
3) սույն օրենքի 10-րդ հոդվածում նախատեսված փաստաթուղթը (փաստաթղթերը).
4) վերահսկվող ապրանքների՝ սույն օրենքի 6-րդ հոդվածում նշված ցանկին (ցուցակին) պատկանելու վերաբերյալ սույն օրենքի 15-րդ հոդվածում սահմանված կարգով իրականացված մասնագիտական փորձաքննությամբ տրված փորձագիտական եզրակացությունը.
5) արտադրողի անվանումը:
2. Վերահսկվող ապրանքների ժամանակավոր արտահանումը, մասնավորապես սեփական կարիքները հոգալու համար կամ ցուցահանդեսներում ցուցադրելու նպատակով, թույլատրում է Հանձնաժողովը, պայմանով, որ դրանք կմնան այդ ապրանքներն արտահանողի անմիջական հսկողության ներքո եւ Հայաստանի Հանրապետություն կվերադարձվեն սահմանված ժամկետներում:
3. Վերահսկվող ապրանքների արտահանման թույլտվություն տալու կամ արտահանման թույլտվությունը մերժելու որոշումն ընդունվում է դիմումը Հանձնաժողով ներկայացնելու պահից սկսած 45 օրվա ընթացքում:
Որոշման ընդունման մասին արտահանող սուբյեկտին հայտնվում է գրավոր` որոշման կայացման պահից 5 օրվա ընթացքում: Թույլտվությունը մերժելու դեպքում գրավոր պատասխանում նշվում են մերժման պատճառները:
Հոդված 14. Թույլտվության մերժումը կամ գործողության դադարումը
1. Թույլտվության մերժման հիմքերն են՝
1) արտահանող սուբյեկտի ներկայացրած փաստաթղթերի ակնհայտ կեղծ կամ խեղաթյուրված լինելը.
2) սույն օրենքի 11-րդ հոդվածով նախատեսված վերահսկվող ապրանքների արտահանման արգելքների եւ սահմանափակումների առկայությունը.
3) վերահսկվող ապրանքների արտահանման հետեւանքով Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգությանը վնաս հասցնելու կամ դրա սպառնալիքի առկայությունը.
4) Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պարտավորություններին հակասելը.
5) նախկինում արտահանող սուբյեկտի կողմից թույլ տրված արտահանման վերահսկողության կանխամտածված խախտումների առկայությունը:
2. Հանձնաժողովի տված թույլտվության գործողությունը կարող է դադարել՝
1) արտահանող սուբյեկտի դիմումի հիման վրա.
2) արտահանող սուբյեկտի լուծարման դեպքում.
3) եթե թույլտվությունը տրամադրվել է կեղծ կամ խեղաթյուրված փաստաթղթերի հիման վրա.
4) սույն հոդվածի 1-ին մասի 2-4-րդ կետերով նախատեսված հիմքերի ի հայտ գալու դեպքում.
5) արտահանող սուբյեկտի կողմից արտահանման վերահսկողության բնագավառը կարգավորող իրավական ակտերի խախտման դեպքում:
Հոդված 15. Վերահսկվող ապրանքների մասնագիտական փորձաքննությունը
1. Արտահանող սուբյեկտը վերահսկվող ապրանքների արտահանման նպատակով պարտավոր է սույն օրենքի 6-րդ հոդվածում նախատեսված ցանկերում (ցուցակներում) նշված վերահսկվող ապրանքների հետ նույնականացման համար կազմակերպել այդ ապրանքների մասնագիտական փորձաքննությունը:
2. Վերահսկվող ապրանքների մասնագիտական փորձաքննությունն իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով: Կատարված մասնագիտական փորձաքննության (նույնականացման) հավաստի եւ հիմնավորված լինելու ամբողջ պատասխանատվությունը կրում է մասնագիտական փորձաքննություն իրականացնողը:
ՎԵՐԱՀՍԿՎՈՂ ԱՊՐԱՆՔՆԵՐԻ՝ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՏԱՐԱԾՔՈՎ ՏԱՐԱՆՑԻԿ ՓՈԽԱԴՐՄԱՆ ԿԱՐԳԸ
Հոդված 16. Վերահսկվող ապրանքների՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքով տարանցիկ փոխադրման մասին ծանուցումը
1. Վերահսկվող ապրանքների՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքով տարանցիկ փոխադրումն իրականացվում է տարանցիկ փոխադրման մասին նախնական ծանուցման հիման վրա: Ծանուցումը Հանձնաժողով է ներկայացվում վերահսկվող ապրանքների՝ Հայաստանի Հանրապետության մաքսային սահմանը հատելու նախատեսված ժամկետից առնվազն հինգ օր առաջ: Տարանցիկ փոխադրման մասին ծանուցումը պետք է պարունակի հետեւյալ տեղեկությունները.
1) փոխադրման ենթակա վերահսկվող ապրանքների անվանացանկը.
2) փոխադրման միջոցը.
3) արտահանողի, փոխադրողի եւ ներմուծողի անվանումը (անունը).
4) երթուղին.
5) տարանցիկ փոխադրման նախատեսվող ժամկետը:
Ծանուցմանը կցվում է արտահանող պետության վերահսկվող ապրանքների արտահանման համապատասխան թույլտվության (լիցենզիայի) պատճենը:
2. Տարանցիկ փոխադրման մասին ծանուցումները գրանցվում են Հանձնաժողովի համապատասխան գրանցամատյանում:
3. Հանձնաժողովը վերահսկվող ապրանքները Հայաստանի Հանրապետության մաքսային սահմանը հատելու օրվանից առնվազն մեկ օր առաջ տեղյակ է պահում շահագրգիռ պետական մարմիններին՝ կցելով սույն հոդվածի 1-ին մասում նշված տեղեկությունները:
ԱՐՏԱՀԱՆՄԱՆ ՎԵՐԱՀՍԿՈՂՈՒԹՅԱՆ ՈԼՈՐՏՈՒՄ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆԸ
Հոդված 17. Արտահանման վերահսկողության ոլորտում Հայաստանի Հանրապետության միջազգային համագործակցությունը
1. Արտահանման վերահսկողության ոլորտում Հայաստանի Հանրապետության միջազգային համագործակցությունն ուղղված է`
1) օտարերկրյա պետությունների հետ համագործակցությանը՝ զանգվածային ոչնչացման զենքի, դրա փոխադրման միջոցների, ինչպես նաեւ դրանց ստեղծման տեխնոլոգիաների տարածման կանխարգելման համար.
2) միջազգային հարաբերությունների կայուն եւ անվտանգ համակարգի ձեւավորմանը նպաստելուն.
3) Հայաստանի Հանրապետության տնտեսության՝ համաշխարհային տնտեսության մեջ հավասար եւ փոխշահավետ հիմունքներով ներգրավման համար բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը.
4) ապրանքների, տեղեկատվության, աշխատանքների, ծառայությունների, մտավոր սեփականության արդյունքների միջազգային փոխանակման բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության մասնակցության ակտիվացմանը.
5) արտահանման վերահսկողության միջազգային եւ ներպետական մեխանիզմների կատարելագործմանը, արտահանման վերահսկողության բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության խախտման դեպքերի բացահայտմանը:
2. Արտահանման վերահսկողության ոլորտում Հայաստանի Հանրապետության միջազգային համագործակցությունն իրականացվում է արտահանման վերահսկողության միջազգային ռեժիմների սկզբունքներին համապատասխան եւ միջազգային համաժողովներում Հայաստանի Հանրապետության մասնակցության, օտարերկրյա պետությունների եւ միջազգային կազմակերպությունների հետ բանակցությունների եւ խորհրդատվությունների անցկացման միջոցով, տեղեկատվության փոխանակմամբ, ինչպես նաեւ երկկողմ եւ բազմակողմ հիմունքներով համատեղ ծրագրերի եւ այլ միջոցառումների անցկացմամբ:
3. Հայաստանի Հանրապետության պետական մարմինները, իրենց իրավասության սահմաններում, համագործակցում են օտարերկրյա պետությունների համապատասխան մարմինների եւ կազմակերպությունների, միջազգային կազմակերպությունների հետ:
4. Արտահանման վերահսկողության ներպետական գործընթացներին օժանդակելու նպատակով Հայաստանի Հանրապետությունը խրախուսում է արտահանման վերահսկողության ոլորտի հասարակական միավորումների եւ օտարերկրյա պետությունների կամ միջազգային կազմակերպությունների միջեւ կապերի հաստատումը:
ԱՐՏԱՀԱՆՄԱՆ ՎԵՐԱՀՍԿՈՂՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՍԴՐՈՒԹՅԱՆ ԽԱԽՏՄԱՆ ՀԱՄԱՐ ՊԱՏԱՍԽԱՆԱՏՎՈՒԹՅՈՒՆԸ
Հոդված 18. Արտահանման վերահսկողության մասին Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության խախտման ամար պատասխանատվությունը
Արտահանման վերահսկողության մասին Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության խախտման համար իրավաբանական եւ ֆիզիկական անձինք պատասխանատվություն են կրում օրենքով սահմանված կարգով:

О КОНТРОЛЕ ЗА ВЫВОЗОМ ТОВАРОВ И ТЕХНОЛОГИЙ ДВОЙНОГО НАЗНАЧЕНИЯ, А ТАКЖЕ ЗА ИХ ТРАНЗИТОМ ПО ТЕРРИТОРИИ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
ГЛАВА 2. ПРАВОВЫЕ ОСНОВЫ ОРГАНИЗАЦИИ ЭКСПОРТНОГО КОНТРОЛЯ
ГЛАВА 3. ТРЕБОВАНИЯ, ПРЕДЪЯВЛЯЕМЫЕ К ВЫВОЗУ КОНТРОЛИРУЕМЫХ ТОВАРОВ
ГЛАВА 4. ПОРЯДОК ТРАНЗИТА КОНТРОЛИРУЕМЫХ ТОВАРОВ ПО ТЕРРИТОРИИ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
ГЛАВА 6. ОТВЕТСТВЕННОСТЬ ЗА НАРУШЕНИЕ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ОБ ЭКСПОРТНОМ КОНТРОЛЕ
Настоящий Закон устанавливает принципы осуществления государственной политики в области контроля за вывозом товаров и технологий двойного назначения, права, обязанности и ответственность субъектов-экспортеров контролируемых товаров, а также регулирует отношения между государственными органами Республики Армения и субъектами-экспортерами контролируемых товаров в сфере контроля за вывозом товаров и технологий двойного назначения.
Статья 2. Понятия, используемые в настоящем Законе
Основные понятия, используемые в настоящем Законе, имеют следующие значения:
товары и технологии двойного назначения (далее – контролируемые товары) – сырье, материалы, оборудование, научно-техническая информация, услуги, объекты интеллекутальной собственности, которые применимы для гражданских целей и в силу своих характера и свойств могут быть использованы для создания оружия массового уничтожения и средств его доставки;
оружие массового уничтожения - ядерное, химическое и бактериологическое (биологическое) оружие;
средства доставки – ракеты и летательные аппараты с дистанционным управлением (без пилота), которые могут доставлять оружие массового уничтожения;
экспорт – вывоз с территории Республики Армения контролируемых товаров для целей их постоянного или временного размещения, использования, за исключением вывоза ввозимых на таможенную территорию Республики Армения контролируемых товаров с обязательством по реэкспорту в ту же экспортирующую страну;
экспортный контроль - комплекс мероприятий в связи с вывозом и транзитом установленных настоящим Законом контролируемых товаров, целью которого является выявление, предупреждение и пресечение нарушений порядка такого вывоза;
внутриорганизационная программа экспортного контроля – организационные, административные, информационные и иные мероприятия, осуществляемые коммерческими организациями в целях соблюдения правил экспортного контроля;
субъекты-экспортеры контролируемых товаров (далее – субъекты-экспортеры) - юридические и физические лица, организации, осуществляющие вывоз контролируемых товаров;
конечный пользователь – иностранная организация, юридическое и физическое лицо, являющиеся реальными пользователями вывозимых из Республики Армения или перемещаемых транзитом по территории Республики Армения контролируемых товаров;
международные режимы экспортного контроля – объединения государств, осуществляющих единую политику в целях контроля за оружием массового уничтожения и средств его доставки, а также за необходимыми для его создания материалами, оборудованием, технологиями и товарами двойного назначения и их нераспространением.
Статья 3. Законодательство Республики Армения об экспортном контроле
Законодательство Республики Армения об экспортном контроле состоит из Конституции Республики Армения, настоящего Закона и иных правовых актов.
Если международными договорами Республики Армения установлены иные нормы чем те, которые установлены настоящим Законом, то применяются нормы международных договоров.
Статья 4. Принципы государственной политики в сфере экспортного контроля
Политика Республики Армения в сфере экспортного контроля является составной частью ее внутренней и внешней политики и осуществляется исключительно в целях обеспечения безопасности государства, его политических и военных интересов.
Основными принципами осуществления политики Республики Армения в сфере экспортного контроля являются:
1) добросовестное выполнение международных договоров Республики Армения в области нераспространения оружия массового уничтожения, средств его доставки, а также вывоза контролируемых товаров;
2) применение разрешительного механизма при вывозе контролируемых товаров, в случае транзита – уведомления;
3) обеспечение законности, гласности и доступности информации в вопросах, касающихся экспортного контроля;
4) приоритет интересов безопасности Республики Армения;
5) осуществление экспортного контроля только в той мере, в какой это необходимо для достижения его целей;
6) приведение в соответствие и гармонизация с международными нормами и международной практикой методов и норм экспортного контроля;
7) сотрудничество с иностранными государствами и международными организациями в области нераспространения оружия массового уничтожения, средств его доставки, а также вывоза контролируемых товаров.
Статья 5. Цели экспортного контроля
Целями экспортного контроля являются:
1) защита интересов Республики Армения;
2) выполнение принятых международными договорами Республики Армения обязательств в области нераспространения оружия массового уничтожения, средств его доставки, а также вывоза контролируемых товаров;
3) создание благоприятных условий для интеграции экономики Республики Армения в международную экономику.
Статья 6. Перечни (списки) контролируемых товаров
Перечни (списки) контролируемых товаров утверждаются Правительством Республики Армения.
ПРАВОВЫЕ ОСНОВЫ ОРГАНИЗАЦИИ ЭКСПОРТНОГО КОНТРОЛЯ
Статья 7. Комиссия по экспортному контролю
1. В целях обеспечения деятельности и эффективного сотрудничества государственных органов Республики Армения в области экспортного контроля, а также осуществления организационно-методического руководства работами по экспортному контролю создается Комиссия по экспортному контролю (далее - Комиссия).
2. Функциями Комиссии являются:
1) разработка мероприятий по развитию и усовершенствованию экспортного контроля в Республике Армения;
2) осуществление работ по разработке списков контролируемых товаров;
3) предоставление или отказ в предоставлении разрешения на вывоз контролируемых товаров;
4) участие в рассмотрении вопросов международного сотрудничества в сфере экспортного контроля;
5) рассмотрение разногласий государственных органов Республики Армения, осуществляющих функции в сфере экспортного контроля;
6) осуществление учета субъектов-экспортеров в порядке, установленном Правительством Республики Армения;
7) предоставление субъектам-экспортерам консультаций по законодательству об экспортном контроле и международному режиму экспортного контроля;
8) прием и регистрация уведомлений субъекта-экспортера о транзите контролируемых товаров, организация предоставления информации компетентным органам–участникам процесса экспортного контроля.
3. Персональный состав и регламент Комиссии утверждаются Правительством Республики Армения.
Статья 8. Получение государствеными органами информации для целей экспортного контроля
1. Государственные органы Республики Армения, осуществляющие функции в области экспортного контроля, в соответствии с законодательством Республики Армения вправе требовать и получать от субъектов-экспортеров контролируемых товаров документы, сведения, письменные и устные объяснения, необходимые для целей экспортного контроля.
2. Субъекты-экспортеры несут ответственность за достоверность информации, представляемой в целях экспортного контроля государственным органам, осуществляющим соответствующие функции в сфере экспортного контроля.
3. Информация, предоставляемая субъектами-экспортерами государственным органам, осуществляющим соответствующие функции в сфере экспортного контроля, используется исключительно для целей экспортного контроля.
4. Государственная или иная охраняемая законом конфиденциальная информация не может разглашаться и (или) использоваться должностными лицами вышеуказанных органов в личных целях, передаваться третьим лицам, за исключением предусмотренных законом случаев.
Статья 9. Внутриорганизационная программа экспортного контроля организаций
1. Создание внутриорганизационных программ экспортного контроля является обязательным для коммерческих организаций, осуществляющих научную и (или) производственную деятельность либо постоянно заключающих связанные с контролируемыми товарами внешнеэкономические сделки в целях удовлетворения государственных нужд в области обороноспособности и защиты безопасности Республики Армения.
2. Комиссия содействует созданию внутриорганизационных программ экспортного контроля в коммерческих организациях и предоставляет необходимую информационно-методическую помощь.
ТРЕБОВАНИЯ, ПРЕДЪЯВЛЯЕМЫЕ К ВЫВОЗУ КОНТРОЛИРУЕМЫХ ТОВАРОВ
Статья 10. Требования, предъявляемые к вывозу контролируемых товаров
1. Вывоз контролируемых товаров осуществляется только при наличии письменного обязательства конечного пользователя, согласно которому указанные товары не должны быть использованы для создания оружия массового уничтожения или средств его доставки и реэкспортированы или переданы третьей стороне без разрешения Комиссии.
2. При необходимости Комиссия вправе дополнительно затребовать письменное заверение соответствующего компетентного органа иностранного государства о неиспользовании контролируемого товара для создания оружия массового уничтожения или средств его доставки, а также вправе проверять выполнение принятых обязательств по использованию контролируемых товаров.
Статья 11. Запреты и ограничения на вывоз и транзит контролируемых товаров
Вывоз контролируемых товаров может осуществляться в любое государство и транзит этих товаров может осуществляться через любое государство, за исключением государств, куда такой вывоз запрещен или ограничен в соответствии с международными обязательствами Республики Армения.
Статья 12. Разрешение на вывоз контролируемых товаров
1. Вывоз из Республики Армения контролируемых товаров осуществляется на основании выданного Комиссией разрешения.
2. За предоставление разрешения взимается государственная пошлина в порядке и размере, установленных законом.
Статья 13. Получение разрешения на вывоз контролируемых товаров
1. Для получения разрешения на вывоз контролируемых товаров субъект-экспортер представляет в Комиссию следующие документы:
1) заявление, в котором указываются: для юридического лица – наименование юридического лица, организационно-правовая форма, место нахождения и место осуществления деятельности; для индивидуального предпринимателя или физического лица – имя, фамилия, место жительства и место осуществления деятельности;
2) документы, имеющие отношение к вывозу контролируемых товаров;
3) документ (документы), предусмотренный статьей 10 настоящего Закона;
4) экспертное заключение о принадлежности контролируемых товаров к указанному в статье 6 настоящего Закона перечню (списку), выданное по проведении в установленном статьей 15 настоящего Закона порядке специальной экспертизы;
5) наименование производителя.
2. Временный вывоз контролируемых товаров, в частности для удовлетворения собственных потребностей или в целях экспозиции на выставках, разрешает Комиссия с условием, что они будут находиться под непосредственным контролем этого экспортера товаров и будут возвращены в Республику Армения в установленные сроки.
3. Решение о выдаче разрешения или об отказе в выдаче разрешения на вывоз контролируемых товаров принимается в течение 45 дней, начиная с момента подачи заявления в Комиссию.
Субъект-экспортер письменно уведомляется о принятии решения в течение 5 дней с момента вынесения решения. В случае отказа в выдаче разрешения в письменном ответе указываются причины отказа.
Статья 14. Отказ в выдаче разрешения или прекращение действия разрешения
1. Основаниями отказа в выдаче разрешения являются:
1) явная подложность или искаженность представленных субъектом -экспортером документов;
2) наличие предусмотренных статьей 11 настоящего Закона запретов и ограничений на вывоз контролируемых товаров;
3) причинение вреда или наличие угрозы его причинения национальной безопасности Республики Армения вследствие вывоза контролируемых товаров;
4) противоречие международным обязательствам Республики Армения;
5) наличие умышленных нарушений экспортного контроля, ранее допущенных субъектом-экспортером.
2. Действие выданного Комиссией разрешения может быть прекращено:
1) на основании заявления субъекта-экспортера;
2) при ликвидации субъекта-экспортера;
3) если разрешение выдано на основании подложных или искаженных документов;
4) в случае возникновения оснований, предусмотренных пунктами 2-4 части 1 настоящей статьи;
5) в случае нарушения субъектом-экспортером правовых актов, регулирующих сферу экспортного контроля.
Статья 15. Специальная экспертиза контролируемых товаров
1. Субъект-экспортер в целях вывоза контролируемых товаров обязан организовать специальную экспертизу этих товаров для их идентификации с контролируемыми товарами, указанными в предусмотренных статьей 6 настоящего Закона перечнях (списках).
2. Специальная экспертиза контролируемых товаров проводится в порядке, установленном Правительством Республики Армения. Всю ответственность за достоверность и обоснованность проведенной специальной экспертизы (идентификации) несет лицо, проводящее специальную экспертизу.
ПОРЯДОК ТРАНЗИТА КОНТРОЛИРУЕМЫХ ТОВАРОВ ПО ТЕРРИТОРИИ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 16. Уведомление о транзите контролируемых товаров по территории Республики Армения
1. Транзит контролируемых товаров по территории Республики Армения осуществляется на основании предварительного уведомления о транзите. Уведомление представляется в Комиссию не менее чем за пять дней до предусмотренного срока прохождения контролируемых товаров через таможенную границу Республики Армения. Уведомление о транзите должно содержать следующие сведения:
1) номенклатуру контролируемых товаров, подлежащих перемещению;
2) о средстве перемещения;
3) наименование (имя) экспортера, перевозчика и импортера;
4) маршрут;
5) предусмотренный срок транзита.
К уведомлению прилагается копия соответствующего разрешения (лицензии) государства-экспортера на вывоз контролируемых товаров.
2. Уведомления о транзите регистрируются в соответствующем регистрационном журнале Комиссии.
3. Комиссия не менее чем за день до прохождения контролируемых товаров через таможенную границу Республики Армения извещает об этом заинтересованные государственные органы с приобщением сведений, указанных в части 1 настоящей статьи.
МЕЖДУНАРОДНОЕ СОТРУДНИЧЕСТВО РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ В СФЕРЕ ЭКСПОРТНОГО КОНТРОЛЯ
Статья 17. Международное сотрудничество Республики Армения в сфере экспортного контроля
1. Международное сотрудничество Республики Армения в сфере экспортного контроля направлено на:
1) сотрудничество с иностранными государствами в целях предупреждения распространения оружия массового уничтожения, средств его доставки, а также технологий их создания;
2) содействие формированию стабильной и безопасной системы международных отношений;
3) создание благоприятных условий для вовлечения экономики Республики Армения в мировую экономику на основе равенства и взаимной выгоды;
4) активизацию участия Республики Армения в области международного обмена товарами, информацией, работами, услугами, результатами интеллектуальной собственности;
5) усовершенствование международных и внутригосударственных механизмов экспортного контроля, выявление случаев нарушения законодательства Республики Армения в области экспортного контроля.
2. Международное сотрудничество Республики Армения в сфере экспортного контроля осуществляется в соответствии с принципами международных режимов экспортного контроля и посредством участия Республики Армения в международных форумах, проведения переговоров и консультаций с иностранными государствами и международными организациями, обмена информацией, а также осуществления совместных программ и иных мероприятий на двухсторонней и многосторонней основах.
3. Государственные органы Республики Армения сотрудничают в пределах своей компетенции с соответствующими органами и организациями иностранных государств, международными организациями.
4. В целях содействия внутригосударственным процессам экспортного контроля Республика Армения поощряет установление связей между общественными объединениями и иностранными государствами или международными организациями в сфере экспортного контроля.
ОТВЕТСТВЕННОСТЬ ЗА НАРУШЕНИЕ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ОБ ЭКСПОРТНОМ КОНТРОЛЕ
Статья 18. Ответственность за нарушение законодательства Республики Армения об экспортном контроле
За нарушение законодательства Республики Армения об экспортном контроле юридические и физические лица несут ответственность в установленном законом порядке.