Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքի (28 հուլիսի 1998 թվականի, ՀՕ-239, այսուհետ՝ օրենսգիրք) 249-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 249. Գրավ դրված գույքի վրա բռնագանձում տարածելու կարգը
1. Առանց դատարան դիմելու՝ գրավ դրված գույքի իրացման գումարի հաշվին գրավառուի պահանջները բավարարել, ինչպես նաեւ գրավ դրված գույքը հիմնական պարտավորության համապատասխան չափի դիմաց գրավառուին կամ գրավառուի նշած երրորդ անձին ի սեփականություն հանձնել թույլատրվում է, եթե՝
1) առկա է գրավառուի եւ գրավատուի միջեւ կնքված ու նոտարական կարգով վավերացված համաձայնությունը, պայմանով, որ գրավի պայմանագիր կնքելու համար չի պահանջվել երրորդ անձի համաձայնություն կամ թույլտվություն, կամ առկա է գրավի պայմանագրի կնքման համար համաձայնություն կամ թույլտվություն տված երրորդ անձի՝ նոտարական կարգով վավերացված համաձայնությունը՝ առանց դատարանի վճռի գրավ դրված գույքի իրացման մասին, կամ
2) դա նախատեսված է նոտարական կարգով վավերացված գրավի պայմանագրով, պայմանով, որ գրավի պայմանագիր կնքելու համար չի պահանջվել երրորդ անձի համաձայնություն կամ թույլտվություն, կամ առկա է գրավի պայմանագրի կնքման համար համաձայնություն կամ թույլտվություն տված երրորդ անձի՝ նոտարական կարգով վավերացված համաձայնությունը՝ առանց դատարանի վճռի գրավ դրված գույքի իրացման մասին:
2. Գրավի առարկայի վրա բռնագանձում կարող է տարածվել միայն դատարանի վճռով, եթե գրավի առարկան օրենքով կամ այլ իրավական ակտով ճանաչված է հանրության համար նշանակալից պատմական, գեղարվեստական կամ մշակութային արժեք ունեցող գույք:
Եթե գրավի առարկան հանրության համար նշանակալից պատմական, գեղարվեստական կամ մշակութային արժեք ունեցող գույք է, ապա առանց դատարան դիմելու` գրավ դրված գույքի իրացման գումարի հաշվին գրավառուի պահանջները բավարարելու, ինչպես նաեւ գրավ դրված գույքը հիմնական պարտավորության համապատասխան չափի դիմաց գրավառուին կամ գրավառուի նշած երրորդ անձին ի սեփականություն հանձնելու թույլտվությունը կամ համաձայնությունն առ ոչինչ է:
3. Սույն հոդվածի 1-ին կետում նշված համաձայնության բացակայության դեպքում գրավ դրված գույքի հաշվին գրավառուի (պարտատիրոջ) պահանջները բավարարվում են դատարանի վճռով:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 250-րդ հոդվածի 1-ին կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Գրավ դրված գույքն իրացվում (վաճառվում) է հրապարակային սակարկություններով` հրապարակային սակարկությունների մասին օրենքով սահմանված կարգով:
Նոտարական կարգով վավերացված գրավի պայմանագրով կամ գրավառուի եւ գրավատուի միջեւ կնքված ու նոտարական կարգով վավերացված համաձայնությամբ կարող է սահմանվել գրավ դրված գույքի իրացման (վաճառքի) այլ կարգ:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 358-րդ հոդվածի «տոկոսները, » բառից հետո լրացնել «ներառյալ՝ սույն օրենսգրքի 411-րդ հոդվածով նախատեսված տոկոսները,» բառերը:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 411-րդ հոդվածի՝
1) 1-ին կետի առաջին պարբերության երկրորդ նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Տոկոսները հաշվարկվում են կետանցի օրվանից մինչեւ պարտավորության դադարման օրը՝ ըստ համապատասխան ժամանակահատվածների համար Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի սահմանած բանկային տոկոսի հաշվարկային դրույքների:».
2) 1-ին կետի երկրորդ պարբերությունը հանել.
3) 1-ին կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերություններով.
«Սույն կետով նախատեսված կարգը գործում է, եթե վնասի հատուցման կամ տոկոսի այլ չափ նախատեսված չէ օրենքով կամ պայմանագրով: Եթե օրենքով կամ պայմանագրով վնասի հատուցման կամ տոկոսի այլ չափ նախատեսված է որոշակի ժամանակահատվածի համար, ապա սույն կետով նախատեսված կարգը չի գործում միայն տվյալ ժամանակահատվածում:
Սույն կետով նախատեսված տոկոսները չեն հաշվարկվում սույն օրենսգրքի 369-րդ հոդվածով հաշվարկված տուժանքի, 410-րդ հոդվածով հաշվարկված վնասների եւ տուժանքի եւ սույն հոդվածի 3-րդ կետով հաշվարկված տոկոսների նկատմամբ, եթե օրենքով այլ բան նախատեսված չէ:».
4) 2-րդ կետի «կենտրոնական բանկը» բառերից հետո լրացնել «Հայաստանի Հանրապետության դրամի եւ օտարերկրյա այն արժույթների համար, որոնցով Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկը Հայաստանի Հանրապետությունում կատարում է գործառնություններ».
5) 3-րդ կետից հանել «այդ գումարը գերազանցող» բառերը:
Հոդված 5. Մինչեւ հրապարակային սակարկությունների մասին օրենքի ընդունումն օրենսգրքի 249-րդ հոդվածի 1-ին կետով նախատեսված դեպքերում գրավ դրված գույքն իրացվում է «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 78-83-րդ հոդվածներով սահմանված ընթացակարգերով՝ պայմանագրով նախատեսված անձի կամ գրավառուի կամ գրավառուի հանձնարարությամբ՝ այլ անձի կողմից:
Հոդված 6. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող տասներորդ օրը:
Սույն օրենքի 1-ին հոդվածը տարածվում է մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը կնքված, սակայն սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո կատարման ժամկետը լրացող գրավի պայմանագրերի եւ օրենքի ուժով ծագած գրավի հարաբերությունների վրա:
Սույն օրենքի 4-րդ հոդվածը չի տարածվում մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը ծագած հարաբերությունների վրա, բացառությամբ այն հարաբերությունների, որոնցով պարտավորության կատարման ժամկետը լրանում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու օրվանից վեց ամիս հետո:

Статью 249 Гражданского кодекса Республики Армения (28 июля 1998 года, ЗР-239, далее - Кодекс) изложить в следующей редакции:
"Статья 249. Порядок обращения взыскания на заложенное имущество
1. Удовлетворение требований залогодержателя за счет суммы реализации заложенного имущества, а также передача залогодержателю или указанному им третьему лицу в собственность заложенного имущества взамен соответствующего размера основного обязательства без обращения в суд допускается, если:
1) имеется нотариально удостоверенное соглашение залогодержателя с залогодателем с условием, что для заключения договора о залоге не требовалось согласия или разрешения третьего лица либо имеется нотариально удостоверенное соглашение с давшим согласие или разрешение третьим лицом для заключения договора о залоге – о реализации заложенного имущества без решения суда, или
2) это предусмотрено нотариально удостоверенным договором о залоге с условием, что для заключения договора о залоге не требовалось согласия или разрешения третьего лица либо имеется нотариально удостоверенное соглашение с давшим согласие или разрешение третьим лицом для заключения договора о залоге – о реализации заложенного имущества без решения суда.
2. Взыскание на предмет залога может быть обращено только по решению суда, если предмет залога законом или иным правовым актом признан имуществом, представляющим значительную историческую, художественную или культурную ценность для общества.
Если предмет залога является имуществом, представляющим значительную историческую, художественную или культурную ценность для общества, то разрешение или соглашение по удовлетворению требований залогодержателя за счет суммы реализации заложенного имущества, а также на передачу заложенного имущества на праве собственности залогодержателю или указанному залогодержателем третьему лицу взамен соответствующей части основного обязательства без обращения в суд ничтожно.
3. В случае отсутствия указанного в пункте 1 настоящей статьи соглашения требования залогодержателя (кредитора) за счет заложенного имущества удовлетворяются по решению суда".
Статья 2. Пункт 1 статьи 250 Кодекса изложить в следующей редакции:
"1. Заложенное имущество реализуется (продается) с публичных торгов в порядке, установленном законом о публичных торгах.
Нотариально удостоверенным договором о залоге или заключенным между залогодержателем и залогодателем и нотариально удостоверенным соглашением может быть установлен иной порядок реализации (продажи) заложенного имущества".
Статья 3. Статью 358 Кодекса после слова "проценты," дополнить словами "включая проценты, предусмотренные статьей 411 настоящего Кодекса".
Статья 4. В статье 411 Кодекса:
1) второе предложение абзаца первого пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Проценты исчисляются со дня просрочки до дня прекращения обязательства по учетным ставкам банковского процента, установленным для соответствующих промежутков времени Центральным банком Республики Армения";
2) абзац второй пункта 1 исключить;
3) пункт 1 дополнить новыми абзацами следующего содержания:
"Предусмотренный настоящим пунктом порядок действует, если законом или договором не предусмотрен иной размер возмещения убытка или иной размер процента. Если законом или договором предусмотрен иной размер возмещения убытка или иной размер процента для определенного промежутка времени, то предусмотренный настоящим пунктом порядок не действует только на данном промежутке времени.
Предусмотренные настоящим пунктом проценты не исчисляются в отношении неустойки, исчисленной по статье 369, убытков и неустоек, исчисленных по статье 410, и процентов, исчисленных по пункту 3 настоящей статьи Кодекса, если законом не предусмотрено иное";
4) пункт 2 после слов "Республики Армения" дополнить словами "для драма Республики Армения и тех иностранных валют, с которыми Центральный банк Республики Армения совершает операции в Республике Армения";
5) в пункте 3 исключить слова "в части, превышающей эту сумму".
Статья 5. До принятия закона о публичных торгах заложенное имущество в установленных пунктом 1 статьи 249 Кодекса случаях реализуется по процедурам, установленным статьями 78-83 Закона Республики Армения "О принудительном исполнении судебных актов", лицом, предусмотренным договором, либо залогодержателем или иным лицом по поручению залогодержателя.
Статья 1 настоящего Закона распространяется на заключенные до вступления настоящего Закона в силу договоры о залоге, срок выполнения которых истекает после вступления в силу настоящего Закона, и на отношении залога, возникшие в силу закона.
Статья 4 настоящего Закона не распространяется на отношения, возникшие до вступления в силу настоящего Закона, за исключением отношений, срок исполнения обязательства по которым истекает через шесть месяцев после вступления в силу настоящего Закона.