Գործում է «Եկամտային հարկի մասին» ՀՀ օրենքը
Սույն  օրենքը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետությունում պարտադիր սոցիալական ապահովագրության  վճարների (այսուհետ՝ սոցիալական վճարներ) հասկացությունը, հավաքագրման իրավական, ֆինանսական ու կազմակերպական հիմունքները, դրույքաչափերը եւ վճարման կարգը։
Հոդված 1. Սույն օրենքով սահմանված հիմնական հասկացությունները
Սույն օրենքով սահմանված հիմնական հասկացություններն ունեն հետեւյալ իմաստը՝
Ապահովադիր՝ սոցիալական վճարները հաշվարկող, դրանց պահումները կատարող եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած մարմին (այսուհետ՝ լիազորված մարմին)  փոխանցող (վճարող) իրավաբանական եւ ֆիզիկական անձ, իրավաբանական անձի կարգավիճակ չունեցող ձեռնարկություն։
Ապառք՝ Սույն օրենքով սահմանված ժամկետներում ապահովադիրների  չվճարած սոցիալական  վճարների գումար։
Հոդված 2. Սոցիալական վճարների մասին օրենսդրությունը
1. Սոցիալական վճարումների  կատարումը կարգավորվում է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ, սույն օրենքով եւ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրական  այլ ակտերով։
2.Եթե Հայաստանի Հանրապետության  միջազգային պայմանագրերով  սահմանված են այլ նորմեր, քան  նախատեսված են սույն օրենքով, ապա կիրառվում են միջազգային պայմանագրերի նորմերը։
ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ ՎՃԱՐՆԵՐԻ ՀԱՍԿԱՑՈՒԹՅՈՒՆԸ, ԿԱՏԱՐՈՂՆԵՐԸ ԵՎ ՕԲՅԵԿՏՆԵՐԸ
Հոդված 3. Սոցիալական վճարների հասկացությունը եւ կատարողները
1. Սոցիալական վճարները  պետական սոցիալական ապահովագրության  ծրագրերի ֆինանսավորման նպատակով ապահովադիրների կողմից պարտադիր կարգով վճարվող  միջոցներն են։
2. Սոցիալական վճարումները կատարվում են հայկական դրամով։ Արտարժույթով վճարվող  գումարները վերահաշվարկվում են հայկական դրամով՝ վճարման օրը Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի  սահմանած արտարժույթային փոխարժեքին համապատասխան։
3. Հայաստանի Հանրապետությունում իրավաբանական անձինք , իրավաբանական անձի կարգավիճակ չունեցող ձեռնարկությունները, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները պարտավոր են կատարել սոցիալական վճարումներ, եթե սույն օրենքով այլ բան նախատեսված չէ։
4. Սոցիալական վճարումներ են կատարում՝
ա) գործատուները.
բ) վարձու աշխատողները.
գ) անհատ ձեռներեցները.
դ) գիտական եւ ստեղծագործական աշխատանքով զբաղվող անձինք.
ե) գյուղացիական տնտեսությամբ զբաղվող անձինք.
5. Հայաստանի Հանրապետությունում ձեռնարկատիրական եւ այլ գործունեություն իրականացնող  օտարերկրյա քաղաքացիները եւ քաղաքացիություն չունեցող անձինք սոցիալական վճարներ չեն կատարվում։
Հոդված 4. Սոցիալական վճարների հաշվարկման օբյեկտները
1. Սոցիալական վճարների հաշվարկման օբյեկտներն են՝
ա)գործատուների կողմից աշխատանքի վարձատրությանն ուղղվող միջոցները
բ) վարձու աշխատանք կատարող ֆիզիկական անձանց ածխատավարձը եւ դրան հավասարեցված եկամուտները
գ) անհատ ձեռներեցների, գիտական եւ ստեղծագործական աշխատանքով զբաղվող, ինչպես նաեւ  սույն հոդվածում չնշված տարեկան եկամուտները՝«Եկամտահարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով  սահմանված  նվազեցումները (բացառությամբ սոցիալական ապահովագրության վճարների) կատարելուց հետո.
դ) գյուղացիական տնտեսությունների սեփականություն համարվող  հողատարածքների կադաստրային զուտ եկամուտը։
2. Աշխատանքի վարձակալությանն ուղղվող  միջոցների եւ դրանց  հավասարեցված եկամուտների  ցանկը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը։
ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ ՎՃԱՐՆԵՐԻ ԴՐՈՒՅՔԱՉԱՓԵՐԸ, ՀԱՇՎԱՐԿՄԱՆ ԵՎ ՎՃԱՐՄԱՆ ԿԱՐԳԸ
Հոդված 5. Սոցիալական վճարների դրույքաչափերը
1. Գործատուները սոցիալական վճարումները կատարում են  աշխատանքի վարձատրությանն ուղղվող միջոցների նկատմամբ՝ յուրաքանչյուր աշխատողի համար  հետեւյալ դրույքաչափերով.
Յուրաքանչյուր աշխատողի  վճարների
օբյեկտի չափը
Սոցիալական վճարների
դրույքաչափը                              գումարը
(տոկոսով)
մինչեւ նվազագույն աշխատավարձի ութապատիկը ներառյալ
32                             օբյեկտի գումարի 32 տոկոսը
նվազագույն աշխատավարձի ութապատիկը գերազանցող չափից
մինչեւ տասնվեցապատիկը ներառյալ
27            նվազագույն աշխատավարձի 40 տոկոսին գումարած օբյեկտի գումարի 27 տոկոսը
նվազագույն աշխատավարձի  տասնվեցապատիկը գերազանցող չափից ավելի
22                նվազագույն աշխատավարձի 120
տոկոսին գումարած օբյեկտի գումարի 22 տոկոսը
2. Վարձու աշխատողները սոցիալական վճարումներ են կատարում  աշխատավարձի եւ դրան հավասարեցված եկամուտների 3 տոկոսի չափով, որոնց  պահումները կատարում եւ լիազորված մարմին են  փոխանցում գործատուները։
3.Հաշմանդամների հասարակական կազմակերպությունները, այն ձեռնարկությունները, դրանց տնտեսական միավորումները, հիմնարկները, ուսումնական հաստատությունները եւ կազմակերպությունները, որտեղ աշխատողների եւ սովորողների  ոչ պակաս 50 տոկոսը  հաշմանդամ է , սոցիալական վճարների  դրույքաչափը սահմանվում է աշխատանքի  վարձատրությանն ուղղվող   միջոցների ընդհանուր գումարի 5 տոկոսի չափով։
4. Գյուղացիական տնտեսությունները սոցիալական վճարներ են կատարում  սեփականություն համարվող հողատարածքների՝ տվյալ տարվա համար սահմանված  կարգով հաշվարկված  կադաստրային զուտ եկամտի 12 տոկոսի չափով, բայց ոչ ավելի, քան նվազագույն աշխատավարձի հարյուրհիսունվեցապատիկը՝ մեկ տարվա ընթացքում։ Վարձու աշխատանք օգտագործող գյուղացիական տնտեսությունները սոցիալական վճարումներ են կատարում նաեւ  գործատուների եւ վարձու աշխատողների համար սահմանված դրույքաչափերով։
5. Անհատ ձեռներեցները, գիտական եւ ստեղծագործական աշխատանքով զբաղվող,  ինչպես նաեւ սույն հոդվածում չնշված անձինք սոցիալական վճարումներ են կատարում իրենց տարեկան եկամտի  30 տոկոսի, բայց ամսական  նվազագույն  աշխատավարձի  մեկուկեսից ոչ պակաս  եւ տասներեքից ոչ ավելի չափով։
6. Բնաիրային ձեւով ստացված   եկամուտները սոցիալական վճարների օբյեկտում  հաշվի են առնվում պետական հաստատագրված (կարգավորվող), իսկ դրանց բացակայության  դեպքում ազատ (շուկայական) գներով՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով։
7. Սույն օրենքով սահմանված սոցիալական վճարները հաշվարկելու, դրանց պահումները  կատարելու եւ լիազորված մարմին փախանցելու (վարելու) պարտականությունները դրվում են ապահովադիրների վրա։
Հոդված 6. Սոցիալական վճարների  հաշվարկման ու վճարման կարգը
1.Գործատուները պարտավոր են ամեն ամիս սոցիալակն վճարները հաշվարկել եւ փոխանցել (վճարել) լիազորված մարմնին՝ աշխատանքի վարձատրությանն ուղղվող միջոցների բանկից կամ դրամարկղից ելքագրելու օրը։
2. Գյուղացիական տնտեսությունների սոցիալական վճարները հաշվարկում է լիազորված մարմինը եւ նշում դրանց տրվող՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված ծանուցագրերում։
3. Գյուղացիական տնտեսությունները, անհատ ձեռներեցները, գիտական եւ ստեղծագործական աշխատանքով զբաղվող անձինք տարվա համար հաշվարկված սոցիալական վճարները կատարում են հաջորդ տարվա մարտի 1-ից ոչ ուշ։
4. Գործատուն, յուրաքանչյուր հաշվետու եռամսյակի արդյունքով, մինչեւ եռամսյակին հաջորդող ամսվա 25-ը լիազորված մարմին է ներկայացնում հաշվետվություն՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով։
5. Սոցիալական վճարների կատարումը սահմանված ժամկետներից մինչեւ 90 օր ուշացնելու դեպքում  ժամկետանց յուրաքանչյուր օրվա համար ապահովադրից  գանձվում է տույժ՝ ապառքի 0,1 տոկոսի չափով։ Սոցիալական վճարների կատարումը սահմանված ժամկետներից ուշացնելու 91-րդ օրվանից սկսած մինչեւ 365-րդ օրը ժամկետանց յուրաքանչյուր օրվա համար ապահովադրից գանձվում է տույժ՝ ապառքի 0,2 տոկոսի չափով։ Վերոհիշյալ տույժը  կիրառվում է ժամանակին չվճարված սոցիալական վճարների գումարների  ստուգմամբ հայտնաբերված (պակաս ցույց տրված)  սոցիալական  վճարների օբյեկտի  գծով սոցիալական վճարների գումարների նկատմամբ՝ դրանց վճարման ժամկետանց ամբողջ ժամանակաշրջանի համար։
Հայցային վաղեմության եւ գանձման  անվիճելիության կարգի կիրառման  համար սահմանվում է երեք տարվա ժամկետ՝ ապառքի գոյացման պահից։
6. Սոցիալական վճարների օբյեկտը թաքցնելու կամ այն պակաս ցույց տալու դեպքում ապահովադրից  սույն օրենքով սահմանված կարգով գանձվում է թաքցրած կամ պակաս ցույց տրված սոցիալական վճարների օբյեկտի նկատմամբ հաշվարկված (լիազորված մարմնի կողմից) սոցիալական վճարների  գումարը, ինչպես նաեւ տուգանք՝ այդ գումարի 50 տոկոսի չափով, իսկ լիազորված մարմնի կողմից  խախտումն արձանագրելուց հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում, սոցիալական վճարների օբյեկտը կրկին  թաքցնելու կամ պակաս ցույց տալու դեպքում՝ սոցիալական վճարների ամբողջ գումարի չափով։
7. Ապահովադիրները լիազորված մարմնին, վերջինիս կողմից համապատասխան ակտ ներկայացնելուց հետո տասնօրյա ժամկետում, վճարում են թաքցրած կամ պակաս ցույց տրված սոցիալական վճարների օբյեկտի նկատմամբ հաշվարկված սոցիալական վճարների գումարը, ինչպես նաեւ սույն օրենքով հաշվարկված տույժերը եւ տուգանքները։
8. Սոցիալական վճարումների կատարումը սահմանված ժամկետներից ուշացնելու դեպքում լիազորված մարմինն իրավունք ունի սահմանված կարգով դատարան ներկայացնել հայցադիմում՝ ապահովադրի  գույքը բռնագանձելու նպատակով։ Լիազորված մարմինը, որպես  սոցիալական վճարների պարտքը (ապառքի եւ հաշվարկված տույժերի գումարը) բռնագանձելու մասին դատարանի վճռի հարկադիր կատարման միջոց, ապահովադրի գույքի նկատմամբ դնում է արգելանք եւ ապահովում դրա իրացումը։
9. Սոցիալական վճարումների կատարման արտոնությունները սահմանվում են օրենքով։
Հոդված 7. Սոցիալական վճարների չափի սահմանափակումը
1.Վարձու աշխատող համարվող անձի համար  գործատուի եւ վարձու աշխատողի կատարած սոցիալական վճարների ամսական գումարը չի կարող գերազանցել Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի տասներեքապատիկը։
2.Ավել վճարված կամ գանձված սոցիալական վճարների գումարները հաշվանցվում են հաշվարկված տույժերի ապահովադրի համաձայնությամբ՝ առաջիկա վճարների դիմաց կամ վերադարձվում են վճարողին՝ դիմելու օրվանից 20 օրվա ընթացքում։ Մինչեւ 90 օր ուշացնելու դեպքում ժամկետանց յուրաքանչյուր օրվա համար, լիազորված մարմինը վճարում է տույժ՝ վերադարձման ենթակա գումարի 0.1 տոկոսի չափով, 91-րդ օրվանից սկսած մինչեւ 365-րդ օրը ներառյալ՝ 0,3 տոկոսի չափով։
ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ ՎՃԱՐՆԵՐԻ ԿԱՏԱՐՈՒՄՆ ԱՊԱՀՈՎՈՂ ՄԱՐՄԻՆԸ
Հոդված 8. Սոցիալական վճարների հավաքագրումը եւ գանձումն ապահովող մարմինը
Սոցիալական վճարների հավաքագրումը եւ գանձումն ապահովում է լիազորված մարմինը, որը կատարված միջոցները, մինչեւ պարտադիր սոցիալական ապահովագրության մասին Հայաստանի Հանրապետության  օրենքն ընդունելը, ուղղում է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված դեպքերում  պետական սոցիալական ապահովագրության  ծրագրերի իրականացմանը՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած չափերով։
Հոդված 9. Լիազորված մարմնի հիմնական իրավասությունները
Սոցիալական վճարների հաշվարկման եւ վճարման նկատմամբ հսկողությունն իրականացնում է լիազորված մարմինը, որն իրավասու է՝
ա) ապահովադիրների մոտ, անկախ սեփականության ձեւից,  կատարել աշխատանքի վարձատրությանն ուղղվող եւ դրանց հավասարեցված միջոցների հաշվարկման եւ վճարման փաստաթղթերի ստուգում՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով.
բ) ապահովադիրներից պահանջել եւ ստանալլ սոցիալական վճարներին վերաբերող անհրաժեշտ տեղեկություններ պարունակող փաստաթղթեր՝Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով.
գ)  ստուգվող ապահովադիրներից պահանջել վերացնելու սույն օրենքի պահանջների խախտումները.
դ) բանկերից, ֆինանսավարկային կազմակերպություններից պահանջել եւ ստանալ սոցիալական վճարներին  վերաբերող անհրաժեշտ փաստաթղթեր՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով.
ե) պետական գրանցում ստանալուց հետո՝ մեկ ամսվա ընթացքում, լիազորված մարմնում չհաշվառված  կամ սահմանված ժամկետներում  սոցիալական վճարումներ չկատարող  ապահովադիրներին (նրանց ղեկավարներին եւ պաշտոնատար անձանց)  ենթարկել պատասխանատվության՝Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով։
ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ ՎՃԱՐՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐՈՂՆԵՐԻ ԳՐԱՆՑՄԱՆ ԿԱՐԳԸ, ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԸ, ՊԱՐՏԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ԵՎ ՊԱՏԱՍԽԱՆԱՏՎՈՒԹՅՈՒՆԸ
Հոդված 10. Սոցիալական վճարներ կատարողների գրանցումը
1. Ապահովադիրները ձեռնարկությունների պետական ռեգիստրի մարմիններում գրանցվելու օրվանից մեկ ամսվա ընթացքում պարտավոր են գրանցվել եւ հաշվառվել լիազորված մարմնում՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով։
2. Գործատուները, գյուղացիական տնտեսությունները եւ անհատ ձեռներեցները գրանցվում եւ հաշվառվում են ըստ գործունեության  պետական գրանցման վայրի։
Հոդված 11. Սոցիալական վճարումներ կատարողների իրավունքները, պարտականությունները եւ պատասխանատվությունը
1. Սոցիալական վճարումներ կատարողները, Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով իրավունք ունեն՝
ա) մասնակցել ստուգումներին, ծանոթանալ իրենց գործունեության ստուգման  ակտերին եւ ստանալ դրանց մեկ օրինակը.
բ) ստուգումների արդյունքների հետ չհամաձայնելու դեպքում, ակտն ստանալուց հետո՝ տասնօրյա ժամկետում ներկայացնել գրավոր առարկություններ կամ այն գանգատարկել դատական կարգով.
գ) գանգատարկել լիազորված մարմնի պաշտոնատար անձանց ապօրինի գործունեությունները.
դ) լիազորված մարմնից ստանալ պարզաբանություններ՝ սոցիալական վճարների հաշվարկման եւ կատարման մասին.
ե) պահանջել եւ ստանալ կամ հաշվանցել  ապագա վճարումների հաշվին  ավել վճարված  կամ գանձված սոցիալական  վճարների գումարները։
2. Սոցիալական վճարներ կատարողները, Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով պարտավոր են՝
ա) գրանցվել եւ հաշվառվել լիազորված մարմնում.
բ) լիազորված մարմնին ներկայացնել հաշվետվություններ, եկամուտների մասին հայտարարագրեր.
գ) ներկայացնել արտոնություններից օգտվելու իրավունքը հաստատող համապատասխան փաստաթղթեր։
3. Գործատուի եւ անհատ ձեռներեցի կողմից հաշվապահական հաշվառում  չվարելը կամ այնպիսի խախտումներով վարելը կամ սոցիալական վճարների օբյեկտը  թաքցնելու կամ սոցիալական վճարների հիմք հիմք համարվող այլ փաստաթղթերում այնպիսի կեղծ տվյալներ մտցնելը, որոնք առաջացրել են կամ կարող են  առաջացնել սոցիալական վճարների նվազեցում կամ անհնար  են դարձնում  սոցիալական վճարների չափի  հաշվարկը, ապա գանձման ենթակա սոցիալական վճարների չափը  սահմանվում է  նախորոք հավասար  ժամանակահատվածի սոցիալական վճարների կրկնապատիկի չափով, իսկ խախտում թույլ տված անձինք ենթարկվում են պատասխանատվության՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով։
Հոդված 12. Լիազորված մարմնի պաշտոնատար անձանց գործողությունների  գանգատարկման կարգը
Լիազորված մարմնի պաշտոնատար անձանց գործողությունները կարող են գանգատարկվել  վերադասության կամ դատական կարգով։
Հոդված 13. Սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը
Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից։
ՆԱԽԱԳԱՀ  Լ.ՏԵՐ-ՊԵՏՐՈՍՅԱՆ
30 դեկտեմբերի 1997թ.
14.12.1998 «Պարտադիր սոցիալական ապահովագրության վճարների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին
06.07.2000 «Պարտադիր սոցիալական ապահովագրության վճարների մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին
26.12.2000 «Պարտադիր սոցիալական ապահովագրության վճարների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին
02.04.2002 «Պարտադիր սոցիալական ապահովագրության վճարների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին
11.12.2002 «Պարտադիր սոցիալական ապահովագրության վճարների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին
26.12.2002 «Պարտադիր սոցիալական ապահովագրության վճարների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին
26.12.2002 Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին
14.12.2004 «Պարտադիր սոցիալական ապահովագրության վճարների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին
11.11.2005 «Պարտադիր սոցիալական ապահովագրության վճարների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին
16.12.2005 «Պարտադիր սոցիալական ապահովագրության վճարների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին
09.04.2007 «Պարտադիր uոցիալական ապահովագրության վճարների մաuին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին
11.10.2007 «Պարտադիր սոցիալական ապահովագրության վճարների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին
24.10.2007 «Պարտադիր սոցիալական ապահովագրության վճարների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին
21.08.2008 «Պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին
26.12.2008 «Պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին
27.10.2009 «Պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների մասին» ՀՀ օրենքում լրացում եւ փոփոխություն կատարելու մասին
27.10.2010 «Պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին
08.12.2010 «Պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների մասին» ՀՀ օրենքում լրացում եւ փոփոխություններ կատարելու մասին
08.12.2010 «Պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին
11.05.2011 «Պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին
29.11.2011 «Պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին
19.03.2012 «Պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին

О ПЛАТЕЖАХ ОБЯЗАТЕЛЬНОГО СОЦИАЛЬНОГО СТРАХОВАНИЯ
Настоящий Закон определяет понятие, правовые, финансовые и организационные основы сбора, ставки и порядок уплаты платежей обязательного социального страхования (далее - социальные платежи) в Республике Армения.
Статья 1. Основные понятия, установленные настоящим Законом
Основные понятия, установленные настоящим Законом, имеют следующий смысл:
страхователь - юридическое или физическое лицо, предприятие, не имеющее статуса юридического лица, исчисляющее социальные платежи, производящее их удержание и перечисление (уплату) уполномоченному Правительством Республики Армения органу (далее - уполномоченному органу);
недоимка - сумма социальных платежей, не уплаченная страхователями в установленные настоящим Законом сроки.
Статья 2. Законодательство о социальных платежах
1. Уплата социальных платежей регулируется Конституцией
Республики Армения, настоящим Законом и иными законодательными актами Республики Армения.
ПОНЯТИЕ, ИСПОЛНИТЕЛИ И ОБЪЕКТЫ СОЦИАЛЬНЫХ ПЛАТЕЖЕЙ
Статья 3. Понятие и исполнители социальных платежей
1. Социальные платежи - средства, уплачиваемые страхователями в обязательном порядке в целях финансирования программ государственного социального страхования.
2. Социальные платежи производятся в драмах. Суммы, уплачиваемые в иностранной валюте, пересчитываются в драмы в соответствии с валютным курсом, установленным Центральным банком Республики Армения на день их уплаты.
3. Юридические лица Республики Армения, предприятия, не имеющие статуса юридического лица, а также граждане Республики Армения обязаны производить социальные платежи, если иное не предусмотрено настоящим Законом.
4. Социальные платежи производятся:
а) работодателями;
б) наемными работниками;
в) индивидуальными предпринимателями;
г) лицами, занятыми научной и творческой работой;
д) лицами, занятыми крестьянским хозяйством.
5. Иностранные граждане и лица без гражданства, осуществляющие в Республике Армения предпринимательскую и иную деятельность, не производят социальных платежей.
Статья 4. Объекты исчисления социальных платежей
Объектами исчисления социальных платежей являются:
а) средства, направляемые работодателями на оплату труда;
б) заработная плата и приравненные к ней доходы физических лиц, выполняющих работу по найму;
в) годовые доходы индивидуальных предпринимателей, лиц, занятых научной и творческой работой, а также лиц, не указанных в настоящей статье, - после произведения установленных Законом Республики Армения ,,О подоходном налоге’’ вычетов (за исключением платежей социального страхования);
г) чистый кадастровый доход с земельных участков, считающихся собственностью крестьянских хозяйств.
2. Перечень средств, направляемых на оплату труда, и приравненных к ним доходов, устанавливается Правительством Республики Армения.
СТАВКИ СОЦИАЛЬНЫХ ПЛАТЕЖЕЙ, ПОРЯДОК ИХ ИСЧИСЛЕНИЯ И УПЛАТЫ
Статья 5. Ставки социальных платежей
1. Для каждого работника работодатели производят социальные платежи (по отношению к средствам, - направляемым на оплату труда) по следующим ставкам:
Размер объекта социальных
платежей каждого работника
Cоциальные платежи
ставка (в процентах)
сумма
до восьмикратного размера
минимальной заработной платы
включительно
32 процента
от суммы
объекта
от размера, превышающего восьмикратную минимальную заработную плату, до шестнадцатикратного размера включительно
40 процентов от минимальной заработной платы плюс 27 процентов от  суммы
свыше размера, превышающего шестнадцатикратную минимальную заработную плату
120 процентов
от минимальной заработной
платы плюс
22 процента от
суммы объекта
2. Наемные работники производят социальные платежи в размере трех процентов от заработной платы и приравненных к ней доходов, удержания с которых производятся и перечисляются уполномоченному органу работодателями.
3. Для общественных организаций, предприятий инвалидов, их хозяйственных объединений, учреждений, учебных заведений и организаций, в которых не менее 50 процентов работников и учащихся являются инвалидами, ставка социальных платежей устанавливается в размере 5 процентов от общей суммы средств, направляемых на оплату труда.
4. Крестьянские хозяйства уплачивают социальные платежи в размере 12 процентов от чистого кадастрового дохода с земельных участков, считающихся собственностью, рассчитанного в установленном порядке на данный год, но не более стопятидесятишестикратного размера минимальной заработной платы, полученной в течение одного года. Крестьянские хозяйства, использующие наемный труд, производят социальные платежи также по ставкам, установленным для работодателей и наемных работников.
5. Индивидуальные предприниматели, лица, занятые научной и творческой работой, а также не указанные в настоящей статье лица уплачивают социальные платежи в размере 20 процентов от их годового дохода, но в размере не менее полутора и не более тринадцати месячных минимальных заработных плат.
6. Доходы, полученные в натуральной форме в объекте социальных платежей учитываются по государственным фиксированным (регулируемым), а в случае их отсутствия - по свободным (рыночным) ценам в порядке, установленном Правительством Республики Армения.
7. Обязанности по исчислению, удержанию установленных настоящим Законом социальных платежей и их перечислению (уплате) уполномоченному органу возлагаются на страхователей.
Статья 6. Порядок исчисления и уплаты социальных платежей
1. Работодатели обязаны ежемесячно исчислять социальные платежи и перечислять (уплачивать) их уполномоченному органу в день записи в расход из банка или сберкассы средств, направляемых на оплату труда.
2. Социальные платежи крестьянских хозяйств исчисляет и указывает в выдаваемых им уведомлениях, установленных законодательством Республики Армения уполномоченный орган.
3. Крестьянские хозяйства, индивидуальные предприниматели, лица, занятые научной и творческой работой, уплачивают исчисленные за год социальные платежи не позднее 1 марта следующего года.
4. Работодатель по итогам каждого отчетного квартала до 25 числа месяца, следующего за кварталом, представляет уполномоченному органу отчет в порядке, установленном законодательством Республики Армения.
5. В случае задержки уплаты социальных платежей до 90 дней сверх установленного срока со страхователя за каждый просроченный день взыскивается пеня в размере 0,1 процента с суммы недоимки. Начиная с 91 дня задержки уплаты социальных платежей сверх установленных сроков до 365 дня со страхователя за каждый просроченный день взыскивается пеня в размере 0,3 процента с суммы недоимки. Вышеуказанная пеня применяется в отношении не уплаченных своевременно (заниженных) сумм социальных платежей по линии объекта социальных платежей, выявленных проверкой сумм социальных платежей,- за весь прошедший после срока их уплаты период. Для применения исковой давности и взыскания в бесспорном порядке устанавливается срок в три года с момента образования недоимки.
6. В случае сокрытия объекта социальных платежей или его занижения со страхователя в установленном настоящим Законом порядке взыскивается сумма социальных платежей, исчисленная (уполномоченным органом) в отношении сокрытого или заниженного объекта социальных платежей, а также штраф в размере 50 процентов от этой суммы, а в случае повторного сокрытия или занижения объекта социальных платежей в течение одного года после регистрации уполномоченным органом нарушения - в размере всей суммы социальных платежей.
7. Сумма социальных платежей, начисленная за сокрытый или заниженный объект социальных платежей, а также пеня и штрафы, начисленные в соответствии с настоящим Законом, уплачиваются страхователем уполномоченному органу в десятидневный срок после представления последним соответствующего акта.
8. В случае задержки сверх установленных сроков уплаты социальных платежей уполномоченный орган имеет право в установленном порядке подать в суд исковое заявление с целью конфискации имущества страхователя. Уполномоченный орган в качестве принудительной меры исполнения решения суда о взыскании задолженности социальных платежей (сумм недоимки и начисленных пеней) налагает арест на имущество страхователя и обеспечивает его реализацию.
9. Льготы по уплате социальных платежей устанавливаются законом.
Статья 7. Ограничение размера социальных платежей
1. Месячная сумма социальных платежей, уплаченная работодателем для лица, считающегося наемным работником, и наемным работником, не может превышать установленный законодательством Республики Армения тринадцатикратный размер минимальной заработной платы.
2. Излишне уплаченные или взысканные суммы социальных платежей засчитываются в счет начисленных пеней, в счет предстоящих платежей - с согласия страхователя, или возвращаются плательщику в течение 20 дней со дня обращения. В случае задержки до 90 дней уполномоченный орган за каждый просроченный день уплачивает пеню в размере 0,1 процента от суммы, подлежащей возврату, начиная с 91 дня до 365 дня включительно - в размере 0,3 процента.
ОРГАН, ОБЕСПЕЧИВАЮЩИЙ УПЛАТУ СОЦИАЛЬНЫХ ПЛАТЕЖЕЙ
Статья 8. Орган, обеспечивающий сбор и взимание социальных платежей
Сбор и взимание социальных платежей обеспечивается уполномоченным Правительством Республики Армения органом, который до принятия Закона Республики Армения об обязательном социальном страховании в случах, установленных законодательством Республики Армения, направляет накопленные средства на осуществление программ государственного социального страхования - в размерах, установленных Правительством Республики Армения.
Статья 9. Компетенция уполномоченного органа
Контроль за исчислением и уплатой социальных платежей осуществляет уполномоченный орган, который вправе:
а) осуществлять в порядке, установленном законодательством Республики Армения, проверку документов страхователей (независимо от формы собственности) по исчислению и уплате средств, направляемых на оплату труда и приравненных к ней средств;
б) в установленном законодательством Республики Армени порядке требовать и получать от страхователей документы, содержащие необходимые сведения;
в) требовать от проверяемых страхователей устранения нарушений требований настоящего Закона;
г) в установленном законами Республики Армения порядке требовать и получать от банков, финансово-кредитных организаций необходимые документы, касающиеся социальных платежей;
д) в установленном законодательством Республики Армения порядке привлекать к ответственности страхователей (их руководителей и должностных лиц), не ставших на учет в уполномоченном органе в течение одного месяца после получения государственной регистрации, или не уплативших социальные платежи в установленные сроки.
ПОРЯДОК РЕГИСТРАЦИИ, ПРАВА, ОБЯЗАННОСТИ И ОТВЕТСТВЕННОСТЬ ПЛАТЕЛЬЩИКОВ СОЦИАЛЬНЫХ ПЛАТЕЖЕЙ
Статья 10. Регистрация плательщиков социальных платежей
1. Страхователи в течение месяца со дня регистрации в органах государственного регистра обязаны в установленном Правительством Республики Армения порядке зарегистрироваться и стать на учет в уполномоченном органе.
2. Работодатели, крестьянские хозяйства и индивидуальные предприниматели регистрируются и становятся на учет по месту государственной регистрации их деятельности.
3. Лица, занятые научной и творческой работой, регистрируются и становятся на учет в уполномоченном органе по месту жительства.
Статья 11. Права, обязанности и ответственность плательщиков социальных платежей
1. Плательщики социальных платежей в установленном законодательством Республики Армения порядке имеют право:
а) участвовать в проверках, ознакомляться с актами проверки своей деятельности и получать один их экземпляр;
б) в случае несогласия с результатами проверок представлять в десятидневный срок после получения акта возражения в письменной форме или обжаловать их в судебном порядке;
в) обжаловать незаконные действия должностных лиц уполномоченного органа;
г) получать от уполномоченного органа разъяснения по исчислению и уплате социальных платежей;
д) требовать и получать или засчитывать в счет предстоящих платежей излишне уплаченные или взысканные суммы социальных платежей.
2. Плательщики социальных платежей в установленном законодательством Республики Армения порядке обязаны:
а) зарегистрироваться и стать на учет в уполномоченном органе;
б) представлять уполномоченному органу отчеты, декларации о доходах;
в) представлять соответствующие документы, подтверждающие право на пользование льготами.
3. В случае не ведения работодателем или индивидуальным предпринимателем бухгалтерского учета, или его ведения с нарушениями, или сокрытия объекта социальных платежей, или внесения в документы, считающиеся основанием для социальных платежей, ложных данных, которые привели или могли бы привести к уменьшению социальных платежей или сделали бы невозможными исчисление размера социальных платежей, размер социальных платежей, подлежащих взиманию, устанавливается в двукратном размере социальных платежей за равный предыдущий период, а лица, допустившие нарушения, привлекаются к ответственности.
Статья 12. Порядок обжалования действий должностных лиц уполномоченного органа
Действия должностных лиц уполномоченного органа могут быть обжалованы в порядке подчиненности или в судебном порядке.
ГЛАВА VI
Статья 13. Вступление настоящего Закона в силу
Настоящий Закон вступает в силу с момента его опубликования.
30 декабря 1997 года
14.12.1998
06.07.2000
26.12.2000 О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения "О платежах обязательного социального страхования"
02.04.2002 О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения "О платежах обязательного страхования"
11.12.2002 О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения "О платежах обязательного страхования"
26.12.2002 О внесении изменения в Закон Республики Армения "О платежах обязательного социального страхования"
26.12.2002 О внесении дополнений и изменений в Кодекс Республики Армения об административных правонарушениях
14.12.2004 О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения ,,О платежах обязательного социального страхования"
11.11.2005 О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения ,,О платежах обязательного социального страхования"
16.12.2005 О внесении изменения и дополнения в Закон Республики Армения ,,О платежах обязательного социального страхования"
09.04.2007 О внесении изменения в Закон Республики Армения ,,О платежах обязательного социального страхования"
11.10.2007 О внесении изменения и дополнения в Закон Республики Армения ,,О платежах обязательного социального страхования"
24.10.2007 О внесении изменений и дополнения в Закон Республики Армения ,,О платежах обязательного социального страхования"
21.08.2008 О внесении изменений и дополнения в Закон Республики Армения ,,О платежах обязательного социального обеспечения"
26.12.2008 О внесении изменений и дополнения в Закон Республики Армения ,,О платежах обязательного социального обеспечения"