• Գլուխ II    Մարդահամարի կազմակերպումը
Սույն օրենքը կարգավորում է մարդահամարը նախապատրաստելու, անցկացնելու, սկզբնական (անհատական) տվյալները կուտակելու եւ պահպանելու, ինչպես նաեւ ամփոփ տվյալները տարածելու ընթացքում ծագող իրավահարաբերությունները:
Հոդված 2. Մարդահամարի մասին օրենսդրությունը
Մարդահամարի մասին օրենսդրությունը բաղկացած է սույն օրենքից, «Պետական վիճակագրության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքից եւ մարդահամարի անցկացումը կարգավորող օրենսդրական այլ ակտերից:
Հոդված 3. Մարդահամարի գործողության ոլորտը
Սույն օրենքի գործողությունը տարածվում է մարդահամարի պահին Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվող (մշտապես կամ ժամանակավորապես) բոլոր անձանց վրա, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետությունում մշտապես բնակվող այն անձանց վրա, ովքեր մարդահամարի պահին ժամանակավորապես բացակայում են հանրապետությունից:
Հոդված 4. Մարդահամարի կազմակերպմանը ներկայացվող հիմնական պահանջները
Մարդահամարն անցկացվում է տասը տարին մեկ անգամ:
Մարդահամարն անցկացնելու մասին որոշումը, որտեղ սահմանվում է մարդահամարի անցկացման ժամկետը, ընդունում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը՝ ոչ ուշ, քան մարդահամարն սկսելուց երկու տարի առաջ:
Մարդահամարի նախապատրաստման եւ անցկացման աշխատանքներին օժանդակելու նպատակով ստեղծվում են մարդահամարի համապետական եւ մարզային հանձնաժողովներ, որոնց կազմը հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններն իրենց իրավասության շրջանակներում պատասխանատու են մարդահամարի նախապատրաստումն ու անցկացումն անհրաժեշտ մակարդակով կազմակերպելու համար:
Հոդված 5. Մարդահամարի հիմնական խնդիրը
Մարդահամարի հիմնական խնդիրն է Հայաստանի Հանրապետության սոցիալ-տնտեսական զարգացման ուղղությունների մշակման, ժողովրդագրական եւ սոցիալական հետազոտությունների, աշխատանքային ռեսուրսների տեղաբաշխման եւ օգտագործման ուսումնասիրման, բնակչության թվաքանակի եւ կազմի, ընթացիկ հաշվառման ու կանխատեսումների, ինչպես նաեւ ընտրական տեղամասերի կազմավորման նպատակով բնակչության վերաբերյալ անհրաժեշտ տեղեկատվությունների ստացումը:
Հոդված 6. Մարդահամարն անցկացնող մարմինները եւ դրանց պարտականությունները
Մարդահամարի նախապատրաստման, անցկացման, ամփոփ տվյալների ստացման եւ հրատարակման պատասխանատուն վիճակագրության պետական լիազորված մարմինն է (այսուհետ` լիազորված մարմին), որը պարտավոր է ապահովել`
ա) մարդահամարի ծրագրի (հարցաշարի) օբյեկտիվությունը, գիտական հիմնավորվածությունը, դրա համապատասխանությունը միջազգային նորմերին եւ ստանդարտներին.
բ) մարդահամարի նյութերի մշակումից ստացված ամփոփ արդյունքների հրապարակայնությունը եւ մատչելիությունը.
գ) սկզբնական (անհատական) տեղեկատվության գաղտնիությունը:
ՄԱՐԴԱՀԱՄԱՐԻ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒՄԸ
Հոդված 7. Մարդահամարի փաստաթղթերի հաստատումը
Մարդահամարի ծրագիրը (հարցաշարը) հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը: Հարցաշարը վիճակագրական նպատակների համար չնախատեսված հարցեր չի կարող ընդգրկել:
Մարդահամարի փաստաթղթերը (մարդահամարի հարցաթերթ, կազմակերպահրահանգչական եւ այլ փաստաթղթեր) հաստատում է լիազորված մարմինը:
Հոդված 8. Փորձնական մարդահամարի անցկացումը
Մարդահամարի մեթոդաբանական, կազմակերպական սկզբունքների, նյութերի մեքենայական մշակման ծրագրերի եւ տեխնոլոգիայի փորձարկումն իրականացվում է փորձնական մարդահամար անցկացնելու միջոցով:
Փորձնական մարդահամարն անցկացվում է հիմնական մարդահամարից առնվազն մեկուկես տարի առաջ` ընդգրկելով հանրապետության բնակչության ոչ պակաս, քան մեկ տոկոսը` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած ժամկետներում եւ տարածքներում:
Հոդված 9. Բնակչության հարցումն իրականացնող անձինք
Մարդահամարն անցկացվում է լիազորված մարմնի ներգրաված եւ հրահանգավորած աշխատողների՝ հաշվարարների կողմից բնակելի եւ այլ շինություններ շրջագայելու եւ դրանցում բնակվող յուրաքանչյուր չափահաս անձի (կամ ընտանիքի որեւէ չափահաս անդամի) անմիջական հարցման ու հարցերի պատասխանները մարդահամարի փաստաթղթերում լրացնելու միջոցով:
Անչափահասների, ինչպես նաեւ ժամանակավոր բացակայողների վերաբերյալ տեղեկությունները հաղորդում են ընտանիքի չափահաս անդամները:
Բնակչության առանձին խմբերը (զինծառայողները, ուղղիչ աշխատանքային հիմնարկներում իրենց պատիժը կրող անձինք, ինչպես նաեւ հյուպատոսական եւ դիվանագիտական հիմնարկների անձնակազմերը) հաշվառվում են համընդհանուր կարգով՝ համապատասխան պետական մարմինների կողմից:
Գրառումները կատարվում են ըստ փաստացի բնակության վայրի, բնակչության տված բանավոր տեղեկությունների հիման վրա` առանց փաստաթղթային հաստատման եւ անկախ գրանցման (հաշվառման) առկայությունից:
Հոդված 10. Քաղաքացիների պարտականությունները եւ իրավունքները
Մարդահամարը կրում է պարտադիր բնույթ, եւ հարցվողները պարտավոր են ճշգրիտ եւ սպառիչ պատասխաններ տալ մարդահամարի հարցաթերթի բոլոր հարցերին:
Յուրաքանչյուր անձ իրավունք ունի ծանոթանալ մարդահամարի հարցաթերթում գրանցված իր մասին տեղեկություններին:
Հոդված 11. Մարդահամարի աշխատանքների ֆինանսավորումը
Մարդահամարի աշխատանքների ֆինանսավորումը կատարվում է Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեի միջոցների հաշվին՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ներկայացրած՝ մարդահամարի նախապատրաստման, անցկացման եւ նյութերի մշակման բոլոր միջոցառումների` ժամանակին եւ ամբողջ ծավալով կատարումն ապահովող ծախսերի նախահաշվի հիման վրա:
Հոդված 12. Մարդահամարի ընթացքում ստացված տեղեկատվության օգտագործումը, հրապարակումը եւ պահպանումը
Մարդահամարի վերջնական արդյունքներն օգտագործվում կամ հրապարակվում են միայն ամփոփված եւ խմբավորված տեսքով:
Մարդահամարի սկզբնական (անհատական) տվյալները գաղտնի են եւ հրապարակման ենթակա չեն:
Մարդահամարի բոլոր փաստաթղթերը պահպանվում են լիազորված մարմնի սահմանած կարգով:
Հոդված 13. Պատասխանատվությունը մարդահամարի մասին օրենսդրությունը խախտելու դեպքում
Բնակչության վերաբերյալ անհատական տեղեկություններին տիրապետող աշխատակիցներին արգելվում է որեւէ մեկին հաղորդել մարդահամարի լրացված փաստաթղթերի բովանդակությունը: Մարդահամարի սկզբնական (անհատական) տվյալների օգտագործման կարգի խախտման դեպքում մարդահամարի աշխատողները պատասխանատվություն են կրում Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով: Մարդահամարի սկզբնական նյութերը դատական, դատաքննչական եւ այլ մարմինները որպես ապացույց չեն կարող օգտագործել:
Մարդահամարի հարցաթերթի հարցերին պատասխանելուց հրաժարվելն առաջացնում է պատասխանատվություն` Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:
Հոդված 14. Միջազգային պայմանագրերը
Եթե Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով սահմանված են այլ նորմեր, որոնք նախատեսված չեն սույն օրենքով, ապա կիրառվում են միջազգային պայմանագրերի նորմերը:

О ПЕРЕПИСИ НАСЕЛЕНИЯ
Настоящий Закон регулирует правоотношения, возникающие в ходе подготовки, проведения переписи населения, накопления и хранения первичных (индивидуальных), а также распространения сводных данных.
Статья 2. Законодательство о переписи населения
Законодательство о переписи населения состоит из настоящего Закона, Закона Республики Армения ,,О государственной статистике” и иных законодательных актов, регулирующих проведение переписи населения.
Статья 3. Сфера действия переписи населения
Действие настоящего Закона распространяется на всех лиц, находящихся (постоянно или временно) в Республике Армения на момент переписи населения, а также на постоянно проживающих в Республике Армения лиц, временно отсутствующих из республики на момент переписи населения.
Статья 4. Основные требования к организации переписи населения
Перепись населения проводится раз в десять лет.
Решение о проведении переписи населения, в котором устанавливается срок проведения переписи населения, принимается Правительством Республики Армения не позднее чем за два года до начала переписи населения.
В целях содействия работам по подготовке и проведению переписи населения образуются общегосударственная и областные комиссии по переписи населения, состав которых утверждается Правительством Республики Армения.
Государственные органы и органы местного самоуправления в пределах своей компетенции несут ответственность за организацию подготовки и проведения переписи населения на надлежащем уровне.
Статья 5. Основная задача переписи населения
Основной задачей переписи населения является получение необходимой информации о населении в целях разработки направлений социально-экономического развития Республики Армения, демографических и социальных исследований, изучения распределения и использования трудовых ресурсов, текущего учета и прогнозирования численности и состава населения, а также образования избирательных участков.
Статья 6. Органы, проводящие перепись населения, и их обязанности
Ответственным за подготовку, проведение переписи населения, получение и публикацию ее сводных данных, является государственный уполномоченный орган по статистике (далее - уполномоченный орган), обязанный обеспечивать:
а) объективность, научную обоснованность программы (перечня вопросов) переписи населения, ее соответствие международным нормам и стандартам;
б) гласность и доступность сводных итогов, полученных в результате разработки материалов переписи населения;
в) конфиденциальность первичной (индивидуальной) информации.
ОРГАНИЗАЦИЯ ПЕРЕПИСИ НАСЕЛЕНИЯ
Статья 7. Утверждение документов переписи населения
Программу (перечень вопросов) переписи населения утверждает Правительство Республики Армения. Перечень вопросов не может включать вопросы, не предусмотренные для статистических целей.
Документы переписи населения (переписные листы, организационно-инструктивные и иные документы) утверждает уполномоченный орган.
Статья 8. Проведение пробной переписи населения
Апробация методологических, организационных принципов, программ и технологии машинной разработки материалов переписи населения осуществляется путем проведения пробной переписи населения.
Пробная перепись населения проводится не позднее чем за полтора года до основной переписи населения с охватом не менее одного процента населения республики в сроки и на территориях, установленных Правительством Республики Армения.
Статья 9. Лица, осуществляющие опрос населения
Перепись населения проводится привлеченными и проинструктированными уполномоченным органом работниками - счетчиками путем обхода жилых и иных помещений и непосредственного опроса каждого проживающего в них совершеннолетнего лица (или кого-либо из совершеннолетних членов семьи) и заполнения ответов на вопросы в документах переписи населения.
Сведения о несовершеннолетних, а также о временно отсутствующих сообщают совершеннолетние члены семьи.
Отдельные группы населения (военнослужащие, лица, отбывающие наказание в исправительно-трудовых учреждениях, а также персонал консульских и дипломатических учреждений) учитываются соответствующими государственными органами в общем порядке.
Записи производятся по месту фактического проживания на основании устных сведений, полученных от жителей, без документального подтверждения и независимо от наличия регистрации (учета).
Статья 10. Обязанности и права граждан
Перепись населения носит обязательный характер и опрашиваемые обязаны давать точные и исчерпывающие ответы на все вопросы переписного листа.
Каждое лицо имеет право ознакомляться со сведениями о себе, записанными в переписном листе.
Статья 11. Финансирование работ по переписи населения
Финансирование работ по переписи населения производится за счет средств государственного бюджета Республики Армения на основе сметы расходов, обеспечивающей своевременное и в полном объеме выполнение всех представленных Правительством Республики Армения мероприятий по подготовке, проведению переписи населения и разработке материалов.
Статья 12. Использование, публикация и хранение информации, полученной в ходе переписи населения
Окончательные итоги переписи населения используются или публикуются только в обобщенном и группированном виде.
Первичные (индивидуальные) данные переписи населения являются конфиденциальными и не подлежат опубликованию.
Все документы переписи населения хранятся в порядке, установленном уполномоченным органом.
Статья 13. Ответственность при нарушении законодательства о переписи населения
Сотрудникам, владеющим индивидуальными сведениями о населении, запрещается сообщать кому бы то ни было содержание заполненных документов переписи населения. При нарушении порядка использования первичных (индивидуальных) данных переписи населения работники переписи населения несут ответственность в порядке, установленном законодательством Республики Армения. Судебные, судебно-следственнные и иные органы не могут использовать первичные материалы переписи неселения в качестве доказательства.
Отказ отвечать на вопросы переписного листа влечет ответственность в порядке, установленном законодательством Республики Армения.
Статья 14. Международные договоры
Если международными договорами Республики Армения установлены иные не предусмотренные настоящим Законом нормы, то применяются нормы международных договоров.