Հոդված 1. «Եկամտահարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 9-րդ հոդվածի «ը» ենթակետը «պատկանող գույքի վաճառքից» բառերից հետո լրացնել «հարկային գործակալ չհանդիսացողներից» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 18-րդ հոդվածում՝
ա) 1-ին եւ 2-րդ կետերի «3-րդ կետում» բառերը փոխարինել «3-րդ, 4-րդ եւ 5-րդ կետերում» բառերով.
բ) հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ կետով՝
«5. Հարկային գործակալը ֆիզիկական անձանցից գույք ձեռք բերելու դիմաց վճարվող եկամուտներից եկամտահարկը հաշվարկում է 10 տոկոս դրույքաչափով՝ հաշվի առնելով միայն սույն օրենքի 10 եւ 11 հոդվածներով սահմանված նվազեցումները:»:
Հոդված 3. Ուժը կորցրած ճանաչել օրենքի 20-րդ հոդվածի 2-րդ կետի «բ» ենթակետը:
Հոդված 4. Օրենքի 21-րդ հոդվածի 1-ին կետում՝
- «ա» ենթակետի «եւ «բ» ենթակետերով նախատեսված գրավոր պայմանագիրը չկնքելու կամ պահանջվող տվյալներից որեւէ մեկի բացակայության» բառերը փոխարինել «ենթակետով նախատեսված ձեւով գրավոր պայմանագիրը չկնքելու կամ ֆիզիկական անձի հետ քաղաքացիաիրավական գրավոր պայմանագիրը (անձնագրի տվյալների եւ Հայաստանում բնակության (հաշվառման) հասցեի պարտադիր նշումով) չկնքելու» բառերով.
- «բ» ենթակետի «եւ 4-րդ» բառերը փոխարինել «, 4-րդ եւ 5-րդ» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 23-րդ հոդվածում «վճարմանը հաջորդող երկու աշխատանքային օրվա ընթացքում» բառերը փոխարինել «վճարման ամսվան հաջորդող ամսվա 5-ից ոչ ուշ» բառերով:
Հոդված 6. Օրենքի 37-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ կետով՝
«4. Հարկային գործակալը նախորդ հաշվետու ժամանակաշրջանների համար ներկայացված ամփոփ հաշվարկներում սխալներն ինքնուրույն հայտնաբերելու դեպքում կարող է հարկային տեսչության մարմիններ ներկայացնել ճշտված հաշվարկներ, որոնց հիման վրա կատարվում է այդ ժամանակաշրջանների համար հարկային պարտավորությունների վերահաշվարկ:»:
Հոդված 7. Օրենքի 38-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ կետով՝
«5. Հարկային մարմին ներկայացված տարեկան եկամուտների մասին հայտարարագրում սույն օրենքով սահմանված կարգով հաշվարկված վնասն ավելի ցույց տալու դեպքում անհատ ձեռնարկատիրոջից գանձվում է տուգանք՝ ավելի ցույց տրված վնասի 20 տոկոսի չափով:»:
Հոդված 8. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2002 թվականի հունվարի 1-ից:
Սույն օրենքի 7-րդ հոդվածով սահմանված տուգանքը կիրառվում է 2002 թվականի հունվարի 1-ից հետո՝ հարկային մարմին ներկայացված տարեկան եկամուտների մասին հայտարարագրով ավելի ցույց տրված վնասի նկատմամբ:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "О ПОДОХОДНОМ НАЛОГЕ"
Подпункт "з" статьи 9 Закона Республики Армения "О подоходном налоге" после слов "суммы, полученные физическими лицами" дополнить словами "с лиц, не являющихся налоговыми агентами".
Статья 2. В статье 18 Закона:
а) в пунктах 1 и 2 слова "в пункте 3" заменить словами "в пунктах 3, 4 и 5";
б) статью дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Налоговый агент исчисляет подоходный налог с доходов, выплачиваемых за приобретение имущества у физических лиц, по ставке 10 процентов с учетом только вычетов, установленных статьями 10 и 11 настоящего Закона".
Статья 3. Признать утратившим силу подпункт "б" пункта 2 статьи 20 Закона.
Статья 4. В пункте 1 статьи 21 Закона:
- в подпункте "а" слова "договора, предусмотренного подпунктами "а" и "б" пункта 2 статьи 20 настоящего Закона, или отсутствия в нем одного из требуемых данных" заменить словами "договора по форме, предусмотренной подпунктом "а" пункта 2 статьи 20 настоящего Закона, или незаключения с физическим лицом письменного гражданско-правового договора (с обязательным указанием паспортных данных и адреса места жительства (учета) в Республике Армения);
- в подпункте "б" слова "и 4" заменить словами ", 4 и 5" ."
Статья 5. В статье 23 Закона слова "в течение двух рабочих дней, следующих за днем выплаты" заменить словами "не позднее 5-го числа месяца, следующего за месяцем выплаты".
Статья 6. Статью 37 Закона дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. В случае самостоятельного выявления ошибок в сводных расчетах, представленных за предыдущие отчетные периоды, налоговый агент может представить в органы налоговой инспекции уточненные расчеты, на основе которых производится перерасчет налоговых обязательств за эти периоды".
Статья 7. Статью 38 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. В случае завышенного убытка, исчисленного в установленном настоящим Законом порядке в декларации о годовых доходах, представленной в налоговый орган, с индивидуального предпринимателя взыскивается штраф в размере 20 процентов завышенного убытка".
Статья 8. Настоящий Закон вступает в силу с 1-го января 2002 года.
Штраф, установленный статьей 7 настоящего Закона, применяется в отношении завышенного убытка в декларации о годовых доходах, представленной в налоговый орган после 1-го января 2002 года.