«ԵԿԱՄՏԱՀԱՐԿԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Եկամտահարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (30 դեկտեմբերի 1997 թվականի, ՀՕ-183) 28-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր մասերով՝
«Անհատ ձեռնարկատիրոջ տարեկան եկամտահարկի վճարած գումարը չի կարող պակաս լինել 30000 դրամից (եկամտահարկի նվազագույն գումար):
Հաշվետու տարվա հաշվարկված եկամտահարկը նշված գումարից պակաս լինելու դեպքում դրանց տարբերությունը ենթակա չէ վերադարձման (այդ թվում՝ անհատ ձեռնարկատիրոջ գործունեության դադարեցման դեպքում), եւ այն հաշվանցվում է միայն հարկատուի՝ գալիք ժամանակաշրջանի համար հաշվարկված եկամտահարկի գումարներից:
Հաշվետու տարում պետական գրանցում ստացած անհատ ձեռնարկատիրոջ այդ տարվա եկամտահարկի նվազագույն գումարը հաշվարկվում է պետական գրանցում ստանալու ամսվանից մինչեւ տվյալ տարվա վերջն ընկած ժամանակահատվածի ամիսներին համամասնորեն:
Հաշվետու տարում օրենսդրությամբ սահմանված կարգով պետական գրանցող մարմին գործունեությունը դադարեցնելու վերաբերյալ դիմում ներկայացրած անհատ ձեռնարկատիրոջ այդ տարվա եկամտահարկի նվազագույն գումարը հաշվարկվում է տվյալ տարվա սկզբից մինչեւ գործունեության դադարեցման պետական գրանցման ամիսն ընկած ժամանակահատվածի ամիսներին համամասնորեն:»:
Հոդված 2. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2003 թվականի հունվարի 1-ից:
Սույն օրենքի 1-ին հոդվածի դրույթները չեն տարածվում ձեռնարկատիրական գործունեություն չիրականացնելու մասին հարկային մարմիններին հայտարարություն (հաշվարկ, հայտարարագիր) ներկայացրած այն անհատ ձեռնարկատերերի վրա, ովքեր մինչեւ 2003 թվականի ապրիլի 1-ը Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով դիմում են ներկայացրել պետական գրանցող մարմին՝ գործունեությունը դադարեցնելու մասին:

Статья 1. Статью 28 Закона Республики Армения ,,О подоходном налоге" (30 декабря 1997 года, ЗР-183) дополнить новыми частями следующего содержания:
,,Годовая сумма подоходного налога, уплаченная индивидуальным предпринимателем, не может быть меньше 30000 драмов (минимальная сумма подоходного налога).
Если сумма подоходного налога, исчисленная за отчетный год, меньше указанной суммы, их разница не подлежит возврату (в том числе при прекращении деятельности индивидуального предпринимателя), и она вычитывается только из сумм подоходного налога налогоплательщика, исчисляемого в предстоящий период.
Для индивидуального предпринимателя, получившего государственную регистрацию в отчетном году, минимальная сумма подоходного налога за этот год исчисляется за период с месяца получения государственной регистрации по конец месяца данного года пропорционально этим месяцам.
Для индивидуального предпринимателя, подавшего в отчетном году в установленном законодательством порядке заявление в государственный регистрирующий орган о прекращении его деятельности, минимальная сумма подоходного налога за данный год исчисляется за период с начала данного года по месяц прекращения государственной регистрации его деятельности пропорционально этим месяцам.
Статья 2. Настоящий закон вступает в силу с 1 января 2003 года.
Положения статьи 1 настоящего Закона не распространяются на индивидуальных предпринимателей, представивших налоговым органам заявление (расчет, декларацию) о неосуществлении предпринимательской деятельности, которые в установленном законодательством Республики Армения порядке подали заявление в орган государственной регистрации о прекращении своей деятельности до 1 апреля 2003 года.