ՄԱՐԴՈՒ ԻՄՈՒՆԱՅԻՆ ԱՆԲԱՎԱՐԱՐՈՒԹՅԱՆ ՎԻՐՈՒՍԻՑ ԱՌԱՋԱՑԱԾ ՀԻՎԱՆԴՈՒԹՅԱՆ ԿԱՆԽԱՐԳԵԼՄԱՆ ՄԱՍԻՆ
Սույն օրենքը սահմանում է մարդու իմունային անբավարարության վիրուսից առաջացած հիվանդության կանխարգելման, ախտորոշման եւ հսկողության իրականացման կարգը, ինչպես նաեւ մարդու իմունային անբավարարության վիրուսից առաջացած հիվանդության կանխարգելման կազմակերպական, իրավական, տնտեսական եւ ֆինանսական հիմունքները։
Մարդու իմունային անբավարարության վիրուս /այսուհետեւ՝ ՄԻԱՎ/ - վիրուս, որը ախտահարում է մարդու իմունային համակարգը եւ հանգեցնում ձեռքբերովի իմունային անբավարարության համախտանիշի առաջացմանը:
Ձեռքբերովի իմունային անբավարարության համախտանիշ /այսուհետե ՝ ՁԻԱՀ/ - հիվանդություն, որը հանգեցնում է օրգանիզմի ընդհանուր պաշտպանողական համակարգի գործունեության խանգարմանը, որի հետեւանքով օրգանիզմը դառնում է ընկալունակ զանազան հիվանդությունների նկատմամբ:
ՄԻԱՎ-ով վարակված անձ- մարդ, որի օրգանիզմում հայտնաբերվել է մարդու իմունային անբավարարության վիրուսը: ՄԻԱՎ-ով վարակված անձը չունենալով համախտանիշի արտաքին նշաններ, հանդիսանում է վարակի աղբյուր:
Հոդված 2. ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման ծառայությունը
Հայաստանի Հանրապետության բնակչության՝ ՄԻԱՎ -ով վարակի կանխարգելման, հսկման նպատակով ստեղծվում է ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման հանրապետական կենտրոն /այսուհետեւ՝ ՁԻԱՀ ԿՀԿ/: ՁԻԱՀ ԿՀԿ-ի կառավարման եւ ֆինանսավորման կարգը, կառուցվածքն ու լիազորությունները սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից լիազորված պետական մարմինը։
ՄԻԱՎ-ի վարակի կանխարգելման միջոցառումների անցկացման եւ հատկացված միջոցների նպատակային եւ արդյունավետ օգտագործման համար մշակվում է պետական նպատակային ծրագիր, որը հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Հոդված 3. Սույն օրենքի գործողության ոլորտը
Սույն օրենքը տարածվում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների, Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող օտարերկրյա քաղաքացիների եւ քաղաքացիություն չունեցող անձանց /այսուհետեւ՝ անձինք/, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող ձեռնարկությունների, հիմնարկների եւ կազմակերպությունների / անկախ սեփականության ձեւից/ վրա։
Հոդված 4. Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորությունները ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման բնագավառում
ա/ պարբերաբար տեղեկացնում է բնակչությանը ՁԻԱՀ- ի կանխարգելման միջոցառումների մասին.
բ/ իրականացնում է ՁԻԱՀ- ի համաճարակային հսկողություն՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում լիազորված պետական մարմինների միջոցով.
գ/ հաստատում է Հայաստանի Հանրապետությունում ՄԻԱՎ- ով վարակված անձանց եւ ՁԻԱՀ-ով հիվանդների որակյալ մասնագիտացված բժշկական օգնության եւ սպասարկման նպատակային ծրագրերը.
դ/ պայմաններ է ստեղծում ՁԻԱՀ-ի գիտական եւ գործնական հետազոտությունների համար.
ե/ իրականացնում է դեռահասների բարոյական եւ սեռական դաստիարակությանն ուղղված միջոցառումներ.
զ/ ստեղծում է պայմաններ ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման բնագավառի կադրերի պատրաստման համար.
է/ Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերին համապատասխան տեղեկատվություն է փոխանակում ՄԻԱՎ- ի եւ ՁԻԱՀ-ի հիվանդության տարածվածության մասին։
Հոդված 5. ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման եւ բուժման ծրագրերի ֆինանսավորումը
ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման եւ բուժման ծրագրերի պետական ֆինանսավորումը դիտվում է որպես առաջնային՝ ելնելով հասարակության, ինչպես նաեւ անձանց կյանքի եւ առողջության անվտանգության ապահովման անհրաժեշտությունից:
ՁԻԱՀ-ի կանխարգելմանը, ՄԻԱՎ-ով վարակված անձանց բուժմանն ու սոցիալական պաշտպանվածությանն ուղղված նպատակային ծրագրերի ֆինանսավորումը կատարվում է ,, Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին,, Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 25 հոդվածով սահմանված կարգով:
Հոդված 6. ՄԻԱՎ-ով վարակված անձանց իրավունքների եւ ազատությունների պաշտպանության երաշխիքները
Անձի ՄԻԱՎ-ով վարակված լինելու փաստը չի կարող հիմք հանդիսանալ նրա իրավունքների եւ ազատությունների սահմանափակման համար , բացառությամբ Հայաստանի Հանրապետության օրենքով նախատեսված դեպքերի:
Հոդված 7. Օտարերկրյա քաղաքացիների եւ քաղաքացիություն չունեցող անձանց՝ Հայաստանի Հանրապետություն մուտք գործելու պայմանները
Երեք ամսից ավելի ժամկետով Հայաստանի Հանրապետություն մուտքի արտոնագիր /վիզա/ ստանալու համար դիմած օտարերկրյա քաղաքացիները, ինչպես նաեւ քաղաքացիություն չունեցող անձինք ներկայացնում են ՄԻԱՎ-ի հետազոտման հավաստագիր /սերտիֆիկատ/՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից սահմանված կարգով:
Հավաստագիր չներկայացնելու դեպքում օտարերկրյա քաղաքացիները եւ քաղաքացիություն չունեցող անձինք պարտավոր են մեկ ամսվա ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության տարածքում անցնել ՄԻԱՎ-ի հայտնաբերման լաբորատոր հետազոտություն:
Սույն հոդվածի առաջին եւ երկրորդ մասերի դրույթները չեն տարածվում օտարերկրյա պետությունների դիվանագիտական ներկայացուցչությունների եւ հյուպատոսական հիմնարկների աշխատակիցների. միջազգային կազմակերպությունների աշխատակիցների եւ նրանց ընտանիքների անդամների վրա։
Հոդված 8. Օտարերկրյա քաղաքացիների եւ քաղացիություն չունեցող անձանց օրգանիզմում ՄԻԱՎ - ի հայտնաբերման հետեւանքները
Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող օտարերկրյա քաղաքացիների եւ քաղաքացիություն չունեցող անձանց օրգանիզմում ՄԻԱՎ-ի առկայությունը հաստատվելուց հետո նրանք ենթակա են վարչական վտարման Հայաստանի Հանրապետությունից` Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով։
Հոդված 9. Միջազգային պայմանագրերը
Եթե Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով սահմանված են այլ նորմեր, քան նախատեսվում է սույն օրենքով, ապա կիրառվում են միջազգային պայմանագրերի նորմերը։
ՄԻԱՎ-Ի ՀԱՅՏՆԱԲԵՐՄԱՆ ՆՊԱՏԱԿՈՎ ԿԱՏԱՐՎՈՂ ԲԺՇԿԱԿԱՆ ՀԵՏԱԶՈՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՊԱՅՄԱՆՆԵՐԸ ԵՎ ԿԱՐԳԸ
Հոդված 10. Լաբորատոր հետազոտությունները
ՄԻԱՎ-ի հայտնաբերմանն ուղղված լաբորատոր հետազոտությունները կատարվում են Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով լիցենզավորված առողջապահական ձեռնարկություններում / անկախ սեփականության ձեւից /:
ՄԻԱՎ -ի լաբորատոր հետազոտության դրական արդյունքների դեպքում ՁԻԱՀ ԿՀԿ-ի կողմից պարտադիր կարգով կատարվում է կրկնակի հետազոտություն։
ՄԻԱՎ-ի հայտնաբերման լաբորատոր հետազոտությունները կամավոր են եւ անանուն, բացառությամբ սույն օրենքի 11 հոդվածով նախատեսված դեպքերի:
Այն անձինք, որոնց պետք է ներարկեն արյուն, արյան բաղադրամասեր կամ կենսաբանական հեղուկներ, փոխպատվաստեն օրգաններ եւ հյուսվածքներ, կարող են պահանջել դրանց կրկնակի լաբորատոր հետազոտություն ՝ ՄԻԱՎ -ի հայտնաբերման նպատակով։
Հոդված 11. Պարտադիր բժշկական հետազոտությունը
Պարտադիր բժշկական հետազոտության ենթակա են ՝
ա/ արյան, կենսաբանական հեղուկների, հյուսվածքների եւ օրգանների դոնորները.
բ/ աշխատանքի բերումով արյան, կենսաբանական հեղուկների, հյուսվածքների եւ օրգանների հետ առնչվող բուժաշխատողները.
գ/ ազատազրկման վայրերում գտնվող անձինք.
դ/ սեռական ճանապարհով փոխանցվող հիվանդություններով տառապող անձինք.
ե/ հղի կանայք.
զ/ ՄԻԱՎ-ով վարակված մայրերից ծնված երեխաները.
է/ թմրամոլները.
ը/ երեք ամսից ավելի ժամկետով Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս ծառայողական, գործնական եւ մասնավոր ուղեւորություններից վերադարձող անձինք։
Պարտադիր բժշկական հետազոտությունից հրաժարված անձինք չեն կարող լինել արյան, կենսաբանական հեղուկների, հյուսվածքների եւ օրգանների դոնորներ:
Բուժհաստատություններում աշխատանքի ընդունվող անձինք նախազգուշացվում են իրենց ՄԻԱՎ-ի հայտնաբերման պարտադիր բժշկական հետազոտության ենթարկելու մասին :
Աշխատանքի բերումով արյան, կենսաբանական հեղուկների , հյուսվածքների եւ օրգանների հետ առնչվող բուժաշխատողները ՄԻԱՎ-ի հայտնաբերման պարտադիր բժշկական հետազոտությունից հրաժարվելու դեպքում փոխադրվում են այլ աշխատանքի կամ ազատվում են աշխատանքից աշխատանքային օրենսդրությամբ սահմանված կարգով :
Պարտադիր բժշկական հետազոտության կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից լիազւորված պետական մարմինը:
ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ԲԵՐՈՒՄՈՎ ՄԻԱՎ-ՈՎ ՎԱՐԱԿՎԵԼՈՒ ՎՏԱՆԳԻՆ ԵՆԹԱԿԱ ԱՆՁԱՆՑ ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ ՊԱՇՏՊԱՆՎԱԾՈՒԹՅՈՒՆԸ
Հոդված 12. ՄԻԱՎ-ով վարակվելու վտանգին ենթակա անձանց սոցիալական պաշտպանվածությունն աշխատանքի բնագավառում
Ձեռնարկությունների, հիմնարկների եւ կազմակերպությունների աշխատողների, ՄԻԱՎ - ով վարակված անձանց ախտորոշումն ու բուժումը ապահովող, ինչպես նաեւ այն աշխատողների համար, որոնց աշխատանքը կապված է ՄԻԱՎ պարունակող նյութերի հետ, սահմանվում է՝
ա/ հավելավճար աշխատավարձի նկատմամբ.
բ/ կրճատված աշխատանքային օր.
գ/ լրացուցիչ վարձատրություն.
դ/ լրացուցիչ արձակուրդ:
Վերոհիշյալ արտոնությունների տրման պայմանները եւ կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Առողջապահական ձեռնարկությունների տնօրինությունը պարտավոր է ապահովել բուժաշխատողների պարտականությունների կատարման համար անվտանգության անհրաժեշտ միջոցներ եւ պայմաններ՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորված պետական մարմնի կողմից սահմանված կարգով :
Հոդված 13. Բժշկական օգնություն եւ սպասարկում ստանալիս կամ ցուցաբերելիս ՄԻԱՎ-ով վարակված անձանց պատճառված վնասի փոխհատուցման իրավունքը
Անձինք բժշկական օգնություն եւ սպասարկում ստանալիս կամ ցուցաբերելիս ՄԻԱՎ-ով վարակվելու դեպքում իրավունք ունեն պատճառված վնասի փոխհատուցման՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով :
ՄԻԱՎ-ՈՎ ՎԱՐԱԿՎԱԾ ԱՆՁԱՆՑ ԵՎ ՆՐԱՆՑ ԸՆՏԱՆԻՔՆԵՐԻ ԱՆԴԱՄՆԵՐԻ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԸ ԵՎ ՊԱՐՏԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
Հոդված 14. ՄԻԱՎ-ով վարակված անձանց իրավունքները
ՄԻԱՎ - ով վարակված անձինք իրավունք ունեն՝
ա/ ստանալ հետազոտության արդյունքների մասին գրավոր տեղեկություններ.
բ/ ստանալ ոչ խտրական վերաբերմունք.
գ/ պահանջել բժշկական գաղտնիության պահպանում, բացառությամբ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված դեպքերի.
դ/ շարունակել աշխատել, բացառությամբ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից սահմանված դեպքերի.
ե/ ստանալ համապատասխան խորհրդատվություն, ծանոթանալ ՄԻԱՎ-ի տարածումը բացառող նախազգուշական միջոցառումներին:
ՄԻԱՎ-ով վարակված անձինք առանց իրենց գրավոր համաձայնության չեն կարող լինել գիտական փորձերի եւ հետազոտությունների օբյեկտ :
Հոդված 15. ՄԻԱՎ-ով վարակված երեխաների եւ նրանց ծնողների /օրինական ներկայացուցիչների / իրավունքները
ՄԻԱՎ-ով վարակված մինչեւ 16 տարեկան երեխաներն օգտվում են մինչեւ 16 տարեկան հաշմանդամ երեխաների համար Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված իրավունքներից:
ՄԻԱՎ-ով վարակված երեխայի ծնողները /օրինական ներկայացուցիչները / իրավունք ունեն՝
ա/ երեխայի հետ միասին գտնվել հիվանդանոցում՝ այդ ժամկետում ազատվելով աշխատանքից, եւ ստանալ երեխայի եւ իրենց համար սահմանված նպաստները.
բ/ օգտվել տարեկան արձակուրդից իրենց համար հարմար ժամանակ։
ՄԻԱՎ-ով վարակված երեխային խնամելու նպատակով աշխատանքից ազատվելու ժամանակահատվածը հաշվառվում է աշխատանքային ստաժում։
Հոդված 16. ՄԻԱՎ-ով վարակված անձի պարտականությունները
ՄԻԱՎ-ով վարակված անձը կամ նրա օրինական ներկայացուցիչը պարտավոր է պահպանել ՄԻԱՎ-ի տարածումը բացառող լիազորված պետական մարմնի կողմից հաստատված նախազգուշական միջոցառումները :
Հոդված 17. Պատասխանատվությունը սույն օրենքը խախտելու համար
Սույն օրենքը խախտող անձինք, ինչպես նաեւ ձեռնարկությունները, հիմնարկները եւ կազմակերպությունները պատասխանատվություն են կրում Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով :
Հոդված 18. Օրենքի ուժի մեջ մտնելը
Նախագահ`  Լ. ՏԵՐ-ՊԵՏՐՈՍՅԱՆ
15 փետրվարի 1997 թ.
ՀՕ-103
09.02.2000 «Մարդու իմունային անբավարարության վիրուսից առաջացած հիվանդության կանխարգելման մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին
11.10.2000 «Մարդու իմունային անբավարարության վիրուսից առաջացած հիվանդության կանխարգելման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին
19.03.2009 «Մարդու իմունային անբավարարության վիրուսից առաջացած հիվանդության կանխարգելման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին
03.10.2011 «Մարդու իմունային անբավարարության վիրուսից առաջացած հիվանդության կանխարգելման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին
11.09.2012 «Մարդու իմունային անբավարարության վիրուսից առաջացած հիվանդության կանխարգելման մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին
25.10.2017 «Մարդու իմունային անբավարարության վիրուսից առաջացած հիվանդության կանխարգելման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին
21.03.2018 «Մարդու իմունային անբավարարության վիրուսից առաջացած հիվանդության կանխարգելման մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին

О ПРОФИЛАКТИКЕ ЗАБОЛЕВАНИЯ,ВЫЗВАННОГО ВИРУСОМ ИММУНОДЕФИЦИТА ЧЕЛОВЕКА
Настоящий Закон определяет порядок профилактики, диагностики заболевания, вызванного вирусом иммунодифицита человека, и осуществления надзора за ним, а также организационные, правовые, экономические и финансовые основы профилактики заболевания, вызванного вирусом иммунодефицита человека.
Глава 2. Условия и порядок проведения медицинского освидетельствования с целью выявления ВИЧ-инфекции
Глава 3. Социальная защищенность лиц, подвергающихся риску заражения ВИЧ-инфекцией в связи с трудовой деятельностью
Глава 4. Права и обязанности ВИЧ-инфецированных лиц и членов их семей
Вирус иммунодефицита человека (далее - ВИЧ-инфекция)- вирус заражающий имунную систему человека и вызывающий синдром приобретенного имуннодефицита.
Синдром приобретенного иммуннодефицита (далее - СПИД) - заболевание, которое приводит к нарушению деятельности общей имунной системы организма, вследствие чего организм становится восприимчивым к различным заболеваниям.
ВИЧ-инфицированное лицо - человек, в организме которого обнаружен вирус иммунодефицита человека. ВИЧ - инфицированное лицо, не имея внешних признаков синдрома, является источником инфекции.
Статья 2. Служба профилактики СПИД-а
В целях профилактики заражения населения Республики Армения ВИЧ-инфекцией, надзора за ним создается Республиканский центр профилактики СПИД-а (далее - РЦП СПИД). Порядок управления РЦП СПИД и его финансирование, стуруктуру и полномочия определяет уполномоченный Правительством Республики Армения государственный орган.
Для проведения мероприятий по профилактике заражения ВИЧ-инфекцией и целевого и эффективного использования выделенных средств разрабатывается государственная целевая программа, утверждаемая Правительством Республики Армения.
Статья 3. Сфера действия настоящего Закона
Настоящий Закон распространяется на граждан Республики Армения, не находящихся на территории Республики Армения иностранных граждан и лиц без гражданства (далее - лица), а также на предприятия, учреждения и организации (независимо от формы собственности), действующие на территории Республики Армения.
Статья 4. Полномочия правительства Республики Армения  в области предупреждения СПИД-а
а) периодически информирует население о мерах по профилактике СПИД-а;
б) осуществляет эпидемический надзор за СПИД-ом на территории Республики Армения через уполномоченные государственные органы;
в) утверждает целевые программы квалифицированной специализированной медицинской помощи и обслуживания ВИЧ-инфицированных лиц и больных СПИД-ом в Республике Армения;
г) создает условия для научных и профилактических исследований СПИД-а;
д) осуществляет мероприятия, направленные на нравственное и половое воспитание несовершеннолетних;
е) создает условия для подготовки кадров в области профилактики СПИД-а;
ж) обменивается информацией о распространнености ВИЧ-инфекции и СПИД-а в соответствии с международными договорами Республики Армения.
Статья 5. Финансирование программ профилактики и лечения СПИД-а
Государственное финансирование программ профилактики и лечения СПИД-а рассматривается как приоритетное, исходя из необходимости обеспечения безопасности общества, а также жизни и здоровья лиц.
Финансирование целевых программ, направленных на профилактику СПИД-а, лечение и социальную защиту ВИЧ-инфицированных лиц, производится в порядке, установленном статьей 25 Закона Республики Армения ,,О медицинской помощи, обслуживании населения".
Статья 6. Гарантии защиты прав и свобод ВИЧ-инфицированных лиц
Факт заражения лица ВИЧ-инфекцией не может быть основанием для ограничения его прав и свобод, за исключением случаев, предусмотренных законом.
Статья 7. Условия въезда в Республику Армения иностранных граждан и лиц без гражданства
Иностранные граждане, обратившиеся для получения визы на въезд в Республику Армения на срок более трех месяцев, а также лица без гражданства предъявляют сертификат об освидетельствовании на ВИЧ-инфекцию в установленном Правительством Республики Армения порядке.
Иностранные граждане и лица без гражданства в случае непредъявления сертификата обязаны в течение месяца пройти на территории Республики Армения лабораторное освидетельствование на выявление ВИЧ-инфекции.
Положения частей первой и второй настоящей статьи не распространяются на сотрудников международных организаций и членов их семей.
Статья 8. Последствия выявления ВИЧ-инфекции в организме иностранных граждан и лиц без гражданства
После подтверждения ВИЧ-инфекции в организме иностранных граждан и лиц без гражданства, находящихся на территории Республики Армения, они подлежат административной депортации из Республики Армения в установленном законодательством Республики порядке.
Статья 9. Международные договоры
Если международными договорами Республики Армения установлены иные нормы, чем те, которые предусматриваются настоящим Законом, то применяются нормы международных договоров.
УСЛОВИЯ И ПОРЯДОК ПРОВЕДЕНИЯ МЕДИЦИНСКОГО ОСВИДЕТЕЛЬСТВОВАНИЯ С ЦЕЛЬЮ ВЫЯВЛЕНИЯ ВИЧ-ИНФЕКЦИИ
Статья 10. Лабораторное освидетельствание
Лабораторное освидетельствование, направленное на выявление ВИЧ-инфекции, проводится в установленном законодательством Республики Армения порядке на лицензированных предприятиях здравоохранения (независимо от формы собственности).
В случае положительной реакции лабораторного освидетельствования на ВИЧ-инфекцию РЦП СПИД в обязательном порядке проводит повторное освидетельствование.
Лабораторное освидетельствование на выявление ВИЧ-инфекции является добровольным и анонимным, за исключением случаев, предусмотренных статьей 11 настоящего Закона.
Лица, которым должны вливать кровь, компоненты крови или биологические жидкости, трансплантировать органы и ткани, могут требовать их повторного освидетельствования с целью выявления ВИЧ-инфекции.
Статья 11. Обязательное медицинское освидетельствование
Обязательному медицинскому освидетельствованию подлежат:
а) доноры крови, биологических жидкостей, тканей и органов;
б) медицинские работники, соприкасающиеся по работе с кровью, биологическими жидкостями, тканями и органами;
в) лица, находящиеся в местах лишения свободы;
г) лица, страдающие болезнями, передаваемыми половым путем;
д) беременные женщины;
е) дети, рожденные от матерей, зхараженных ВИЧ-инфекцией;
ж) наркоманы;
з) лица, вернувшиеся из служебных, деловых и частных поездок, выезжавшие за пределы Республики Армения на срок более трех месяцев.
Лица, отказавшиеся от обязательного медицинского освидетельствования, не могут быть донорами крови, биологических жидкостей, тканей и органов.
Лица, поступающие на работу ва медучреждения предупреждаются о прохождениии обязательного медицинского освидетельствования на выявление ВИЧ-инфекции.
Медицинеские работники, соприкасающиеся по работе с кровью, биологическими жидкостями, тканями и органами, в случае отказа от обязательного медицинского освидетельствования на выявление ВИЧ-инфекции переводятся на другую работу или освобождаются от работы в порядке, установленном трудовым законодательством.
Порядок обязательного медицинского освидетельствования устанавливается Правительством Республики Армения государственным органом.
СОЦИАЛЬНАЯ ЗАЩИЩЕННОСТЬ ЛИЦ, ПОДВЕРГАЮЩИХСЯ РИСКУ ЗАРАЖЕНИЯ ВИЧ-ИНФЕКЦИЕЙ В СВЯЗИ С ТРУДОВОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬЮ
Статья 12. Социальная защищенность лиц, подвергающихся риску заражения ВИЧ-инфекцией в области труда
Работникам предприятий, учреждений и организаций, обеспечивающим диагностику и лечение ВИЧ-инфицированных лиц, а также лицам, работа которых связана с материалами, содержащими ВИЧ-инфекцию, устанавливается:
а) надбавка к заработной плате;
б) сокращенный рабочий день;
в) дополнительное вознаграждение;
г) дополнительный отпуск.
Условия и порядок предоставления вышеуказанных льгот устанавливаются Правительством Республики Армения.
Руководства предприятий здравоохранения обязаны обеспечивать меры и условия безопасности, необходимые для исполнения медработниками своих обязанностей, установленном уполномоченным Правительством Республики Армения государственным органом.
Статья 13. Право на возмещение вреда, причиненного лицам, зараженным ВИЧ-инфекцией при получении или оказании медицинской помощи и обслуживания
Лица. зараженные ВИЧ-инфекцией, при получении или оказании медицинской помощи и обслуживания имеют право на возмещение причиненного им вреда в порядке, установленном законодательством Республики Армения.
ПРАВА И ОБЯЗАННОСТИ ВИЧ-ИНФИЦИРОВАННЫХ ЛИЦ И ЧЛЕНОВ ИХ СЕМЕЙ
Статья 14. Права ВИЧ-инфицированных лиц
Вич-инфицированные лица имеют право:
а) получать информацию о результатах освидетельствования в письменной форме;
б) на недискриминационное к себе отношение;
в) требовать соблюдения медицинской тайны, за исключением случаев, установленных законодательством Республики Армения;
г) продолжать работать, за исключением случаев, установленных правительством Республики Армения;
д) получать соответствующую консультацию, ознакомляться с профилактическими мероприятиями, исключающими распространение ВИЧ-инфекции.
ВИЧ-инфицированные лица без их письменного согласия не могут быть объектами научных опытов и исследований.
Статья 15. Права ВИЧ-инфицированных детей и их родителей (законных представителей)
Дети в возрасте до 16 лет, зараженные ВИЧ-инфекцией, пользуются правами, установленными законодательством Республики Армения для детей-инвалидов в возрасте до 16 лет.
Родители (законные представители) ВИЧ-инфицированного ребенка имеют право:
а) пребывать с ребенком в больнице, с освобождением их на этот срок от работы,и получать пособия, установленные для детей и их семьях;
б) использовать ежегодный отпуск в удобное время.
Период освобожденеия от работы с целью ухода за ВИЧ-инфицированным ребенком учитывается в трудовом стаже.
Статья 16. Обязанности ВИЧ-инфицированного лица
ВИЧ-инфицированное лицо или его законный представитель обязаны соблюдать исключающие распространение ВИЧ-инфекции профилактические меры, утвержденные уполномоченным государственным органом.
Статья 17. Ответственность за нарушение настоящего Закона
Лица, а также предприятия, учреждения и организации, нарушившие настоящий Закон, несут ответственность в порядке, установленном законодательством Республики Армения.
Статья 18. Вступление Закона в силу
Настоящий закон вступает в силу с момента его опубликования.
15 февраля 1997 года
09.02.2000 О внесении дополнений в Закон Республики Армения "О профилактике заболежания, вызванного вирусом иммунодефицита человека"
11.10.2000 О внесении изменения и дополнения в Закон Республики Армения "О профилактике заболевания, вызванного вирусом иммунодефицита человека"
19.03.2009 О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения “О профилактике заболевания, вызванного вирусом иммунодефицита человека”