Բյուջետային համակարգի մասին
«ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԲՅՈՒՋԵՏԱՅԻՆ ՀԱՄԱԿԱՐԳԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Հայաստանի Հանրապետության բյուջետային համակարգի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 12 հոդվածի 3-րդ կետի երկրորդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությամբ՝ «Ընդ որում, անշարժ գույքի, այդ թվում՝ անավարտ շինարարության օբյեկտների մասնավորեցումից ստացվող միջոցները պետական բյուջե են ուղղվում 70 տոկոսի չափով՝ անկախ գույքի տեղաբաշխման վայրից:»:
Հոդված 2. Օրենքի 28 հոդվածի 3-րդ կետի 1.2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «է» ենթակետով՝
«է) անշարժ գույքի, այդ թվում՝ անավարտ շինարարության օբյեկտների մասնավորեցումից ստացված միջոցներն ուղղվում են՝
- Երեւան քաղաքի համաքաղաքային կապիտալ բնույթի ծախսերի ֆինանսավորմանը՝ Երեւան քաղաքի վարչական տարածքում տեղաբաշխված գույքի մասնավորեցումից ստացվող մուտքերի 30 տոկոսի չափով.
- Հայաստանի Հանրապետության մարզերում գտնվող համապատասխան համայնքի ֆոնդային բյուջե՝ տեղական ինքնակառավարման մարմիններին օրենքով վերապահված պարտադիր լիազորությունների ֆինանսավորմանը՝ այդ համայնքի վարչական տարածքում տեղաբաշխված անշարժ գույքի, այդ թվում՝ անավարտ շինարարության օբյեկտների մասնավորեցումից ստացվող մուտքերի 30 տոկոսի չափով:
Երեւան քաղաքում տեղակայված անշարժ գույքի, այդ թվում՝ անավարտ շինարարության օբյեկտների մասնավորեցումից ստացված միջոցներն ուղղվում են Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով բացված հատուկ հաշվին:
Ընդ որում, նշված միջոցները կարող են ուղղվել բացառապես Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հետ վերջինիս կողմից սահմանված կարգով համաձայնեցված ծրագրերի ֆինանսավորմանը:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "О БЮДЖЕТНОЙ СИСТЕМЕ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ"
Статья 1. Часть вторую пункта 3 статьи 12 Закона Республики Армения "О бюджетной системе Республики Армения" дополнить новым предложением следующего содержания:
"При этом средства, получаемые от приватизации недвижимого имущества, в том числе объектов незавершенного строительства, направляются в государственный бюджет в размере 70 процентов, независимо от места размещения имущества".
Статья 2. Часть 1.2 пункта 3 статьи 28 Закона дополнить подпунктом "ж" следующего содержания:
"ж) средства, полученные от приватизации недвижимого имущества, в том числе объектов незавершенного строительства, направляются:
- на финансирование общегородских затрат капитального характера города Еревана в размере 30 процентов поступлений, получаемых от приватизации имущества, размещенного на административной территории города Еревана;
- в фондовый бюджет соответствующих муниципалитетов, находящихся в областях Республики Армения, на финансирование обязательных полномочий, предоставленных законом органам местного самоуправления, в размере 30 процентов поступлений, получаемых от приватизации недвижимого имущества, а также объектов незавершенного строительства, размещенных на административных территориях этих муниципалитетов.
Средства, полученные от приватизации недвижимого имущества, в том числе объектов незавершенного строительства, размещенных в городе Ереване, направляются на специальный счет, открытый в установленном законодательством Республики Армения порядке.
При этом указанные средства могут быть направлены исключительно на финансирование программ, согласованных с Правительством Республики Армения в установленном им же порядке".