«ԱԿՑԻԶԱՅԻՆ ՀԱՐԿԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Ակցիզային հարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (27 հուլիսի 2000 թվական, ՀՕ-79) 5-րդ հոդվածի 1-ի կետի աղյուսակում՝
ա)
«2204
220410
խաղողի եւ այլ գինիներ,
գինենյութ
փրփրուն գինիներ,
շամպայն
1 լիտր
180
250»
տողերը փոխարինել հետեւյալ տողերով՝
բացթողման գնի (առանց ավելացված արժեքի հարկի եւ ակցիզային հարկի), իսկ ապրանքների ներմուծման դեպքում՝ մաքսային արժեքի
10 տոկոս, բայց ոչ պակաս, քան 1 լիտրի համար 100 դրամ»
բ)
«2208
220820
220860,
220870
սպիրտային խմիչքներ
խաղողի գինու կամ գինենյութի թորումից ստացվող սպիրտային թրմեր (կոնյակ, արմանյակ եւ այլն)
օղի, լիկյորներ եւ մրգի օղիներ
1.500
1.200
300»
«2208  սպիրտային խմիչքներ
30 տոկոս, բայց ոչ պակաս, քան 1 լիտրի համար 380 դրամ»
Հոդված 2. Օրենքի 5-րդ հոդվածի 2-րդ կետը «7.5 դրամով» բառերից հետո լրացնել «, իսկ մինչեւ 9 տոկոս սպիրտայնություն պարունակող խմիչքների համար սահմանվում է յուրաքանչյուր լիտրի համար՝ 100 դրամ» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "ОБ АКЦИЗНОМ НАЛОГЕ"
Статья 1. В таблице пункта 1 статьи 5 Закона Республики Армения "Об акцизном налоге" (27 июля 2000 года, ЗР-79)
а) строки
"2204 Виноградные и прочие вина, виноматериал
1 литр
2204 10 игристые вина,
шампанское
250"
заменить следующими строками:
"2204 Виноградные и прочие вина, виноматериал отпускная цена
(без налога на добавленную стоимость и акцизного налога), а при ввозе товаров – таможенная стоимость
10 процентов, но не менее чем 100 драмов за 1 литр"
б) строки
"2208 Спиртные напитки
2208 20 спиртные настойки, полученные в результате дистилляции (перегонки) виноградного вина или виноматериала (коньяк, арманьяк и прочие)   1200
2208 60,
2208 70
Водка, ликеры и фруктовые водки
300"
"2208 Спиртные напитки отпускная цена (без налога на добавленную стоимость и акцизного налога), а при ввозе товаров – таможенная стоимость 30 процентов, но не менее чем 380 драмов за 1 литр"
Статья 2. Пункт 2 статьи 5 Закона после слов "на 7,5 драма" дополнить словами ,,а для напитков с содержанием спирта до 9 процентов устанавливается 100 драмов за каждый литр".