Հոդված 1. «Ավելացված արժեքի հարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (16 հունիսի 1997 թվականի, ՀՕ-118) 3-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 3. Սույն օրենքի 6-րդ հոդվածի 1-ին, 2-րդ եւ 3-րդ կետերում նշված գործարքներ իրականացրած իրավաբանական անձինք եւ անհատ ձեռնարկատերերը համարվում են ԱԱՀ վճարող՝
- եթե նրանք օրենքի համաձայն չեն համարվում պարզեցված հարկ վճարողներ (ներառյալ՝ այն դեպքերը, երբ անձինք չեն կարող կամ դադարում են համարվել այդպիսիք),
- այն գործարքների (գործունեության) մասով, որոնք ենթակա չեն պարզեցված հարկով կամ հաստատագրված վճարներով հարկման:
Տնտեսական գործունեություն իրականացրած՝ անհատ ձեռնարկատեր չհանդիսացող ֆիզիկական անձինք ընթացիկ տարում համարվում են ԱԱՀ վճարող, եթե նրանց՝ սույն օրենքի 6-րդ հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ կետերով սահմանված գործարքներից հասույթի գումարը գերազանցել է 3 միլիոն դրամը: Այդ անձինք ԱԱՀ հաշվարկում եւ վճարում են 3 միլիոն դրամը գերազանցող մասի համար:
ԱԱՀ-ով հարկման առումով, ֆիզիկական անձանց պատկանող բնակելի շինության օտարումը չի դիտվում որպես ԱԱՀ-ով հարկվող գործարք:
Անհատ ձեռնարկատեր չհանդիսացող ֆիզիկական անձի կողմից իրականացված գործունեությունն օրենքով սահմանված կարգով ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեություն համարվելու դեպքում, այդ անձի հարկային պարտավորությունները հաշվարկվում են օրենքով սահմանված կարգով:
Սույն օրենքի իմաստով՝ հասույթ է համարվում տնտեսական (ձեռնարկատիրական) գործունեություն իրականացնող անձանց տնտեսական (ձեռնարկատիրական) գործունեության ընդհանուր արդյունքը՝ առանց կատարված ծախսերի (այդ թվում՝ ապրանքների ձեռքբերման գծով ծախսերի) պակասեցման: Առեւտրի ոլորտում այն հավասարեցվում է ապրանքաշրջանառությանը:»:
Հոդված 2. Ուժը կորցրած ճանաչել օրենքի 4-րդ հոդվածը:
Հոդված 3. O րենքի 7-րդ հոդվածի 9-րդ կետից հանել «եւ պետության կողմից գնված արժեքների» բառերը, իսկ «շրջանառությունը» բառից հետո կետը լրացնել «, ինչպես նաեւ սահմանված կարգով պետության կամ լիազորված մարմնի կողմից հաստատված սակագների կիրառման հետ կապված՝ պետական բյուջեից տրվող սուբսիդիաները, սուբվենցիաները, դրամաշնորհները» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 15-րդ հոդվածում՝
1) ուժը կորցրած ճանաչել հոդվածի 14-րդ կետը.
2) 17-րդ կետում՝
ա) առաջին մասը «ֆինանսական» բառից առաջ լրացնել «բանկերի եւ վարկային կազմակերպությունների կողմից (բացառությամբ սույն կետով սահմանված դեպքերի) իրականացվող» բառերով.
բ) հինգերորդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«բանկերի, վարկային կազմակերպությունների եւ այլ անձանց կողմից արժեթղթերի օտարումը, ի պահ ընդունումը եւ հաշվառումը».
գ) վերցերորդ մասից հանել «գնումը» բառը եւ «սպասարկումը» բառից հետո մասը լրացնել «ինչպես նաեւ այլ անձանց կողմից մուրհակների, չեկերի, վճարագրերի, վճարային այլ արժեթղթերի, վճարային փաստաթղթերի օտարումը» բառերով.
դ) տասներորդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«- արժեթղթերի հավատարմագրային կառավարումը».
ե) տասնմեկերորդ մասից հանել «գնումը» բառը, եւ մասը լրացնել «, ինչպես նաեւ բանկերին եւ վարկային կազմակերպություններին բանկային ձուլակտորների իրացումը.» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 20-րդ հոդվածում`
1) առաջին մասը «տվյալները» բառից հետո լրացնել «եւ վավերապայմանները» բառերով.
2) առաջին մասի «է» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«է) Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից սահմանված՝ ծախսերը հիմնավորող փաստաթղթերի նկատմամբ ներկայացվող պահանջներով նախատեսված այլ տեղեկություններ եւ վավերապայմաններ:».
3) ուժը կորցրած ճանաչել երկրորդ, երրորդ եւ չորրոդ մասերը.
4) հինգերորդ մասից հետո ավելացնել նոր մաս հետեւյալ բովանդակությամբ՝
«Գնորդի պահանջով հարկային հաշիվ դուրս չգրելու համար ԱԱՀ վճարող անձինք կրում են հաշվարկային փաստաթուղթ դուրս չգրելու համար օրենքով նախատեսված պատասխանատվություն:».
5) վեցերորդ մասում «ԱԱՀ վճարող» բառերը փոխարինել «ձեռնարկատիրական գործունեություն վարող» բառերով:
Հոդված 6. Օրենքի 23-րդ հոդվածի առաջին մասի 1-ին կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«1) արտադրական եւ այլ առեւտրային նպատակներով հանրապետության տարածքում հաշվետու ժամանակաշրջանում ձեռք բերված այն ապրանքների եւ ստացված այն ծառայությունների գծով մատակարարների կողմից դուրս գրված հարկային հաշիվներում առանձնացված ԱԱՀ-ի գումարների չափով (բացառությամբ սույն օրենքով սահմանված դեպքերի), որոնց դիմաց բանկային փոխանցմամբ կատարվել է վճարում, բացառությամբ սույն հոդվածով սահմանված դեպքերի:
Արտադրական եւ այլ առեւտրային նպատակներով հանրապետության տարածքում իրականացված գործարքների մասով ոչ բանկային փոխանցումներով վճարված գումարները հաշվանցվում են, եթե ապրանքների մատակարարման եւ ծառայությունների մատուցման գործարքի գումարը (առանց ավելացված արժեքի հարկի)՝
- 2003 թվականի ընթացքում յուրաքանչյուր միանվագ գործարքի համար չի գերազանցում 500 հազար դրամը, իսկ հաշվետու ամսվա ընթացքում բոլոր այդպիսի գործարքների համար՝ 5 միլիոն դրամը,
- 2004 թվականի ընթացքում միանվագ գործարքի համար չի գերազանցում 300 հազար դրամը, իսկ հաշվետու ամսվա ընթացքում բոլոր այդպիսի գործարքների համար՝ 3 միլիոն դրամը,
- 2005 թվականի ընթացքում միանվագ գործարքի համար չի գերազանցում 100 հազար դրամը, իսկ հաշվետու ամսվա ընթացքում բոլոր այդպիսի գործարքների համար՝ 1 միլիոն դրամը:
Ձեռք բերված ապրանքների ու ստացված ծառայությունների գծով ուշ ստացված հարկային հաշիվներում առանձնացված եւ հաշվանցման ենթակա ԱԱՀ-ի գումարները հաշվանցվում են այն հաշվետու ժամանակաշրջանում, երբ ստացվել է հարկային հաշիվը:
Ձեռք բերված ապրանքների ու ստացված ծառայությունների գծով հարկային հաշիվներում առանձնացված ԱԱՀ-ի գումարները հաշվանցվում են այն հաշվետու ժամանակաշրջանում, երբ կատարվել է վճարումը:»:
Հոդված 7. Օրենքի 241 -րդ հոդվածի երկրորդ մասի 1-ին կետում «վճարվել են» բառերը փոխարինել «բանկային փոխանցմամբ վճարվել են» բառերով:
Հոդված 8. Օրենքի 25-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«Հոդված 25. Հաշվետու ժամանակաշրջանում սույն օրենքի 23 եւ 241 հոդվածներով սահմանված կարգով հարկվող շրջանառության նկատմամբ հաշվարկված ԱԱՀ-ի գումարներից հաշվանցման ենթակա ԱԱՀ-ի գումարների առաջացող տարբերությունը (գերազանցող գումարը), բացառությամբ սույն հոդվածի երկրորդ պարբերությունում նշված գործարքների գծով նույն կետով սահմանված կարգով որոշվող գումարների, հաշվանցվում է վճարողների կողմից հետագա հաշվետու ժամանակաշրջաններում Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ապրանքների մատակարարման կամ ծառայությունների մատուցման համար սույն օրենքի համաձայն վճարման ենթակա ԱԱՀ-ի գումարների հաշվին:
ԱԱՀ-ի զրոյական դրույքաչափով հարկվող գործարքներին (բացառությամբ սեւ եւ գունավոր մետաղների ջարդոնի արտահանման գործարքների) վերաբերող ձեռքբերումների գծով մատակարարների հարկային հաշիվներում եւ ապրանքների ներմուծման մաքսային հայտարարագրերում առանձնացված ԱԱՀ-ի գումարները հաշվանցվում են հարկ վճարողի այլ հարկային պարտավորությունների հաշվին, կամ, վերջիններիս բացակայության պայմաններում, վերադարձվում են վճարողներին, եթե հաշվանցման ենթակա ԱԱՀ-ի գումարները գերազանցում են հարկ վճարողի կողմից իրականացված գործարքների հարկվող շրջանառության նկատմամբ հաշվարկված ԱԱՀ-ի գումարները (առկա է ԱԱՀ-ի դեբետային մնացորդ): Ընդ որում, անձի այլ հարկային պարտավորությունների հաշվին հաշվանցման կամ վերադարձման ենթակա է ԱԱՀ-ի դեբետային մնացորդի այն մասը, որն համապատասխանում է ընդհանուր գործարքներից հասույթի մեջ ԱԱՀ-ի զրոյական դրույքաչափով հարկվող գործարքների տեսակարար կշռին, բայց ոչ ավելի ԱԱՀ-ի զրոյական դրույքաչափով հարկվող գործարքներին ուղղակիորեն վերագրվող ձեռքբերումների գծով ԱԱՀ-ի ընդհանուր գումարից:
Սույն պարբերությանը համապատասխան՝ ԱԱՀ-ի գումարների վերադարձը իրականացվում է հարկ վճարողի կողմից դիմումը ներկայացնելուց հետո երեք ամսվա ընթացքում, ԱԱՀ-ի գումարների վերադարձի հիմնավորվածությունը հաստատող, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից սահմանված կարգով տրվող, հարկային մարմնի կողմից տրամադրված տեղեկանքի հիման վրա՝ պետական բյուջեում ԱԱՀ-ի գծով առկա մուտքերի հաշվին:
Սույն օրենքի 40 հոդվածով նախատեսված դեպքերում հարկվող շրջանառության նկատմամբ հաշվարկված ԱԱՀ-ի գումարներից հաշվանցման ենթակա ԱԱՀ-ի գումարների առաջացող տարբերությունը (գերազանցող գումարը) ենթակա չէ վերադարձման, բացառությամբ այն գումարների, որոնք ուղղակիորեն վերագրվում են ԱԱՀ-ի զրոյական դրույքաչափով հարկվող գործարքներին: Հարկվող շրջանառության նկատմամբ հաշվարկված ԱԱՀ-ի գումարներից հաշվանցման ենթակա ԱԱՀ-ի գումարների առաջացող տարբերությունը (գերազանցող գումարը) դուրս է գրվում շահույթի (եկամտի) հաշվին:
Հարկվող շրջանառության նկատմամբ հաշվարկված հարկի գումարներից հաշվանցման կամ պետական բյուջեից հետ ստացման հարկ վճարողի իրավունքը ենթակա չէ այլ անձանց օտարման, բացառությամբ իրավաբանական անձանց միացման, միաձուլման եւ վերակազմավորման ձեւով վերակազմակերպման դեպքերի, ինչպես նաեւ ֆիզիկական անձի մահվան դեպքում, երբ այդ իրավունքը փոխանցվում է համապատասխան իրավահաջորդին:»:
Հոդված 9. Օրենքի 26-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ ենթակետով՝
«5) ոչ իրացման նպատակով ձեռք բերված (ներմուծված) մարդատար ավտոմեքենաների ձեռքբերման հարկային հաշիվներում (ապրանքների ներմուծման մաքսային հայտարարագրերում) առանձնացված ԱԱՀ-ի գումարները: Նշված գումարները ենթակա են վերաձեւակերպման եւ սույն օրենքով սահմանված ընդհանուր կարգով հաշվանցման՝ այդ ավտոմեքենաների հետագա իրացման պահին դրանց մնացորդային արժեքի նկատմամբ հաշվարկային եղանակով հաշվարկված ԱԱՀ-ի գումարի չափով:»:
Հոդված 10. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 401 -րդ հոդվածով՝
«Հոդված 401 . Գույքի հավատարմագրային կառավարման արդյունքում հավատարմագրային կառավարչի կողմից իրականացված՝ ԱԱՀ-ով հարկվող գործարքների մասով ԱԱՀ-ով հարկվող շրջանառություն է համարվում այդ գործարքների համար սույն օրենքին համապատասխան որոշվող ընդհանուր շրջանառությունը: Այդ գործարքների գծով ԱԱՀ-ի հաշվարկման եւ վճարման պարտավորությունը, իր եւ կառավարման հիմնադրի փոխարեն, կրում է գույքի հավատարմագրային կառավարիչը: Հավատարմագրային կառավարման արդյունքում իրականացված գործարքների մասով բյուջե վճարման ենթակա է այդ գործարքների հարկվող շրջանառության նկատմամբ հաշվարկված ԱԱՀ-ի գումարի եւ հավատարմագրային կառավարման հանձնված գույքի կազմում ներառվող՝ այդ գործարքների իրականացման նպատակով ձեռքբերված (ներմուծված) ապրանքների եւ ստացված ծառայությունների գծով մատակարարների կողմից դուրս գրված հարկային հաշիվներում առանձնացված՝ սույն օրենքին համապատասխան հաշվանցման ենթակա ԱԱՀ-ի գումարների տարբերությունը:
Հոդված 11. Օրենքի 431 -րդ հոդվածը «չներառելու» բառից հետո լրացնել «(չներկայացնելու)» բառով, իսկ «ներկայացված տեղեկություններում» բառերից հետո՝ «կամ որոնց վերաբերյալ տեղեկություններ չեն ներկայացվել» բառերով:
Հոդված 12. Օրենքի 441 -րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր մասերով՝
«Օրենսդրությամբ սահմանված կարգով առ ոչինչ եւ անվավեր ճանաչվող գործարքների, ավելացված արժեքի հարկից ազատված կամ հարկման օբյեկտ չհանդիսացող գործարքների, հաստատագրված վճարով հարկվող կամ պարզեցված հարկով հարկվող գործունեությանը վերաբերող գործարքների գծով դուրս գրված հարկային հաշիվներում, առանց ապրանքների մատակարարման եւ ծառայությունների մատուցման դուրս գրված հարկային հաշիվներում, ինչպես նաեւ «Հարկերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով հարկային մարմնի հրապարակած ցանկերում ընդգրկված անձանց կողմից դուրս գրված՝ հարկերի հաշվարկման կամ հաշվանցումների համար հիմք չհանդիսացող հարկային հաշիվներում առանձնացված ԱԱՀ-ի գումարները ենթակա չեն հաշվանցման: Այդպիսի հարկային հաշիվներում առանձնացված՝ ԱԱՀ-ի հաշվանցված գումարները ենթակա են վերաձեւակերպման: Ընդ որում, հաստատագրված վճարով հարկվող կամ պարզեցված հարկով հարկվող գործունեությանը վերաբերող հարկային հաշիվներում առանձնացված ԱԱՀ-ի գումարները ենթակա են վերաձեւակերպման (հաշվանցման ենթակա ԱԱՀ-ի գումարներից պակասեցման) այն հաշվետու ժամանակաշրջանում, որում պարզվել կամ արձանագրվել է դրանց հաշվանցման անթույլատրելիությունը: Առանց ապրանքների մատակարարման եւ ծառայությունների մատուցման դուրս գրված, ինչպես նաեւ ավելացված արժեքի հարկից ազատված կամ հարկման օբյեկտ չհանդիսացող, օրենսդրությամբ սահմանված կարգով առ ոչինչ եւ անվավեր ճանաչվող գործարքների մասով դուրս գրված հարկային հաշիվներում առանձնացված ԱԱՀ-ի գումարները ենթակա են վերաձեւակերպման այն հաշվետու ժամանակաշրջանի արդյունքներով, որում իրականացվել են այդ գործարքները (կատարվել է հաշվանցում):
Հաշվանցված ԱԱՀ-ի գումարների սույն հոդվածով սահմանված կարգով չձեւակերպելը (չպակասեցնելը) դիտվում է որպես օրենքով նախատեսված կարգի խախտումով ապրանքների եւ ծառայությունների դիմաց վճարված ԱԱՀ-ի գումարների հաշվանցում (պակասեցում):
Հոդված 13 . Ուժը կորցրած ճանաչել օրենքի 451 -րդ հոդվածը:
Հոդված 14. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2003 թվականի հունվարի 1-ից: Մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելու պահը կենտրոնացված ԱԱՀ վճարող ճանաչված անձինք համարվում են այդպիսիք մինչեւ 2005 թվականի հունվարի 1-ը, եթե օրենսդրությամբ այլ ժամկետ սահմանված չէ:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О НАЛОГЕ НА ДОБАВЛЕННУЮ СТОИМОСТЬ"
Статья 1. Статью 3 Закона Республики Армения ,,О налоге на добавленную стоимость" (16 июня 1997 года, ЗР-118) изложить в следующей редакции:
,,Статья 3. Юридические лица и индивидуальные предприниматели, осуществившие сделки, указанные в пунктах 1, 2 и 3 статьи 6 настоящего Закона, считаются плательщиками НДС:
- если они согласно закону не считаются плательщиками упрощенного налога (включая случаи, когда лица не могут считаться или перестают быть таковыми),
- в части сделок (деятельности), не подлежащих обложению упрощенным налогом или фиксированными платежами.
Не считающиеся индивидуальными предпринимателями физические лица, осуществившие хозяйственную деятельность, считаются плательщиками НДС в текущем году, если сумма их выручки от сделок, установленных пунктами 1 и 2 статьи 6 настоящего Закона, превысила 3 миллиона драмов. Эти лица исчисляют и уплачивают НДС в части, превышающей 3 миллиона драмов.
В контексте обложения НДС отчуждение жилого помещения, принадлежащего физическим лицам, не рассматривается как сделка, облагаемая НДС.
В случае, если деятельность, осуществляемая физическим лицом, не являющимся индивидуальным предпринимателем, считается в установленном законом порядке незаконной предпринимательской деятельностью, налоговые обязательства этого лица исчисляются в установленном законом порядке.
В контексте настоящего Закона выручкой считается общий итог хозяйственной (предпринимательской) деятельности лиц, осуществляющих хозяйственную (предпринимательскую) деятельность, без вычета произведенных затрат (в том числе расходов по приобретению товаров). В сфере торговли она приравнивается к товарообороту.".
Статья 2. Статью 4 Закона признать утратившей силу.
Статья 3. Из пункта 9 статьи 7 Закона исключить слова ,,и скупленных государством ценностей", пункт после слова ,,кладов" дополнить словами ,, , а также выдаваемые из государственного бюджета субсидии, субвенции, гранты, связанные с применением тарифов, утвержденных в установленном порядке государством или уполномоченным органом".
1. пункт 14 признать утратившим силу;
2. в пункте 17:
а) часть первую после слова ,,услуги" дополнить словами
,, ,осуществляемые банками и кредитными организациями (за исключением случаев, установленных настоящим пунктом)";
б) часть пятую изложить в следующей редакции:
,, - отчуждение, прием на хранение и учет ценных бумаг банками, кредитными организациями и другими лицами;";
в) из части шестой исключить слово ,,покупка,", и часть после слова ,,инструментов" дополнить словами ,, ,а также отчуждение другими лицами векселей, чеков, ордеров, иных платежных ценных бумаг, платежных документов";
г) часть десятую изложить в следующей редакции:
,, - доверительное управление ценными бумагами;";
д) из части одиннадцатой исключить слово ,,покупка,", и часть после слов ,,с ними" дополнить словами ,, ,а также реализация банкам и кредитным организациям банковских слитков".
Статья 5. В статье 20 Закона:
1) часть первую после слова ,,данные" дополнить словами ,,и реквизиты";
2) подпункт ,,ж" изложить в следующей редакции:
,,ж) иные сведения и реквизиты, предусмотренные требованиями, предъявляемыми к установленным Правительством Республики Армения документам, обосновывающим расходы.";
3. части вторую, третью и четвертую признать утратившими силу;
4) статью после части пятой дополнить новой частью следующего содержания:
,,За невыписку налогового счета по требованию покупателя лица, уплачивающие НДС, несут предусмотренную законом ответственность за невыписку расчетного документа.";
5) в части шестой слова ,,уплачивающие налог на добавленную стоимость" заменить словами ,,ведущие предпринимательскую деятельность".
Статья 6. Пункт 1 части первой статьи 23 Закона изложить в следующей редакции:
,,1) суммы НДС, выделенные в налоговых счетах, выписанных поставщиками по приобретенным товарам и полученным услугам в отчетном периоде на территории республики для производственных и иных коммерческих целей (за исключением установленных настоящим Законом случаев), за которые произведена оплата банковским перечислением, за исключением установленных настоящим Законом случаев.
Суммы, оплаченные небанковскими перечислениями в части сделок, осуществленных на территории республики для производственных и иных коммерческих целей, засчитываются, если сумма сделки по поставке товаров и оказанию услуг (без налога на добавленную стоимость):
- в течение 2003 года по каждой единовременной сделке не превышает 500 тысяч драмов, а в течение отчетного месяца по всем таким сделкам – 5 миллионов драмов,
- в течение 2004 года по каждой единовременной сделке не превышает 300 тысяч драмов, а в течение отчетного месяца по всем сделкам – 3 миллионов драмов,
-в течение 2005 года по каждой единовременной сделке не превышает 100 тысяч драмов, а в течение отчетного месяца по всем таким сделкам – 1 миллиона драмов.
Суммы НДС, выделенные в полученных с опозданием налоговых счетах по приобретенным товарам и полученным услугам и подлежащие зачету, засчитываются в том отчетном периоде, когда был получен налоговый счет.
Суммы НДС, выделенные в налоговых счетах по приобретенным товарам и полученным услугам, засчитываются в том отчетном периоде, когда была произведена уплата.".
Статья 7. В пункте 1 части второй статьи 241 Закона слово ,,уплачены" заменить словами ,,оплачены банковским перечислением".
Статья 8. Статью 25 Закона изложить в следующей редакции:
,,Статья 25. Возникающая разница (сумма превышения) сумм НДС, подлежащих зачету из сумм НДС, исчисленных в отчетном периоде в отношении облагаемого оборота в порядке, установленном статьями 23 и 241 настоящего Закона, за исключением сумм, определяемых в порядке, установленном тем же пунктом по сделкам, указанным в абзаце втором настоящей статьи, засчитывается в счет сумм НДС, подлежащих согласно настоящему Закону уплате плательщиками в последующие отчетные периоды за поставку товаров или оказание услуг на территории Республики Армения.
Суммы НДС, выделенные в налоговых счетах поставщиков по приобретениям, относящимся к сделкам, облагаемым НДС по нулевой ставке (за исключением сделок по вывозу черного и цветного металлолома), и таможенных декларациях при ввозе товаров, засчитываются в счет других налоговых обязательств налогоплательщика или при отсутствии последних возвращаются плательщикам, если подлежащие зачету суммы НДС превышают суммы НДС, исчисленные в отношении облагаемого оборота по осуществленным налогоплательщиком сделкам (имеется остаток НДС по дебету). При этом подлежит зачету в счет других налоговых обязательств лица или возврату та часть остатка НДС по дебету, которая соответствует удельному весу сделок, облагаемых НДС по нулевой ставке в выручке от общих сделок, но не более общей суммы НДС по приобретениям, относящимся непосредственно к сделкам, облагаемым НДС по нулевой ставке.
В соответствии с настоящим абзацем возврат сумм НДС осуществляется за счет имеющихся в государственном бюджете поступлений по линии НДС в течение трех месяцев после подачи налогоплательщиком заявления на основании подтверждающей обоснованность возврата сумм НДС справки, выдаваемой налоговым органом в установленном Правительством Республики Армения порядке.
В случаях, предусмотренных статьей 40 настоящего Закона, возникающая разница (сумма превышения) сумм НДС, подлежащих зачету из сумм НДС, исчисленных в отношении облагаемого оборота, не подлежит возврату, за исключением сумм, отнесенных непосредственно к сделкам, облагаемым НДС по нулевой ставке. Возникающая разница (сумма превышения) сумм НДС, подлежащих зачету из сумм НДС, исчисленных в отношении облагаемого оборота, списывается за счет прибыли (дохода).
Право налогоплательщика на зачет или возврат из государственного бюджета сумм налога, исчисленных в отношении облагаемого оборота, не подлежит отчуждению другим лицам, за исключением случаев преобразования юридического лица в форме присоединения, слияния и реорганизации, а также смерти физического лица, когда это право передается соответствующему правопреемнику.".
Статья 9. Статью 26 Закона дополнить подпунктом 5 следующего содержания:
,,5) суммы НДС, выделенные в налоговых счетах (в таможенных декларациях при ввозе товаров) по приобретенным (ввезенным) не в целях реализации легковым автомобилям. Указанные суммы подлежат переоформлению и зачету, в установленном настоящим Законом общем порядке в размере суммы НДС, исчисленной методом расчета в отношении их остаточной стоимости на момент последующей реализации этих автомобилей.".
Статья 10. Закон дополнить статьей 401 следующего содержания:
,,Статья 401 . Оборотом, облагаемым НДС в части облагаемых НДС сделок, осуществляемых доверительным управляющим в результате доверительного управления имуществом, считается общий оборот, определяемый в соответствии с настоящим Законом для этих сделок. Обязательство по исчислению и уплате НДС по этим сделкам несет за себя и за учредителя управления доверительный управляющий имуществом. В части сделок, осуществленных в результате доверительного управления, уплате в бюджет подлежит разница между суммой НДС, исчисленной в отношении облагаемого оборота по этим сделкам, и подлежащими в соответствии с настоящим Законом зачету суммами НДС, выделенными в выписанных поставщиками налоговых счетах по приобретенным (ввезенным) товарам и полученным услугам в целях осуществления этих сделок, включенных в состав имущества, переданного в доверительное управление.".
Статья 11. Статью 431 Закона после слова ,,невключении" дополнить словом ,,(неотражении)", а после слов ,,представленных сведениях," дополнить словами ,,или о которых не представлены сведения,".
Статья 12. Статью 441 Закона дополнить новыми частями следующего содержания:
,,Не подлежат зачету суммы НДС, выделенные в выписанных налоговых счетах по сделкам, признанным в установленном законодательством порядке ничтожными и недействительными, по сделкам, освобожденным от налога на добавленную стоимость или не являющимся объектом налогообложения, по сделкам, относящимся к деятельности, облагаемой фиксированным платежом или упрощенным налогом, по сделкам без поставки товаров и оказания услуг, а также суммы НДС, выделенные в налоговых счетах, не являющихся основанием для исчисления или зачета налогов, выписанных лицами, включенными в порядке, установленном Законом Республики Армения ,,О налогах", в перечни, опубликованные налоговым органом. Зачтенные суммы НДС, выделенные в таких налоговых счетах, подлежат переоформлению. При этом суммы НДС, выделенные в налоговых счетах, относящихся к деятельности, облагаемой фиксированным платежом или упрощенным налогом, подлежат переоформлению (уменьшению из сумм НДС, подлежащих зачету) в том отчетном периоде, когда была установлена или зафиксирована недопустимость их зачета. Суммы НДС, выделенные в налоговых счетах, выписанных без поставки товаров и оказания услуг, а также по части сделок, освобожденных от налога на добавленную стоимость или не являющихся объектом налогообложения, признанных в установленном законодательством порядке ничтожными и недействительными, подлежат переоформлению по результатам того отчетного периода, когда были осуществлены эти сделки (произведен зачет).
Неоформление (неуменьшение) в установленном настоящей статьей порядке зачтенных сумм НДС рассматривается как зачет (уменьшение) сумм НДС, уплаченных по товарам и услугам с нарушением предусмотренного законом порядка.".
Статья 13. Статью 451 Закона признать утратившей силу.
Статья 14. Настоящий Закон вступает в силу с 1 января 2003 года. До момента вступления настоящего Закона в силу лица, признанные централизованными плательщиками НДС, считаются таковыми до 1 января 2005 года, если законодательством не установлен иной срок.