Պետական գույքի մասնավորեցման (սեփականաշնորհման) մասին
«ՊԵՏԱԿԱՆ ԳՈՒՅՔԻ ՄԱՍՆԱՎՈՐԵՑՄԱՆ (ՍԵՓԱԿԱՆԱՇՆՈՐՀՄԱՆ) ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 08.10.2002
Հոդված 1. «Պետական գույքի մասնավորեցման (սեփականաշնորհման) մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (13 հունվարի 1998 թվական, ՀՕ-188) 1-ին հոդվածի առաջին, երկրորդ եւ երրորդ մասերում «իրավահարաբերություններ» բառը փոխարինել «հարաբերություններ» բառով, եւ ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր մաս`
«Հողի մասնավորեցումն իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության հողային օրենսգրքով սահմանված կարգով:»:
Հոդված 2. Օրենքի 2-րդ հոդվածում`
- առաջին մասում՝ «պետական ընկերությունների բաժնետոմսեր, պետական մասնակցությամբ ընկերությունների եւ ոչ պետական ընկերությունների պետական բաժնետոմսեր» բառերը փոխարինել «ընկերությունների` պետությանը պատկանող բաժնետոմսեր» բառերով.
- ուժը կորցրած ճանաչել վեցերորդ մասի «է» ենթակետը.
- ուժը կորցրած ճանաչել երրորդ եւ ութերորդ մասերը ։
Հոդված 3. Օրենքի 3-րդ հոդվածում`
ա) 1-ին կետի առաջին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«1. Մասնավորեցումը պետական գույքի նկատմամբ սեփականության կամ պետությանը պատկանող այլ գույքային իրավունքների փոխանցումն է մասնավորեցման սուբյեկտներին:»,
- երկրորդ մասը «Պետական գույքի» բառերից հետո լրացնել «(բացառությամբ պետական հիմնարկներին ամրացված շարժական գույքի)» բառերով,
- ավելացնել երրորդ մաս հետեւյալ բովանդակությամբ`
«Պետական հիմնարկներին ամրացված շարժական գույքի մասնավորեցումն իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:».
բ) 2-րդ կետի «բ» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«բ) պետության մասնակցությամբ ընկերության լուծարումից հետո պետությանն անցած գույքը.»,
«գ) օգտագործման իրավունքով տրված պետական գույքը, այդ թվում՝ անշարժ գույքը.»,
- ուժը կորցրած ճանաչել «է» ենթակետը,
- «ը» ենթակետում «-տրամադրված են վարձակալության ոչ պետական տնտեսավարող սուբյեկտներին կամ քաղաքացիներին մինչեւ 1997 թվականի դեկտեմբերի 15-ը,» բառերը փոխարինել «-տրամադրված են վարձակալության իրավաբանական կամ ֆիզիկական անձանց,» բառերով,
- «զ» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«զ) պետությանը պատկանող այլ գույքային իրավունքները.».
գ) 3-րդ կետում «Մասնավորեցում չի համարվում» բառերը փոխարինել «Սույն օրենքով չեն կարգավորվում» բառերով,
- «ա» ենթակետից հանել «բռնագանձելու,» բառը,
- ուժը կորցրած ճանաչել «ե», «զ» եւ «է» ենթակետերը,
- «ը» ենթակետը «հիմնարկներին» բառից հետո լրացնել «ամրացված» բառով եւ հանել «վարձակալությամբ տալը եւ» բառերը։
Հոդված 4. Օրենքի 4-րդ հոդվածի 1-ին կետի «դ» ենթակետից հանել «՝ «փոքր» մասնավորեցման դեպքում» բառերը։
Հոդված 5. Օրենքի 5-րդ հոդվածի 1-ին կետը «անդամները» բառից հետո լրացնել «, համայնքները» բառով։
Հոդված 6. Օրենքի 6-րդ հոդվածում`
ա) առաջին մասի «արտարժույթը» բառը փոխարինել «օտարերկրյա արժույթը» բառերով.
բ) երկրորդ մասում «հիմնադրամին» բառը փոխարինել «կապիտալին» բառով, հանել «(միջազգային մրցույթների մասով)» բառերը, իսկ «նախատեսված դեպքերի» բառերը փոխարինել «նախատեսված դեպքերում» բառերով:
Հոդված 7. Օրենքի 12-րդ հոդվածի «դ» ենթակետի երկրորդ մասը «արտոնությունները» բառից հետո լրացնել «, մասնավորեցվող գույքի կազմում մասնավորեցման առաջարկվող հողամասերի մասին տեղեկությունները (գինը, օգտագործման տրամադրման պայմանները, սահմանափակումները եւ այլն)» բառերով:
- «գ» ենթակետից հանել «(սեփականության իրավունքի փոխանցում նոր սեփականատիրոջը)» բառերը, իսկ «վերահսկում է գործարքներ կատարելը եւ կիրառում գործարքներում նշված պատժամիջոցները» բառերը փոխարինել «վերահսկում է պայմանագրային պարտավորությունների կատարումը, դրանց չկատարման դեպքում ձեռնարկում է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ եւ մասնավորեցման պայմանագրով նախատեսված միջոցներ» բառերով,
- վերջին «ը» ենթակետը համարել «ժ» ենթակետ:
ա) 1-ին կետի «գ» ենթակետից հանել «(այդ թվում՝ միջազգային մրցույթ)» բառերը,
- «ը» ենթակետից հանել «պետական գույքի, ինչպես նաեւ» բառերը եւ ենթակետը լրացնել «` սույն օրենքով նախատեսված դեպքերում» բառերով.
բ) 2-րդ կետի երրորդ մասում «կատարվում է» բառերը փոխարինել «կարող է կատարվել» բառերով:
Հոդված 10. Օրենքի 15-րդ հոդվածում`
ա) 1-ին կետի առաջին մասը «ամբողջությամբ» բառից հետո լրացնել «կամ դրա մի մասի» բառերով,
- երկրորդ մասի «որոշումն ընդունելու» բառերը փոխարինել «գույքի գնահատման» բառերով.
բ) ուժը կորցրած ճանաչել 7-րդ կետը:
Հոդված 11. Ուժը կորցրած ճանաչել օրենքի 16-րդ հոդվածի 5-րդ կետը:
Հոդված 12. Օրենքի 17-րդ հոդվածում`
ա) վերնագրից հանել «(միջազգային մրցույթով)» բառերը.
բ) երրորդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «զ» ենթակետով.
«զ) այլ պայմաններ:».
գ) չորրորդ մասից հանել «կամ միջազգային մրցույթով» բառերը.
դ) ուժը կորցրած ճանաչել հինգերորդ մասը.
ե) յոթերորդ եւ ութերորդ մասերում «Միջազգային մրցույթի» բառերը փոխարինել «Մրցույթի» բառով.
զ) իններորդ մասից հանել «հայրենական եւ արտասահմանյան» բառերը.
է) վերջին մասից հանել «(միջազգային մրցույթը)» եւ «, եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը 60 օրվա ընթացքում պետական բաժնեմասը մասնավորեցնելու մասին նոր որոշում է ընդունում» բառերը:
Հոդված 13. Օրենքի 18-րդ հոդվածում`
ա) 1-ին կետից հանել «եթե մասնավորեցման այլ ձեւերի կիրառումն աննպատակահարմար է մասնավորեցման գործընթացի կազմակերպական ծախսերի առումով.» բառերը, իսկ «եթե տվյալ պետական գույքի հավանական գնորդը նախօրոք հայտնի է» բառերը փոխարինել «տվյալ գույքի հավանական գնորդին, եթե այն նախօրոք հայտնի է» բառերով.
բ) 2-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր մասով`
«Մասնավորեցման ծրագրում ընդգրկված պետական գույքը տվյալ ընկերության աշխատավորական կոլեկտիվին ուղղակի վաճառքի ձեւով մասնավորեցնելու հիմք կարող է հանդիսանալ կոլեկտիվի կողմից լիազորված պետական մարմին ներկայացված հայտը: Հայտի ձեւը, ներկայացման, քննարկման եւ մերժման կարգն ու ժամկետները սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:».
գ) 4-րդ կետից հանել «վարձակալության պայմանագիրը կնքել մինչեւ 1997 թվականի դեկտեմբերի 15-ը» բառերը.
դ) 5-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«5. Պետական գույքը վարձակալներին մասնավորեցնելու հարցը քննարկելու համար հիմք է հանդիսանում լիազորված պետական մարմին ներկայացրած հայտը: Հայտի ձեւը եւ ներկայացման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:».
ե) 7-րդ կետում «վարձակալից գնելու թույլտվության» բառերը փոխարինել «ուղղակի վաճառքի ձեւով վարձակալին մասնավորեցնելու» բառերով.
զ) ուժը կորցրած ճանաչել 9-րդ կետը:
Հոդված 14. Ուժը կորցրած ճանաչել օրենքի 19-րդ հոդվածի 3-րդ կետը:
Հոդված 15. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 191 -րդհոդվածով՝
«Հոդված 191 . Պետական գույքի մասնավորեցումը մասնագիտացված շուկաներում
Պետական գույքի մասնավորեցումը մասնագիտացված շուկաներում իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ` Հայաստանի Հանրապետության եւ(կամ) այլ երկրների ֆոնդային բորսաների միջոցով բաժնետոմսերի վաճառքի ձեւով՝ բորսային առեւտրի կանոններին համապատասխան:»:
Հոդված 16. Օրենքի 21-րդ հոդվածում վերնագիրը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ` «Լուծարված ընկերությունների պետության բաժնեմաս համարվող գույքի մասնավորեցումը», իսկ տեքստում «պետական ընկերությունների» բառերը փոխարինել «ընկերությունների պետության բաժնեմաս համարվող» բառերով:
Հոդված 17. Օրենքի 24-րդ հոդվածում`
ա) 2-րդ կետի «բ» ենթակետում «վերագնահատումը» բառը փոխարինել «գնահատումը» բառով, նույն ենթակետից հանել «լիցենզավորվող գործունեության դեպքում` լիցենզիաների վերանայումը» բառերը.
բ) հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ կետով`
«3. Նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքում մասնավորեցվող գույքի վերաբերյալ հրապարակած տեղեկությունների, այդ թվում նաեւ՝ հայտարարագրերի (ազդագրերի), տվյալների համար պատասխանատվություն է կրում դրանք նախապատրաստող կազմակերպությունը:»:
Հոդված 18. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 24 1 -րդհոդվածով՝
«Հոդված 24 1 . Պետական գույքի մասնավորեցումը
1. Պետական գույքի մասնավորեցման մասին որոշումն ընդունում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
2. Պետական գույքի մասնավորեցումը չկայանալու դեպքում Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը 60 օրվա ընթացքում ընդունում է նոր որոշում՝ գույքը սույն օրենքով սահմանված կարգով մասնավորեցնելու կամ լուծարելու մասին:
3. Սույն օրենքի 14-րդ հոդվածի 1-ին կետի «ա», «բ» եւ «դ» ենթակետերով սահմանված ձեւերով պետական գույքը չմասնավորեցվելու դեպքում, մինչեւ տվյալ գույքը մասնավորեցնելու մասին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության նոր որոշման ընդունումը, մասնավորեցման սուբյեկտները կարող են դիմել լիազորված պետական մարմին՝ տվյալ գույքը մասնավորեցնելու մասին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության վերջին որոշմամբ սահմանված պայմաններով այդ գույքը ձեռք բերելու համար:
4. Սույն օրենքի 14-րդ հոդվածի 1-ին կետի «գ» ենթակետով սահմանված ձեւով պետական գույքը չմասնավորեցվելու դեպքում, մինչեւ տվյալ գույքը մասնավորեցնելու մասին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության նոր որոշման ընդունումը, մասնավորեցման սուբյեկտները կարող են դիմել լիազորված պետական մարմին՝ տվյալ գույքը մասնավորեցնելու մասին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության վերջին որոշմամբ սահմանված պայմաններով այդ գույքը ձեռք բերելու համար, եթե այդ որոշմամբ սահմանված բոլոր պայմաններն արտահայտված են թվային մեծություններով:
5. Մասնավորեցման սուբյեկտի դիմումն ստանալուց հետո լիազորված պետական մարմինը, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով, մեկամսյա ժամկետում պետական գույքն ուղղակի վաճառքի ձեւով մասնավորեցնում է՝ հաշվի առնելով դրամի նկատմամբ ԱՄՆ մեկ դոլարի փոխարժեքի ինդեքսը:»:
Հոդված 19. Օրենքի 25-րդ հոդվածի 3-րդ կետից հանել «օտարերկրյա» բառը:
Հոդված 20. Օրենքի 26-րդ հոդվածում՝
ա) 2-րդ կետից հանել «տնտեսական ընկերակցություն կամ» բառերը, ուժը կորցրած ճանաչել նույն կետի երկրորդ մասը.
բ) 4-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«4. Սույն հոդվածի 2-րդ եւ 3-րդ կետերով սահմանված պայմանները չկատարելու դեպքում աշխատավորական կոլեկտիվը զրկվում է նախապատվության իրավունքից:»:
Հոդված 21. Օրենքի 28-րդ հոդվածի 2-րդ կետից հանել «մինչեւ 1997 թվականի դեկտեմբերի 15-ը վարձակալած ոչ պետական տնտեսավարող սուբյեկտներին կամ քաղաքացիներին» բառերը:
Հոդված 22. Օրենքի 29-րդ հոդվածում`
«Մասնավորեցման հետեւանքով սեփականության իրավունքը փոխանցվում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից սահմանված կարգով լիազորված պետական մարմնի եւ գնորդի միջեւ կնքված պետական գույքի մասնավորեցման գրավոր գործարքով` օրենսդրությամբ սահմանված դեպքերում` պետական գրանցում ստանալուց հետո։».
բ) ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր մաս`
«Մասնավորեցվող անշարժ գույքի նկատմամբ գնորդի սեփականության իրավունքը ծագում է մասնավորեցման գործարքի (պայմանագրի) պետական գրանցումից հետո:»:
Հոդված 23. Օրենքի 32-րդ հոդվածի երկրորդ մասը «տարածելու» բառից հետո լրացնել «կամ մասնավորեցման պայմանագրով նախատեսված պատասխանատվության այլ միջոցներ կիրառելու» բառերով:
Հոդված 24. Օրենքի 35-րդ հոդվածի 2-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր մասով՝
«Օրենքի 32-րդ հոդվածի գործողությունը տարածվում է մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը կնքված պայմանագրերից ծագող հարաբերությունների վրա, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ առկա է օրինական ուժի մեջ մտած դատարանի՝ սեփականաշնորհման պայմանագիրն անվավեր ճանաչելու կամ բռնագանձման մասին վճիռը:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "О ПРИВАТИЗАЦИИ"
В частях первой, второй и третьей статьи 1 Закона Республики Армения ,,О приватизации государственного имущества" (от 13 января 1998 года, ЗР-188) слово ,,правоотношения" заменить словом ,,отношения", и дополнить статью новой частью следующего содержания:
,,Приватизация земли осуществляется в порядке, установленном Земельным кодексом Республики Армения".
Статья 2. В статье 2 Закона:
- в части первой слова "акции государственных обществ, государственные акции обществ с государственным участием и негосударственных обществ" заменить словами "принадлежащие государству акции обществ";
- подпункт "ж" части шестой считать утратившим силу;
- части третью и восьмую считать утратившими силу.
а) часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
,,1. Приватизация – передача права собственности или иных имущественных прав в отношении государственного имущества субъектам приватизации.",
- часть вторую после слов ,,Объектами приватизации" дополнить словами ,,(за исключением закрепленного за государственными учреждениями движимого имущества)",
- дополнить частью третьей следующего содержания:
,,Приватизация закрепленного за государственными учреждениями движимого имущества осуществляется в порядке, установленном Правительством Республики Армения.";
б) подпункт ,,б" пункта 2 изложить в следующей редакции:
,,б) имущество, перешедшее государству после ликвидации общества с государственным участием;",
- подпункт ,,в" изложить в следующей редакции:
,,в) государственное имущество, переданное на праве пользования, в том числе недвижимое имущество;",
- подпункт ,,ж" считать утратившим силу,
- в подпункте ,,з" слова ,,-переданы в аренду негосударственным хозяйствующим субъектам или гражданам до 15 декабря 1997 года," заменить словами ,,-переданы в аренду юридическим или физическим лицам,",
- подпункт ,,е" изложить в следующей редакции:
,,е) другие имущественные права, принадлежащие государству;";
в) в пункте 3 слова ,,Не является приватизацией" заменить словами ,,Настоящим Законом не регулируются",
- из подпункта ,,а" исключить слово ,,взыскания",
- подпункты ,,д", ,,е" и ,,ж" считать утратившими силу;
- в подпункте ,,з" слова ,,принадлежащего органам законодательной, исполнительной, судебной властей, бюджетным учреждениям и" заменить словами ,,закрепленного за органами законодательной, исполнительной, судебной властей, бюджетными учреждениями и принадлежащего" и исключить слова ,,передача в аренду и".
Статья 4. В подпункте ,,г" пункта 1 статьи 4 Закона исключить слова ,, при ,,малой" приватизации".
Статья 5. Пункт 1 статьи 5 Закона после слова ,,объекта" дополнить словом ,, , муниципалитеты".
Статья 6. В статье 6 Закона:
а) настоящее изменение не влечет изменения в тексте русского перевода;
б) в части второй слово ,,фонд" заменить словом ,,капитал", исключить слова ,,(в части международных конкурсов)", а следующее изменение не влечет изменений в тексте русского перевода.
Статья 7. Часть вторую подпункта ,,г" статьи 12 Закона после слов ,,участникам приватизации" дополнить словами ,, , сведения о предлагаемых к приватизации земельных участках (цена, условия предоставления в пользование, ограничения и прочее), входящих в состав приватизируемого имущества".
- в подпункте ,,в" исключить слова ,,(передачу новому собственнику права собственности)", а слова ,,контролирует совершение сделок и применяет указанные в сделках санкции" заменить словами ,,контролирует выполнение договорных обязательств, в случае их невыполнения принимает меры, предусмотренные законодательством Республики Армения и договором приватизации",
- последний подпункт ,,з" считать подпунктом ,,к".
а) в подпункте ,,в" пункта 1 исключить слова ,,(в том числе международный конкурс)",
- в подпункте ,,з" исключить слова ,,государственного имущества, а также" и дополнить подпункт словами ,, в случаях, предусмотренных настоящим Законом";
б) в части третьей пункта 2 слово ,,осуществляется" заменить словами ,,может осуществляться".
а) часть первую пункта 1 после слова ,,в целом" дополнить словами ,,или в части",
- в части второй слова ,,принятия решения" заменить словами ,,оценки имущества";
б) пункт 7 считать утратившим силу.
Статья 11. Пункт 5 статьи 16 Закона считать утратившим силу.
Статья 12. В статье 17 Закона:
а) из названия исключить слова ,,(международному конкурсу)";
б) часть третью дополнить подпунктом ,,е" следующего содержания:
,,е) другие условия.";
в) в части четвертой исключить слова ,,или по международному конкурсу";
г) часть пятую признать утратившей силу;
д) в частях седьмой и восьмой исключить слова ,,международном" и ,,международного";
е) в части девятой исключить слова ,,отечественные и иностранные";
ж) в последней части исключить слова ,,(международный конкурс)" и ,, , и Правительство Республики Армения в течение 60 дней принимает новое постановление о приватизации государственной доли".
Статья 13. В статье 18 Закона:
а) в пункте 1 исключить слова ,,если применение других форм приватизации нецелесообразно в плане организационных расходов приватизации", а слова ,,если возможный покупатель данного государственного имущества заренее известен" заменить словами ,,возможному покупателю данного имущества, если он заранее известен";
б) пункт 2 дополнить новой частью следующего содержания:
,, Основанием для приватизации трудовым коллективом данного общества государственного имущества, включенного в
Программу приватизации, в форме прямой продажи может являться заявка, поданная коллективом в государственный уполномоченный орган. Форма заявки, порядок и сроки ее представления, рассмотрения и отклонения устанавливаются Правительством Республики Армения.";
в) в пункте 4 исключить слова ,,арендный договор заключен до 15 декабря 1997 года";
г) пункт 5 изложить в следующей редакции:
,,5. Основанием для рассмотрения вопроса приватизации арендаторами государственного имущества является заявка, поданная в государственный уполномоченный орган. Форму и порядок подачи заявки устанавливает Правительство Республики Армения.";
д) в пункте 7 слова ,,даче разрешения на покупку у арендатора" заменить словами ,,приватизации арендатором в форме прямой продажи";
е) пункт 9 считать утратившим силу.
Статья 14. Пункт 3 статьи 19 Закона считать утратившим силу.
Статья 15. Закон дополнить статьей 191 следующего содержания:
"Статья 191 . Приватизация государственного имущества на специализированных рынках
Приватизация государственного имущества на специализированных рынках осуществляется по постановлению Правительства Республики Армения в форме продажи акций через фондовые биржи Республики Армения и (или) других стран в соответствии с правилами биржевых торгов.".
Статья 16. В статье 21 Закона название изложить в следующей редакции: ,,Приватизация считающегося государственной долей имущества ликвидированных обществ", слова ,,Имущество ликвидированных государственных обществ" заменить словами ,,Считающееся государственной долей имущество ликвидированных обществ".
Статья 17. В статье 24 Закона:
а) в подпункте ,,б" пункта 2 слово ,,переоценку" заменить словом ,,оценку", в том же подпункте исключить слова ,,пересмотр лицензий при лицензируемой деятельности";
,,3. Ответственность за опубликованные в процессе подготовительных работ сведения о приватизируемом имуществе, в том числе и за объявления (афиши), несет подготовившая их организация.".
Статья 18. Закон дополнить статьей 241 следующего содержания:
"Статья 241 . Приватизация государственного имущества
1. Постановление о приватизации государственного имущества принимает Правительство Республики Армения.
2. В случае, если приватизация государственного имущества не состоялась, Правительство Республики Армения в течение 60 дней принимает новое постановление о приватизации или ликвидации имущества в порядке, установленном настоящим Законом.
3. В случае неприватизации государственного имущества по формам, установленным подпунктами ,,а", ,,б" и ,,г" пункта 1 статьи 14 настоящего Закона, субъекты приватизации до принятия Правительством Республики Армения нового постановления о приватизации данного имущества могут обращаться в государственный уполномоченный орган для приобретения этого имущества на условиях, установленных для приватизации данного имущества последним постановлением Правительства Республики Армения.
4. В случае неприватизации государственного имущества по форме, установленной подпунктом ,,в" пункта 1 статьи 14 настоящего Закона, субъекты приватизации до принятия Правительством Республики Армения нового постановления о приватизации данного имущества, могут обращаться в государственный уполномоченный орган для приобретения этого имущества на условиях, установленных для приватизации данного имущества последним постановлением Правительства Республики Армения, если все установленные этим постановлением условия выражены в численных величинах.
5. Уполномоченный государственный орган после получения заявки субъекта приватизации в установленном Правительством Республики Армения порядке в месячный срок приватизирует государственное имущество в форме прямой продажи с учетом индекса курса одного доллара США по отношению к драму.".
Статья 19. В пункте 3 статьи 25 Закона исключить слово ,,иностранных".
Статья 20. В статье 26 Закона:
а) в пункте 2 исключить слова ,,хозяйственного товарищества или", часть вторую этого же пункта считать утратившей силу;
,,4. В случае невыполнения условий,установленных пунктами 2 и 3 настоящей статьи, трудовой коллектив лишается приоритетного права.".
Статья 21. В пункте 2 статьи 28 Закона исключить слова ,,негосударственными хозяйствующими субъектами или гражданами арендованных ими до 15 декабря 1997 года".
Статья 22. В статье 29 Закона:
,,Право собственности вследствие приватизации передается в установленном Правительством Республики Армения порядке путем письменной сделки по приватизации государственного имущества, заключенной между уполномоченным государственным органом и покупателем, после получения государственной регистрации в установленных законодательством случаях.";
,,Право собственности покупателя в отношении приватизируемого недвижимого имущества возникает после государственной регистрации сделки (договора) по приватизации.".
Статья 23. Часть вторую статьи 32 Закона после слова ,,на праве собственности" дополнить словами ,,или о применении других мер ответственности, предусмотренных договором о приватизации".
Статья 24. Пункт 2 статьи 35 Закона дополнить новой частью следующего содержания:
,,Действие статьи 32 Закона распространяется на отношения, вытекающие из договоров, заключенных до вступления настоящего Закона в силу, за исключением случаев, когда имеет место вступившее в законную силу решение суда о признании недействительным договора о приватизации или о взыскании.".