«ԲԱՆԿԵՐԻ ԵՎ ԲԱՆԿԱՅԻՆ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
«Բանկերի եւ բանկային գործունեության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (30 հունիսի 1996 թվականի, ՀՕ-68) 40-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«1. Հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված միջոցների (փող, թանկարժեք մետաղներ եւ այլն) շրջանառությունը բանկերում՝ բանկի կանոնադրական հիմնադրամում մասնակցության, բանկում հաշիվ կամ ավանդային հաշիվ բացելու, դրանցով փոխանցում կատարելու կամ դրանցով այլ գործարքներ ու գործառնություններ իրականացնելու ձեւով, արգելվում է: Կենտրոնական բանկը սահմանում է բանկերում հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված միջոցների շրջանառության եւ տեռորիզմի ֆինանսավորման կանխարգելման կարգը: Կենտրոնական բանկը կարող է սահմանել կասկածելի գործառնությունների վերաբերյալ բանկերի կողմից ներկայացվող տեղեկանքների եւ հաշվետվությունների ներկայացման հատուկ կարգ եւ ձեւեր, բանկային հաշվի բացման համար բանկի կողմից պահանջվող տեղեկությունների օրինակելի ցանկ, դադարեցնել այն հաշիվներով գործառնությունները, որոնց տերերը կասկածվում են հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված միջոցների շրջանառության կամ տեռորիզմի ֆինանսավորման մեջ՝ համաձայն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքի 926 հոդվածի, ինչպես նաեւ իրականացնել սույն օրենքով եւ իրավական այլ ակտերով սահմանված այլ լիազորություններ:
2. Կենտրոնական բանկն իր նորմատիվ իրավական ակտերով կարող է բանկից, բանկի հաճախորդից, պարտատերից, կոնտրագենտից, մասնակցից կամ մասնակցություն ձեռք բերող անձից պահանջել սույն հոդվածով նախատեսված միջոցների ծագման օրինականության վերաբերյալ անհրաժեշտ փաստաթղթեր կամ տեղեկատվություն, որոնց ցանկը սահմանում է Կենտրոնական բանկի խորհուրդը: Այդ միջոցների ծագման, շրջանառության օրինականության վերաբերյալ կասկածներ ունենալու դեպքում, եթե տվյալ անձը հակառակը չի ապացուցում, Կենտրոնական բանկն իրավասու է մերժել սույն օրենքով սահմանված նախնական համաձայնության, համաձայնության, հավանության, գրանցման կամ նման ցանկացած դիմում կամ միջնորդագիր, ինչպես նաեւ կիրառել սույն օրենքով նախատեսված պատժամիջոցներ:
3. Կենտրոնական բանկն իր կողմից ընդունված նորմատիվ իրավական ակտերին համապատասխան կարող է հանձնարարել բանկին՝ բանկի հաճախորդից, կոնտրագենտից, պարտատերից, մասնակցից կամ մասնակցություն ձեռք բերող անձից պահանջել սույն հոդվածով նախատեսված միջոցների ծագման օրինականության վերաբերյալ անհրաժեշտ փաստաթղթեր կամ տեղեկատվություն, որոնց ցանկը սահմանում է Կենտրոնական բանկի խորհուրդը:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О БАНКАХ И БАНКОВСКОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ"
Текст статьи 40 Закона Республики Армения ,,О банках и банковской деятельности" (30 июня 1996 года, ЗР-68) изложить в следующей редакции:
,,1. Обращение в банках средств (денег, драгоценных металлов и прочих), приобретенных преступным путем, в форме участия в уставном фонде банка, открытия счета или счета по вкладу в банке, перевода или совершения иных сделок и операций с ними, запрещается. Центральный банк устанавливает порядок предупреждения обращения в банках средств, приобретенных преступным путем, и финансирования терроризма. Центральный банк может устанавливать в отношении сомнительных операций специальный порядок и специальные формы представления справок и отчетов, представляемых банками, примерный перечень сведений, затребованных банком для открытия банковского счета, прекращать операции по счетам в соответствии со статьей 926 Гражданского кодекса Республики Армения, владельцы которых подозреваются в обращении средств, приобретенных преступным путем, или в финансировании терроризма, а также может осуществлять другие полномочия, установленные настоящим Законом и иными правовыми актами.
2. Центральный банк по своим нормативно-правовым актам может затребовать от банка, клиента банка, кредитора, контрагента, участника или лица, приобретающего участие, необходимые документы или информацию о законности происхождения предусмотренных настоящей статьей средств, перечень которых устанавливает Совет Центрального банка. Центральный банк при возникновении сомнений в отношении законности происхождения, обращения этих средств, если данное лицо не докажет обратное, вправе отклонить установленное настоящим Законом заявление или ходатайство о предварительном согласии, согласии, одобрении, регистрации либо любое такое заявление или ходатайство, а также вправе применить предусмотренные настоящим Законом санкции.
3. Центральный банк в соответствии с принятыми им нормативными актами может поручить банку затребовать от клиента банка, контрагента, кредитора, участника или лица, приобретающего участие, необходимые документы или информацию о законности происхождения предусмотренных настоящей статьей средств, перечень которых устанавливает Совет Центрального банка.".