Գիտական եւ գիտատեխնիկական գործունեության մասին
«ԳԻՏԱԿԱՆ ԵՎ ԳԻՏԱՏԵԽՆԻԿԱԿԱՆ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Գիտական եւ գիտատեխնիկական գործունեության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 3-րդ հոդվածի 2-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Եթե Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերում սահմանված են այլ նորմեր, որոնք նախատեսված չեն սույն օրենքով, ապա կիրառվում են միջազգային պայմանագրերի նորմերը:»:
Հոդված 2. Օրենքի 8-րդ հոդվածի 5-րդ կետի վերջին նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«ԳԱԱ նախագահն իրավունք ունի մասնակցել կառավարության նիստերին:»:
Հոդված 3. Օրենքի 8-րդ հոդվածի 6-րդ կետում ավելացնել հետեւյալ նախադասությունը.
«ԳԱԱ պաշտոնական ներկայացուցիչներն իրավունք ունեն անմիջականորեն մասնակցել իրենց ներկայացրած առաջարկությունների քննարկմանը, որի մասին նրանց նախապես գրավոր տեղեկացնում են պետական կառավարման համապատասխան մարմինները:»:
Հոդված 4. Օրենքի 8-րդ հոդվածի 8-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «թ» ենթակետով.
«թ) օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ձեւավորում է փորձագիտական, խորհրդատվական մարմիններ, խմբեր կամ ԳԱԱ համակարգի այլ ստորաբաժանումներ:»:
Հոդված 5. Օրենքի 12-րդ հոդվածի 2–րդ կետի «ը» ենթակետի «տաղանդավոր» բառը փոխարինել «հեռանկարային» բառով:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "О НАУЧНОЙ И НАУЧНО-ТЕХНИЧЕСКОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ"
Статья 1. Пункт 2 статьи 3 Закона Республики Армения "О научной и научно-технической деятельности" изложить в следующей редакции:
"Если в международных договорах Республики Армения установлены иные нормы, которые не предусмотрены настоящим Законом, то применяются нормы международных договоров".
Статья 2. Последнее предложение пункта 5 статьи 8 Закона изложить в следующей редакции:
"Президент НАН имеет право участвовать в заседаниях Правительства".
Статья 3. Пункт 6 статьи 8 Закона дополнить следующим предложением:
"Официальные представители НАН имеют право непосредственно участвовать в обсуждении внесенных ими предложений, о чем их предварительно в письменной форме уведомляют соответствующие органы государственного управления".
Статья 4. Пункт 8 статьи 8 Закона дополнить подпунктом "и" следующего содержания:
"и) в установленном законодательством порядке формирует экспертные, консультативные органы, группы или иные подразделения системы НАН".
Статья 5. В подпункте "з" пункта 2 статьи 12 Закона слово "талантливых" заменить словом "перспективных".