«ԳՈՎԱԶԴԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Գովազդի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (25 մայիսի 1996 թվական, ՀՕ-55, այսուհետ՝ օրենք) 14-րդ հոդվածի երկրորդ մասում «տարածքում» բառից հետո վերջակետը փոխարինել ստորակետով, եւ այն լրացնել «, պատմական եւ մշակութային վայրերում, մինչեւ 18 տարեկան անձանց համար նախատեսված հանգստի եւ ժամանցի կենտրոններում, հանրային սննդի օբյեկտների տարածքում:» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 15-րդ հոդվածի առաջին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «դ» եւ «ե» կետերով.
«դ) ներշնչել, որ ալկոհոլային խմիչքներ օգտագործելը կամ ծխելն էական է բարետես կազմվածք ձեռք բերելու, հասարակական հաջողության հասնելու կամ գրավչություն ստանալու համար.
ե) նկարահանել եւ պատկերել 25 տարեկանից ցածր տարիք ունեցող անձանց:»:
Հոդված 3. Օրենքի 15-րդ հոդվածի չորրորդ մասը «ցույց տալ» բառերից հետո լրացնել «կամ պատկերել» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 15-րդ հոդվածի հինգերորդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«5. Արգելվում է զանգվածային տեղեկատվության էլեկտրոնային միջոցներով թունդ ալկոհոլային (սպիրտի պարունակությունը 20 եւ ավելի ծավալային տոկոս) խմիչքների (բացառությամբ կոնյակի) եւ ծխախոտի գովազդը:»:
Հոդված 5. Օրենքի 15-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 51 -րդեւ 52 -րդ մասերով.
«51 . Արգելվում է ծխախոտի եւ ալկոհոլային խմիչքների գովազդ տեղադրել լրագրերի առաջին եւ վերջին էջերի կամ ամսագրերի առաջին, վերջին էջերի ու կազմի վրա:
52 . Զանգվածային տեղեկատվության տպագիր միջոցներում, արտաքին գովազդային պլակատների, ազդագրերի, հայտարարությունների, վահանակների, լուսատախտակների եւ այլ տեխնիկական միջոցների ու տրանսպորտի վրա տեղադրված ծխախոտի գովազդի առնվազն 10 տոկոսը պետք է պարունակի ծխախոտի օգտագործման վնասակարության վերաբերյալ նախազգուշացնող տեղեկատվություն:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "О РЕКЛАМЕ"
В части второй статьи 14 Закона Республики Армения ,,О рекламе" (25 мая 1996 года, ЗР – 55, далее – Закон) точку после слова ,,территориях" заменить запятой и дополнить ее словами: ,, , в исторических и культурных объектах, в центрах досуга и отдыха, предусмотренных для лиц до 18 лет, на территории объектов общественного питания.".
Статья 2. Часть первую статьи 15 Закона дополнить пунктами ,,г" и ,,д" следующего содержания:
,,г) внушать, что использование алкогольных напитков либо курение существенно для импозантной внешности, достижения общественного успеха или привлекательности;
д) съемка и изображение лиц в возрасте менее 25 лет.".
Статья 3. Часть четвертую статьи 15 Закона после слова ,,демонстрировать" дополнить словами ,,или изображать".
Статья 4. Часть пятую статьи 15 Закона изложить в следующей редакции:
,,5. Запрещается реклама в электронных средствах массовой информации крепких алкогольных (с содержанием спирта 20 и более процентов объема) напитков (за исключением коньяка) и табака.".
Статья 5. Статью 15 Закона дополнить частями 51 и 52 следующего содержания:
,,51 . Запрещается размещение рекламы табака и алкогольных напитков на первой и последней страницах газет или на первой, последней страницах и обложке журналов.
52 . 10 процентов рекламы табака, размещенной в печатных средствах массовой информации, на плакатах внешней рекламы, афишах, объявлениях, щитах, табло и прочих технических средствах и на транспорте, должны содержать предупредительные сведения о вреде использования табака.".