«ԼԻՑԵՆԶԱՎՈՐՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Լիցենզավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 8-րդ հոդվածի 2-րդ կետի չորրորդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«Սույն օրենքով սահմանված լիցենզավորման, այդ թվում՝ լիցենզիաների տրման, դրանց գործողության ժամկետի երկարաձգման, վերաձեւակերպման, գործողության կասեցման, դադարեցման եւ այլ ընթացակարգերը եւ պահանջները չեն տարածվում սույն օրենքի 43-րդ հոդվածով նախատեսված՝ Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի կողմից տրվող լիցենզիաների վրա:»:
Հոդված 2. Օրենքի 43-րդ հոդվածի 2-րդ կետում՝
ա) «4. Արժութային կարգավորման բնագավառ» բաժինը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
4. Արժութային կարգավորման բնագավառ
1. արտարժույթի դիլերային առքուվաճառք
ԿԲ
2. արտարժույթի առքուվաճառք
3. արտարժույթի առքուվաճառքի սակարկությունների կազմակերպում
բ) «6. Բանկային եւ ֆինանսավարկային կազմակերպությունների բնագավառ» բաժինը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 8-12-րդ կետերով՝
8.
վարկային կազմակերպության
գործունեություն
9.
դրամական (փողային) փոխանցումների իրականացում
10.
վճարահաշվարկային փաստաթղթերի քլիրինգային հաշվարկների իրականացում
քարտային վճարումների պրոցեսինգի իրականացում
12.
վճարային քարտերի եւ այլ փաստաթղթերի թողարկում եւ իրացում
Հոդված 3. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից վեց ամիս հետո:
Հոդված 4. Մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելն արտարժույթի առքուվաճառքի լիցենզիա ստացած արժութային դիլեր համարվող անձանց տրված լիցենզիաները սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահից համարվում են արտարժույթի դիլերային առքուվաճառքի գործունեության լիցենզիաներ: Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկը պարտավոր է նշված անձանց գրավոր դիմումի հիման վրա վերաձեւակերպել լիցենզիաները՝ առանց լրացուցիչ փաստաթղթեր եւ վերաձեւակերպման հետ կապված տուրքեր եւ այլ վճարներ պահանջելու:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О ЛИЦЕНЗИРОВАНИИ"
Статья 1. Часть четвертую пункта 2 статьи 8 Закона Республики Армения ,,О лицензировании" изложить в следующей редакции:
,,Процедуры и требования лицензирования, установленные настоящим Законом, в том числе процедуры и требования выдачи лицензий, продления срока их действия, переоформления, приостановления, прекращения их действия и другие, не распространяются на лицензии, выдаваемые Центральным банком Республики Армения, предусмотренные статьей 43 настоящего Закона.".
Статья 2. В Таблице пункта 2 статьи 43 Закона:
а) раздел ,,4. Область валютного регулирования" изложить в следующей редакции:
4. ОБЛАСТЬ ВАЛЮТНОГО
РЕГУЛИРОВАНИЯ
1. дилерская купля-продажа иностранной валюты ЦБ С - - - ПК О М
2. купля-продажа иностранной валюты ЦБ С - - - ПК О М
3. организация торгов по купле-продаже иностранной валюты ЦБ С - - - ПК О М
б) раздел ,,6. Область банковских и финансово-кредитных организаций" дополнить новыми пунктами 8-12 следующего содержания:
8. деятельность кредитной организации ЦБ С - - - ПК О М
9. осуществление денежных переводов ЦБ С - - - ПК О М
10. осуществление клиринговых расчетов по платежно-расчетным документам ЦБ С - - - ПК О М
11. осуществление процессинга по пластиковым карточкам ЦБ С - - - ПК О М
12. выпуск и реализация пластиковых карточек и других платежных документов ЦБ С - - - ПК О М
Статья 4. Настоящий Закон вступает в силу через шесть месяцев после его опубликования.
Статья 5. До вступления настоящего Закона в силу лицензии, выданные на куплю-продажу иностранной валюты, выданные лицам, считающимся валютными дилерами, с момента вступления настоящего Закона в силу считаются лицензиями на осуществление дилерской купли-продажи иностранной валюты. Центральный банк Республики Армения обязан на основании письменного заявления указанных лиц переоформить лицензии без требования дополнительных документов, пошлин и иных платежей, связанных с переоформлением.