• Գլուխ II   Պալատների նպատակները, խնդիրները, գործառույթները
1. Սույն օրենքը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետությունում «առեւտրաարդյունաբերական պալատ» կազմակերպական-իրավական ձեւը, առեւտրաարդյունաբերական պալատների ստեղծման ընդհանուր իրավական հիմքերը եւ կարգավորում է դրանց գործունեության հետ կապված հարաբերությունները:
2. Առեւտրաարդյունաբերական պալատի անվանումը կազմվում է նրա տեղանունից եւ «առեւտրաարդյունաբերական պալատ» բառակապակցությունից:
Հոդված 2. Պալատների հասկացությունը
1. Մարզային(այդ թվում՝ Երեւան քաղաքի)առեւտրաարդյունաբերական պալատ է հանդիսանում սույն օրենքով սահմանված կարգով եւ կամավոր անդամության հիման վրա մարզի տարածքում գրանցվածիրավաբանական անձանց եւ անհատ ձեռնարկատերերի կողմից ստեղծված ոչ առեւտրային կազմակերպությունը (այսուհետ՝ ԱԱՊ):
2. ԱԱՊ-ները սույն օրենքով սահմանված կարգով միավորվում եւ ստեղծում են իրենց ընդհանրական շահերը ներկայացնող Հայաստանի Հանրապետության առեւտրաարդյունաբերական պալատ (այսուհետ՝ ՀՀ ԱԱՊ):
3. Առեւտրաարդյունաբերական պալատների համակարգը (այսուհետ՝ պալատ(ներ)) ներառում է ՀՀ ԱԱՊ-ն եւ ԱԱՊ-ները, ինչպես նաեւ պալատների կողմից ստեղծված իրավաբանական անձանց:
4. Որեւէ այլ կազմակերպություն իրավունք չունի իր անվանման մեջ օգտագործել «Առեւտրային պալատ», «Արդյունաբերական պալատ», «Առեւտրաարդյունաբերական պալատ», «ԱԱՊ» կամ «ՀՀ ԱԱՊ» բառակապակցությունները կամ պետական գրանցում ստանալ այդ անվանումներով:
Հոդված 3. Պալատների մասին օրենսդրությունը
Պալատների մասին օրենսդրությունը կազմված է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունից, Քաղաքացիական օրենսգրքից, սույն օրենքից եւ իրավական այլ ակտերից:
ՊԱԼԱՏՆԵՐԻ ՆՊԱՏԱԿՆԵՐԸ, ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ, ԳՈՐԾԱՌՈՒՅԹՆԵՐԸ
Հոդված 4. Պալատների նպատակները եւ խնդիրները
Պալատների ստեղծման եւ գործունեության հիմնական նպատակն է օրենսդրությամբ սահմանված լիազորությունների շրջանակներում իրենց անդամների ընդհանուր շահերի եւ իրավունքների պաշտպանությունը եւ դրանց ներկայացումը Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ փոխհարաբերություններում, ինչպես նաեւ օտարերկրյա պետություններում:
Պալատների խնդիրներն են՝
ա) Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը եւ այն միջազգային տնտեսական համակարգին ինտեգրացնելուն նպաստելը.
բ) ձեռնարկատիրության բոլոր ձեւերի համակողմանի եւ ներդաշնակ զարգացմանն օժանդակելը.
գ) օտարերկրյա ձեռնարկատերերի հետ առեւտրատնտեսական եւ գիտատեխնիկական կապերի ամրապնդմանն աջակցելը.
դ) ձեռնարկատիրական գործունեության համար բարենպաստ միջավայրի ձեւավորմանը նպաստելը.
ե) պետության կողմից սահմանված գերակայություններին համապատասխան ձեռնարկատիրական գործունեության տարածքային զարգացմանը նպաստելը.
զ) տնտեսավարող սուբյեկտների, ինչպես նաեւ նրանց եւ պետական մարմինների միջեւ համագործակցության հաստատումը.
է) Հայաստանի Հանրապետությունում ձեռնարկատիրության ոլորտի կադրերի պատրաստման, վերապատրաստման եւ որակավորման բարձրացման համակարգի կայացմանն ու զարգացմանն աջակցելը, այդ բնագավառում ծրագրերի մշակմանն ու իրականացմանը մասնակցելը.
ը) անհատ ձեռնարկատերերին, առեւտրային կազմակերպություններին, միություններին եւ ասոցիացիաներին տեղեկատվական եւ խորհրդատվական ծառայություններ մատուցելը, ձեռնարկատիրության տեղեկատվական սպասարկման ենթակառուցվածքների կազմավորմանն աջակցելը.
թ) առեւտրային կազմակերպությունների, ձեռնարկատերերի միջեւ ծագած վեճերի կարգավորմանն օժանդակելը.
ժ) ձեռնարկատիրությանն աջակցող ենթակառուցվածքների ստեղծմանն ու զարգացմանը նպաստելը.
ժա) իրենց կանոնադրությամբ նախատեսված այլ խնդիրների իրականացումը:
Հոդված 5. Պալատների գործառույթները
1. Պալատները՝
ա) պետական եւ ոչ պետական մարմիններում, հիմնարկներում եւ կազմակերպություններում ներկայացնում եւ պաշտպանում են իրենց անդամների օրինական շահերը.
բ) վարում են Հայաստանի Հանրապետության այն առեւտրային կազմակերպությունների եւ անհատ ձեռնարկատերերի ոչ պետական գրանցամատյանը, որոնց ֆինանսատնտեսական վիճակը վկայում է հանրապետության տարածքում եւ օտարերկրյա պետություններում ձեռնարկատիրական գործունեության տեսանկյունից որպես գործընկեր նրանց վստահելիության եւ բարեհուսության մասին.
գ) հայրենական եւ օտարերկրյա առեւտրային կազմակերպությունների, անհատ ձեռնարկատերերի դիմումի հիման վրա անցկացնում են ապրանքների անկախ փորձաքննություն, դրանց որակի, քանակի եւ կոմպլեկտայնության վերահսկողություն եւ ստուգում ու օրենսդրությամբ սահմանված կարգով պատասխանատվություն են կրում դրա արժանահավատության համար.
դ) աջակցություն են ցույց տալիս հայրենական եւ օտարերկրյա առեւտրային կազմակերպություններին եւ անհատ ձեռնարկատերերին գյուտերի, օգտակար մոդելների, արդյունաբերական նմուշների, նշանների, սպասարկման նշանների եւ ապրանքների ծագման վայրերի անվանումների գրանցման, ինչպես նաեւ ցուցահանդեսներին մասնակցելու գործում.
ե) մշակում են գործարար ծրագրեր.
զ) ստեղծում են տեղեկատվության ապահովման տվյալների բանկ.
է) կազմակերպում եւ մասնակցում են ցուցահանդեսներին եւ տոնավաճառներին Հայաստանում եւ արտասահմանում.
ը) օրենսդրությամբ սահմանված կարգով հիմնում եւ հրատարակում են թերթեր, ամսագրեր եւ այլ տպագիր նյութեր.
թ) իրականացնում են օրենսդրությանը չհակասող եւ իրենց կանոնադրական խնդիրներից բխող այլ գործառույթներ:
2. ԱԱՊ-ները կարող են ՀՀ ԱԱՊ-ի միջոցով մասնակցել ձեռնարկատիրական գործունեությունը կարգավորող օրենքների եւ իրավական այլ ակտերի նախագծերի մշակմանը:
Հոդված 6. ՀՀ ԱԱՊ-ի գործառույթները
ՀՀ ԱԱՊ-ն, բացի սույն օրենքով պալատներին վերապահված գործառույթներից, իրականացնում է նաեւ հետեւյալ գործառույթները՝
ա) համակարգում է ԱԱՊ-ների գործունեությունը, ներկայացնում է Հայաստանի Հանրապետության պալատների համակարգը ինչպես հանրապետությունում, այնպես էլ օտարերկրյա պետություններում.
բ) կարող է մասնակցել ձեռնարկատերերի շահերին առնչվող Հայաստանի Հանրապետության օրենքների եւ իրավական այլ ակտերի նախագծերի մշակմանը.
գ) Հայաստանի Հանրապետության կառավարության առաջարկությամբ եզրակացություններ կամ առաջարկություններ է ներկայացնում հանրապետության տնտեսության զարգացման հարցերով.
դ) միջազգային առեւտրային պայմանագրերի եւ Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերի դրույթներին համապատասխան վկայում է անհաղթահարելի ուժի հանգամանքները (ֆորս-մաժոր), ինչպես նաեւ հանրապետությունում ընդունված գործարար շրջանառության սովորույթները.
ե) սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության այն առեւտրային կազմակերպությունների եւ անհատ ձեռնարկատերերի ոչ պետական գրանցամատյանի վարման կարգը, որոնց ֆինանսատնտեսական վիճակը վկայում է հանրապետությունում եւ օտարերկրյա պետություններում ձեռնարկատիրական գործունեության մեջ նրանց հուսալի եւ վստահելի գործընկեր լինելու մասին.
զ) տնտեսական վեճեր լուծելու համար իրեն կից ստեղծում է միջնորդ դատարան, հաստատում նրա կանոնադրությունը, վեճեր քննելու եւ լուծելու կանոնները՝ օրենսդրության պահանջներին համապատասխան.
է) տալիս է ապրանքների ծագման սերտիֆիկատներ եւ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով պատասխանատվություն է կրում դրանց արժանահավատության համար: Ապրանքների ծագման սերտիֆիկատների տրամադրման կարգը եւ վճարի չափը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը.
ը) մասնակցում է փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության աջակցության պետական ծրագրերի մշակմանը եւ իրականացմանը:
ՊԱԼԱՏՆԵՐԻ ՀԻՄՆԱԴՐՈՒՄԸ
Հոդված 7. Պալատների հիմնադրման կարգը
1.Սույն օրենքի ընդունման պահից մեկ ամիսը լրանալուց հետո մարզի առնվազն տասն իրավաբանական անձանց կողմից ստեղծված նախաձեռնող խումբը Հայաստանի Հանրապետության պետական ռեգիստրի մարզկենտրոնի տարածքային բաժին (իսկ Երեւան քաղաքում՝ Հայաստանի Հանրապետության պետական ռեգիստրի կենտրոնական մարմին) կարող է հայտ ներկայացնել ԱԱՊ-ի հիմնադրման մասին:
Հայտն իր մեջ ներառում է հետեւյալ փաստաթղթերը`
ա) դիմում ԱԱՊ-ի ստեղծումը նախաձեռնելու մասին.
բ) նախաձեռնող խմբի անդամների ցուցակը` կնքված եւ ստորագրված բոլոր անդամների կողմից: Ցուցակը պարունակում է նախաձեռնող խմբի անդամների պետական գրանցման տվյալները, ֆիրմային անվանումը եւ գտնվելու վայրը.
գ) ԱԱՊ-ի կանոնադրության նախագիծը:
Նախաձեռնող խմբի ներկայացրած հայտն ընդունվում է Հայաստանի Հանրապետության պետական ռեգիստրիմարզկենտրոնի տարածքային բաժնի կողմից եւ հաշվառվում է համապատասխան մատյանում: Հայտը ներկայացնողին տրվում է ստացական, որը պարունակում է նշում՝ ներկայացման ամսաթվի եւ ժամի մասին: Հայտի ներկայացման պահից տասն օրվա ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության պետական ռեգիստրի մարզկենտրոնի տարածքային բաժինը գրանցում է հայտը: Հայտի գրանցումը կարող է մերժվել, եթե ներկայացվել են կեղծ տվյալներ, կանոնադրության նախագիծը հակասում է սույն օրենքին, կամ արդեն հայտ է գրանցվել:
Եթե ներկայացված են մեկից ավելի հայտեր, ապա հայտի մերժման դեպքում քննարկվում է ժամանակային առումով հաջորդ ներկայացված հայտը: Հայտի գրանցումից հետո Հայաստանի Հանրապետության պետական ռեգիստրի մարզկենտրոնի տարածքային բաժինը գրավոր մերժում է հաջորդ ներկայացված հայտերը` նշելով, որ դրանք մերժվում են ԱԱՊ-ի ստեղծման հայտն արդեն գրանցված լինելու պատճառով:
Հայտի գրանցումից հետո՝ մեկ շաբաթվա ընթացքում, նախաձեռնող խումբն իրավաբանական անձանց պետական գրանցման մասին տվյալներ հրապարակող մամուլում հայտարարություն է տպագրում դրա մասին՝ նշելով հայտի գրանցման համարը:
Մարզի տարածքում գրանցված տնտեսավարող սուբյեկտներն ԱԱՊ հիմնադիր համագումարին մասնակցելու իրենց ցանկության մասին հայտնում են նախաձեռնող խմբին եւ հաշվառվում վերջինիս կողմից:
ԱԱՊ-ի ստեղծման մասին հայտարարությունը տպագրվելուց առնվազն երկու ամիս հետո, բայց երեք ամսից ոչ ուշ, նախաձեռնող խումբը հրավիրում է ԱԱՊ հիմնադիր համագումար: Հիմնադիր համագումարի հրավիրման մասին հայտարարությունը տպագրվում է համագումարիանցկացմանօրվանից առնվազն տասնհինգ օր առաջ:
Օրենքով սահմանված ժամկետում համագումար չհրավիրելու կամ հայտից հրաժարվելու դեպքում գրանցված հայտը համարվում է չեղյալ, եւ քննարկվում է հաջորդ ներկայացված հայտի գրանցման հարցը:
Նախաձեռնող խմբի լիազորությունները դադարում են հիմնադիր համագումարի աշխատանքներն ավարտվելուց հետո:
2. ԱԱՊ-ն ստեղծվում է հիմնադիր համագումարի որոշմամբ: Համագումարը հաստատում է ԱԱՊ կանոնադրությունը եւ ընտրում դրա ղեկավար մարմինները:
3. ՀՀ ԱԱՊ-ն ստեղծվում է սույն օրենքին համապատասխան՝ օրենքի ընդունման պահից վեց ամսվա ընթացքում, պետական գրանցում ստացած ԱԱՊ- ների մեկական ներկայացուցիչներից կազմված նախաձեռնող խմբի կողմից հրավիրած հիմնադիր համագումարի որոշմամբ: ՀՀ ԱԱՊ հիմնադիր համագումարի պատվիրակների քվոտաները նախաձեռնող խմբի կողմից բաշխվում են ԱԱՊ-ների անդամների թվին համամասնորեն:ՀՀ ԱԱՊ հիմնադիր համագումարի աշխատանքներին մասնակցում է Հայաստանի Հանրապետության պետական ռեգիստրի պետը կամ նրա տեղակալը` խորհրդակցական ձայնի իրավունքով:
Հոդված 8. Պալատի կանոնադրությունը
1. Պալատի կանոնադրությամբ սահմանվում են պալատի նպատակները, խնդիրները, գործառույթները եւ գործունեությանն առնչվող մյուս հարցերը:
2. Պալատի կանոնադրությունն ընդգրկում է՝
ա) պալատի լրիվ եւ (կամ) կրճատ անվանումը՝ հայերեն, ռուսերեն եւ անգլերեն, ստեղծման նպատակները, գործունեության առարկան եւ գործառույթները.
բ) պալատի հիմնադրման տարին, ամիսը, ամսաթիվը եւ գտնվելու վայրը.
գ) պալատին անդամակցելու, անդամությունը դադարեցնելու, անդամավճարների վճարման կարգն ու պայմանները.
դ) պալատի կառավարման կարգը.
դ) գույքի տիրապետման, օգտագործման եւ տնօրինման կարգը:
3. Կանոնադրության մեջ կարող են նախատեսվել նաեւ պալատի գործառույթներին առնչվող այլ դրույթներ:
Հոդված 9. Պալատի անդամների իրավունքներն ու պարտականությունները
1. Պալատի անդամներն իրավունք ունեն՝
ա) ընտրել եւ ընտրվել պալատի ղեկավար մարմիններում.
բ) պալատի գործունեության վերաբերյալ ղեկավար մարմինների քննարկմանը ներկայացնել առաջարկություններ՝ պալատի կանոնադրությամբ սահմանված կարգով.
գ) արտոնյալ պայմաններով կամ անվճար օգտվել պալատի կողմից մատուցվող ծառայություններից.
դ) օգտվել պալատի կանոնադրությամբ իրենց վերապահված այլ իրավունքներից:
2. Պալատի անդամները պարտավոր են՝
ա) կատարել պալատի ղեկավար մարմինների կողմից ընդունված պալատի կանոնադրական խնդիրներին վերաբերող որոշումները.
բ) վճարել անդամավճարներ.
գ) նպաստել պալատի կանոնադրական խնդիրների իրականացմանը.
դ) կատարել պալատի կանոնադրությամբ սահմանված այլ պարտականություններ:
Հոդված 10. Պալատի անդամության անդամավճարների դրույքաչափերը
1. Պալատի անդամության անդամավճարների դրույքաչափերը սահմանվում են պալատի կանոնադրությամբ նախատեսված կարգով:
2. ԱԱՊ-ներն իրենց անդամների անդամավճարներից ստացված գումարի մի մասը մասհանում են ՀՀ ԱԱՊ՝ որպես անդամավճար, ՀՀ ԱԱՊ համագումարի կողմից սահմանված չափով եւ կարգով:
Հոդված 11. Պալատների պետական գրանցումը
Պալատները ենթակա են պետական գրանցման՝ օրենքով սահմանված կարգով:
ՊԱԼԱՏԻ ԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ՄԱՐՄԻՆՆԵՐԸ
Հոդված 12. Պալատի համագումարը
1.Պալատի կառավարման բարձրագույն մարմինը համագումարն է, որը գումարվում է երեք տարին մեկ:
2. Համագումարի գումարման ժամանակի, տեղի եւ օրակարգի մասին համագումարի բացումից առնվազն մեկ ամիս առաջ պալատի նախագահությունը տեղյակ է պահում պալատի անդամներին:
3. Համագումարը՝
ա) հաստատում է պալատի կանոնադրությունը, փոփոխություններ է կատարում դրանում.
բ) երեք տարի ժամկետով ընտրում ՝է պալատի նախագահ եւ նախագահություն.
գ) հաստատում է պալատի ծրագրերը եւ գործունեության ուղղությունները.
դ) լսում եւ գնահատում է պալատի նախագահի եւ գործադիր տնօրենի հաշվետվությունները:
4.Պալատի անդամների կամ նախագահության անդամների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ երրորդի նախաձեռնությամբ կարող է հրավիրվել արտահերթ համագումար:
5.Համագումարում քննարկվող հարցերը լուծվում են ներկա գտնվող պատվիրակների ձայների պարզ մեծամասնությամբ, իսկ պալատի կանոնադրության հաստատման, փոփոխման հարցերը՝ առնվազն երկու երրորդով:
6. Համագումարի քվորումը նրա պատվիրակների երկու երրորդն է:
Հոդված 13. Պալատի նախագահությունը
1. Համագումարների միջեւ ընկած ժամանակահատվածում պալատի ղեկավար մարմինը պալատի նախագահությունն է:
2. Պալատի նախագահության անդամները, տնօրենից բացի, աշխատում են հասարակական հիմունքներով:
3. ԱԱՊ-ների նախագահները եւ ՀՀ ԱԱՊ գործադիր տնօրենն ի պաշտոնե հանդիսանում են ՀՀ ԱԱՊ նախագահության անդամներ:
4. Պալատի նախագահությունը՝
ա) ընտրում է պալատի նախագահի տեղակալ(ներ).
բ) հաստատում է նախագահի կողմից ներկայացված պալատի տարեկան ծրագրերը եւ ծախսերի նախահաշիվը.
գ) գումարում է պալատի հերթական եւ արտահերթ համագումարները.
դ) հաստատում է տնօրինության կառուցվածքը եւ հաստիքացուցակը, գործունեության ուղղությունները.
ե) նախագահի ներկայացմամբ պաշտոնի նշանակում եւ պաշտոնից ազատում է գործադիր տնօրենին.
զ) արտահայտում է պալատի դիրքորոշումը տնտեսական քաղաքականության հարցերի վերաբերյալ.
է) իրականացնում է պալատի կանոնադրությամբ սահմանված այլ լիազորություններ:
5. Նախագահության նիստերը գումարվում են առնվազն երեք ամիսը մեկ:
6. Նախագահության նիստերի քվորումը նախագահության անդամների երկու երրորդն է:
7. Նախագահության որոշումներն ընդունվում են ներկա անդամների ձայների պարզ մեծամասնությամբ:
Հոդված 14. Պալատի նախագահը
1. Պալատի նախագահն ի պաշտոնե հանդիսանում է պալատի նախագահության նախագահ:
2. Պալատի նախագահը՝
ա) հրավիրում եւ վարում է նախագահության նիստերը.
բ) իրականացնում է պալատի ընդհանուր ղեկավարումը.
գ) ներկայացնում է պալատը Հայաստանի Հանրապետությունում եւ օտարերկրյա պետություններում.
դ) պալատի անունից կնքում է պայմանագրեր, համաձայնագրեր, տալիս է լիազորագրեր.
ե) նախագահության հաստատմանն է ներկայացնում տնօրինության կառուցվածքը եւ գործունեության ուղղությունները.
զ) ստորագրում է նախագահության որոշումները.
3. Նախագահի բացակայության ժամանակ նրան փոխարինում է նախագահի տեղակալը:
Հոդված 15. Պալատի տնօրինությունը
1. Պալատի գործադիր մարմինը պալատի տնօրինությունն է:
2. Պալատի տնօրինությունը գլխավորում է գործադիր տնօրենը:
3.Պալատի գործադիր տնօրենը՝
ա) ի պաշտոնե հանդիսանում է պալատի նախագահության անդամ.
բ) ղեկավարում է պալատի ընթացիկ գործունեությունը.
գ) կազմակերպում է պալատի նախագահության որոշումների եւ նախագահի հանձնարարականների կատարումը.
դ) պալատի նախագահության հաստատմանն է ներկայացնում պալատի տնօրինության գործունեության ծրագրերի նախագծերը, ինչպես նաեւ այդ ծրագրերի կատարման մասին հաշվետվությունները.
ե) աշխատանքի է ընդունում եւ աշխատանքից ազատում տնօրինության աշխատակիցներին, որոշումներ է կայացնում նրանց խրախուսելու կամ տույժի ենթարկելու վերաբերյալ.
զ) իր իրավասության շրջանակներում գործում է պալատի անունից եւ իրականացնում է պալատի կանոնադրությամբ սահմանված այլ լիազորություններ:
Հոդված 16. Պալատի գործունեության վերահսկողությունը
Պալատի ֆինանսական գործունեության վերահսկողությունն իրականացվում է անկախ աուդիտորական կազմակերպության միջոցով, որի ընտրությունը կատարում է պալատի նախագահությունը:
ՊԱԼԱՏՆԵՐԻ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅՈՒՆԸ
Հոդված 17. Միջազգային կապերը եւ մասնակցությունը միջազգային կազմակերպություններում
ՀՀ ԱԱՊ-ն ձեռնարկատիրական գործունեության հետ կապված հարցերով իր անդամների շահերը ներկայացնում է Առեւտրի միջազգային պալատում, Եվրոպալատում, Արդյունաբերական սեփականության պահպանության միջազգային ասոցիացիայում, Ցուցահանդեսների միջազգային բյուրոյում, Աշխատանքի միջազգային կազմակերպությունում, ինչպես նաեւ մյուս միջազգային կազմակերպություններում:
Հոդված 18. Միջազգային պայմանագրերը
Հոդված 19. Եզրափակիչ դրույթներ
Գործող ՀՀ ԱԱՊ-ն շարունակում է իրականացնել իր գործառույթներն ամբողջ ծավալով՝ մինչեւ սույն օրենքով սահմանված կարգով ՀՀ ԱԱՊ-ի պետական գրանցումը:
Մինչեւ սույն օրենքին համապատասխան ստեղծված ՀՀ ԱԱՊ-ի կողմից ապրանքների ծագման սերտիֆիկատների տրամադրման գործառույթի իրականացման սկսելու պահն ապրանքների ծագման սերտիֆիկատները տնտեսավարող սուբյեկտներին տրամադրվում են մինչեւ սույն օրենքի ընդունումը գործող կարգով:
Հոդված 20. Օրենքի ուժի մեջ մտնելը
21 նոյեմբերի 2001թ.
20.05.2005 «Առեւտրաարդյունաբերական պալատների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին

ГЛАВА IV. ОРГАНЫ УПРАВЛЕНИЯ ПАЛАТОЙ
1. Настоящий Закон устанавливает в Республике Армения организационно-правовую форму "торгово-промышленная палата", общие правовые основания создания торгово-промышленных палат и регулирует связанные с их деятельностью отношения.
2. Наименование торгово-промышленной палаты составляется из ее топонима и словосочетания "торгово-промышленная палата".
Статья 2. Понятие палаты
1. Областной (в том числе – города Еревана) торгово-промышленной палатой является некоммерческая организация (далее - ТПП), созданная в установленном настоящим Законом порядке и на основе добровольного членства юридическими лицами и индивидуальными предпринимателями, зарегистрированными на территории области.
2. ТПП объединяются в установленном настоящим Законом порядке и создают Торгово-промышленную палату Республики Армения (далее – ТПП РА), представляющую их общие интересы.
3. Система торгово-промышленных палат (далее – палата (палаты) включает ТПП РА и ТПП, а также созданных палатами юридических лиц.
4. Какая-либо иная организация не имеет права использовать в своем наименовании словосочетания "Торговая палата", "Промышленная палата", "Торгово-промышленная палата", "ТПП" или "ТПП РА" или получать государственную регистрацию с этим наименованием.
Статья 3. Законодательство о палатах
Законодательство о палатах состоит из Контитуции, Гражданского кодекса Республики Армения, настоящего Закона и иных правовых актов.
Статья 4. Цели и задачи палат
Основной целью создания и деятельности палат является защита в пределах установленных законодательством полномочий интересов и прав своих членов и их представительство во взаимоотношениях с органами государственного управления и местного самоуправления Республики Армения, а также в иностранных государствах.
Задачами палат являются:
а) содействие развитию экономики Республики Армения и ее интеграции в международную экономическую систему;
б) содействие всестороннему и гармоничному развитию всех форм предпринимательства;
в) содействие укреплению торгово-экономических и научно-технических связей с иностранными предпринимателями;
г) содействие формированию благоприятной среды для предпринимательской деятельности;
д) содействие территориальному развитию предпринимательской деятельности в соответствии с установленными государственными приоритетами;
е) установление сотрудничества между хозяйствующими субъектами, а также между ними и государственными органами;
ж) содействие становлению и развитию в Республике Армения системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров сферы предпринимательства, участие в разработке и осуществлении программ в этой области;
з) оказание информационных и консультационных услуг индивидуальным предпринимателям, коммерческим организациям, союзам и ассоциациям, содействие формированию инфраструктур информационного обслуживания предпринимательства;
и) содействие урегулированию споров, возникших между коммерческими организациями, предпринимателями;
к) содействие созданию и развитию инфраструктур поддержки предпринимательства;
л) осуществление иных задач, предусмотренных их уставами.
Статья 5. Функции палат
1. Палаты:
а) представляют и защищают законные интересы своих членов в государственных и негосударственных органах, учреждениях и организациях;
б) ведут негосударственный регистрационный журнал тех коммерческих организаций и индивидуальных предпринимателей Республики Армения, финансово-экономическое положение которых свидетельствует об их надежности и благонадежности в качестве партнера с точки зрения предпринимательской деятельности на территории республики и в иностранных государствах;
в) проводят на основании заявлений отечественных и иностранных коммерческих организаций, индивидуальных предпринимателей независимую экспертизу товаров, контроль и проверку их качества, количества и комплектности и в установленном законодательством порядке несут ответственность за их достоверность.
г) оказывают отечественным и иностранным коммерческим организациям и индивидуальным предпринимателям содействие в регистрации изобретений, полезных моделей, промышленных образцов, знаков обслуживания и наименований мест происхождения товаров, а также в деле их участия в выставках;
д) разрабатывают бизнес-планы;
е) создают банк данных информационного обеспечения;
ж) организуют и участвуют в выставках и ярмарках в Армении и за рубежом;
з) учреждают и издают в установленном законодательством порядке газеты, журналы и другие печатные материалы;
и) осуществляют иные не противоречащие законодательству и вытекающие из их уставных задач функции.
2. ТПП через посредство ТПП РА могут участвовать в разработке проектов законов и других правовых актов, регулирующих предпринимательскую деятельность.
Статья 6. Функции ТПП РА
ТПП РА, кроме отнесенных настоящим Законом к компетенции палат функций, осуществляет также следующие функции:
а) координирует деятельность ТПП, представляет систему палат Республики Армения как в республике, так и в иностранных государствах;
б) может участвовать в разработке законов и иных правовых актов Республики Армения, касающихся интересов предпринимателей;
в) представляет по предложению Правительства Республики Армения заключения или предложения по вопросам экономического развития республики;
г) в соответствии с положениями международных коммерческих договоров и международных договоров Республики Армения подтверждает наличие обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажора), а также принятых в республике обычаев делового оборота;
д) устанавливает порядок ведения негосударственного регистрационного журнала тех коммерческих организаций и индивидуальных предпринимателей Республики Армения, финансово-экономическое положение которых свидетельствует о том, что они являются надежными и внушающими доверие партнерами по предпринимательской деятельности в республике и иностранных государствах;
е) создает при Палате третейский суд для разрешения хозяйственных споров, утверждает в соответствии с требованиями законодательства положение о нем, правила рассмотрения и разрешения споров;
ж) выдает сертификаты происхождения товаров и в установленном законодательством порядке несет ответственность за их достоверность. Порядок выдачи и размер платы за выдачу сертификатов о происхождении товаров устанавливаются Правительством Республики Армения;
з) участвует в разработке и реализации государственных программ по содействию малому и среднему предпринимательству.
Статья 7. Порядок учреждения палат
1. По истечении одного месяца с момента принятия настоящего Закона созданной не менее, чем десятью юридическими лицами области инициативной группой в территориальный отдел Государственного регистра Республики Армения областного центра (а в городе Ереване – в центральный орган Государственного регистра Республики Армения) может быть подана заявка об учреждении ТПП.
В заявку включаются следующие документы:
а) заявление об инициировании создания ТПП;
б) заверенный печатью список членов инициативной группы, подписанный всеми ее членами. Список содержит данные о государственной регистрации, фирменное наименование и место нахождения членов инициативной группы;
в) проект устава ТПП.
Поданная инициативной группой заявка принимается территориальным отделом Государственного регистра Республики Армения областного центра и регистрируется в соответствующем журнале. Подателю заявки выдается расписка, содержащая отметку о дате и часе ее подачи. Территориальный отдел Государственного регистра Республики Армения областного центра регистрирует заявку в течение десяти дней с момента подачи заявки. В регистрации заявки может быть отказано, если в ней представлены ложные сведения, проект устава противоречит настоящему Закону или уже есть зарегистрированная заявка.
Если подана более чем одна заявка, то в случае отклонения заявки рассматривается следующая по времени подачи заявка. После регистрации заявки территориальный отдел Государственного регистра Республики Армения областного центра в письменной форме отклоняет следующие поданные заявки, указав, что они отклоняются вследствие наличия уже зарегистрированной заявки о создании ТПП.
В течение недели после регистрации заявки инициативная группа опубликовывает объявление об этом в печати, публикующей данные о государственной регистрации юридических лиц, с указанием регистрационного номера заявки.
Зарегистрированные на территории области хозяйствующие субъекты сообщают о своем желании участвовать в учредительном съезде ТПП инициативной группе и учитываются последней.
Не менее чем через два, но не позднее чем через три месяца после опубликования объявления о создании ТПП инициативная группа созывает учредительный съезд ТПП. Объявление о созыве учредительного съезда опубликовывается не менее чем за пятнадцать дней до проведения съезда.
В случае несозыва съезда в установленный законом срок или отказа от заявки зарегистрированная заявка считается недействительной и рассматривается вопрос регистрации следующей поданной заявки.
Полномочия инициативной группы прекращаются после завершения работы учредительного съезда.
2. ТПП создается по решению учредительного съезда. Съезд утверждает устав ТПП и избирает ее руководящие органы.
3. ТПП РА создается в соответствии с настоящим Законом в течение шести месяцев с момента принятия Закона по решению учредительного съезда, созванного инициативной группой, в состав которой входят по одному представителю от ТПП, получивших государственную регистрацию. Квоты делегатов учредительного съезда ТПП РА распределяются инициативной группой соответственно количеству членов ТПП. В работе учредительного съезда ТПП РА с правом совещательного голоса участвует начальник Государственного регистра Республики Армения или его заместитель.
Статья 8. Устав палаты
1. Уставом палаты определяются цели, задачи, функции палаты и другие вопросы, касающиеся ее деятельности.
2. Устав палаты включает:
а) полное и (или) краткое наименование палаты – на армянском, русском и английском языках, цели ее создания, предмет деятельности и функции;
б) год, месяц, число месяца основания и место нахождения палаты;
в) порядок и условия членства, прекращения членства в палате, уплаты членских взносов;
г) порядок управления палатой;
д) порядок владения, пользования и распоряжения имуществом.
3. В уставе могут быть предусмотрены также иные положения, связанные с функциями палаты.
Статья 9. Права и обязанности членов палаты
1. Члены палаты имеют право:
а) избирать и быть избранным в руководящие органы палаты;
б) представлять в установленном уставом палаты порядке на рассмотрение руководящих органов предложения, относящиеся к деятельности палаты;
в) на льготных условиях или бесплатно пользоваться оказываемыми палатой услугами;
г) пользоваться иными правами, предоставленными им уставом палаты.
2. Члены палаты обязаны:
а) выполнять принятые руководящими органами палаты решения, касающиеся уставных задач палаты;
б) уплачивать членские взносы;
в) способствовать осуществлению уставных задач палаты;
г) выполнять иные обязанности, установленные уставом палаты.
Статья 10. Ставки членских взносов для членства в палате
1. Ставки членских взносов для членства в палате устанавливаются в порядке, предусмотренном уставом палаты.
2. ТПП в установленных съездом ТПП РА размере и порядке отчисляют ТПП РА в виде членского взноса часть полученной от своих членов суммы членских взносов.
Государственная регистрация палат
Палаты подлежат государственной регистрации в порядке, установленном законом.
Съезд палаты
1. Высшим органом управления палатой является съезд, который созывается раз в три года.
2. Президиум палаты не менее чем за месяц до открытия съезда извещает членов палаты о времени, месте созыва съезда и его повестке дня.
3. Съезд:
а) утверждает устав палаты, вносит в него изменения;б) избирает на трехлетний срок председателя и президиум палаты;
в) утверждает программы и направления деятельности палаты;
4. По инициативе не менее чем одной трети от общего числа членов палаты или членов президиума палаты может быть созван внеочередной съезд.
5. Обсуждаемые на съезде вопросы разрешаются простым большинством, а вопросы утверждения устава палаты, его изменения – не менее чем двумя третями голосов присутствующих делегатов. 6. Кворум съезда – две трети его делегатов.
Статья 13. Президиум палаты
1. В период между съездами руководящим органом палаты является президиум палаты.
2. Члены президиума палаты, за исключением директора, работают на общественных началах.
3. Председатели ТПП и исполнительный директор ТПП РА являются членами Президиума ТПП РА по должности.
4. Президиум палаты:
а) избирает заместителя (заместителей) председателя палаты;
б) утверждает представленные председателем годовые программы и смету расходов палаты;
в) созывает очередные и внеочередные съезды палаты;
г) утверждает структуру и штатное расписание, направления деятельности дирекции;
д) по представлению председателя назначает на должность и освобождает от должности исполнительного директора;
е) выражает позицию палаты по вопросам экономической политики;
ж) осуществляет иные полномочия, установленные уставом палаты;
5. Заседания президиума созываются не реже чем раз в три месяца.
6. Кворум заседаний президиума – две трети членов президиума.
7. Решения президиума принимаются простым большинством голосов присутствующих членов.
Статья 14. Председатель палаты
1. Председатель палаты по должности является председателем президиума палаты.
2. Председатель палаты:
а) созывает и ведет заседания президиума;
б) осуществляет общее руководство палатой;
в) представляет палату в Республике Армения и иностранных государствах;
г) заключает от имени палаты договоры, соглашения, выдает доверенности;
д) представляет на утверждение президиума структуру и направления деятельности дирекции;
е) подписывает решения президиума;
ж) осуществляет иные полномочия, установленные уставом палаты.
3. Во время отсутствия председателя его заменяет заместитель председателя.
Статья 15. Дирекция палаты
1. Исполнительным органом палаты является дирекция палаты.
2. Дирекцию палаты возглавляет исполнительный директор.
3. Исполнительный директор палаты:
а) является по должности членом президиума палаты;
б) руководит текущей деятельностью палаты;
в) организует выполнение решений президиума и поручений председателя палаты;
г) представляет на утверждение президиума палаты проекты программ деятельности дирекции, а также отчеты о выполнении этих программ;
д) принимает на работу и освобождает от работы сотрудников дирекции, выносит решения об их поощрении или наложении на них взыскания;
е) действует в пределах своих правомочий от имени палаты и осуществляет иные полномочия, установленные уставом палаты.
Статья 16. Контроль деятельности палаты
Контроль финансовой деятельности палаты осуществляется посредством независимой аудиторской организации, выбор которой производится президиумом палаты.
МЕЖДУНАРОДНАЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ ПАЛАТ
Статья 17. Международные связи и участие в международных организациях
ТПП РА представляет связанные с предпринимательской деятельностью интересы своих членов в Международной торговой палате, Европалате, Международной ассоциации защиты промышленной собственности, Международном бюро выставок, Международной организации труда, а также в других международных организациях.
Статья 18. Международные договоры
Если международными договорами Республики Армения установлены иные нормы, чем те, которые установлены настоящим Законом, то применяются нормы международных договоров.
Статья 19. Заключительные положения
Действующая ТПП РА продолжает осуществлять свои функции в полном объеме до государственной регистрации ТПП РА в установленном настоящим Законом порядке.
До момента начала осуществления созданной в соответствии с настоящим Законом ТПП РА функции по предоставлению сертификатов о происхождении товаров предоставляются хозяйствующим субъектам в порядке, действующем до принятия настоящего Закона.