Հոդված 1 . Հայաստանի Հանրապետության մաքսային օրենսգրքի (9 օգոստոսի 2000 թվական, ՀՕ-83) 76-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով՝
«Նույն ապրանքների եւ համանման ապրանքների թվին չեն դասվում այն ապրանքները, որոնք պարունակում կամ արտացոլում են ճարտարագիտական, ձեւավորման, գեղարվեստական կամ նախագծային աշխատանքներ, պլաններ եւ էսքիզներ, որոնց համար 83 հոդվածի «դդ» ենթակետի համաձայն ճշգրտում չի կատարվել, քանի որ այդ աշխատանքներն իրականացվել են ներմուծման երկրում։»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 78-րդ հոդվածի «է» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«է) հանդիսանում են որպես նույն տնտեսավարող սուբյեկտի շահերը հետապնդող անձինք.»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 80-րդ հոդվածի տեքստը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«Նույն տեսակի ապրանքներն այն ապրանքներն են, որոնք պատկանում են տնտեսության որոշակի ճյուղի կամ ենթաճյուղի արտադրանք համարվող ապրանքների խմբին եւ ընդգրկում են նույն կամ համանման ապրանքները։»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 81-րդ հոդվածում «մաքսային արժեքն այն գումարն է» բառերը փոխարինել «մաքսային արժեքը գործարքի գինն է, այսինքն՝ այն գումարը» բառերով:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 82-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ նախադասությամբ՝ «Մաքսային արժեքը որոշվում է «Սակագների եւ առեւտրի գլխավոր համաձայնագրի» VII գլխի (մաքսային արժեքի որոշման համաձայնագրի) բացատրական նշումներին համապատասխան՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:»:
Հոդված 6 . Օրենսգրքի 83-րդ հոդվածի «դդ» ենթակետը «անհրաժեշտ» բառից հետո լրացնել «եւ ներմուծման երկրից բացի այլ երկրում իրականացված» բառերով, իսկ «ե» ենթակետում «համար անհրաժեշտ» բառերը փոխարինել «անհրաժեշտ պայման հանդիսացող» բառերով:
Հոդված 7 . Օրենսգրքի 85-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ե» եւ «զ» ենթակետերով՝
«ե) Հայաստանի Հանրապետության մաքսային սահմանով տեղափոխումից հետո գործարանների, մեքենաշինական սարքերի կամ սարքավորումների եւ Հայաստանի Հանրապետության մաքսային սահմանով տեղափոխված այլ ապրանքների հետ կապված շինարարական, մոնտաժային, հավաքման, տեխնիկական սպասարկման կամ տեխնիկական օժանդակության աշխատանքների դիմաց կատարվող վճարները, եթե դրանք չեն մտնում այդ ապրանքների համար փաստացի վճարված կամ վճարման ենթակա գումարի մեջ.
զ) ներմուծման երկրում ապրանքների ներմուծման համար գանձված կամ գանձման ենթակա տուրքերը, հարկերը եւ այլ պարտադիր վճարները, եթե դրանք չեն մտնում Հայաստանի Հանրապետության մաքսային սահմանով տեղափոխված ապրանքների համար փաստացի վճարված կամ վճարման ենթակա գումարի մեջ։»:
Հոդված 8. Օրենսգրքի 87-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«Հոդված 87. Մաքսային արժեքի որոշման գործարքի գնի մեթոդը
1. Մաքսային սահմանով տեղափոխվող ապրանքների մաքսային արժեքը գործարքի գնի մեթոդով հաշվարկելու համար հայտարարատուի կողմից մաքսային հայտարարագրի հետ միասին պետք է ներկայացվի ապրանքների ձեռքբերման համար արտահանման երկրում վճարման փաստաթուղթը (հաշիվ-ապրանքագիրը կամ դրան փոխարինող այլ փաստաթուղթ), որը պետք է պարունակի փաստաթղթի տրման ամիս-ամսաթվի, հերթական համարի, վաճառողի (առաքողի), գնորդի (ստացողի), ապրանքի մանրամասն նկարագրի (անվանումը, առկայության դեպքում՝ ապրանքային նշանը կամ առեւտրային անվանումը), տեղերի քանակի, չափի միավորի, միավորի արժեքի, քաշի, ընդհանուր արժեքի մասին տեղեկություններ, ինչպես նաեւ առաքման պայմաններով նախատեսված լինելու դեպքում՝ առանձին տողերով՝ մինչեւ Հայաստանի Հանրապետության մաքսային սահմանը տեղափոխելու համար կատարված փոխադրման, բեռնման, բեռնաթափման, փոխաբեռնման, ապահովագրության եւ համանման այլ ծախսերի, կատարված կոմիսիոն եւ միջնորդային (բրոքերային) ծախսերի (բացառությամբ ապրանքների ձեռքբերման համար կատարված կոմիսիոն եւ միջնորդային ծախսերի), ապրանքների արտադրության եւ մատակարարման նպատակով գնորդի կողմից մատակարարին անհատույց կամ մասնակի հատուցմամբ, ուղղակի կամ անուղղակի տրամադրված եւ ապրանքների հետագա վաճառքի, օգտագործման կամ տնօրինման դիմաց գնորդի կողմից մատակարարին վճարման ենթակա գումարների մասին:
2. Մաքսային սահմանով տեղափոխվող ապրանքների մաքսային արժեքը որոշվում է գործարքի գնի մեթոդով, եթե՝
ա) մաքսային մարմինները չունեն բավարար հիմքեր սույն հոդվածի 1-ին կետով սահմանված փաստաթուղթն անարժանահավատ ճանաչելու համար.
բ) ապրանքներ տեղափոխող անձի համար գոյություն չունեն տվյալ ապրանքի տնօրինման կամ օգտագործման սահմանափակումներ, բացառությամբ այնպիսիների, որոնք սահմանվում են օրենքով եւ այլ իրավական ակտերով, կամ սահմանափակում են այն աշխարհագրական տարածքը, որի շրջանակներում տվյալ ապրանքը կարելի է վերավաճառել, կամ էականորեն չեն ազդում ապրանքի գնի վրա.
գ) վաճառքը կամ վաճառքի (ձեռքբերման) գինը պայմանավորված չէ որեւէ հանգամանքով, որի պատճառով մաքսային արժեքը հնարավոր չէ սահմանել՝ ելնելով ապրանքի արժեքից.
դ) գնորդի կողմից ապրանքի օգտագործման, վերավաճառքի կամ տնօրինման հետեւանքով առաջ եկած դրամական մուտքերից որեւէ մաս ուղղակիորեն կամ անուղղակիորեն չի անցնում վաճառողին, եթե հնարավոր չէ սույն օրենսգրքի 83 հոդվածի «է» կետին համապատասխան լրացում կատարել.
ե) գնորդն ու վաճառողը փոխկապակցված չեն, կամ, եթե փոխկապակցված են, ապա հայտարարատուն հիմնավորում է, որ գործարքի գնի մեթոդով հաշվարկված մաքսային արժեքը մոտ է հետեւյալ արժեքներից մեկին՝
վաճառողի հետ ոչ փոխկապակցված գնորդին Հայաստանի Հանրապետություն արտահանման համար նույն կամ գրեթե նույն ժամանակահատվածում վաճառված նույն կամ համանման ապրանքների գործարքի գնին,
սույն օրենսգրքի 91 հոդվածի համաձայն՝ նույն կամ գրեթե նույն ժամանակահատվածում որոշված նույն կամ համանման ապրանքների մաքսային արժեքին,
սույն օրենսգրքի 92 հոդվածի համաձայն՝ նույն կամ գրեթե նույն ժամանակահատվածում որոշված նույն կամ համանման ապրանքների մաքսային արժեքին:
Սույն հոդվածի 2-րդ կետի «ե» ենթակետի հիմնավորումն իրականացվում է հայտարարատուի նախաձեռնությամբ միայն համեմատություն կատարելու ճանապարհով հայտարարագրված մաքսային արժեքը հիմնավորելու նպատակով: Հիմնավորման ընթացքում ուշադրություն պետք է դարձնել առեւտրային եւ քանակական մակարդակների տարբերությունների, սույն օրենսգրքի 83 հոդվածում թվարկված տարրերի, ինչպես նաեւ գնորդի եւ վաճառողի միջեւ փոխկապակցվածության բացակայության դեպքում՝ վաճառողի կամ գնորդի կրած ծախսերի վրա, որոնք բացակայում են այն դեպքում, երբ գնորդը եւ վաճառողը փոխկապակցված անձինք են.
զ) հայտարարագրված մաքսային արժեքն էականորեն ցածր կամ բարձր չէ նույն կամ գրեթե նույն ժամանակահատվածում Հայաստանի Հանրապետության մաքսային մարմինների կողմից ընդունված նույն կամ համանման ապրանքների համար գործարքի գնի մեթոդով որոշված համապատասխանաբար ամենացածր կամ ամենաբարձր մաքսային արժեքից:
3. Հայտարարագիրը մաքսային մարմիններին ներկայացնելուց հետո մաքսային մարմինները, եթե չեն կարող ընդունել գործարքի գնի մեթոդով հաշվարկված մաքսային արժեքը, պարտավոր են հնարավորություն ընձեռել ապրանքը տեղափոխող անձին՝ տրամադրելու այնպիսի մանրամասն տեղեկատվություն, որը կարող է անհրաժեշտ լինել վաճառքին (գործարքին) առնչվող հանգամանքները քննության առնելու համար: Այդ նպատակով հայտարարատուն կարող է մաքսային մարմիններին ներկայացնել վերադաս մաքսային մարմնի սահմանած կարգով լրացված մաքսային արժեքի մանրամասնությունների հայտարարագիրը, որով հայտարարագրված տեղեկությունները մաքսային մարմնի պահանջով պետք է հիմնավորվեն համապատասխան փաստաթղթերով:»:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 88-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«Հոդված 88. Մաքսային մարմինների կողմից մաքսային արժեքի որոշման դեպքերը
1. Հայտարարատուի որոշած մաքսային արժեքը հիմք չի ընդունվում, եթե՝
ա) հայտարարատուն չի ներկայացնում ապրանքների՝ մինչեւ Հայաստանի Հանրապետության մաքսային սահման կատարված տեղափոխման, բեռնման, բեռնաթափման, փոխաբեռնման, ապահովագրական ծախսերը հիմնավորող փաստաթղթեր.
բ) հայտարարատուի կողմից մաքսային մարմիններին չի ներկայացվում սույն օրենսգրքի 87 հոդվածի 1-ին կետով սահմանված հաշիվ-ապրանքագիրը կամ այլ փաստաթղթերը.
գ) մաքսային մարմինները բավարար հիմքեր ունեն հայտարարատուի կողմից ներկայացված հաշիվ-ապրանքագրում տրված տեղեկություններն անարժանահավատ համարելու համար, եւ հայտարարատուն չի ներկայացնում մաքսային մարմինների կողմից հաշիվ-ապրանքագրում տրված տեղեկությունների իսկությունը հաստատելու նպատակով պահանջվող հետեւյալ փաստաթղթերից որեւէ մեկը՝
ապրանքների գնման պայմանագրի պատճենը,
գնված ապրանքի համար գումարի վճարման վերաբերյալ փաստաթղթերը, եթե պայմանագրով նախատեսված չէ վճարումն իրականացնել ավելի ուշ, քան հայտարարագրման պահը,
վերադաս մաքսային մարմնի կողմից սահմանված կարգով լրացված մաքսային արժեքի մանրամասնությունների հայտարարագիրը.
դ) եթե ապրանքներ տեղափոխող անձի համար գոյություն ունեն տվյալ ապրանքի տնօրինման կամ օգտագործման սահմանափակումներ, բացառությամբ այնպիսիների, որոնք սահմանվում են օրենքով եւ այլ իրավական ակտերով, կամ սահմանափակում են այն աշխարհագրական տարածքը, որի շրջանակներում տվյալ ապրանքատեսակը կարելի է վերավաճառել, կամ էականորեն չեն ազդում ապրանքի գնի վրա.
ե) ապրանքի ձեռքբերման գինը պայմանավորված է որեւէ հանգամանքով, որի պատճառով մաքսային արժեքը հնարավոր չէ սահմանել՝ ելնելով ապրանքի արժեքից.
զ) ապրանքներ տեղափոխող անձի կողմից ապրանքի օգտագործման, վերավաճառքի կամ տնօրինման հետեւանքով առաջացած դրամական մուտքերից որեւէ մաս ուղղակիորեն կամ անուղղակիորեն անցնում է վաճառողին, եթե հնարավոր չէ սույն օրենսգրքի 83 հոդվածի «է» ենթակետին համապատասխան լրացում կատարել.
է) գործարքի գնի հիման վրա հաշվարկված մաքսային արժեքը գնորդի եւ վաճառողի փոխկապակցվածության պատճառով ակնհայտ ցածր է:
2. Սույն հոդվածի 1-ին կետի «ա» ենթակետով նախատեսված դեպքում մաքսային սահմանով տեղափոխվող ապրանքների մաքսային արժեքը որոշվում է մաքսային մարմինների կողմից՝ սույն օրենսգրքի 83 հոդվածին համապատասխան լրացումներ կատարելու միջոցով:
3. Սույն հոդվածի 1-ին կետի «բ»-«է» ենթակետերով նախատեսված դեպքերում մաքսային սահմանով տեղափոխվող ապրանքների մաքսային արժեքը որոշվում է մաքսային մարմինների կողմից՝ սույն օրենսգրքի 89-94 հոդվածների համաձայն:
4. Սույն հոդվածի նպատակներով մաքսային մարմիններն օգտվում են ինչպես իրենց տրամադրության տակ եղած, այնպես էլ հայտարարատուի կողմից տրամադրված եւ Հայաստանի Հանրապետության եւ օտարերկրյա պետական մարմիններից ստացված տեղեկատվությունից: Հայաստանի Հանրապետության պետական մարմինների կողմից սույն կետի նպատակներով Հայաստանի Հանրապետության մաքսային մարմիններին տեղեկատվության տրամադրման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:»:
Հոդված 10 . Օրենսգրքի 89-րդ հոդվածի տեքստը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«1. Հայաստանի Հանրապետություն մաքսային սահմանով տեղափոխվող ապրանքների մաքսային արժեքը որոշվում է ներմուծման երկիր արտահանման համար նույն կամ գրեթե նույն ժամանակահատվածում նույն կամ գրեթե նույն քանակով վաճառված նույն ապրանքների գործարքի գնի հիման վրա՝ կատարելով առեւտրային մակարդակների եւ (կամ) ապրանքների քանակությունների տարբերություններով պայմանավորված ճշգրտումները: Նման ճշգրտումները պետք է հիմնված լինեն սույն օրենսգրքի 95 հոդվածի 3-րդ կետով սահմանված տեղեկատվության վրա, անկախ ճշգրտման արդյունքում գործարքի գնի բարձրացման կամ նվազեցման հանգամանքից:
2. Ճշգրտումը կատարելիս պետք է հաշվի առնել տարբեր հեռավորություններից տարբեր փոխադրամիջոցներով ներմուծվող ապրանքների եւ դիտարկվող նույն ապրանքների տեղափոխման ծախսերի եւ վճարների միջեւ եղած տարբերությունները:
3. Եթե սույն հոդվածը կիրառելիս պարզվում է, որ գոյություն ունեն նույն ապրանքների մեկից ավելի գործարքի գներ, ապա ներմուծվող ապրանքների մաքսային արժեքը որոշելու համար հիմք է ընդունվում այդ գներից նվազագույնը։»:
Հոդված 11 . Օրենսգրքի 90-րդ հոդվածի տեքստը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«1. Հայաստանի Հանրապետության մաքսային սահմանով տեղափոխվող ապրանքների մաքսային արժեքը որոշվում է ներմուծման երկիր արտահանման համար նույն կամ գրեթե նույն ժամանակահատվածում նույն կամ գրեթե նույն քանակությամբ վաճառված համանման ապրանքների գործարքի գնի հիման վրա՝ կատարելով առեւտրային մակարդակների եւ (կամ) ապրանքների քանակությունների տարբերություններով պայմանավորված ճշգրտումները: Նման ճշգրտումները պետք է հիմնված լինեն գոյություն ունեցող փաստերի վրա, անկախ ճշգրտման արդյունքում գործարքի գնի բարձրացման կամ նվազեցման հանգամանքից:
2. Ճշգրտումը կատարելիս պետք է հաշվի առնել տարբեր հեռավորություններից տարբեր փոխադրամիջոցներով ներմուծվող ապրանքների եւ դիտարկվող համանման ապրանքների տեղափոխման ծախսերի եւ վճարների միջեւ եղած տարբերությունները:
3. Եթե սույն հոդվածը կիրառելիս պարզվում է, որ գոյություն ունեն համանման ապրանքների մեկից ավելի գործարքի գներ, ապա ներմուծվող ապրանքների մաքսային արժեքը որոշելու համար հիմք է ընդունվում այդ գներից նվազագույնը։»:
Հոդված 12 . Օրենսգրքի 91-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 31 -րդ կետով՝
«31 . Եթե գնահատվող ապրանքների ներմուծման նույն կամ գրեթե նույն ժամանակահատվածում ներմուծված ապրանքները կամ ներմուծված ապրանքների համեմատ նույն կամ համանման ներմուծված ապրանքները չեն վաճառվում, ապա մաքսային արժեքը, որի վրա այլ պարագայում տարածվում են սույն հոդվածի 1-ին կետի դրույթները, որոշվում է Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծված ապրանքների կամ ներմուծված ապրանքների համեմատ նույն կամ համանման ներմուծված ապրանքների ներմուծումից հետո անփոփոխ տեսքով վաճառքի դեպքում իրացման միավորի գնի հիման վրա, պայմանով, որ այդ ապրանքներն իրացվել են գնահատվող ապրանքների ներմուծումից անմիջապես հետո, բայց ոչ ուշ, քան 90 օրվա ընթացքում: Ընդ որում, մաքսային վճարումները կատարվում են սույն օրենսգրքի 96 հոդվածի 1-ին կետի համաձայն, եւ հաջորդող 60 օրվա ընթացքում կատարվում է վերջնական վերահաշվարկ:»:
Հոդված 13 . Օրենսգրքի 92-րդ հոդվածի տեքստը համարել 1-ին կետ եւ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2-րդ կետով՝
«2. Սույն հոդվածի համաձայն, մաքսային արժեքը որոշելու նպատակով, Հայաստանի Հանրապետության մաքսային մարմիններն արտադրողի համաձայնությամբ կարող են ստուգել ապրանքի մաքսային արժեքի որոշման նպատակով արտադրողի տրամադրած տեղեկությունները մեկ այլ երկրում՝ նախօրոք ընդունված կարգով պատշաճ ծանուցելով տվյալ երկրի կառավարությանը փորձաքննություն անցկացնելու իրենց մտադրության մասին, եթե այդ երկրի կառավարությունը դեմ չէ նման փորձաքննության իրականացմանը:»:
Հոդված 14 . Օրենսգրքի 94-րդ հոդվածի 2-րդ կետի «92 եւ 93» թվերը փոխարինել «91 եւ 92» թվերով:
Հոդված 15. Օրենսգրքի 96-րդ հոդվածի 3-րդ կետը լրացնել հետեւյալ նախադասությամբ՝ «Ընդ որում, սույն կետով նախատեսված բողոքարկման փաստը չի կարող պատճառ հանդիսանալ մաքսային վճարները սահմանված ժամկետում չվճարելու՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանած տույժերից եւ տուգանքներից տարբերվող այլ պատժամիջոցների կիրառման համար:»:

Статья 1. Статью 76 Таможенного кодекса Республики Армения (9 августа 2000 года, ЗР-83) дополнить новым абзацем следующего содержания:
,,К числу идентичных и однородных товаров не причисляются товары, содержащие или отражающие инженерные, дизайнерские, художественные или проектные работы, планы и эскизы, в отношении которых в соответствии с подпунктом ,,гг" статьи 83 не произведены уточнения, поскольку эти работы осуществлялись в стране ввоза.".
Статья 2. Подпункт ,,ж" статьи 78 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,ж) они являются лицами, преследующими интересы одного и того же хозяйствующего субъекта; ".
Статья 3. Текст статьи 80 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Товарами одного и того же вида являются товары, относящиеся к группе товаров, считающихся продукцией определенной отрасли или подотрасли хозяйства, и включающие в себя идентичные или однородные товары.".
Статья 4. В статье 81 Кодекса слова ,,это та сумма" заменить словами ,,эта цена сделки, то есть та сумма".
Статья 5. Статью 82 Кодекса дополнить следующим предложением: ,,Таможенная стоимость определяется в соответствии с пояснительными пометками главы VII Генерального соглашения по тарифам и торговле (Соглашения по определению таможенной стоимости) в порядке, установленном Правительством Республики Армения.".
Статья 6. Текст подпункта ,,гг" статьи 83 Кодекса изложить в следующей редакции: ,,необходимых для производства товаров и осуществленных в других странах, кроме страны ввоза, инженерных, дизайнерских, проектных и других аналогичных работ", а в подпункте ,,д" слова ,,необходимые для" заменить словами ,,являющиеся необходимым условием".
Статья 7. Статью 85 Кодекса дополнить подпунктами ,,д" и ,,е" следующего содержания:
,,д) платежи за строительно-монтажные, сборочные работы, работы по техническому обслуживанию или оказанию технической помощи, связанные с инструментами, машиностроительными приборами или оборудованием, после их перемещения через таможенную границу Республики Армения, и с другими товарами, перемещенными через таможенную границу Республики Армения, если они не включены в сумму, фактически уплаченную или подлежащую уплате за эти товары;
е) пошлины, налоги и иные обязательные платежи, взысканные или подлежащие взысканию в стране ввоза за ввоз товаров, если они не включены в сумму, фактически уплаченную или подлежащую уплате за товары, перемещенные через таможенную границу Республики Армения.".
Статья 8. Статью 87 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Статья 87. Метод определения таможенной стоимости по цене сделки
1. Для исчисления таможенной стоимости перемещаемых через таможенную границу товаров по методу цены сделки вместе с декларацией декларантом должен быть представлен платежный документ о закупке товаров в стране вывоза (счет-фактура или иной заменяющий его документ), который должен содержать дату выдачи, порядковый номер документа, сведения о продавце (отправителе), покупателе (получателе), подробное описание товара (наименование товара, при наличии – товарный знак или коммерческое наименование), количество мест, единицу меры, стоимость единицы, вес, общую стоимость товаров, а также в случае, если это предусмотрено условиями поставки, отдельными строками сведения о расходах по транспортировке, погрузке, выгрузке, перегрузке, страхованию и других подобных расходах за доставку товаров к таможенной границе Республике Армения, о комиссионных и посреднических (брокерских) расходах (за исключением комиссионных и посреднических (брокерских) расходов по закупке товаров), о суммах, предоставленных покупателем поставщику безвозмездно или с частичным возмещением, прямо или косвенно в целях производства и поставки товаров и о суммах, подлежащих уплате покупателем поставщику за последующие продажу, использование товаров или распоряжение ими.
2. Таможенная стоимость товаров, перемещаемых через таможенную границу, определяется по методу цены сделки, если:
а) у таможенных органов нет достаточных оснований для признания документа, установленного пунктом 1 настоящей статьи, недостоверным;
б) для лица, перемещающего товары, не существует ограничений на распоряжение данным товаром или его использование, за исключением таких, которые устанавливаются законом и иными правовыми актами, или ограничивают географическую территорию, в пределах которой данный товар можно будет перепродать, или существенно не сказываются на цене товара;
в) продажа или цена продажи (закупки) не обусловлена каким-либо обстоятельством, по причине которого таможенную стоимость невозможно установить из стоимости товара;
г) какая-либо часть денежных поступлений, образовавшихся вследствие использования, перепродажи покупателем товара или распоряжения им, прямо или косвенно не переходит к продавцу и если невозможно внести дополнение в соответствии с пунктом ,,ж" статьи 83 настоящего Кодекса;
д) покупатель и продавец не взаимозависимы или если взаимозависимы, тот декларант обосновывает, что таможенная стоимость, исчисленная по методу цены сделки, близка к одной из следующих стоимостей:
к цене сделки идентичных или однородных товаров, проданных для вывоза в Республику Армения в тот же или примерно тот же период покупателю, не взаимозависимому с продавцом,
к таможенной стоимости идентичных или однородных товаров, определенной в соответствии со статьей 91 настоящего Кодекса в тот же или примерно тот же период,
к таможенной стоимости идентичных или однородных товаров, определенной в соответствии со статьей 92 настоящего Кодекса в тот же или примерно тот же период.
Обоснование, указанное в подпункте ,,д" пункта 2 настоящей статьи, дается по инициативе декларанта только с целью обоснования путем проведения сравнения заявленной таможенной стоимости. При обосновании необходимо обратить внимание на различия коммерческих и количественных уровней, на компоненты, перечисленные в статье 83 настоящего Кодекса, а также в случае если покупатель и продавец не взаимозависимы – на понесенные продавцом или покупателем расходы, которые отсутствуют в случае, когда покупатель и продавец являются взаимозависимыми лицами;
е) декларированная таможенная стоимость существенно не ниже или не выше соответственно наиболее низкой или наиболее высокой таможенной стоимости, определенной по методу цены сделки идентичных или однородных товаров, принятой таможенными органами Республики Армения в тот же или примерно тот же период.
3. После представления таможенным органам декларации таможенные органы, если они не могут принять исчисленную по методу цены сделки таможенную стоимость, обязаны дать возможность лицу, перемещающему товар, предоставить подробную информацию, которая могла бы понадобиться для рассмотрения обстоятельств, имеющих отношение к продаже (сделке). С этой целью декларант может представить таможенным органам заполненную в установленном вышестоящим таможенным органом порядке декларацию о деталях таможенной стоимости, по которой заявленные сведения по требованию таможенного органа должны быть подтверждены соответствующими документами.".
Статья 9. Статью 88 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Статья 88. Случаи определения таможенной стоимости таможенными органами
1. Определенная декларантом таможенная стоимость не принимается за основу, если:
а) декларант не представляет документы, обосновывающие расходы по транспортировке, погрузке, выгрузке, перегрузке, страхованию, произведенные для доставки товаров к таможенной границе Республики Армения;
б) декларант не представляет таможенным органам счет-фактуру или иные документы, установленные пунктом 1 статьи 87 настоящего Кодекса;
в) у таможенных органов имеются достаточные основания для признания представленных декларантом в счет-фактуре сведений недостоверными и если декларант не представит один из следующих документов, требуемых таможенными органами для подтверждения подлинности занесенных в счет-фактуру сведений:
копию договора о закупке товаров,
документы об уплате суммы за купленный товар, если договором не предусмотрена оплата позднее момента декларирования,
декларация о деталях таможенной стоимости, заполненная в установленном вышестоящим таможенным органом порядке;
г) для лица, перемещающего товары, существуют ограничения распоряжения данным товаром или его использования, за исключением таких, которые устанавливаются законом и иными правовыми актами, или ограничивают географическую среду, в пределах которой данный вид товара можно перепродать, или существенно не сказываются на цене товара;
д) цена приобретения товара обусловлена каким-либо обстоятельством, из-за чего таможенную стоимость невозможно установить из стоимости товара;
е) какая-либо часть денежных поступлений, образовавшихся вследствие использования, перепродажи товара лицом, перемещающим товары, или распоряжения им, прямо или косвенно переходит к продавцу, если невозможно внести дополнение в соответствии с пунктом ,,ж" статьи 83 настоящего Кодекса;
ж) таможенная стоимость, исчисленная на основе цены сделки, явно занижена по причине взаимозависимости покупателя и продавца.
2. В случае, предусмотренном подпунктом ,,а" пункта 1 настоящей статьи, таможенная стоимость товаров, перемещаемых через таможенную границу, определяется таможенными органами посредством внесения дополнений в соответствии со статьей 83 настоящего Кодекса.
3. В случаях, предусмотренных подпунктами ,,б"-,,ж" пункта 1 настоящей статьи, таможенная стоимость товаров, перемещаемых через таможенную границу, определяется таможенными органами в соответствии со статьями 89-94 настоящего Кодекса.
4. Для целей настоящей статьи таможенные органы пользуются как информацией, имеющейся в их распоряжении, так и информацией, предоставленной декларантом и полученной от государственных органов Республики Армения и иностранных государственных органов. Порядок предоставления государственными органами Республики Армения информации таможенным органам Республики Армения для целей настоящего пункта устанавливается Правительством Республики Армения.".
Статья 10. Текст статьи 89 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,1. Таможенная стоимость товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Армения, определяется на основе цены сделки с идентичными товарами, проданными в тот же или примерно тот же период в таком же или примерно таком же количестве для вывоза в страну ввоза, путем внесения поправок, обусловленных различиями в коммерческих уровнях и (или) в количествах товаров. Такие поправки должны быть основаны на информации, установленной пунктом 3 статьи 95 настоящего Кодекса, независимо от повышения или снижения в результате поправки цены сделки.
2. При внесении поправок необходимо учитывать разницу между расходами и платежами за перемещение ввозимых с разных расстояний различными транспортными средствами товаров и наблюдаемых аналогичных товаров.
3. Если при применении настоящей статьи выяснится, что существует более одной цены сделки с идентичными товарами, то для определения таможенной стоимости ввозимых товаров за основу принимается наименьшая из этих цен.".
Статья 11. Текст статьи 90 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,1. Таможенная стоимость товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Армения, определяется на основе цены сделки с однородными товарами, проданными в тот же или примерно тот же период в таком же или примерно таком же количестве для вывоза в страну ввоза, путем внесения поправок, обусловленных различиями в коммерческих уровнях и (или) в количествах товаров. Такие поправки должны быть основаны на существующих фактах, независимо от повышения или снижения в результате поправки цены сделки.
3. Если при применении настоящей статьи выяснится, что существует более одной цены сделки с идентичными товарами, то для определения таможенной стоимости ввозимых товаров за основу принимаются наименьшая из этих цен.".
Статья 12. Статью 91 Кодекса дополнить пунктом 31 следующего содержания:
,,31. Если товары, ввезенные в тот же или примерно тот же период ввоза оцениваемых товаров, либо ввезенные товары, идентичные или однородные по сравнению с ввезенными товарами, не продаются, то таможенная стоимость, на которую в иных обстоятельствах распространялись бы положения пункта 1 настоящей статьи, в случае продажи в неизмененном виде после ввоза в Республику Армения ввезенных товаров либо идентичных или однородных по сравнению с ними ввезенных товаров, определяется на основе цены реализации единицы товара при условии, что эти товары реализованы непосредственно после ввоза оцениваемых товаров, но не позднее чем в течение 90 дней. При этом таможенные платежи производятся в соответствии с пунктом 1 статьи 96 настоящего Кодекса, и окончательный перерасчет производится в течение последующих 60 дней.".
Статья 13. Текст статьи 92 Кодекса считать пунктом 1, и статью дополнить пунктом 2 следующего содержания:
,,2. С целью определения таможенной стоимости в соответствии с настоящей статьей таможенные органы Республики Армения могут с согласия производителя проверить в какой-либо другой стране сведения, предоставленные производителем для определения таможенной стоимости товара, надлежащим образом уведомив в предварительно принятом порядке правительство данной страны о своем намерении провести экспертизу, если правительство этой страны не возражает против проведения такой экспертизы.".
Статья 14. В пункте 2 статьи 94 Кодекса цифры ,,92", ,,93" заменить соответственно цифрами ,,91", ,,92".
Статья 15. Пункт 3 статьи 96 Кодекса дополнить следующим предложением: ,,При этом предусмотренный настоящим пунктом факт опротестования не может стать причиной для применения иных санкций, отличных от установленных законодательством Республики Армения пеней и штрафов за неуплату в установленные сроки таможенных платежей.".